Dodiet ceļu sievietēm! 48

Lemjot par Eiropas Parlamenta vēlēšanu kārtību, jāpieņem normas, kas garantētu abu dzimumu līdzvērtīgu pārstāvniecību sarakstos un noteiktu, ka abu dzimumu kandidāti listēs jāsarindo pamīšus.

Iesaki citiem:
Yinyang 255x203

Līdz ar Latvijas iestāšanos ES, Latvijas politisko dzīvi papildinās vēl vienas vēlēšanas - jau nākamā gada jūnijā Latvijas pilsoņi varēs piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Ko mēs sagaidīsim no EP deputātu kandidātiem? Vai to, ka kandidātiem jāzina angļu un franču valoda, jābūt iepriekšējai parlamentārā darba pieredzei, jābūt kompetentiem par ES politikām, institūcijām un vēsturi? Lai pārbaudītu šīs lietas, vēlēšanas nebūt nebūtu jāorganizē. Atliktu vienīgi ieskatīties deputātu kandidātu CV, noorganizēt valodu testus, izvēlēties tos deviņus viszinošākos un profesionālākos un – uz Briseli prom.

Tomēr pārstāvnieciskās demokrātijas, kas tiek īstenota caur visaptverošām vēlēšanām, apstākļos vara ne vienmēr nonāk profesionāļu, bet gan tādu partiju un personu rokās, kas reprezentē konkrētas idejas, vērtības, nostājas. Sabiedrība savus pārstāvjus izvēlas nevis viņu kvalifikācijas, bet gan aizstāvēto ideju, pausto vērtību un morālās stājas dēļ. Piemēram, mēs balsojam par Jāni no Zaļo partijas nevis tāpēc, ka viņš pēc izglītības ir zobārsts un divus gadus pētījis bebru populāciju Ziemeļvidzemē, bet gan tāpēc, ka viņš ir ‘zaļš’.

Demokrātiskā sabiedrībā valda vērtības. Vēlēšanu dienā mēs parasti izvēlamies starp vairākām vērtību sistēmām (ne vienmēr savstarpēji izslēdzošām), kuras reprezentē partijas un deputātu kandidāti. Multikulturālisms – nacionālisms, nauda – cilvēks, Izraēla – Palestīna, federālisms – starpvaldību Eiropa, labējais – sociķis, naftinieks – zaļais, sirmgalvis – jaunietis, ASV ārpolitikas piekritējs – pacifists, ārvalstu kapitāla aizstāvis – antiglobālists, vīrietis – sieviete. Latvijā līdz šim nacionālajās un pašvaldību vēlēšanās ar tik plašu vērtību klāstu neesam sastapušies, bet šīs būs tikai dažas no tām izvēlēm, kas mums būs jāizdara nu jau kā ES pilsoņiem.

Tās nevaldības organizācijas, kas par savu mērķi uzstādījušas dzimumu līdzvērtības veicināšanu Latvijā, jau vairāk kā pusgadu pirms EP vēlēšanām vēlas pievērst uzmanību jautājumam par sieviešu pārstāvniecību politikā. Tas ir viens no aktuālākajiem jautājumiem, par kuru, gatavojoties nākamā gada EP vēlēšanām, oktobrī Briselē savā ikgadējā ģenerālajā asamblejā sprieda Eiropas Sieviešu lobijs. Lai arī Latvijā pagaidām šī tēma vēl ir gluži jauna, Eiropas Savienībā kopumā un it īpaši Skandināvijas valstīs par vienādām tiesībām un iespējām starp vīriešiem un sievietēm diskutēts jau kopš 1960.tajiem gadiem. Gatavojoties EP vēlēšanu likuma pieņemšanai un pašām vēlēšanām nākamā gada jūnijā, Eiropas Sieviešu lobija Latvijas NVO koalīcija (kuru pārstāv Resursu centrs sievietēm MARTA) uzstāj, ka arī Latvijā tāpat kā daudzās citās ES valstīs ir jāievieš veicinoši noteikumi, kas palielinātu politikā iesaistīto sieviešu skaitu un ka vēlētājiem ir jādod iespēja vēlēšanu dienā balsot par sievieti.


Kāpēc jābalso par sievieti?

Vieni teiks, ka Latvijā sieviešu dalība politikā jau nav nekāda problēma. Prezidentes, Saeimas priekšsēdētājas, Ārlietu, Kultūras, Labklājības, Veselības ministru amatus ieņem sievietes, arī citos ministru amatos kādu laiku ir bijušas sievietes. 8. Saeimā ir 21% sieviešu pārstāvniecība. Šie rādītāji ir labi, bet nepietiekoši. Tas, uz ko mums vajadzētu tiekties ir 50% pārstāvniecība katram dzimumam, jo tas atbilstu dabiskajam cilvēku rases sadalījumam dzimumos (statistika liecina, ka Latvijā sieviešu pat ir vairāk nekā vīriešu).

Tomēr sieviešu pārstāvniecība politikā ir ne tikai skaitļu jautājums, bet gan daudz vairāk – tas ir jautājums par mūsu demokrātiskās sabiedrības kvalitāti. Jau 1869.gadā viens no liberālās demokrātijas ideju pamatlicējiem Džons Stjuarts Mills savā darbā „Sieviešu pakļaušana” (Subjection of Women) pauž tam laikam radikālu apgalvojumu, ka tikai pilnīga vienlīdzība starp vīriešiem un sievietēm visās juridiskajās, politiskajās un sabiedriskajās institūcijās var radīt atbilstošus apstākļus cilvēces brīvībai un demokrātiskajam dzīves veidam[1]. Vai tas vēl joprojām skan radikāli?

Pirmais un galvenais iemesls, kāpēc ir jābalso par sievieti, ir nepieciešamība mūsu sabiedrībā veicināt demokrātisko vērtību nostiprināšanos. Balsojot par sievieti, es izvēlos to vērtību sistēmu, kas pauž - patiesa demokrātija ir tāda, kurā starp abiem dzimumiem ir vienlīdzīgs varas un ietekmes sadalījums. Neviens nav dominējošais, neviens nav pakļautais. Nevienam no dzimumiem nav dabiski būt politikā un nevienam - dabiski nebūt politikā. Nevienam indivīdam tikai sava dzimuma dēļ nepiemīt pašsaprotama inteliģence un gudrība, un nevienam indivīdam nav tikai sava dzimuma dēļ sevi dubulti jāpierāda, lai citi tevī ieklausītos. Abi dzimumi ir līdzvērtīgi.

Saistībā ar sieviešu iesaistīšanos politikā var minēt vēl daudzus pozitīvus aspektus. Šeit pieminēšu vēl tikai divus. Pirmkārt, sieviešu iesaistīšanās jebkurā profesijā un darba sfērā veicina valsts ekonomisko izaugsmi un tautas attīstību kopumā. Nevienam darbspējas vecuma cilvēkam nevajadzētu savu potenciālu novirzīt tikai mājas sfērai, tādējādi patiesībā nometot zemē visu izglītībai veltīto laiku un izšķērdējot tai veltītos resursus, bet gan pielietot savas spējas un talantus jēgpilni un mērķtiecīgi. Tāpat, ja sieviete nestrādā algotu darbu un par viņu netiek veiktas sociālās iemaksas, viņa sevi pakļauj nabadzības riskam vecumdienās, ko speciālisti sauc par nabadzības feminizāciju.

Un, otrkārt, sieviešu iesaistīšanās politikā kaut mazliet palielina varbūtību, ka beidzot politikas darba kārtībā varētu tikt pievērsta uzmanība arī tādām problēmām kā bērnu pabalsti, tiešā un netiešā diskriminācija darba tirgū, seksuālā uzmākšanās, vardarbība pret sievieti, nevienlīdzīga samaksa vīriešiem un sievietēm par vienādu darbu, alimentu piedziņa u.c. svarīgiem, bet līdz šim ignorētiem jautājumiem. Tomēr es nebūt neuzskatu, ka sievietēm politiķēm būtu jānodarbojas tikai ar šo jautājumu risināšanu.


Kā veicināt dzimumu līdztiesību?

Tuvākajā laikā Eiropas Parlamenta vēlēšanu likums tiks izskatīts Saeimā, kur savu viedokli par jauno vēlēšanu likumu varēs paust arī jaunizveidotā Dzimumu līdztiesības apakškomisija. Eiropas Sieviešu lobijs un centrs MARTA cer uz apakškomisijas, visas Saeimas un sabiedrības atbalstu īpašu pasākumu veikšanai, lai panāktu, ka visu partiju, kas piedalīsies EP vēlēšanās, sarakstos būtu līdzvērtīga abu dzimumu pārstāvniecība. Tas nozīmē, ka vīriešu nedrīkstēs būt vairāk jeb sieviešu – mazāk kā puse no visa kandidātu saraksta. Tāpat arī likumā jāietver norma, ka abu dzimumu kandidāti jāsarindo pamīšus, lai nevarētu būt tā, ka visi vīrieši atrodas pirmajās un sievietes – pēdējās saraksta vietās.

Galu galā – ja jau mums Latvijā nepastāv nekādas problēmas (pat domāšanas, stereotipu vai netiešās diskriminācijas veidā!) ar sieviešu iesaistīšanos politikā, tad kāpēc gan šāda norma nevarētu pastāvēt? Ja jau tas neko nemainītu patreizējā politiskajā vidē, tad kādi gan vēl varētu būt iebildumi pret šiem noteikumiem, kas apliecinātu, ka Latvija stāv uz kvalitatīvas demokrātijas ceļa un izvēlas dzimumu vienlīdzību kā neatņemamu atklātas un brīvas sabiedrības vērtību. Arī papildus finansiālus izdevumus šāds likuma pants nerada.


_________________

[1] Tulkots no David Held, Models of Democracy, Second Edition, Polity Press, 1996, p.113.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (48) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 29.12.2003 14:05
Es, atšķirībā no raksta autores, esmu par dzimumu vienlīdzību. Īpaši atbalstīt viena dzimuma intereses (prasīt, lai sarakstā neatkarīgi no to spējām būtu noteikts skaits šī dzimuma pārstāvju) ir diskriminācija.

[Pati esmu sieviete.]

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agnesa 22.12.2003 12:17
man nepatīk ka noniecina VVF.... nepatīk un viss... manuprāt ļoti gudra, erudīta un lieliski izmantojot savas pilnvaras tiek galā ar reprezantīvo prezidentes tēlu... ko vēl gribēt?... tad jāmaina Satversme... bet atkal... mani tas dara piesardzīgu, ja kaut kas kardināli tiek mainīts.... īpaši pašos pamatos...

vai tas ir slikti tavuprāt, ka beidzot arī latviešiem atrodas prezidents kas ir savā vietā un laikā???... bez tam.. par VVF kā iespējamo kandidāti lasīju raxtu ilgi pirms viņas kandidatūŗa tika vispar apspriesta... un izlasot šo autobiogrāfiju - man uzreiz bija skaidrs, ka viņa ir piemērota.... jau tad tajā tik teikts ka vienīgā problēma būs ar pilsonību, ja viņa vispār tiks izvirzīta...... un teikšu godīgi toreiz ar nepacietību gaidīju prezidenta vēlēšanas... jo nu atvaino piedāvātie kandidāti bija kā karst kartupelis mutē.. ne īsti ārā spļaut ne lejā laist... tādēļ arī ar prieku konstatēju to faktu ka viņa tika ievēlēta....

nu kas tev tik ļoti nepatīk?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


agnesa 22.12.2003 12:08
kaut kādā mērā es piekrītu autores teiktajam... bet tiešām tikai daļēji.. manuprāt stulbums un regress sākas tajā brīdī, kad kaut kas tiek noteikts kā likums %... nu kā var noteikt ka taggd partijai uz Saeimu jāvirza tik un tik % sieviešu un tik un tik %vīriešu???!!.... un ja nav??? piemērotu es domāju, piemērotu darbspējīgu profesionāļu??? likt tādēl ka tev ir bāŗda un tev krūtis???... absurds... spilgts piemēŗs ka tā nedrīkst ir Amerika.... ja uzņēmumā ir par maz melno (%) iespējamas bezgalīgas pārbaudes - ja nu diskriminē???... rezultāts?? - tiek pieņemts darbā sliktāks kandidāts... tā teikt līdzsvaram.... var jau iet līdz absurdam.. homosexuāļus tik %, musulmaņus - tik.... man liekas ka šitā dalīšana veician tikai diskrimināciju un cilvēlku dalīšanu...

mans ieteikums ir vienkāršs - vienkāršot līdz mimimumam iespēju iesniegt, izskatīt, pārbaudīt sūdzības tiesā par diskrimināciju.... tad tas būtu pareizi.. ja redzu, ka mani kā sievieti diskriminē brunču dēļ, iesniedzu prasību tiesā... tas novērstu pārpratumus... protams te arī ir nepieciešams precīzs likums kas noteiktu pēc kādiem punktiem utt......

un vēl... tiem vīriešiem, kas te izsakās... jūs jau kā vīrieši nemaz nejūtat diskrimināciju... jo neesat tak sievietes! kā jums to būtu jājūt??.. bet tādēļ jums nav tiesību teikt ka diskriminācijas Latvijā nav... tā ir... kaut vai stereotipu līmenī.... piemērs - ja pretendenti starp kuriem ir jāizšķiras, ir vīrietis un sieviete, darbā pieņems vīrieti... un ziniet cienītie kas tam būs par iemeslu?- ja nu sieviete apprecas.. un ja nu viņai piedzimst bērni? un ja nu viņai vajadzēs bērnu slimības atvaļinājumus... utt... un kā viņa apvienos darbu ar ģimeni?...... it kā vīrieši neprecētos un it kā vīrieši nenāktu paģiraini uz darbu neizgulējušies.. un it kā vīriešiem nebūtu ģimenes.. un it kā vīriešiem nebūtu vecāku pienākums pret saviem bērniem....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Karels 28.11.2003 17:46
Murgi, murgi, murgi!!!

Vai tas, ka jums daiļās dāmas neaug bārda, nozīmē, ka tā vienkārši principa pēc Jums būtu jāpiešķir puse no vēlēšanu sarakstu vietām!? Piemēram, paskatīsimies mūsu mīļotā JL 8. saeimas vēlēšanu sarakstu - 55 vīrieši un 10 sievietes. Tad kā Jums šķiet, kur mūsu valstī jau minētajai partijai JL radīsies vēl 22 vai 23 inteliģentas, spējīgas, politiski aktīvas un politisko pieredzi iemantojušas sievietes, kuras ar tīru sirdsapziņu varēs kandidēt?

Visam savs laiks un arī sieviešu politiskā kultūra attīstās, kaut vai 50 gadu laikā sieviešu un vīriešu īpatsvars Saeimā un citās institūcijās būs līdzsvarā, bet tas vismaz dabiski nonāks līdzsvarā! Ieviešot mākslīgas kvotas jebkurās no vēlēšanām, tās tikai un vienīgi panāks situāciju, ka mūsu mīļoto valsti pārvalda neprofesionāli cilvēki!

Nevajag celt ažiotāžu un paniku, ka kādu diskriminē, vajag kļūt politiski aktīvām un izturēt esošo konkurenci politikā jau tagad!

K.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


edis 28.11.2003 16:45
Sveika Krista_b . Nu nesanāks te visus večus “sabāzt vienā maisā”, pašām vien sliktāk būs. Droši vien būsi ievērojusi ka sievietes (meitenes, jaunietes) ir dažādas pat no vienas mātes un tēva un tādas arī iziet (izskrien, aprec, apņem, vai tiek paņemtas) pie vīra. Ir gadījumi (arī manējais) kad nākamai sievai jau no bērnības patīk gatavot, uzkopt māju(mitekli), un rast prieku arī no tā ka šīs viņas prasmes iepriecina (saista) arī nākamo vīru.

Tas pats ir arī ar vīriešiem (tēviņiem) Daba (Dievs) tos rada dažādus lai sievietes(mātītes) jau ar savām dabas dotām vai iegūtām īpašībām piekristu tam vienīgajam, vai droš paliek, vēl kādam, kādiem. Cilvēks pārveido vidi, vide pārveido cilvēku. Bija laiki kad lai suga turpinātos vīrietim bija “jānomedī” sieviete, aiz matiem jāpavelk tālāk no citiem “večiem” un aiz tiem pašiem matiem pieturot jādara tas ko Daba liek. Mūsdienu sievietes, aizvien lielākā mērā, noķer veci aiz p…..a , bet ar tikai šo “saiti” ģimene neturēsies.

Ļoti vēlētos uzzināt kā veidojās pašas pašās Karinas Janovas ģimenes un sabiedriskā dzīve?
<Krista_b : “…….ko viņš var domāt par sievieti politikā? Droši vien cer, ka VVF pilna māja līdz griestiem ar sadzīves tehniku :)”>

Uz politiķi es skatos tāpat kā uz santehniķi, pēc tā kā viņš veic manis APMAKSĀTO darbu, un man ir vienalga vai tā ir sieviete vai vīrietis. Patreizējā debilokrātiskajā režīmā es gan labprāt nobalsotu par latvju Čičelīnu(Itālija) vai Mary Carey (Kalifornija).Šitās dāmas vismaz nemelo un neizliekas.
Par VVF …. neaizmirstiet kā viņa nokļuva tur kur viņa ir un kāpēc tie paši “vēži tikai citās kulītēs” viņu tur atstāja. Tautas atbalsts??? … vai tad kāds slietu barikādes ap pili, ja varai rastos nepieciešamība pēc paklausīgāka prezidenta.

…..arī galms veido karali.
PS. kartupeļus mizoju es pats – princips.

PPS. nez kāpēc sievietēm pretstatā vīriešiem visā visumā neveidojas plikpaurība? Kāpēc daba tā ieveidojusi? ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

elfz 27.11.2003 17:55
Hmm, man nez kāpēc šī situācija atgādina to stāvokli, kāds ASV ir izveidojies ar nēģer... khm, melnādainajiem afroamerikāņiem, kad tas, ka kādā darba vietā kādam amatam netiek pieņemts melnais, var tikt pasniegts kā diskriminācija ("ak tad nēģerus nemīli, ja?"), un politkorektums pieprasa, lai darba vietā tomēr kāds nēģeris strādātu utml.

Kāpec tad vajadzētu darīt tāpat ar sievietēm? Pieņemt likumus, ka darba vietā obligāti jāstrādā vismaz vienai sievietei (bet optimāli būtu 50%); sievietes (jebkuras) nepieņemšanu darbā uzskatīt par diskriminējošu aktu? Tikai tāpēc, ka cik tur gadus atpakaļ sievietēm un vīriešiem nebija vienādas tiesības, un dažas feministiski noskaņotas būtnes mēģina to izmantot, lai sievietēm dabūtu kādus bezmaksas bonusus (tādus, kā 50% valdībā)?

Tač palieciet reāli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 25.11.2003 18:23
Alise,

sekojot Tavai loģikai, ja sieviete samierinās ar sev ierādīto vietu, vai to, ka viņu sit, vai arī ar mazāku algu - tā nav diskriminācija, jo pati esot vainīga. Tam es īsti nevaru piekrist, jo jāskatās dziļāk - kāpēc viņa samierinās, ko nozīmētu "nesamierināšanās", kam ir izdevīga šāda samierināšanās? Atbildot uz pēdējo jautājumu, diemžēl vīriešiem bieži šāda samierināšanās ir ļoti izdevīga, jo -- nav jādara mājas darbi, tikai jānopērk tehnika, labāk taču, ka kāds ir kas māju apkopj nekā runā pretī!

Piemēram, sievietes varētu "samierināties" ar faktu, ka "politika ir vīriešu darīšana" (ļoti izplatīts uzskats) un būt "pašas vainīgas" un viss paliek pa vecam. Lai kaut kas mainītos, ir jāmainās cilvēku - gan sieviešu gan vīriešu attieksmei -- un tas vis nav tik viegli, kā Tu apgalvo. Īpaši tad, ja daudziem tipiskiem večiem esošā situācija ir briesmīgi ērta un nekādas izmaiņas viņi vis nevēlētos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alise 25.11.2003 16:51
to Krista_b

Taa nav diskriminaacija, kad viirs sievai peerk sadziives tehniku. Ja sieva ar to samierinaas un ir pienjeemusi shaadu darbu sadali, tad diskriminaacija nenotiek. Jebkurai sievai ir iespeeja panaakt darbu daliishanu (trauki, maaja, velja, gludinaashana utt.). Sievietes pashas biezji vien uznjemas shos darbus, pieradina viirieshus, ka tas ir sievietes darbs, un tad kliedz par diskriminaaciju un teelo cieteeju lomu. Kas pats pieradina, tas pats ir atbildiigs par to, ko pieradina, un to, kaa pieradina, jebko var izmainiit, arii viiriesha uzskatus, tikai pamatot vajag saprotami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 25.11.2003 13:29
Ritvar te arī ir runa par diskrimināciju.Bet šķiet jautājums prasa tam veltīt veselu tēmu. Kā to varētu noorganizēt?

Kas attiecas uz taviem jautājumiem-Šarona kunga personība jau sen ir piesaistījusi manu uzmanību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 25.11.2003 09:30
Ļ.c. Krista B. u.c. labi cilvēciņi,

vai eiropieši (arī latvieši) ir iedzimti antisemīti;

vai Eiropā antisemītisms ir bijis VIENMĒR;

vai Izraēlas kritika ir antisemītisms;

kas vispār ir antisemītisms?

