Eiropas pilsoņu debates

  • Projekta norises laiks: 01.10.2006. - 01.06.2007.
  • Projekta izmaksas: EUR 50 000
  • Finansētājs: Eiropas Komisija, King Baudouin Foundation, Compagnia di San Paolo, Riksbankens Jubileumsfond, Robert Bosch Foundation
  • Kontaktpersonas: Krista Baumane

Projekta mērķis bija uzklausīt Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju viedokļus par Eiropas nākotni, lai uzzinātu, ko tie sagaida no Eiropas un kas viņiem rūp visvairāk.

Iesaki citiem:

debasu_logo_lv.gifDebašu rezultāti rekomendāciju veidā ir nodoti ES institūcijām – Eiropas Komisijai, ES ministru padomei un Eiropas Parlamentam. Ar iedzīvotāju vīzijām par Eiropas nākotni ir iepazīstināti arī politiķi visās ES dalībvalstīs.

Projektu vadīja Beļģijas karaļa Boduēna fonds (King Baudouin Foundation) sadarbībā ar Eiropas pilsoņu rīcības dienestu (European Citizen Action Service), Eiropas politikas centru (European Policy Center) un Eiropas fondu tīklu (Network of European Foundations). Katrā dalībvalstī projektu ieviesa nacionālie partneri – nevalstiskās organizācijas, universitātes, asociācijas. Latvijā projektu īstenoja PROVIDUS.

Projekta ietvaros tika organizētas 27 nacionālās pilsoņu debates visās ES dalībvalstīs, kurās katrā valstī piedalījās vismaz 30 iedzīvotāji, pārstāvot dažādas vecuma un sociālās grupas, kā arī dažādus reģionus. Kopumā debatēs piedalījās aptuveni 1800 ES iedzīvotāji.
Diskusiju tematus noteica paši visu ES dalībvalstu iedzīvotāji, kas pirms nacionālajām debatēm tikās Briselē (2006.gada oktobrī, no Latvijas pasākumā piedalījās 8 iedzīvotāji).

Šie temati bija:

  • Vide un enerģētika,
  • Sociālā labklājība un ģimene,
  • Eiropas loma pasaulē, Eiropas robežas un imigrācija.

Nākamais projekta solis bija nacionālās debates, kas Latvijā notika 24.-25.februārī, paralēli ar nacionālajām Eiropas pilsoņu debatēm Vācijā, Beļģijā, Slovākijā un Ungārijā. Debašu dalībnieki veidoja savas Eiropas nākotnes vīzijas, analizējot šos trīs tematus, kā arī domāja, kādai vajadzētu būt Eiropas Savienības lomai šo mērķu sasniegšanā.

Latvijā debatēs piedalījās 43 iedzīvotāji. Debašu rezultātu pirmais apkopojums pieejams šeit: 

 Eiropas pilsoņu debates Latvijā. Rezultāti (1.06 MB)

Garais ziņojums par debašu norisi Latvijā (latviešu valodā) pieejams šeit:

 Projekti/Eiropas politika/Eiropas_pilsonu_debates_garais zinojums.pdf (2.86 MB)

Nacionālo debašu rezultāti pēc tam tika konsolidēti vienā dokumentā, ko izstrādāja 27 nacionālo debašu dalībnieki – pa vienam no katras ES dalībvalsts – projekta noslēguma pasākumā 9.-10.maijā Briselē.

Eiropas pilsoņu debašu kopīgie rezultāti pieejami šeit:

 Eiropas pilsoņu debates. Noslēguma rezultāti (1.82 MB)

 European Citizens' Consultations. Final results (1.87 MB)


Pēc tam visās ES dalībvalstīs notika diskusijas par iedzīvotāju rekomendācijām.
Latvijā notika sekojošie pasākumi:
 
- Diskusija ar Eiropas Savienības Informācijas Aģentūras, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Eiropas Kustības Latvijā, kā arī Latvijas Pilsoniskās Alianses pārstāvjiem (2007.gada. 4.jūnijā)

- Diskusija ar Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieku ES jautājumos Normundu Popenu, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā politikas analītiķi Valdi Zagorski, Eiropas Parlamenta deputātu Aldi Kušķi un PROVIDUS Eiropas politikas pētnieci Daci Akuli. Diskusija publicēta portālā politika.lv

Papildus nacionāliem pasākumiem, kuros debašu rezultātus un to iespējamo ietekmi analizēja politiķi, mediji un nevalstiskās organizācijas, Eiropas līmenī pētniecības centrs “European Policy Centre” 6.jūnijā rīkoja diskusiju par ES iedzīvotāju rekomendāciju – Eiropas pilsoņu debašu rezultātu - ietekmi uz politikas lēmumiem ES, pieaicinot arī Eiropas Komisijas augstas amatpersonas. Diskusijas izklāsts pieejams šeit.

Savukārt nevalstiskā organizācija “European Citizen Action Service” 3.oktobrī rīkoja diskusiju par iedzīvotāju iesaistīšanu politikas procesā, izmantojot Eiropas pilsoņu debašu pieredzi. Konferences materiāli pieejami šeit.

Plašāka informācija par projektu (angļu valodā) pieejama mājas lapā:

http://www.european-citizens-consultations.eu/

Skatīt arī:

Visu ES dalībvalstu iedzīvotāji vienojušies par kopīgām vīzijām Eiropas nākotnei

Iedzīvotāji no visām ES dalībvalstīm definēs mērķus Eiropas nākotnei

ES dalībvalstu iedzīvotāji vienojušies par Eiropas nākotnes debašu tēmām

 Notiks Eiropas pilsoņu debates “Kādā Eiropā mēs gribam dzīvot?” (104.53 KB) Preses relīze 19.02.2007

 Latvijas iedzīvotāji vēlas dzīvot tīrākā vidē, ar lielāku sociālo aizsardzību un atbalstu ģimenēm, kā arī regulētu migrāciju (101.19 KB) Preses relīze 26.02.2007

Dace Akule "Vairāk, nevis mazāk Eiropas", Diena, 19.06.2007.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule