Atslēgvārdi:

Eiropa, nāc mājās! 6

Nākamie divi gadi pirms Latvijas referenduma par iestāšanos ES sakrīt ar visas Eiropas diskusiju par ES nākotni, kas ir vienreizēja iespēja panākt tālejošus risinājumus ES kā nacionālu valstu savienībai ar spēcīgām federatīvām iezīmēm.

Iesaki citiem:
Eiroapavi 255x203
Foto:AFI

Nevis Latvija atgriežas Eiropā, kur tā vienmēr ir bijusi, bet Eiropa atgriežas Latvijā - šis Ojāra Kalniņa, Latvijas institūta direktora, spārnotais teiciens aplidojis preses lapas. Ja pieņemam, ka šajā teicienā ir liela daļa taisnības, tad šeit, pie mums Latvijā, jābūt auglīgai augsnei ne vien cukurbietēm, graudiem un liniem, bet arī demokrātiskas Eiropas apvienošanas idejai. Šī ideja jau aizlaikus vieno Eiropas zemes līdz ar kopīgiem daiļo mākslu un filozofijas laikmetiem. Jau Kurzemes hercogam bija paredzēta vieta pirmajā Eiropas parlamenta projektā...

Tagad nu Eiropas Savienība ir oficiāli izsludinājusi un uzsākusi debates par savas nākotnes veidolu. 2004.gadā šajā nolūkā ir jāsanāk visu dalībvalstu starpvaldību konferencei. Kas zina, ļoti iespējams, visticamāk - arī Latvijai kā jaunajai dalībvalstij būs tajā jāpiedalās. Konferences sagatavošanai iecerēts rīkot konventu, kam jāapvieno dalībvalstu un kandidātvalstu pārstāvji tiklab no valdībām un parlamentiem, kā arī no nevalstiskajām organizācijām, tādām kā Eiropas Kustība.

Konventa uzdevums būtu debatēt un līdz starpvaldību konferencei 2004.gadā sagatavot vienotu pozīciju par ES nākotni, līdzīgi kā konventam, kas bijušā Vācijas federālā prezidenta/Konstitucionālās tiesas priekšsēža Romāna Hercoga vadībā sagatavoja ES Pamattiesību hartu. Arī Latvijai kā kandidātvalstij noteikti vajadzētu tajā piedalīties kā pilntiesīgai loceklei, jo kā nekā vēlāk dzīvosim ES, kas būs būvēta pēc šī konventa rasējuma. Vēl jo vairāk, ka konvents ir tikai konsultatīvs - lēmumus pieņems tikai dalībvalstis 2004.gada starpvaldību konferencē.

Vajadzētu! Arī Eiropas Kustība Latvijā to prasa. Bet vēl nav galīgi izlemts, ka tā būs. ES Padome - dalībvalstu un to valdību vadītāji - decembra vidū Briseles priekšpilsētā Lākenā pieņems lēmumu, kāds būs divu gadu process līdz starpvaldību konferences rezultātam. Apspriežamie jautājumi jau ir noteikti pēc samērā neveiksmīgā un Īrijas balsotāju noraidītā ES Nicas līguma pieņemšanas pirms gada. Pirmkārt, kompetenču sadale starp ES un dalībvalstīm, ņemot vērā subsidiaritātes principu, kas nozīmē lēmumu pieņemšanu iespējami zemākā valdīšanas līmenī. Otrkārt, ES Pamattiesību hartas statuss. Treškārt, līgumu vienkāršošana ar mērķi panākt lielāku skaidrību un saprotamību, nemainot tos saturiski. Ceturtkārt, nacionālo parlamentu loma ES arhitektūrā.

Saprotams, šāda ES līgumu "atvēršana", līdzīgi, kā tas ir mūsu Saeimā ar likumu "atvēršanu", pavērs iespēju īstenot arī citus mērķus, piemēram, eventuāli grozīt arī Nicas lēmumus par balsu sadalījumu ES Padomē.