Europeans are inherently anti-Semitic and their leaders are guilty of pushing a biased policy in the Middle East, Israeli Prime Minister Ariel Sharon has told EUpolitix.com.

“What we are facing in Europe is an anti-Semitism that has always existed and it really is not a new phenomenon,” he argues in response to an EU poll that rated Israel above Iran and North Korea as a threat to world peace.

Sharon throws out the distinction between anti-Semitic beliefs and legitimate criticism of Israel’s policies in the Middle East.

“Today there is no separation. We are talking about collective anti-Semitism. The state of Israel is a Jewish state and the attitude towards Israel runs accordingly.”

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 24.11.2003 20:18
Tātad lūgumus pēc kvotām uzskatīsim par feminisma gulbja dziesmu?:)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anastasiaj 22.11.2003 21:17
Manuprāt politiķis ir nevis sieviete vai vīrietis, bet pirmām kārtām - POLITIĶIS!!! Rakstā iet runa par ES vēlēšanām, kur skaidri un gaiši ir teikts, ka izvēlēsiej gudrāko un zinošāko un t.t.Tad kāpēc ir jābalso par sievieti, ja it jāizvēlās kompetentāko cilvēku. Un nav nozīmes vai politiķis ir svārkos, vai uzvalkā - ir jābalso par cilvēku balstoties uz viņa profesionālām dotībam, nevis dzimum piederību. Dzimumdiskriminācija ka tāda vairs nav problēma mūsdienās, jo arī sievietes ieņem lielu nišu gan politikā, gan biznesā. Un apgalvojums, ka "jābalso par sievieti" skan pārāk feministiski....bet tas vairs nav aktuāli...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvids Kalme 21.11.2003 17:01
Lai nekļūtu smieklīgi, visur vajadzētu ievērot mēra sajūtu - arī naiva feminisma izpausmēs !

Varētu arī paņirgāties - liksim pamīšus: brunetes, blondīnes, plikgalvjus, bārdainos, homoseksuālistus, lesbietes utt. !

Nu tā kā bērnu dārzā ! Un vēl it kā nopietni spriež...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 19.11.2003 16:31
manuprāt tikai politiskās vides pārveidošana varētu nodrošināt sieviešu līdztiesību politikā.Sievietēm ,piemēram, bērni dzimst...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 19.11.2003 09:52
Arvīdam Kalmem -- paņirgājies vien par feminismu uz veselību, kamēr Edis pāris komentārus augstāk lepojas ar to, ka pērk savai mīļotajai visa veida sadzīves tehniku, tādējādi atvieglojot dzīvi ... acīmredzami cilvēks uzskata, ka visi mājas darbi jāveic sievietei, kāpēc arī sadzīves tehnika domāta tieši viņai. Šāda arhaiska dzimumu lomu uztvere ir viena no lietām, pret ko vēršas feminisms, par ko Tu ņirgājies. Tāda attieksme gan nav nekas unikāls, un iedomājies, ja cilvēks uzskata, ka sievietei jādara visi mājas darbi, ko viņš var domāt par sievieti politikā? Droši vien cer, ka VVF pilna māja līdz griestiem ar sadzīves tehniku :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvids Kalme 18.11.2003 18:58
Visur vajadzētu mēra sajūtu - arī feminisma izpausmēs !

Varētu paņirgāties - liksim pamīšus brunetes, blondīnes, plikgalvainos un matainos, homoseksuālistus un lezbietes un vēl pēc kādām citām pazīmēm !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

grrr 17.11.2003 04:33
Piedodiet, bet arī man tomēr jāpievienojās uzskatam, ka raksta autorei vai nu ir pietrūcis loģiskās domāšanas, vai arī šis raksts ir tapis gluži savtīgu iemeslu dēļ.


> Pirmais un galvenais iemesls, kāpēc ir jābalso par sievieti, ir nepieciešamība
> mūsu sabiedrībā veicināt demokrātisko vērtību nostiprināšanos.

Kā tieši mākslīgs ierobežojums vēlēšanās pēc dzimuma veicinās demokrātisku vērtību nostiprināšanos?

> Es patiešām nezinu kādi vēl var būt iebildumi pret to, ka Latvijas politikā vienādā
> skaitā būtu gan sievietes, gan vīrieši. Ja jau mēs esam tik demokrātiski, tik ne-diskriminējoši.

Iebildumu pret to, ka Latvijas politika vienādā skaitā būtu gan sievietes gan vīrieši nav, un nevar būt. Iebildumi ir pret to, ka šādu "vienādo skaitu" uzskata par demokrātiskuma mērauklu, un vēlas to panākt kaut kādā dīvaini samākslotā ceļā.

Ir jautājums, vai mēs uz politiku un politiķiem varam raudzīties kā uz profesiju. Kur ir potenciāli iespējams un praktiski vēlams novērtēt topošo darbinieku zināmu profesionālo līmeni. Es uzskatu, ka jā, un tāpēc man šķiet absolūti nesaprotams, kāpēc lai kandidātus vērtētu pēc dzimuma - mums taču ir dzimumu līdztiesība. Mani neinteresē, vai manas intereses Saeimā pārstāv vīrietis, sieviete, vai celofāna kulīte, galvenais lai tas notiek maksimāli kvalitatīvi.

No šī viedokļa es uzskatītu par loģisku nevis noteikt kvotas, bet gan savlaicīgi izglītot topošos pilsoņus viņu tiesībās, iespējās un demokrātijas principos. Citiem vārdiem -- tas, ka sievietes nav politikā, ir nevis problēma, bet tās sekas, un tā ir jārisina nevis Saeimas vēlēšanu sarakstos, bet gan skolās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jekabs 17.11.2003 01:25
Latvijas Satversme aizliedz katra veida diskriminaciju dzimuma delj. Janovas kundzes priekslikumi rupji parkapj Satversmes noteikumus paredzot specialas privilegijas vienam dzimumam un tas ierobezojot otram un tadelj vina butu bargi sodama. Vai varam ceret uz Satversmes Tiesas darbibu shajaa noziegumaa? Nosakot par ko ir jabalso un par ko ne, visai tautai tiek ierobezotas brivas izveles tiesibas. Sis ir starptautiskas cilvektiesibu tiesas jomaa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alise 15.11.2003 17:29
Sveika, Karīna!

Es patieshaam neesmu noveerojusi ieveerojamu sievishu diskriminaaciju Latvijaa - pati arii to neesmu izjutusi. Bet varbuut probleema ir nevis, ka sievietes tiek diskrimineetas, bet ka vinjas pashas sevi diskriminee... Varbuut sievietes nemaz negrib ienjemt vadoshos amatus un, lai sevi attaisnotu, bljauj par diskriminaaciju? Uz probleemu vienmeer var skatiities no dazjaadiem redzes punktiem!

Kad es kaadai sievieteik jautaaju, kaapeec tu attiecies, kad tev piedaavaaja kandideeties, vinja atbildeeja, ka tas ir pret vinjas moraali un sirdsapzinju, ka politikjiem vienmeer ir jaaliekuljo, jaameelo, jaaizliekas utt., un, ka vinja to negrib. Tas ir logjiski, jo sieviete pret shaadaam lietaam ir daudz juutiigaaka kaa viirietis.

