Dziesma ir par nesatikšanos: FHM un Cosmo dzīvesstili 12

Žurnāls FHM septembra numurā diviem fotogrāfiem uzdod septiņus jautājumus un liek uzzīmēt cūku, lai noskaidrotu, kurš no abiem ir “īstāks vecis”. Lūk, īstu veci definējošie jautājumi: Vai kādreiz esi fotografējis pornogrāfiju; Vai esi fotografējis, būdams kails; vai esi sakāvies ar cilvēku, kuru esi fotografējis; vai esi izmantojis objektīvu, lai labāk saredzētu meitenes; vai esi fotografējis, būdams dzērumā; vai esi pārgulējis ar fotomodeli; vai esi uzdauzījis sev aci ar fotoaparātu. Jo vairāk “jā” atbilžu, jo augstāks reitings.

Iesaki citiem:

65 tūkstoši latviski protošo vīriešu ar saviem maciņiem balso par to, ka šāda testēšana viņus interesē. Citi balso ar savu dzīves noslēguma statistiku: vīrieši rezultatīvi paveic pašnāvības piecreiz biežāk, nekā sievietes un kopumā dzīvo par 11 gadiem īsāku mūžu.

Anda Rožukalne savā rakstā politika.lv norāda, ka dzimšu lomas Latvijā mainās un starptautiskie vīriešu un sieviešu žurnāli FHM un Cosmopolitan piedāvā “iepriekš Latvijas sabiedrībā nepazīstamus dzimtes modeļus.” Rakstā arī minēts, ka mainās izpratne par vīriešu un sieviešu lomām mūsu sabiedrībā. Iespējams, ka mainās, tikai šai dinamikai ir savas īpatnības. Atšķirības, kas novērojamas FHM un Cosmopolitan lappusēs to skaidri demonstrē.

Ideja par dzimtēm un dzimšu lomām balstās uzskatos, ka dzimte ir sociāls konstrukts. Vīrietība vai sievietība nav iedzimtas, bioloģiski determinētas īpašības. Tie ir noteiktā sabiedrībā izveidojušies uzskati, kurus šī sabiedrība tādā vai citādā veidā uztur. No tā arī izriet, ka dzimšu lomas var tikt mainītas. Šīs idejas, līdzīgi kā vispār dzimšu pētījumi, ir gājušas roku rokā ar feminisma attīstību. Dzimtes koncepcija ir bijusi un ir viens no spēcīgākajiem feminisma ieročiem. Tāpēc izpratne par dzimšu lomas maiņas iespēju sieviešu vidē ir daudz labāk iesakņojusies.

Ir jau arī bijis iemesls cīņai. Dzīvojot patriarhāli orientētā sabiedrībā, par vērtīgām tiek atzītas tikai tradicionālās “vīriešu” sfēras – naudas pelnīšana, piedalīšanās politikā un publiskajā sfērā. Tradicionālās sieviešu lomas tiek uzskatītas par mazāk vērtīgām. Līdz ar to sievietēm ir jācīnās par to, lai viņu iespējas šajās tradicionāli vīrišķajās sfērās palielinātos. Saglabājot šo vērtību skalu, vīriešiem nepaliek daudz iespēju – vai nu viņi notur savas pozīcijas, vai arī tiem jālaižas lejā – uz turieni, kur agrāk bijušas sievietes.

Paradokss ir tas, ka vispārpieņemtā vērtību sistēma ir saglabājusies patriarhāla, bet dzīves realitāte ir mainījusies. Mūsdienu Latvijā ir pavisam parasta lieta redzēt labi pelnošu veiksmīgu karjeras sievieti. Kaut mazākā mērā, bet arī politikā sievietes var veiksmīgi iesaistīties. Patriarhālā vērtību sistēma gan to neatbalsta, bet sievietes var arī izvēlēties palikt tradicionālajā sieviešu lomā – orientēties uz bērnu radīšanu un audzināšanu. Cosmopolitan un citi sieviešu žurnāli veicina šo plašo izvēles spektru. Turklāt, sekojot idejai par dzimtes sociālo konstruēšanu, šie žurnāli sniedz daudz padomu par to, kā mainīties un pilnveidoties.

Vīriešiem, turpretī, socializācijas procesā tiek skaidri norādīts, ka nespēja īstenot patriarhālās sabiedrības ideālus ir neveiksme. Tā kā feministiskā domāšana vīriešu vidi ir skārusi daudz mazāk, šī neveiksme tiek konstruēta kā atkāpe no viņu bioloģiskā, nemainīgā vīrieša potenciāla. Vīrietim faktiski nav nekas jāmācās. Viņš jau no dabas ir radīts, lai ieņemtu vadošās pozīcijas ekonomikā un politikā.

Feministiskā literatūra arī ārkārtīgi augstu vērtē bērnu radīšanas un audzināšanas procesu. Feministes no vienas puses ir cīnījušās par vietu patriarhālajā pasaulē, bet no otras puses ir kultivējušas ideju par reprodukciju kā ietekmīgu sieviešu spēka avotu. Tā kā feministu raksti ir ne tikai par sievietēm, bet arī domāti galvenokārt sievietēm, nav jābrīnās, ka vīriešu domāšanā tie nav atstājuši lielu iespaidu. Vienīgais, ko patriarhālā pasaule ir mācījusies, ir tas, ka sievietēm arī ir tiesības tajā pastāvēt.

Kamēr sievietēm domātais Cosmo mudina pilnveidoties un mainīties (nediskutējot par šī žurnāla sniegto padomu vērtību), vīriešu FHM uzbur sapni par “īsto veci”. Viņam tikai jāatslābinās un jāļauj izpausties savam bioloģiskajam, hormonu vadītajam īstajam “es”: jādzer daudz alus, jāinteresējas par dažādiem tehnoloģiskiem brīnumiem, jāskatās uz sieviešu plikņiem, jākaujas un jālielās ar saviem seksuālajiem panākumiem. Kāpēc nav arī jārūpējas par ģimeni, jāiemācās, kā uzvesties darba intervijās un kā noturēt mīļoto sievieti? Tāpēc, ka daba īstam vecim to sniegs automātiski.

Tomēr realitāte ir daudz skarbāka. Vīrieši mirst jauni un ne jau tāpēc, ka būtu pārlieku veiksmīgi vai laimīgi. Drīzāk tāpēc, ka mūsu sabiedrība feministu uzskatus līdz šim ir attiecinājusi tikai uz sievietēm. Līdz ar to sieviešu loma ir dinamiska, bet vīrietība pārdzīvo stagnāciju. To veicina kā sievietēm domātais Cosmo, tā angļu pašpuiku dzīvesstila žurnāls FHM. Nezinu, vai šo divu žurnālu lasītāji kādreiz satiekas. Visticamāk, ka reti. Tomēr sievietes šim (neveiksmīgajam) randiņam būs sagatavotas labāk. Vīrietis pēc tā vien neizpratnē raustīs plecus pat nezinot, par ko.Šī publikācija ir tapusi projekta "Masu mediju loma varas pārdalē" ietvaros, kas finansēts no "Eiropas Kopienas Dzimumu līdztiesības pamatstratēģijas 2001.-2005. gadam" līdzekļiem, bet Eiropas Komisija nav atbildīga par autora pausto viedokli un darba tālāko izmantošanu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

maru 27.09.2004 14:16
Turpinu: ... dēlus, kuri paralēli savam pamatdarbam nekautrēsies darīt arī kādreizējos "sieviešu" darbus -- auklēt bērnu, tīrīt māju, taisīt ēdienu utt. -- un reizē (jeb tieši šādā veidā) saglabās savu pilnvērtību kā vīrieši.

... izaudzinās dēlus, kuri nesviedīs projām savu dzīvību, bet sargās savu dzīvību un veselību, apzinādamies tās vērtību un jēgu. Arī tā būs īstas vīrišķības zīme!

... izaudzinās dēlus, kuri aktīvi sekos līdzi norisēm sabiedrībā, kurā dzīvos, un centīsies tās izprast un savu demokrātisko iespēju robežās pārvaldīt un uzlabot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

maru 27.09.2004 14:03
Nekad neesmu atbalstījis feminismu, jo vienmēr uzkrītošas ir bijušas tā negatīvās puses. Tomēr vīrieša liktenis mūsdienu civilizētajā pasaulē, un vēl vairāk mūsu pašu zemītē, tiešām rada lielas bažas. Diemžēl, vīrietis pats, dzīdams uz priekšu tehnoloģiju, politikas, zinātnes attīstību, ir lielā mērā padarījis sevas mūžvecās lomas un funkcijas par aizvietojamām.

Bet mūsu zemē turklāt, tāpat kā daudzās bij. komunisma valstīs, vīrietis ir ticis nīcināts un deldēts visiem iesp. līdzekļiem gadu desmitus ilgi -- tāpat kā dzīvnieku barā valdošie tēviņi padzen vai nogalina citus tēviņus, tāpat kā paverdzinātās tautās tiek likvidēti stiprākie elementi. Un bažas rada mūsu sievietēs izplatītā vietējo vīriešu nievāšana, kur vajadzētu viņus visādi balstīt, veicinot labos centienus un mātēm audzinot stiprus un labus dēlus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nāriņa 27.09.2004 12:08
Nelasu ne vienu, ne otru no minētajiem žurnāliem. Arī ar Santu esmu uz "Jūs", bet viens dzimtes vizuālās konstruēšanas kontekstā sasodīti kompetents indivīds man reiz teica, ka "vīrietis ir nācis no sievietes un visu mūžu centīsies tur atgriezties" (un neesam mēs taisītas no Ādama ribas - tas točno :). Vēl viņš ļoti gaudās par to, ka "meitenes" šī vārda, piemēram, 70. gadu izpratnē praktiski vairs neeksistē (runa, protams, nav par bioloģiju, bet - psiholoģiju). Te nu ir uzskatāms masu mediju aktīvas darbības rezultāts, ko konceptuāli parasti lamā par "jaunates seksualizāciju".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 26.09.2004 13:37
Piemeeram,sievieshu zhurnalu zhurnaalistes.Un buutu lietderiigii ljaut vinjaam to aptvert.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 26.09.2004 13:20
Analizzejot rakstu,man prieks ,ka autors ir ieveerojis principiaalas atskiriibas starp FHM un COSMO iedarbiibu.FHM neaudzina,tas ljauj izklaideeties nedomaajot.COSMO "audzina",jeb preciizaak,zombee(programmee)lasiitaajas.Tas taapeec,ka viirieshu "audzinaashana" notiek citaadaakos veidos un citur."IIstie" viiriesu zhurnaali ir tie,kas kioskos atrodas augstaak par 1,5m.:)Tas taapecc,ka viirieshi miil ar aciim.... Tomeer ,nevajadzeetu paarveertet "viiru" zhurnaalu ietekmi,taapat kaa nevajadzeetu nenoveerteet sievieshu zhurnaalu ietekmi.Un COSMO ir tikai simbols,shai ietekmei.Kad paarshirsttiju krievu COSMO ,es gandriiz apseedos,nu noshausminaajos pamatiigi.Shii apzinjas un dveesles zombeeshana tur bija tik izteikta un atkailinaata...ka to nevar nepamaiit neviens. Tachu shaada ietekme ir vairumam sievieshu zhurnaalu,tachu taa ir atschaidiita un maskeeta.Kautvai Santaa:))Nu bet vilks,kad 3 siventinjus gribeeja apeest arii saakumaa meginaaja pa prastam tikt klaat.Pecaak vilks saaka pielietot dialektiku un guva veeraa njemamus panaakumus(((,bet ne muzhhiigi:)).Tapeec COSMO ir ljoti noderiigs analzeejot citus siev.zhurnaalus-lai atpaziitu merkus un metodes ar kaadaam tiek straadaats.

Nu izanalizeesim ,izpeetiisim,ko nu?Kaada jeega?Protams,ka vajadziiga aktiva savas strateegijas realizaacija.Tatad ir vajadziiga pati strateegija,resursi ar kuriem realizeet,kadri,kuri speej torealizeet.Un kadri shajaa gadiijumaa izskir VISU!Musu sabiedriibaa ir visai primitiivs feminisma stereotips,ko rada taas sievietes ,kas sevi afishee ka brivas,aktiivas,patstaavigas,domaajoshas ,cieniitas u.tt.Pupu mizas tas viss ir!Ne jau viirieshi ir sievietes apspiedushi un apspiezj-un taapeec ir jaaciinaas par algaam,par dazhaadam priviligijaam gimenee,par pienemto uzvediibas standartu paplashinaashanos(t.i.dubultstandartu likvideeshanu)Nee,shiis sievietes ir verdzenes,un sho statusu vinjaam nodroshina to nozombeetaa apzinja.Un daudzos gadiijumos vinjas velk shajaa muklaajaa veel citas sievietes.PIEMEERAM

