Dzimums un pārspīlējumi 26

Mēs visi kādreiz dzīvē esam dzirdējuši par tādiem konceptiem kā „dzimumu līdzsvars”, „pārstāvniecība” un „pozitīvā diskriminācija”. Parasti runa ir par „kvotēšanu” – lai nodrošinātu „pārstāvniecības līdzsvaru” kādā kontekstā tiek ieviesta „pozitīvā diskriminācija”. Piemēram, daudzās ASV universitātēs tiek regulāri atvēlētas noteiktas vietas (kvotas) noteiktu sociālo grupu pārstāvjiem – Afroamerikāņiem, sievietēm, pamatiedzīvotāju grupām (piemēram, indiāņiem) utt.

Iesaki citiem:

Zviedrijā ir noticis tieši pretējais. Jau trīs gadus Zviedrijas Lauksaimniecības universitāte studentu uzņemšanas procesā uz veterināru izglītību kvotējusi... vīriešus! Nē, tas nav noticis, tādēļ, ka fakultātes vadība ir bijusi „veco puišu klubiņš”, kuri sazvērējušies pret sieviešu dzimuma reflektantiem. Tieši pretēji – universitāte argumentē, ka izvērtējot veterināru profesijas studentu statistiku dzimtes perspektīvā (citiem vārdiem: cik liela ir sieviešu/vīriešu proporcija no visiem programmas studentiem), viņi ir nākuši pie secinājuma, ka pastāv sieviešu „pārprodukcija” attiecīgajā profesijā. Tādēļ tika pieņemts lēmums, ka priekšroka tiks dota vīriešu dzimuma reflektantiem, lai tādējādi atjaunotu „dzimumu līdzsvaru” veterinārārstu studiju programmā.

Kopumā uz šāda pamata tika atteikta studiju vieta 47 reflektantēm. Liberālās demokrātijas projekts pašos pamatos pieņem, ka jebkurš pilsonis ir vienlīdzīgs likuma priekšā. Tāpēc man ir pilnīgi nepieņemami, ka valsts šķiro pilsoņus pēc noteiktām pazīmēm – dzimtes, rases, škiriskās piederības utt. Vai arī, ka valsts iesaistās šādos kolektīvā taisnīguma politiskajos projektos – piemēram, regulējot „dzimuma līdzsvaru”. „Pozitīvā diskriminācija” nebūt nav pozitīva, jebkura diskriminācija ir negatīva. Cerams, ka koriģējot šo tiesiskās valsts principa pārkāpumus, nenotiks kārtējā „pozitīvā diskriminācija”, bet gan - ka šis koncepts kopumā ar tās teorētisko pamatu – radikālo patriarhalismu feminismu – tiks izvērtēts publiskā diskusijā un atzīts par nedemokrātisku esam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (26) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars 24.09.2008 17:59
Es gan pozitīvo diskrimināciju uzskatu par atbalstāmu, jo sabiedrībā vienmēr būs grupas uz kurām skatīsies no augšas, bet kuras cilvēciski, intelektuāli un morāli nav ne ar ko sliktākas par pārējiem indivīdiem un ir pelnījušas strādāt noteiktos amatos pat ja sabiedrības vairākums nereti tēm velta ne tos pozitīvākos apzīmējumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

iksi3 22.09.2008 22:08
tiesi tapatas ir priekslikums Eiropas Komisara amatam izveleties katrai valstij 1 sievieti un 1 virieti, lai EK prezidents veidojot komisiju var veidot lidzsvarotu (50:50) komisiju ar 50 procentu sieviesu komisaru un 50 procentu viriesu komisaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

iksi2 22.09.2008 22:07
tas pats par politiku un politikiem ka profesiju un amatu. Latvijas Saeima tikai 18 no 100 ir politikes. Ja butu velesanu procedura un listes taisisana tada, ka jakarto kandidati pamisus, ka 50 procentu jabut sievietem un 50 viriesiem un ari veletaji balsotu gan par sievioetem, gan par viriesiem, mums butu CITA POLITIKA. Nu ir tas pieradits, ka veci - politiki nesaprot socialos jautajumus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