Pie tam - nevar buut pashmeerkjis 50% pret 50% - ar shaadu nostaadni viss saies griistee. Ir jaaliek amataa tas, kursh ir gudraakaais un piemeerotaakais, nevis shoreiz liksim "vinju", lai tikai ieveerotu 50%/50%, un naakamo reizi notiekti vajaga kaadu krievu, vai eebreju, vai kraasainu, lai tikai atkla ieveerotu visas prasiibas... vai tad tas nava muljkjiigi. Ja sieviete sevi pieraadiitu politikaa, vinju arii ieveeleetu.

Alise

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

edis 15.11.2003 13:32
krista_b ­­­­­­- ne, sieviete nedomā kaut ka īpaši ja salīdzina ar citu sievieti. Var jau arī teikt ka īpaši domā(rīkojas) vīrieši (vairumā gadījumu). Organiskā daba ir nemirstīga pateicoties tam ka pastāv sievišķais un vīrišķais, un katram no šīm daļām ir savs virsuzdevums. No veicamā virsuzdevums (uzdevumiem) arī izriet rīcība un tā sekas. Apspriežamā tēma ir politika , bet kas ir politika ??? uz šo jautājumu es vēlētos saņemt koncentrētu atbildi no Tevis Krista_b, lai noorientētos cik dziļi mēs varētu “rakt” un no kā sākt. Nez kāpēc politika.lv nav sadaļas nedz saišu uz tām www lapām kuru izpausme ir pati POLITIKA. Ja turpināt domu par tiesībām vēlēt tad, vienkāršojot, mums visiem gan labāk gan drošāk dzīvotos ja tiesību vēlēt nebūtu arī 1/3 līdz 2/3 vīriešu. Katrs lēmums (šai gadījumā par ko balsot) paredz mērķi, sekas un atbildību. Mērķi jau “Karinām Janovām “ ir, gan tie ko viņas deklarē skaļi, gan tie ko labprātīgi viņas nekad publiski nepaudīs. Tik sekas un atbildību viņas grib nogrūst uz 18 gadus sasniegušajiem zilās pases turētājiem. Par bieži piesaukto demokrātiju, lai neatkārtotos, vai lasīji manu komentāru rakstam Cik demokrātisks bija referendums? Vai Tev Krista_b nākas pieņemt lēmums par kuru sekām Tu nevēlētos atbildēt ? Cik lielā mērā Tu savu esošo vai nākamo bērnu un ģimenes likteņus uzticētu “Karinām Janovām “? Es ne uz mirkli. Te jau redz uzprasās tēma kāpēc un par cik daudz viņi (vara) katram no mums ir nepieciešami.

Kāds tam visam sakars ar trauku mazgājamam mašīnām? – nu diez vai tiešāks maz var būt. “Karinas Janovas “ “grib” atvieglot sievietēm dzīvi, kas no tā visa sanāks lai uz savas ādas izbauda brīvprātīgie, - trauku mazgājamās mašīnas reāli darbojas un atvieglo sieviešu dzīvi.

Tas nu tā - īsumā….

Vēlu Tev 18 novembri izjust, izprast un nosvinēt. Priekā!

PS - Ja velies varu izsūtīt uz tavu e-pastu dažus savus pētijumrakstus bāzētus katrreiz uz 100 liepājnieku vai laucinieku aptaujas dažādos jautājumos un lēmumu pieņemšanas motivācijās. Līdz tika skārta ES tematika, tie tika publicēti laikrakstā “Kursas Laiks”. Mans e-pasts: lauki@e-apollo.lv

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Druu 15.11.2003 12:47
Es kā vēlētājs šāda veida ierobežojumu uzskatu par manas brīvās izvēles ierobežojumu, tātad pēc būtības tas būtu cilvēktiesību normām neatbilstošs likums (*hehe* nūja sit pati sevi). Ja tādu likumu ieviesīs, tad es konsekventi svītrošu no saraksta visas kandidātes.

ps.Man liekas, ka tā ir stulba, neeksistējošas problēmas eskalācija. Janovai vajadzetu pamosties, tagad ir jau teju 2004. gads, nevis 90-to sākums.

pps.Ja reiz par vēlēšanām, tad kāpēc nevar celt brēku tur, kur tas ir reāli nepieciešams, piemēram - Saeimas vēlēšanas pa visu Latviju, nevis pa atsevišķiem apgabaliem, tautas vēlēts prezidents utml.?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

edis 14.11.2003 20:18
krista_b -- atbilde buus riit liidz 14.00

visu labu

Edvards

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 14.11.2003 12:00
Edi,

tad Tavuprāt sievietei jādomā kaut kā īpaši, un šī raksta autore acīmredzot neierakstās Tavā priekšstatā par to? Kāds tam visam sakars ar trauku mazgājamām mašīnām?

ar nepacietību gaidīšu atbildi :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


edis 14.11.2003 07:08
Vai Karina Janova ir sieviete? Ja jā, tad kāpēc viņā tā domā? Vai tikai tāpēc ka bioloģiski līdzinās sieviљķajam dzimumam. Es љādu uzskatu paudējas par sievietēm neuzskatu un man gan fizioloģiski gan sociāli љādas būtnes neeksistē. Zviedrijā aiz garlaicības jau no 1980ajiem noņēmās ar siev. un vir. kvotām visās iespējamās vietās, tomēr nekas nav dzirdēts par nez kādu ekonomisko vai demogrāfisko uzplaukumu.

Tas ka starp politiķiem un sūdvedējiem vīrieљu ir nospiedoљs vairākums ir dabiski, pretējā gadījumā mūs pakļaus citas dabiskākas civilizācijas(kultūras). Ja sievietēm nebūtu tiesības vēlēt ( tapt ievēlētas gan ) tad viņas noteikti daudz labāk dzīvotu gan ģimenes dzīvi gan kulturāli gan finansiāli. Tas gan tik attiecas uz “rietumu” civilizāciju. Kāpēc tā varu arī izskaidrot.

PS - Kas gan interesanti ir izgudrojis veļas un trauku mazgājamās maљīnas , un visus tos virtuves kombainus, mikroviļņus un љujmaљīnas, un kosmētikas, un visu to pārējo ko pēc iespējas pērku lai vairāk atvieglotu sadzīvi tai vienīgajai kuru esmu izvēlējies (arī viņa mani) lai bioloģiski gan kulturāli turpinātos nākamajās paaudzēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 13.11.2003 18:18
Rasisms ir viedoklis, ka viena cilvēku grupas bioloģisko īpašību dēļ ir labāka par otru ar citādām bioloģiskām īpašībām.