Arī tāpēc šovasar, 2.augustā pirmoreiz pulcējās darba grupa, lai sagatavotu Eiropas Kustības Latvijā deklarāciju par ES nākotni. Šo desmit "gudro" (Eduards Bruno Deksnis, šo rindu autors, Pēteris Elferts, Andris Gobiņš, Valts Kalniņš, Ainārs Lerhis, Egils Levits, Rolands Rikards, Jānis Vaivads un Pēteris Zilgalvis) darba rezultāts ir projekts šādai deklarācijai kopā ar pielikumu par Eiropas konstitūcijas galvenajiem elementiem. Tas tiek nodots apspriešanai paneļdiskusijā Eiropas Kustības Latvijā rīkotajā Otrajā Latvijas sabiedrības Eiropas lietu forumā Stratēģija no iestāšanās sarunām līdz referendumam 28.novembrī Rīgas Latviešu biedrības namā. Šāds plašs forums notiek jau otro reizi - pirmais bija pagājušā gada martā, tajā piedalījās simtiem dažādu nevalstisko organizāciju aktīvistu un citu interesentu.

Domu, ka nepieciešama kopīga dalībvalstu un kandidātvalstu politiska deklarācija par ES nākotni, ir paudusi arī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Savukārt Eiropas Kustība to redz ne tikai kā Latvijas iespēju piedalīties šādas kopīgas nostājas veidošanā, bet arī kā domāšanas un debašu procesu Latvijas sabiedrībā. No jautājuma: kādu ES mēs vēlamies redzēt pēc tās paplašināšanās un kādu to gribam veidot pēc mūsu iestāšanās? Līdz jautājumam: kāda būs mūsu vieta jaunajā, paplašinātajā ES? Šie jautājumi veido arī jaunu diskursu diskusijai par mūsu iestāšanos, palīdz to uztvert un reflektēt kā tuvu un reālu notikumu.

Latvijai tuvākie divi gadi būs gadi pirms tautas nobalsošanas par vai pret valsts pievienošanos ES. Taču vienlaikus tie sakrīt ar šo visas Eiropas diskusiju par ES nākotni, kas ir pirmreizīga un vienreizēja iespēja iesaistīt šajā procesā plašu sabiedrību un panākt jaunus, tālejošus risinājumus ES kā nacionālu valstu savienībai ar spēcīgām federatīvām iezīmēm. Vismaz tādu to redz Eiropas Kustība. Nule Berlīnē par šo kā par "tiešām vēsturisku iespēju" dzirdējām runājam arī Elmāru Broku, Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdi.

Mums visiem tagad ir unikāla pirmsreferenduma iespēja sasaistīt šos divus savstarpēji papildinošos procesus - iekšējo un Eiropas kopējo diskusiju. Ne tikai no politiķiem un ierēdņiem ir atkarīgs, vai to spēsim izmantot. Tādēļ arī šī Eiropas Kustības iniciatīva, kas domāta kā rosinājums dialogam sabiedrībā un dialogam ar valdību ne vairs par "vai", bet par - "ko" un "kā".

Līdz ar mūsu prātu nāks mājās arī Eiropa.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

trollis 29.11.2001 11:17

dimanta kunga sajusmigais tonis tik tiesam reizem izraisa sminu/izbrinu. neizlemigas un noraidosas sabiedribas dalas parliecinasanai tas isti neder. neder ari tas, ka, ka liekas, dimanta vadita organizacija un lato (nato dalibas atbalstam) tada vaji masketa valdibas agentura vien ir. tie pasi civeki (prieksa varbut izvirziti citi, bet aizmugure). tas neliek domat par to nopietnu nemsanu vera ka nvo. varbut eksportam der, bet ne ieksejai lietosanai.

ta tada indiga piezime. diskusija par eiropas nakotnes uzbuvi butu laba kaut vai intelektualai paspriedelesanai interneta. cik un ka musu valstij idejas izdosies aizstavet eiropas meroga - tas jau ir cits jautajums.

bet skaidrot es lietas sabiedribai vajag, lai redz, ka ta lieta latvijai patiesam ir nepieciesama. bet ne jau ar ura saukliem, bet gan ar normalu celonsakaribu kedei un iespejamajiem konkretiem ieguldijumiem. tuva kluvusi sapard nauda un laucinieki sak atbalstit dalibu es.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kugosana 29.11.2001 02:38

Vienkarsi Dimants ar parejiem ir aptracis ar ES un tagad sajusmaa klaigaa un breekaa jo ES ir izteikusi kaukaadas konkreetas domas par Latviju tajaa. Es gan nesaprotu taa visas lielaas instutuucijas noziimi un Latvijas vajadziibu peec taas. Taapat arii lielaakajai daljai Eiropas valstu kaukaada Latvija vispaar neinteresee, taapat kaa nevienu neinteresee ES (es saviem 10 vaacu kursabiedriem pajautaaju, ko dara ES, neviens taa arii neko sakariigu nepateica, tikai to ka kauko dara, bet drosi vien nekaada jeega no taa neesot :) ). Vairaku menesu laikaa Vaacijaa neesmu dzirdejis pieminam ka ES butu kaut ko nozimigu pasakusi vai izdarijusi, ja cilveks ierastos kada ES valsti, vins drosi vien pusi dziives nodziivotu taa arii neuzzinaajis par saadas organizaacijas eksistenci.