iksi 22.09.2008 22:04
Priecajos ka bloga autors pacelis so tematiku un apskatijis sava bloga. Tomer ieteiktu ari uzmest aci petijumiem, kas pierada ka kvotas nostrada pozitivi. Saja gadijuma tas ir istermina risinajums un domaju ka efektu zviedri panaks - bus lidzsvarots sieviesu un viriesu vetarstu kolektivs un studentu pulks. es savukart Latvija ieteiktu medskolas tadu projektu - lai mums butu ari "medbrali". Un nebutu Rietumu bankai un Dienai jaizsludina konkurss par "sirdsmasinu"bet tiuktu atrasts ari "sirdsbralitis"Latvijas slimnicas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM< strong=""><> 22.09.2008 17:45
Nu ja vēl par to brīvo tirgu globalizācijas apstākļos , tad tā jau ar būs ka bagātās valstīs attīstīsies hobiju bizness , mazāk bagātās produktīvā lauksaimniecība. Ja to brīvo tirgu tā brīvi palaiž , tad tas brīvais tirgus tā ar nostabilizēsies. Bez speciāliem pasākumiem piemēram vetārsts produktīvā lopkopībā nekad nesaņems tādu apmaksu kā hobiju "lopkopībā". Jo vienā gadījumā klientu lokā ir visi iedzīvotāji , tajā skaitā mazturīgie , otrā gadījumā klients ir tikai bagāts un maksātspējīgs. Vienkāršs pieprasījums kā tāds šeit vairs nenosaka cenu , cenu nosaka cik maksātspējīgs ir pieprasījums. Tā ka nu tas brīvais tirgus te velk uz tādu globālu starptautisku darba dalīšanu.

Tikai nu pēc tās darba dalīšanas bagātajiem paliek viņu visnotaļ ienesīgais hobiju bizness , nabagajiem produktīvā lauksaimniecība. Un ja nu pēkšņi globāla neraža. Manuprāt viss kas ēdams ātri vien tiks noslēpts un paslēpts. Un momentā nebūs vairs - jūs rūpejaties par mūsu hobijiem , mēs savukārt rūpēsimies par jūsu pārtiku. Tad būs - lai katrs iztiek ar to kas viņam ir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 19.09.2008 21:54
Ko darīs zviedri, ja izrādīsies, ka vīrieši veterinārārsti ir veiksmīgāki šai arodā tieši savu fizisko dabas dotumu dēļ. Piemēram, vidēji par 30% labāki par sievietēm venerenārārstēn. Līdz ar to arī vairāk pelna utt.
Kāpēc zveidri nav aizdomājušies noprotestēt visas iespējamās sporta sacesības? Tur vēl ar vien dala -sievietes pa labi vīrieši pa kreisi? Pieļauju, ka sievietes trenējas mazāk nekā vīrieši, līdz ar to arī rezultati vājāki. Naturāla diskrininācija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 19.09.2008 21:02
Bet risinājums piespiest veterinārārstus strādāt ar govīm, nevis ar kaķiem - kā Jūs to iedomājieties izdarīt demokrātiskā zemē? Tas taču būtu cilvēktiesības uz brīvu nodarbinātību pārkāpums :)

Un starp citu - kas garantē to, ka tie zināšanu ziņā švakie veterinārijas studenti - puiši, kas kvotas dēļ uzņemti Zviedrijas augstskolā, to vispār pabeigs? ASV affirmative action pieredze rāda, ka ir novērojamas problēmas ar šo studentu "retention".
Un vēl - ja nu visi tie puiši veterinārārsti, kas pabeigs augstskolu, izvēlēsies arī strādāt par kaķu/suņu, nevis cūku/govju dakteriem? Kāds tad būs attaisnojums kvotām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 19.09.2008 20:59
IM

Brīva darba tirgus apstākļos Zviedrijas liellopus var aprūpēt arī Latvijā/Ukrainā/Vācijā/Lielbritānijā izglītots veterinārārsts. Ja būs pieprasījums, bet nebūs piedāvājuma - kāps cena, kuru būs gatavi maksāt par pakalpojumu. Tad brauks uz Zviedriju, kur veterinārārstiem par apsēklošanu maksās "bargo piķi" veterinārārsti no visas pasaules praktizēt. Pamazām cena nostabilizēsies, kad piedāvājums sasniegs pieprasījumu.

Brīvā darba tirgū darbinieki paliks aizvien mobilāki un vērtēs to, kur pēc viņu pakalpojumiem būs augstākas cenas.

Brīva preču kusība un brīva pasaules tirdzniecība nodrošinās to, ka pat gadījumā, ja Argentīnā būs kāda sērga, tad Austrālijā vai Dienvidaustrumāzijā vai Dienvidāfrikā tās nebūs un liellopu gaļu varēs vest no turienes. Bet ja visā pasaulē liellopu gaļai būs sērga, tad kādu laiku liellopu gaļa nebūs pieejama patērētājiem, kamēr minēto sērgu izārstēs. Tajā laikā patērētāji ēdīs vistu/cūku/aitu vai tml. gaļu, kuru atkal varēs pirkt no Meksikas/Brazīlijas/Korejas/Bangladešas/Ukrainas/Lietuvas/Itālijas/Marokas vai jebkuras citas valsts, kur šo gaļu ražo atbilstošā kvalitātē un par atbilstošu cenu.

Un īstenībā es esmu mierīgs - pat ja Eiropā zemniekiem atņemtu visas subsīdijas, bet veterinārārstu algas pieaugtu tik tālu, ka vietēji saražotas gaļas cena pieaugtu pieckārši - tāpat noteiktā apjomā saglabātos ražošana, jo tirgus tendence ir tas, ka ir "stilīgi" pirkt vietēji ražotus pārtikas produktus. Tā kā ar laiku cilvēki pieņems, ka par to ir jāpārmaksā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 19.09.2008 16:22
Turklāt pēc idejas pozitīvā diskriminācija nav mūžīgi pasākumi. Tie ir vērsti uz eošo seku likvidēšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 19.09.2008 14:01
Jūsu minētā "problēma" nav problēma brīva darba spēka tirgus apstākļos.
--------------------------
Domāju gan ka minētā "problēma" brīva darbaspēka tirgus apstākļos ir "problēma" , un paliks "problēma" , un arvien saasināsies kā "problēma". Ko nozīmē pirkt liellopu gaļu no Argentīnas vai Ukrainas. Protams , kamēr viņiem ir pa pilnam , tikmēr nekādu problēmu. Bet vienā reizē kaut kāda sērga , un vairāku gadu garumā viņiem pašiem nav ko ēst. Un ja viņiem pašiem nebūs ko ēst , tad nu tādas Zviedrijas ne par kādu naudu nenopirks. Tad tādas Argentīnas un Ukrainas ēdīs to mazumiņu kas viņiem varbūt būs , bet tādas Zviedrijas būs pilnīgā badā.

Nu un manuprāt uz to vetārstu trūkuma fona produktīvajā lopkopībā var skaidri redzēt ka produktīvā lopkopība neizdzīvos ja tāpat turpināsies hobiju lopkopības attīstība. Hobiju lopkopība iznīdēs produktīvo lopkopību , manuprāt tur nemaz nevar būt nekādu šaubu. Un ja grib saglabāt arī produktīvo lopkopību tad izejas manuprāt ir divas.
Pirmā - vetārstu piesaiste pie produktīvajiem lopiņiem ar viltīgām (viltus) metodēm , kā piemēram tā pati kvotēšana. Vai nu arī piesaiste ar atklāti diskriminējošām metodēm , netaisnīgi un nedemokrātiski.
Otrā - apzināties ka hobiju lopkopība negodīgi konkurē ar produktīvo lopkopību , uzlikt hobiju lopkopībai speciālu nodokli un iegūtos līdzekļus novirzīt uz produktīvo lopkopību , arī vetārstu papildus algošanai tai skaitā. Sistēmu ar nodokļiem nolīdzsvarot tā ka jebkurā gadījumā vetārsts produktīvajā lopkopībā taisnīgi konkurē ar vetārstu hobiju lopkopībā un pat varbūt izkonkurē. Katrā ziņā manuprāt tikai ar šādu līdzekļu pārvirzīšanu no hobijiem pie ražošanas var panākt ka produktīvajā lopkopībā netrūkst kvalificētu vetārstu. Pie patreizējiem apstākļiem tur protams paliek tikai tā teikt tie neveiksmīgākie.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 19.09.2008 13:30
Pēteri, Tu kaut ko ļoti būtisku esi palaidis garām - proti, pozitīvās diskriminācijas mērķi. Jo mērķis, kā es to saprotu, jau nav mistiskas kvotas, bet gan panākt diskriminācijas seku likvidēšanu, uz laiku dodot priekšroku grupām, kas citādi turpinātu tikt diskriminētas. Nu, piemēram, Dienvidāfrikā bez pozitīvās diskriminācijas vispār nebūtu iespējams panākt aparteīda seku likvidēšanu!

Tai pat laikā es atzīstu, ka neapšaubāmi pozitīvās diskriminācijas īstenošana vienmēr būs problemātiska, jo cilvēki jutīsies apdraudēti un pretosies (kurš gan labprātīgi gribētu atdot savas privilēģētās pozīcijas?), nesapratīs par ko ir runa, izmantos šo sistēmu ļaunprātīgi vai apzināti novedīs to līdz absurdam. Tie ir riski, ar ko vienkārši jārēķinās un jācenšas tos mazināt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 19.09.2008 12:28
ČeGevaram

Jūsu minētā "problēma" nav problēma brīva darba spēka tirgus apstākļos. Ja pietrūkst darbinieku, kas strādā ar liellopu apsēklošanu, minētā pakalpojuma cena darba spēka tirgū pieaug un ar laiku piedāvājums arī pieaug.

Uzņēmēji, kas ražo liellopu gaļu, pārstrukturē ražošanu tā, lai absorbētu liekās izmaksas, jo gaļas cenu tirgū būtiski paaugstināt nevarēs, lai aizstājējprodukti (piemēram, vistu gaļa, kuras ražošanai apsēklotajus-vīriešus nevajag) būtiski nesamazinātu tirgus daļu.

Un galu galā - varbūt Zviedrijā nemaz nevajag liellopu fermas, ja reiz to ražošana ir tik dārga? Liellopu gaļu var pirkt arī no Argentīnas vai Ukrainas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara >IM 19.09.2008 12:21
Tu spried apmēram pareizā virzienā. Zinu konkrēti, ka Zviedrijā, starp citu, arī ļoti daudzās citās Rietumu valstīs nav mazo mājdzīvnieku (saukti arī par mīļdzīvniekiem) ārstu un aprūpētāju trūkums. pareizi atzīmēji, ka šajā jomā tiešām ir baigais aprūpes biznes un labi atalgots. Interesanti, ka situācija Latvijā pamazām sāk līdzināties Zviedrijas situācijai, ka mazo dzīvnieku ārstu jomā gribētāju ir vairāk.
Zviedrijā apķērās, ka veterinārārsti, kas nodarbojas ar tā saucamo produktīvo dzivnieku aprūpi sāk naturāli izmirt. Vietā nenāk, jo par vetārstiem mācās daiļais dzimums, kurš vēlas rūpēties un apčubināt kaķīšus un kāmīšus, bet govi labāk redz ejam pa gabalu. Turklāt šai maigajia būtnei fiziski pagrūti tikt galā ar to govslopu baru.

Lai kā bloga autoram gribētos visur un visā redzēt vienlīdzību, bet vīrietis tomēr ir šajā ziņā piemērotāka būtne tikt ar to galā. Un zviedri to apjēdza un risina situāciju pēc savas izpratnes, kas šai uz vienlīdzību nokujukušajai valstij ir tomēr neraksturīgi. Bet ko citu darīsi, ja pēc kāda laika var izrādīties, ka vienīgā izeja, lai veikalā būtu piens, siers un karbonādes, importēt vetārstus, piemēram, no trešās pasaules valstīm. Jo vietējās vetarstītes nespēj ar to ragulopu tikt galā.

Kaut kā tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 19.09.2008 11:25
Es jau nekādi neesmu saistīts ar veterināriju. Man tikai tādas nojautas. Bet nu tā nojauta man tāda ka tai Zviedrijā tās problēmas ar tiem vetārstiem vīriešiem noteikti saistīsies tieši ar ražošanu. Jo manuprāt nekādi nevar trūkt ne kaķīšu , ne kāmīšu , ne arī zirgu ārstu , jo visur tur var labi maksāt. Vetārsta atalgojums protams ka ieiet pašizmaksā , bet nu hobijiem - jo lielāka hobija pašizmaksa , jo lielāks hobija prestižs. Nu ar gaļas ražošanu tas viss iznāk tieši otrādi - jo lielāka gaļas pašizmaksa , jo mazāk vajag tādu gaļu , tā teikt tādas gaļas prestižs krītas. Un te kā saka droši vien ar tas suns būs aprakts. Nu kaut kā tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>ČeGevara 19.09.2008 10:51
Nu zirgi jau ar ir vairāk tāds hobijs. Un hobiji ir gaisīgi , un tas tomēr ir tāds stabilitātes risks. Dzīvnieku izmēri jau nedod profesijai to gruntīgumu. Gruntīgumu profesijai piedod tas ka profesija vienmēr , visos laikos ir stabili pieprasīta. Es runāju par to ka tā laužu aizraušanās ar dzivniekiem tādā hobiju veidā protams ka rada pieprasījumu pēc veterinārārstiem , bet tai pat laikā tā profesija kā tāda zaudē savu pamatīgumu. Jo kur tad liksies visi tie kaķīšu , kāmīšu un arī zirgu ārsti ja tie hobiji pēkšņi nevienu vairs neinteresē.
Nu un ja vīrietis vēlas tomēr tādu pamatīgu profesiju , tad nu es saku , vetārsts šinīs laikos , nu tomēr tāda gaisīga profesija , vairāk priekš sievietes psiholoģijas.

Man tomēr liekas ka to regulēšanu vajadzētu kaut kā ar atalgojumu. Proti ja vajag fermās vetārstus pie gaļas ražošanas , tad nu ar lielāku atalgojumu nekā par kaķīšiem un sunīšiem , vai tā kaut kā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 19.09.2008 10:33
Jau minēju, ka manu paziņu lokā ir daudzi veterinārārsti. Starp citu, labs paziņa arī Latvijas labākais zirgu ārsts Tolpežņikovs Juris, kura darba fizisko smagumu esmu atkatījies pārpārēm. varu gan teikt, ka arī tiem tā saucamajiem lopu darteriem alga nav neko mazāka par kāmīšu un kaķīšu aprūpētājiem. Vien fiziski smagāks darbs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 19.09.2008 10:26
Jā , nu tie kaķīši un kāmīši. Es jau ar par to runāju ka tie kaķīši un kāmīši to , pamatā tādu gruntīgu vīriešu profesiju , padara tādu gaisīgāku. Bet dzimumu psiholoģija joprojām ir tāda ka nu kaut kas tāds gaisīgs profesijas ziņā tomēr nav priekš vīrieša psiholoģijas, ar zināmu daļu izņēmumu protams , bet tomēr pārsvarā. Nu un ar to vīriešu piesaisti profesijai ar kvotēšanu ar ir kā ir. Labos laikos kā likums labāk maksās par kāmīšiem nekā par lopiņiem. Kā tad tur beigās sanāks , vai nu tiem kvotētiem vīriešiem beigās būs kāds gandarījums strādāt ar tiem lopiņiem , bet par mazāku atalgojumu. Kāds beigās būs rezultāts un ka nesanāk tikai vilšanās profesijā (no visām pusēm) ar to kvotēšanu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 19.09.2008 10:09
Atvainojos, bet tikai tagad izlasīju arī Alekša komentus. Arī viņam ieteiktu rīkoties tāpat kā bloga autoram - apmeklet kopā ar kādu vetārstu liellopu fermu un palīdzēt viņam darbā. pat vēl vairāk. ieteiktu Aleksim uz fermu nosūtīt dzīvesbiedri un likt viņai pastrādāt šo fiziski smago darbu.