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 26.09.2004 12:57
biedri,kaapeec raksti par COSMO unFHM tematiku tiek publiceeti shajaa portaalaa?Lai mees shausminaatos par nedomaajoshiem cilvekiem piedavaato produkciju?Lai norobezhotos no taa?Lai izteiktu neizpratni par to,ka raksts ir par "nepilsonisku" tematiku?Nee,raksts ir domaats tiem ,kurus interesee pilsoniskaas sab. attiistiiba un kurus satrauc notiekoshaa procesu virziiba.Paraugoties uz dazhaadu NVO darbiibu,tad ir redzams,ka ir daudz labaaku vai sliktaaku konscepciju, ir organizatoriskaa darbiiba.Un ir redzama arii lielaakaas sab, dalas vienaldziiba,neveleshanaas iesaistiities sabiedriskaa darbaa vai iespeeju trukums to dariit(!).Teiksim taa-vairums pilsonisko organizaaciju ir mazskaitliigas.Protams,ka tiek dariits lietas labaa-es pat redzeju pa TV reklaamu,kas aicina iesaistiities NVO darbiibaa.Reklaama paliek reklaama,bet politika.lv. piedaava specialistu rakstus par COSMO:))Kaapeec?Tapeec,ka pateeretaaju sabiedriibas attistiiba notiek uz pilsoniskas sab.attistiibas rekina.Tad ir jeega paanalizet,kas notiek patereetaaju frontee,kada procesu virziiba notiek.Un galvenais-ko var dariit lietas labaa,kas ir lietderiigi un kas mazaak lietderiigi.

Didzim.K.

Logiski,ka meeginot,kaut ko sasniegt (arii izanalizeet) ir jaaizvirza prioritaates!Tas ir strateegijas pamatprincips.Tapat kaa valsts prioritaates-svariigas ir visas nozares,bet par visvisvissvariigaakajam tiek aktualizeetas dazhas-teiksim ,privatizaacija vai izgliitiiba:).Neizvirziit prioritaates ,noziimee,kautinjaa sist ar arplestu plaukstu nevis ar duuri.Un ,pilsoniskaas sab. kontekstaa, uzmaniiba tiek pieveersta dazhu zhurnaalu ietekmei.Aciimredzot,ir izdariits secinaajums,ka to ietekme ir iipasi nelabveeliiga pils.sab.Vai arii-ka tieshi shaja virzienaa darbojoties ir iespeeja sasniegt lielu efektivitaati-ar muusu ierobezhotajiem liidzekliem panaakt lielas izmainjas..Muusu gadiijumaa- panaakt lielaaku sabiedriibas iesaistiishanos pilsoniskaja darbiiba-piemeeram ,piedaloties NVO darbiiba.Un ,ja kaads uz ielas pakriit un sasitas,lai nebutu garaamejosho vienaldziibas.Bet shaada vienaldziiba un atsveshinaashanaas musu sabiedriibaa ir izteikta,vai ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kant 25.09.2004 17:51
kārtējais i-komentārs, lai arī patiesi negribējās neko rakstīt...

glāze jaunā, zilā upeņu balzāma sestdienas pēcpusdienā, gaidāmais concerto grosso priekšā :))) (īstenībā viss man vēl priekšā ;))... un komentārs...

Par bildi

Tā jau nav "nesatikšanās", bet drīzāk sadursme, satriekšanās... un nelaimi nesoša, postoša...un tikai... Par to kā vīrietis un sieviete satikās un sadūrās... ui...