Tautība ir mazāk bioloģiska nekā dzimums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 13.11.2003 17:49
Ritvar -- šis ierosinājums nu gan velk uz rasismu, ja Tu to domāji nopietni!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 13.11.2003 17:39
Es ierosinu, ka latviešu īpatsvars sarakstā nedrīkst būt zemāks par to īpatsvaru no pilsoņiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 13.11.2003 17:37
Billijam -- Tu saki, ka "sievietes ievēl večus". Viens no iemesliem, kāpēc tik tiešām vēl tos večus, neapšaubāmi ir tāds, ka partiju listēs veči ir nospiedošā vairākumā un turklāt sarakstu augšgalā. Pati pazinu vienu jaunu sievieti, politiskās partijas biedri, kura partijā darīja "melno darbu" lai arī bija ļoti spējīga un daudz izglītotāka par "večiem", kuri tikai muldēja, meklēja sev siltas vietiņas un nešaubīgi aizņēma saraksta augšgalu. Šāda shēma večiem ir visai izdevīga, ja raugās no viņu pašlabuma, un diemžēl mūsu valstī tieši tas ir spēcīgs stimuls daudziem rausties iekšā politikā. Lai to shēmu pārvarētu, sievietēm jāpieliek tiešām ievērojamas pūles, jo ir darīšana ne tikai ar savas profesionalitātes apliecinājumu, bet arī ar iesīkstējušiem, arhaiskiem uzskatiem par dzimumu lomām utt. Tāpēc kvotas kalpo kā īpašs grūdiens, lai palīdzētu veicināt sabiedrībā labvēlīgus procesus, kas "paši no sevis" kā Klāsonam liekas nenotiks, vai arī notiks pēc ļoti ilga laika.

Es priecājos, ka lietas tomēr mainās, bet tas nenotiek galīgi ne tik ātri, kā man liekas varētu notikt. Kā gan lai notiktu izmaiņas, ja vadošās partijas sevi pasludina par "konservatīvām" un ir sapinušās ar baznīcu, kura izceļas ar visādu dogmu postulēšanu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Billijs 13.11.2003 16:02
Kāds te kā piemēru minēja I.Ūdri. Ja godīgi- viņa sievietēm izdara lāča pakalpojumu,joprojām atrodoties tur kur ir.Man ir kauns par savas saeimas priekšsēdi.

Bet ne par to stāsts. Statistika saka,ka sieviešu kopumā ir vairāk.Tātad arī, sieviešu -vēlētāju. Viņas tak ievēl tos večus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Karīna Janova 13.11.2003 15:38
Statistika vienkārša: 10 gadu laikā sieviešu pārstāvniecība pieaugusi par 6% (5.Saeimā 15% - 8.Saeimā 21%) Tātad mums vēl vajadzīgi 50 gadi, lai saniegtu vienlīdzību!

Ja pasaulē viss risinātos "dabiskā" gaitā, tad es domāju, ka mēs vēl nebūtu nonākuši ne līdz cilvēktiesībām, ne demokrātijai nekam. Progress notiek tikai tad, kad kāds sāk jaukt gaisu, kustināt stagnāciju un pieņemt mērus. ir nepieciešama darbība, aktiviāte. ja visu atstās pašplūsmā, tad pozitīvās tendences var arī kaut kad apstāties. Tāpēc ir vajadzīgas kvotas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 13.11.2003 14:13
The last one question - Kāpēc ir nepieciešamas kvotas? Vai ir šobrīd reālās problēmas sievietēm iet un darboties politikā, ja jau viņām ir tāda vēlme? Tie nenoz;īmīgie argumenti, kas tiek minēti - piemeŗam, ka it kā sievietēm apt reāli esot politikā nav iespējas pieņemt būtiskus lēmumus - ir smieklīgi - ejiet, cīnieties par iekļūšanu un lemiet... Kvotas nozīmē tikai to, ka - pieņemot ieviešu viedokli, ka vīrieši veido noslēgtas politiskas grupas - arī ja saeimā būs 50% sieviešu, vīrieši izdomās, ka vienu sievieti sev piepirkt un tāpat jums reāla vara nebūs..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krasmar 13.11.2003 13:53
Vēlreiz gribēju norādīt autorei, kura saka, ka kuram gan varētu būt pretenzijas pret sievietēm politikā, ja visi ir toleranti. Vēlreiz gribu uzsvērt, ka tas nav tā, ka kādam (vismaz es tā domāju) ir pretenzijas pret sivietēm politikā (vai pret vīriešiem, vai krieviem, vai gejiem, vai jebko citu), bet gan pret mākslīgu to iekļaušanu ar kaut kādu mehānismu palīdzību. Atzīstot, ka kādreiz ir nepieciešama valsts iejaukšanās, ja sabiedrība nav vēl atsevišākm lietām gatava (vienlīdzīgas vēlēšanu tiesības, verdzības atcelšana utt), tomēr jānorāda, ka šī nav tā reize, jo nosakot kaut kādas kvotas, tiek bremzēta iespēja politikā nokļūt spējīgākajiem, neatkarīgi no to dzimuma vai statusa, vai jebkā cita. Šajā gadījumā situācija mainās līdz ar sabiedrības attieksmes maiņu un domāju, ka kamēr būs cilvēki ar saukli Vīrs un vārds, tikmēr pastāvēs arī tāda attieksme. Kā jau minēju, sievietēm pašām jāveido vienlīdzības pozīcija ikdienā socializējoties ar citiem cilvēkie, nevis ieviešot mākslīgas barjeras. To, ka situācija vismaz politikā uzlabojas pierāda arī vēlēšanu rezultāti. Pirmskara Latvijā, ja nemaldos, sievietes praktiski vispār nebija pārstāvētas parlamentā (varbūt maldos). Jau vēlāk redzam kāda ir attīstība - Augstākajā padomē no 201 deputātiem 9 sievietes (4,5%), 5.Saeimā 15 sievietes (15%), 6.Saeimā 15 sievietes (15%), 7.Saeimā 17 sievietes (17%) un šajā Saeimā jau 18 sievietes, kas ir 18%. Savukārt izpildvarā (Ministru kabinetā), neskaitot premjeru sieviešu īpatsvars ir 24%. Nerunājot par Saeimas priekšsēdētāju un Valsts prezidenti, kuras ir sievietes. Diezgan droši varu prognozēt, ka pēc nākamajām parlamenta vēlēšanām šis cipars vēl noteikti palielināsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edite 13.11.2003 13:46
GK,

Pēc pētījumu datiem, vislielākā riska grupa esot vientuļi vīrieši.Arī Latvijas vīriešiem pēdējos gados novērota vīrišķības krīze - mazinoties vīrieša naudas pelnītāja lomai (bezdarbs un jo īpaši laukos), pieaug vīriešu mirstība, pašnāvību skaits un alkoholisms.

Piebilde vēl:Ja jau jums tik grūti ar laika atvēlēšanu sevis attšitībai, kādēļ izvēlējāties tādus vīriešus, kuri jus padarījuši par kalponēm?? Vismaz šajā ziņā taču jums ir REĀLA izvēle...

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edite 13.11.2003 13:33
Gintam,

- kāds atsaucas uz CSP datiem, tad tas kļūst smieklīgi.. Edite: tepatas politikas portāla sadaļā pie Pētījumiem ir virkne ar sociālās politikas pētījumiem, kur smelties statistiku/indikatorus par dzimumu nevienlīdzību (piem. SKDS/Labklājības ministrijas pētījums Iedzīvotāju izpratne un attieksme pret dzimumu līdztiesības jautājumiem, Pasaules bankas unc petijumi ). Atalgojuma pētījumi ir starptautisku konsultāciju uzņēmumu veikti (Hay Group, etc).