Man paziņu un draugu vidū ir ļoti daudz veterinārārstu. Viņi strādā gan vetklīnikās ar mazajiem dzīvniekiem, kur fizisks spēks nav nepieciešams un tur to dara tiešām ļoti daudz sieviešu. savukārt vīrieši veterināri, kas apkalpo lielo mājdzīvnieku fermas, ieskaitot tagad tik populāros briežu dārzus, pārsvarā ir vīrieši. Ceru, ka mani argumenti bija saprotami.

Bet kā jau minēju, nav izslēgts, ka tie absolūtās vienlīdzības adeptiem vienalga nebūs pietiekami spēcīgs arguments. Ja jau gadiem arī armijas rīkļurāvēju rekrutēšanā tiek pieļauta dzimumu vienlīdzība, arguments, ka būt lopārstam (šī vārda tiešā un ne nosodošā aspektā) fiziski vieglāk ir vīrietim, nebūs pietiekami spēcīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Artuurs Bierinjs 19.09.2008 10:06
tikai zheel ka autors nepamato kaadeelj pozitiivaa diskriminaacija ir nepienjemema?

''Liberālās demokrātijas projekts pašos pamatos pieņem, ka jebkurš pilsonis ir vienlīdzīgs likuma priekšā. Tāpēc man ir pilnīgi nepieņemami, ka valsts šķiro pilsoņus pēc noteiktām pazīmēm – dzimtes, rases, škiriskās piederības utt.''
Liberaalisms nenoziiimee ka valsts absoluuti neiejaucas sabiedriibas dziivee, iipashi ja ir pamats uzskatiit ka ir apdraudeets pastaavoshais liidzsvars. Tieshi otraadi, tas ir valsts uzdevums raudziities lai visiem buutu vienaadas iespeejas, piemeeram, jau kaadu laiku ir skaidrs ka sievietes principaa labaak adapteejas izgliitiibas sisteemaa, paarsvaraa sanjem labaakas atziimes utt, tas noziimee ka dzimumiem pastaav biologjiska dabas radiita nevienliidziibas (jo sievieteem ir labaaki rezultaaati), tad jau sanaak ja visi pilsonji ir vienliidziigi likuma (un nevis dabas) priekshaa, tad valstij shii dabas radiitaa nevienliidziiba ir jaakorigjee.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 19.09.2008 09:51
Tā kā sašutušajam autoram, ticamākais, vārds veterinārs aprobežojas ar viņa mīļotā kaķīša vai kāmišā aprūpēšanu, varu pateikt viņam ekskursijā doties uz kādu govju fermu ar, piemēram, 400 govīm. Un pašam pamēģināt veikt viņu veterināro izmeklēšanu, procedūras. Vai, teiksim, apsēklošanu. Un tad novērtēt, šī darba smagumu.

Kamēr nepastāv dzimumu disproporcija veterinārijā, notiek dabiskā sadale specializācijā starp lielo un mazo mājdzīvnieku veterinārārstiem. Tikko iestājas disproporcija, sāk fiziski trūkt veterinārārstu, kas nodarbojas ar, piemēram, govju, zirgu, cūku aprūpi. Jo tas ir fiziski smags darbs.