Par rakstu

Klāva raksts (ko izsauca Rožukalnes pārdomas)... nu kas tad lasa tos žurnālus, tie, kas lasa, lai tak lasa, ja vien viņiem ir labi (manuprāt tas viss nav īpaši nopietni...un katram taču ir izvēle, ko lasīt... kas piederās "īstu vīru", "īstu sieviešu" literatūrai..nedomāju, ka visiem ir aktuāla tāda veida cilvēku klasifikācija, tāpēc, ja arī šeit var izvērst feminisma diskursu, tas nav vietā. Es neredzu problēmu, jo man subjektīvi nepatīk šie mediji - un tāpēc es nelasu (lasi: ignorēju), jo es tā varu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis K 24.09.2004 19:11
Īsti neiebraucu šī raksta jēgā... vai tā bija Cosmo reklaama? Sociālās lomas un uzvedības modeļi, daļēji ir jau iekodēti mūsos, vīrieša un svievietes smadzenes atšķiras pat tīri fiziski nerunājot par funkcionālo, lai ko teiktu feministes. Atlikumu cilvēks apgūst jau pirmajos dzīves gados vērjot lomas savā ģimenē. Ja kāds ir tomēr tik tups, ka uzskata, ka īsts vecis ir tāds kā to parāda zināmais tests, tad viņš vienalga būtu tik tups, lasot vai nelasot FHM, jeb citus iedalītos vīriešu/sieviešu žurnālus, kuri hroniski cieš no jēdzīga satura trūkuma un ir pārpildīti ar nejēdzīgiem padomiem, testiem, horoskopiem un muļķīgām citu pieredzēm, tie ir domāti kā savdabīga izklaide. Ja šādā veidā kāds domā cīnīties pret sabiedrības degradāciju (cik sapratu), tad būtu jāņem priekšā visi mediji, nevis kautkādi žurnāleļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aleksandrs 24.09.2004 15:54
bet varbūt viņi arī negrib satikties?.. Ja gribētu, tad nelasītu šos žurnālus. Jo šie žurnāli ir masturbēšanai, nevis reāliem večiem un vecenēm. Un par abstrakcijām: vispār šie, kā Klāvs teicis, "konstrukti" ir nevis dzīvei, bet tādai kā, atvainojiet, pašapmierināšanai. REala dzīve noriet citā dimensijā, kurā nelasa svešas receptes, bet riskē rīkoties paši. Bet kamēr tu lasi, tev ir lielisks iegansts stāvēt dīkā. Tā pāriet un pagaist šī dzīve, un paveras zārka durvis. Tomēr bez katastrofām. Rīkojoties gan tiešām ir lielas izredzes ne tikai aplauzties, bet pat salauzt sev kaklu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evija Caune 24.09.2004 10:05
Šie divi tomer satiekas, tomēr ātri vien "aplaužas" un iet tālāk katrs savu ceļu "līdz nākamajam līkumam". Tieši tāpēc, ka šī glancētā "pedagoģiskā literatūra" māca abiem dzimumiem kaut ko citu. Citas gaidas, uzvedību, rīcību, sarunvalodu, jokus, izpratni par otru dzimumu. Tad, kad viņi satiekas, grūti vienoties kopīgai dziesmai.

Feministiskā literatūra turpinās uzrunāt sievietes un sabiedrība to attiecinās tikai uz sievietēm, JA VIEN par to, kas vīriešiem svarīgs, nerakstīs feminists vīrietis.

PIE DARBA, KLĀV!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Social Contract 22.09.2004 17:02
Ļoti labs raksts. Lielā mērā izskaidro arī to, ka mūsu sabiedrībā (gandrīz līdzīgā mērā kā Krievijā) sievietes parasti izskatās sakoptākas un uzvedas pieklājīgāk pār vīriešiem. Un vīrieši domā "A priekš kam man?". Bet dzīve rada, ka pastāv gan ārvalstu vīrieši, gan interesanti dzīvesveidi vientulībā, gan viendzimuma attiecības. Un rezultātā daļa jaunu, talantīgu sieviešu nav atrodāma blakus vietējiem mazinteresantiem bet pašpārliecinātiem vīriešiem. Es teiktu - esošajos apstākļos pilnīgi dabisks process.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pitijs 22.09.2004 12:51
Satiekas un katru dienu pie tam, tikai sievietes parasti mēdz kapitulēt no savām jauniegūtajām pozīcijām tikko tās saskaras ar vīriešu "skepsi" (tas ir tas maigākais apzīmējums).

Es pazīstu ļoti retas jaunas sievietes, kuras nostaļģiski neilgojas pēc tiem laikiem, kad iztikas līdzekļus pelnīja tikai vīrietis. Un šīs retās sievietes arī ir tiešām apbrīnas un cieņas vērtas.

Saistītie raksti