Ari Karina norada ka - sievietes politika -tas nebut nenozime ka vinas risinas realas problemas, bet ir dati

Sievietes veido pusi no iedzivotajiem, vinu klatbutne parvaldibas strukturas nodrosina to legitimitati (J. Beall)

Pasaules banka - lielaks skaits sieviesu parvaldiba sekme godigaku parvaldibu, ko papildina Pasaules banka dati - sajas valstis ir zemaks korupcijas indekss (saikne starp sieviesu skaitu parlamenta un korupcijas index). tas gan nenozimetu ka sievietes ir dabiski godigakas un mazak korumpetas:), kaut gan ja paanalize statistiku un mediju zinas par korupcijas gadijumiem pedeja pusgada laika..

ANO - viriesiem izpildvara un likumdosana trukst izpratne par majsaimniecibas vajadzibas un tas atstaj ietekmiuz ricibpolitiku veidosanu

Un joprojām nav atbilde suz jautājumu - KURŠ TAD GALU GALĀ BŪS KANDIDĀTU SARAXTOS PIRMAIS - VĪRIETIS VAI SIEVIETE??? Tas taču acīmredzot no sieviešu skatupunkta ir izšķirošais jautājums... Edite - tas nav merkis pats par sevi; liela ideja ir uzlabot parvaldibas kvalitati un palieilinat sieviesu kritisko masu parvaldibas organos. Paraleli uzlabojama viriesu politiku izpratni / sapratni par siem jautajumiem. Paskatoties uz stereotipiem, kas tie produceti pat abeces un macibu gramatas - virietis - politikis, sieviete - vina kreklu mazgataja (Bonux reklama).

:)

PS - Vai esi tik droša, ka tajās pirtīs un citos slēgtos vakaros, kur peč Tavām domām risina tik ižšķirošus jautājumus, tiešām nav sieviešu???

Edite - pirtis un slegtie vakari ir tema pati par sevi. Izskirigi jautajumi ari tiek pienemti zenu loka ari kabinetos un konferencu zales (apskaties uz lielo valsts uznemumu valdem, padomem un to sastavu). Ipasi trapigs ir Pirmas partijas sauklis "Virs un vards!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Karīna Janova 13.11.2003 12:57
Es patiešām nezinu kādi vēl var būt iebildumi pret to, ka Latvijas politikā vienādā skaitā būtu gan sievietes, gan vīrieši. Ja jau mēs esam tik demokrātiski, tik ne-diskriminējoši.

Pašlaik problēma ir tāda, ka sieviešu pārstāvniecība ir daudz zemāka. Un kaut kādā veidā būtu nepieciešams šo nevienlīdzību izlīdzināt. Vis - seksistiskākais man liekas arguments, ka sieviešu iesaistīšana politikā pazeminātu profesionalitātes līmeni un ka vispār tik daudz sievietes partijām būs grūti atrast. Kāpēc mēs pieņemam, ka visi vīrieši spēj būt politiķi, bet sievietes...nu, sievietes tikai dažas. Un tās, kas ir aktīvas, mācēs sec ceļu izsist pašas. vai tas nozīmē, ka visas pārējās ir padumjas, nekompetentas, politiskai dzīvei neatbilstošas? Kāpēc sievietei sev ceļš ir "jāizsit", bet vīriešiem tāpat visas durvis vaļā?

Vai tie mūsu patreizējie politiķi vīrieši ir tie gudrākie, inteliģentākie, spējīgākie, koptākie, profesionālākie? Nē. Un tik un tā visnemākulīgākis no viņiem ir labāks par visām sievietēm kopā, jo viņš kā vīrietis ir vērtība pati par sevi. Nu, labi, varbūt ne tik radikāli. Varbūt arī vīrietim ir sevi jāpierāda, bet sievietei sevi ir jāpierāda dubulti. Katrā ziņā partijās priekšvēlēšanu reklāmu laikā kandidāšu sieviešu reklamēšanai nauda ne vienmēr atrodas. Vīriešiem - jā, bet sievietēm - kas tad tā par nopietnu politiku!? Īstā politika taču ir veču komanda, kur valda vīrs un vārds. (Un par vīra un vārda kvalitāti jau pārliecinamies padsmit gadus!)

Galvenokārt šis ir vērtību jautājums un tieši tāpēc raksta sākumā par vērtībām tik daudz runāju. Manupārt, būtu ļoti jauki, ja mūsu tautas priekšstāvji rādītu priekšzīmi un nospraustu ceļu uz dzimumu līdztiesības panākšanu. Tad arī pārējā sabiedrības daļa būtu iedvesmota sekot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 13.11.2003 12:55
Piebilde vēl:

Gimenes pienakumu nevienlidziga sadala (CSP - laika izmantojuma petijumi, sievietem mazak briva laika, mazak laika sevis attistibai), ieskaitot majsaimniecibas vadisanu un bernu aprupi, nostada sievietes neizdevigaka pozicija laika zina, kas nepieciesams lai aktivi darbotos politika. un ta talak.

Ja jau jums tik grūti ar laika atvēlēšanu sevis attšitībai, kādēļ izvēlējāties tādus vīriešus, kuri jus padarījuši par kalponēm?? Vismaz šajā ziņā taču jums ir REĀLA izvēle...

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 13.11.2003 12:46
Sorry, Edīte - ja kāds atsaucas uz CSP datiem, tad tas kļūst smieklīgi..

Ja skatāmies pēc CSP datiem, tad mēs te visi dzīvojam ļoti nabadžigā valstī, kur neviens nevar atļauties pat ik pa pieciem gadiem sev jaunas kurpes nopirkt - tad kur rodas šie daudzie iepirkšanās centri??

Un ja jau par kurpēm sākām runa't - Tu vēlies lai sieviešu viedoklis tiek leģitimēts - nu tad tā - atceries, ko Valsts prezidente VVF teica pēc Dziemsu svētkiem - vai atd vec;aki nevar atļauties saviem bērneļiem sapirkt jaunas kurpītes tādam svinīgam pasākumam kā Dziesmu svētki - sorry, bet kā redzams tad pat šī tautas mīlule ir ļoti tālu nor ealitātes, tā'dēl nereduz nevienu pamatotu argumentu, kādēļ pēkšņi sievietes politikā būs tās kas sāktu risināt reālās problēmas.. ?

Un joprojām nav atbilde suz jautājumu - KURŠ TAD GALU GALĀ BŪS KANDIDĀTU SARAXTOS PIRMAIS - VĪRIETIS VAI SIEVIETE??? Tas taču acīmredzot no sieviešu skatupunkta ir izšķirošais jautājums...

:)

PS - Vai esi tik droša, ka tajās pirtīs un citos slēgtos vakaros, kur peč Tavām domām risina tik ižšķirošus jautājumus, tiešām nav sieviešu???