Protams, ja autoram šķiet, ka, ja reiz vienlīdzība, tad vienlīdzība līdz metas nelabi, manis minētie argumenti neko nepārliecinās. Paldies Dievam, ka uz vienlīdzību sviestā sagājušie zviedri, spēja apķerties, ka vienā profesijā nu gan būs ziepes, ja neko nedarīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S.>Aleksis 18.09.2008 22:54
Kāpēc ir jāskatās PSRS laikos, sievietes vada trolejbusus arī mūsdienās (un tam ir vēsturiski-ekonomiska rakstura izskaidrojums, kuru skaidro ar vīriešu skaita "nepietiekamību" pēc Otrā pasaules kara), bet audzināšana ir tāda, kāda tā ir, un ja bērnu dārzā iemācīs vienu, tad mājās bērns redzēs ko citu; laikam ejot, šīs problēmas izzudīs (kā tas bija ar rasu diskrimināciju ASV u.c.). Ja ko cītīgi uzspiež no "augšas", tad tas ne vienmēr iedzīvojas, sabiedrībai ir jāpārkārtojas un jāpierod.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 18.09.2008 21:35
Grūti jautā pateikt kāpēc tiem zviedriem tā sagribējies to dzimumu vienlīdzību tai veterinārijā. Panākt dzimumu vienlīdzību katrā atsevišķā profesijā , nu manuprāt tas pat nav nekāda sakarā ar vispārējo , kopējo dzimumu vienlīdzību. Negribētos piekrist pilnībā arī Aleksim par to pedagoģijas nozīmi. Manuprāt profesijas izvēlē galvenais tomēr ir katra indivīda psiholoģija. Un cilvēka psiholoģijas īpatnības lielā mērā nosaka tieši pats cilvēka dzimums kā tāds. Un ja tās sievietes ir metušās uz to veterināriju tai Zviedrijā , tad manuprāt tai Zviedrijā tai veterinārijā ir tieši kaut kas priekš sievietes psiholoģijas vairāk , nekā priekš vīrieša. Nu un tā , bez skaidra mērķa un jēgas iejaukties tai psiholoģijā ar kvotēšanu , tas pat manuprāt var izrādīties kaitīgi. Katrā ziņā manuprāt lai tādejādi iejauktos , būtu jābūt pilnīgai skaidrībai kāpēc tas būtu jadara , nevis tikai tādas plikas statistikas dēļ vien.
Nu bet ja tā , tad man ar liekas ka tā veterinārija pamazām pārvēršas par tādu profesiju priekš sievietes psiholoģijas , tāpat kā dadzas citas profesijas. Un te jau manuprāt sākas problēma - vīriešu dzimumam sāk aptrūkties profesijas kas atbilstu vairāk tieši vīriešu psiholoģijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 18.09.2008 21:04
Nepabeigts teikums:

Drīzāk ir jāmaina izglītības un audzināšanas metodes jau sākot ar bērnudārzu un pamatskolu - ir vajadzīgs imperatīvs ... jeb ētiska jābūtība: panākt vīriešu un sieviešu vienlīdzību - gan reālajā dzīvē, gan arī izrādīšanās jeb Potjemkina sādžas līmenī. (Līdzīgi kā tas bija PSRS laikos - sieviete vada trolejbusu, strādā ar asfalta rulli vai pie traktora stūres).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 18.09.2008 20:23
"Pozitīvā" diskriminācija var būt kāds pagaidu risinājums, ja ir jāatrod jauns līdzsvara punkts pēc desmitgadēm diskriminācijas un apspiešanas. Toties tur, kur diskriminācija nepastāv, tomēr saglabājas kaut kāda asimetrija starp dzimumu lomām. Teorētiskajā fizikā, inženierzinātnēs un šur tur citur visā pasaulē dominē vīrieši; bieži vien izrādās, ka talantīgas sievietes, kuras to varētu darīt, tomēr izvēlas citas profesijas - sal. http://www.boston.com/bostonglobe/ideas/articles/2008/05/18/... . Savukārt, runājot par skolu psiholoģiju vai darbu bērnudārzā kā arī veterinārmedicīnā varētu būt tieši pretēja tendence.