Visa taa lielaa jezga ap ES Latvijaa un citaas valstiis kas grib tikt uznemtas ES tikai pieraada to, ka ES iereednji kauko grib pasaakt lai attaisnotu savu bezdarbiibu Briselee un citur (jo liela dalja ES iedzivotaju patiesam nesaprot ko sie ierednji dara - to ka sads darbs kaulus nelauz un var kaudzi naudas nopelnit neko nedarot pierada lielie konkursi uz ierednju vietaam) un parada sevi kaa varen nozimigu un ietekmigu organizaciju, kas Latvijai nesis laimi un muzigu prieku. Patiesibaa nekaa taada nebuus iekaams pasi Latvijas politki un visi parejie iedzivotaji nesaks kauko dariit lai situacija uzlabotos, nevis cerees uz kaut kaadu Eiropas medusmaizi.

Ja visa problema ir investicijaas, ko tik biezhi piemin kaa vienu no galvenajiem faktoriem, tad investicijas var dabuut taapat no dazadam finansu organizacijam, vajag tikai izstradat labu plaanu kur taas investicijas pielietot, nevis dabonot kadu naudu fiksi ietraust to sava kabataa, tadejadi paradot sevi vel neuzticamku naudas (aiz)deveju aciis. Vienkarsi vajag vairak kustinaat smadzenes un pakalju, tad arii kaukas uzlabosies, nevis ceret ka atnaks labais onkulis un visiem dos konfektes un zapti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

roberts stafeckis 28.11.2001 18:45

Viena formāla piezīme. Raksta sākumā minētais Ojāra Kalniņa izteikums vismaz politiskajās aprindās Vācijā ir pazīstams kā Igaunijas bijušā prezidenta Meri "lozungs", ko viņš pirmo reizi ir lietojis jau pirms vairākiem gadiem. Lai novērstu iespējamus pārpratumus nākotnē, varbūt abi kungi varētu vienoties par to, kuram no viņiem pieder autortiesības uz šo patiešām lielisko frāzi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 28.11.2001 18:27

Lai Latvijas NVO viedokli sadzirdētu ES lēmējinstitūcijas, šīm organizācijām ir sparīgi jāstrādā pie komunikācijas (par piemēru ņemot krievu tiesību aizstāvjus, kuru balsis dzirdamas vistālākajos starptautisko organizāciju gaiteņos -- jāatzīst gan, ka ne bez Mātes Krievijas atbalsta) nevis jābrēkā nacionālā līmenī, ka neviens mūs lūk neņem vērā. Piekrītu, ka Dimanta optimisms ir apbrīnojams -- es to arī apbrīnoju un, tā kā principā atbalstu iestāšanos ES, bet pati nenodarbojos ar aktīvām demonstrācijām, vismaz paužu atbalstu tiem, kas to dara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bebrs 28.11.2001 18:06

Vai tiesham, Dimanta, kungs, Jums liekas, ka ES valstim Latvijas nedaudzu NVO organizaciju viedoklis bus svarigs un atseviska deklarativa dokumenta pienjemshana spes ietekmet ES viedokli par tas jauno Pamattiesibu hartu. Liekas, ka optimisma ir parlieku par daudz, bet raksta autora "uzraviens" par Eiropas nakshanu uz Latviju ir vel lielaks. Nedaudz japiezemejas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 28.11.2001 13:35

Dimanta kungs,varbuut saaksim runaat par ES kaa par probleemu,kurai piederas gan savi plusi ,gan arii miinusi.Shobriid raadaas ,ka juus veel neesat paarnaacis maajaas no ES atbalstiitaaju demonstraacijas .Demonstraacijaas parasti izbljauj lozungus,diskuteet tur ir pagruuti.Varbuut palasiet E.Kaneti,tas atsvaidzina priekshstatus par puuli un taa iipatniibaam.Hurraa bljausim peec tam.

Citi autora darbi