Dzimumu lomu attēlojums mācību grāmatās latviešu valodā 2

  • Autors:Elizabete Pičukāne, Inese Ķīkule, Sonja Zemīte
  • Organizācija:Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība, pētījums veikts ar Sorosa fonda –Latvija finansiālo atbalstu
  • Gads:2001

PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA

Iesaki citiem:

Lai iegūtu objektīvu informāciju par skolu mācību materiālos attēlotajām dzimumu lomām, tika veikts pētījums ar mērķi analizēt grāmatu tekstos un attēlos atspoguļoto personu profesionālo nodarbošanos, brīvā laika nodarbes, statusu ģimenē, izskatu un citus raksturojošus parametrus. Pētījums aptver 50 mācību grāmatas latviešu valodā, kas šobrīd tiek izmantotas vispārizglītojošās skolās.

Līdzīgi kā mācību grāmatās daudzviet pasaulē, vīrieši ir biežāk nekā sievietes tiek parādīti attēlos un minēti tekstā. Pierādījies, ka vīrieši lielākoties tiek saistīti ar profesionālo jomu, bet sievietes – ar mājsaimniecības darbiem, pie tam gan attēlos, gan tekstā dominē samērā stereotipisks darbu, atbildību un profesiju dalījums “sieviešu” un “vīriešu” jomā.

Ir vērojamas atšķirības arī izskata ziņā (piemēram, sievietes joprojām ļoti daudzos gadījumos tiek attēlotas tradicionālā apģērbā, kas neatbilst mūsdienās dzīvē novērotajam), kā arī ģimenes statusa nozīmības ziņā (sievietēm ģimenes statuss ir minēts ievērojami vairāk nekā vīriešiem).

Ziņojumā par pētījuma rezultātiem iekļauts arī pārskats par citās valstīs veiktajiem līdzīgiem pētījumiem un ieteikumi skolotājiem turpmākajam darbam.Dzimumu lomu attēlojums mācību grāmatās latviešu valodā

(latviski, PDF, 690 KBpdf)

Iesaki citiem:

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Inese Ķīkule 17.04.2003 19:02
Pētījuma un to rekomendāciju mērķis bija nevis veicināt abu dzimumu personu vienādošanu, bet gan dzimumu lomu analīzi un mācību grāmatu netiešā satura piemērošanu modernās pasaules prasībām. Nevaru piekrist, ka atbildība par sevi un savstarpēja cieņa veicinātu jaunus konfliktus. Gluži pretēji, ja esmu mācīta cienīt sevi gan kā sievieti, gan kā cilvēku, es uzdrošināšos izmantot pastāvošās iespējas un līdz ar to būšu daudz apmierinātāka ar sevi un sabiedrību, kurā es dzīvoju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


redakcija 10.04.2003 13:19
Redakcija saņēmusi Jekaba Ziedara (Melburna, Australija) komentāru par šo pētījumu:


No lasita varetu spriest, ka petijuma autores uzskata, ka idealas macibu gramatas butu tas, kuras ieteiktu, ka pusei zenu butu javalka kleitas un matus pitus bizes, kamer pusei meitenu butu javalka bikses un isus matus. No ta izriet, ka pec vinu uzskatiem ideali butu, ja pusi bernu dzemdetu zeni un otru pusi meitenes. Katram no mums ir skaidrs, ka tadi uzskati butu absurds. No ta savukart izriet, ka macibu gramatas ir svarigi izcelt dzimumu starpibu
un izcelt abu dzimumu atbildibu par katra no ta lomu cilveces un tautu kulturu saglabasana. Si aspekta ignoresana noved pie tautu genocida.
Jekabs Ziedars

Citi autora darbi