Ja kādas valsts valdība vēlas panākt dzimumu līdzsvaru šajās profesijās, tad ar kvotām augstskolās nav līdzēts. Ar to var vienīgi panākt, ka augstskolā tiek uzņemti mazāk kvalificēti pretendenti nekā tas būtu iespējams, ja kvotu nebūtu. Drīzāk ir jāmaina izglītības un audzināšanas metodes jau sākot ar bērnudārzu un pamatskolu - ir jāveido imperatīvs

Tas izklausās nejēdzīgi, bet manuprāt te varētu palīdzēt Rūdolfa Šteinera antroposofija un ar to saistītā valdorfpedagoģija (Latvijā ir vairāki Valdorfa bērnudārzi - t.sk. Rīgā un Mārupē, kā arī viena skola - Ādažos). Lai gan Valdorfa skolās tiek akcentēta bērnu brīvība, tomēr tām ir interesantas iezīmes. Pirmkārt, jebkuras nodarbības abiem dzimumiem sakrīt. Tā piemēram, jaunāko klašu zēni tāpat kā meitenes nodarbojas ar adīšanu un līdzīgiem rokdarbiem. Vecākajās klasēs savukārt ir pietiekami daudz vingrinājumu saistībā ar fiziku un tehniku. Otrkārt, netiek plaši praktizēta t.s. "interešu izglītība", jo pilnīgi visi skolēni valdorfskolās mācās dejot, muzicēt, spēlēt teātri, utml. Šajā pedagoģijas sistēmā netiek atzīts, ka bērnam "nav talanta" uz mūziku, uz matemātiku vai tml.

Tas izklausīsies ciniski, bet bez valdorfpedagoģijas ir vēl viens līdzeklis kā panākt dzimumu lomu ātrāku nojaukšanu. Valsts var radīt kara vai vispārēja posta un trūkuma situāciju. Piemēram, 2.pasaules karā vīriešiem dodoties uz fronti, sievietes sāka strādāt ar tehnoloģijām, ar kurām viņas agrāk nestrādāja, piemēram, ražot ieročus un munīciju. Vēl joprojām jaunattīstības valstīs vīrieši un sievietes dara līdzīgu un vienādi smagu darbu, lai izdzīvotu - sal. http://www.nytimes.com/2008/09/09/science/09tier.html . Šajā jomā Zviedrijai ir daudz ko mācīties no dalitu (nepieskaramo) sabiedrības Indijā vai, piemēram, Zimbabves. Šajās zemēs dzimumu lomu vienlīdzība savā ziņā ir lielāka - jo tikai pārticības apstākļos vīrieši (un nedaudz mazākā mērā arī sievietes) var atļauties profesionālajā darbā sekot savām atšķirīgajām nosliecēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 18.09.2008 19:38
Nu betko tu padarīsi ja viens dzimums ir tā teikt tas fiziski stiprākais dzimums , bet otrs toties tas cītīgākais un centīgākais. Un ja spēku lietot nedrīkst , tad tak skaidrs ka tas cītīgākais un centīgākais dzimums kaut kad tā pamatīgi izkonkurēs to stipro dzimumu. Nu un kas tad ir tas primārais un būtiskais? Vai tas lai pastāvīgi būtu dzimumu līdzsvars? Vai tas lai nenotiktu nekāda līdzsvara regulēšana (tā teikt nekāda diskriminācija), arī pie laika gaitā izregulēta dzimumu līdzsvara?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 18.09.2008 19:01
Autors jau var būt pret, bet Zviedrijas valdība tā nedomā. Visam ir jābūt līdzsvarā, nevar būt tā, ka viena grupa dominē par citu, pozitīvā diskriminācija nav izdomāta tikai tādēļ, ka kāds gudrais cilvēks tā vēlējās. Zviedri šeit nav "pionieri", bet gan mūsdienu tendenču turpinātāji, it īpaši, ka zviedri nav parasti liberāļi, viņu valsts nemaz neiekļaujas liberālisma definīcijā (intereses pēc apskatieties un salīdziniet ar skarbo realitāti:). Tāda nu ir mūsdienu neoliberālās pasaules aina, liberālisms jau sen ir miris, lai dzīvo neoliberālisms!

Citi autora darbi