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edite 13.11.2003 10:20
Gintam - ja ir tadi petijumi (Ashworth, G, G Gendered Governance: An Agenda for Social Change, p.11). Butiskakie - zemakas algas sievietem (un ta ir realitate Latvijam Centralas statistikas parvaldes dati un atalgojuma petijumi) un ierobezotas socialas garantijas apvienojuma ar izplatitajam socialajam gaidam, ka sieviete tere savus ienakumus gimene, kave so lidzeklu izmantosanu visai nedrosajai politiskajai karjerai. Politikas viriskiga kultura (apskaties koalicijas bildes medijos), ieskaitot vec zenu aizbildniecibas un sakaru attiecibas, ka ari pastavigas tiksanas pec darba (piemeram, basketbola zale, pirti, medibas), kur notiek vienosanas par politikas jautajumiem, izsledz sievietes no nefromaliem, tacu butiskiem lemumu (ari politisku) pienemsanas pasakumiem. Ja mediji pienacigi neatspogulo sieviesu politiskos uzskatus, prasibas un liderpozicijas, vinam nav modela ar kuru identificeties un saskana ar kuru lgitimet savus uzskatus (apskatities ka sievietes - toposas politikes tiek atspogulotas pirms velesanam - epiteti par Udri medijos bija - Sniegparslina, Princesite un tmldz). Gimenes pienakumu nevienlidziga sadala (CSP - laika izmantojuma petijumi, sievietem mazak briva laika, mazak laika sevis attistibai), ieskaitot majsaimniecibas vadisanu un bernu aprupi, nostada sievietes neizdevigaka pozicija laika zina, kas nepieciesams lai aktivi darbotos politika. un ta talak.ceru ka atbildeju uz jautajumu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 12.11.2003 17:26
Pirmkārt - raksta sākumā skaidri tiek pateikts, ka nav būtiski kas Tu esi, galvenais, kādas idejas pārstāvi, bet kad runa ir par sievieti, pēkšņi tomēr kļūst svarīgi bioloģiskie faktori.

Otrkārt un tas galvenais - kur konkrēti Tu Karīna redzi dzimumu nevienlīdzību Latvijas politikā?? Tas, ka politikā ir mazāk pārstāvētas sievietes nenorāda uz nevienlīdzību!! - Vai Tev ir konkrēti pētījumi, kas pierāda, ka pastāv konkrēti realizēti pasākumi, lai liegtu sievietēm kandidēt politikā un ieņemt amatus??? Manuprāt, galvenais ir nevis iestūķēt pēc iespējas vairāk sieviešu politikā, bet gan vienkārši dot vienlīdzīgas iespējas iet un cīnīties par tām siltajām sēžamvietām. Šajā ziņā es nekādas problēmas Latvijas politikā nesaskatu - viss Jūsu, dārgo dāmu rokās - un kā redzam tad tādas sievietes kā Ingrīda Ūdre arī var izvirzīties.

Mācieties un sekojiet!!

PS - jo interesantāka ir ideja par kandidātu pamīšus secību sarakstos - interesanti kādas būs kaujas par to, ar kuru jāsāk pamīšus saraxtiņš, kurš saraxtā būs pirmais - ar sievieti vai vīrieti!

Nemeklējiet sievieti - meklējiet saprātu!!! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krasmar 12.11.2003 15:40
Vēlreiz gribu teikt, ka šeit jau nav mehānismi vajadzīgi...pati ideja par sieviešu vienlīdzību ir salīdzinoši jauna (lielākajās tautas masās) un kas vienai valstij ir normālai tas citai tas nav....tā ir arī liela kultūras atšķirība...daudzās valstīs arī sivietes neapzinās kādu statusu (es pat nesauktu tās par tiesībām šādā kontekstā) tās varētu sasniegt un domāju ka tās jūtas labi. Piekrītot, ka gadu gaitā sieviešu loma ir bijusi ļoti maza un tāda tā bijusi lielā mērā tāpēc, ka tāda bija cilvēku kultūra un audzināšana. Arī pašlaik vēl daudzas sievietes un arī vīrieši ir audzināti tā, ka "katrs zina savu vietu", arī sievietes ne vienmēr ir gatavas uzņemties līdera lomu...(No paša pieredzes ir bijuši kuriozi gadījumi, kad ļoti gudra sieviete runā kaut kādā konferencē par sieviešu tiesībām, to pārstāvniecību parlamentā un tajā pašā laikā, jebkurā piemēram vīriešu kompānijā par savu pienākumu uzskata ēst gatavošanu, vai mājas uzkopšanu vai kaut ko tamlīdzīgu, pieprasot panest somu un atvērt durvis, kas manī izraisa lielu smīnu). Tātad gribu teikt, ka ļoti daudz ir atkarīgs no sociālās vides, bet tādēļ nav jāievieš nekādi mehānismi. Protams ir daži izņēmumi darba lietās, varbūt arī izlgītības ziņā, kad ir jādod zināms valsts atbalsts sievietēm, jo tomēr ir zināmas fizioloģiskas atšķirības...cerams skaidrs, ko domāju teikt...un tomēr palieku pie tā, ka Norvēģija nav ne tuvu progresīvākā valsts, bet tas jau viss atkarīgs no vērtībām un kritērijiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aspazija 12.11.2003 14:28
Būtu jau labi, ja cilvēkus sabiedrībā vispirms vērtētu nevis pēc piederības kādam konkrētam dzimumam, bet gan pēc tā, ka tu esi profesionāls/ e vai kompetents/a noteiktā jomā. Diemžēl tā tas nav, jo valdošie dzimumu stereotipi nereti traucē novērtēt profesionalitāti. Tādēļ uzskatu, ka ir jāparedz mehānismi, lai arī sievietes būtu lēmumu pieņemšanas institūcijās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aspazija 12.11.2003 14:28
Būtu jau labi, ja cilvēkus sabiedrībā vispirms vērtētu nevis pēc piederības kādam konkrētam dzimumam, bet gan pēc tā, ka tu esi profesionāls/ e vai kompetents/a noteiktā jomā. Diemžēl tā tas nav, jo valdošie dzimumu stereotipi nereti traucē novērtēt profesionalitāti. Tādēļ uzskatu, ka ir jāparedz mehānismi, lai arī sievietes būtu lēmumu pieņemšanas institūcijās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 12.11.2003 14:02
Hmm, dzimumu kvotu jautājums kā vienmēr izraisa niknu debati :) Es piekrītu visiem komentētājiem, kas saka, ka cilvēks taču jāvērtē pēc būtības nevis dzimuma, bet punkts jau ir tāds, ka sabiedrība to nedara dažādu iemeslu dēļ, tāpēc sanāk tāds disbalanss, kurā sievietes gk zaudē. Lai nu ko, bet norvēģu sabiedrību par stagnātisku nevarētu nosaukt :) Skandināvi vispār ir tik tālu tikuši arī tā iemesla dēļ, ka īpaši pievērsuši vērību šīm dzimumu līdztiesības lietām. Ja reiz mēs pieņemam, ka cilvēki ir gudri un spējīgi neatkarīgi no dzimuma (vai rases utt.), tad rodas jautājums - piemēram, kāpēc vadošos amatos un politikā sievietes tomēr ir nospiedošā mazākumā? Ir protams izņēmumi, tai skaitā VVF un Ingrīda Blūma un Sarmīte Ēlerte, bet tie jo vairāk krīt acīs dēļ tā, ka ir izņēmumi. Tā kā izglītības līmenis sievietēm vidēji ir pat augstāks kā vīriešiem, rodas pamatots jautājums -- kur tad tās gudrās paliek? Atbilde ir -- ieņem zemākus un zemāk atalgotus darbus, un tas taču tā kā neizklausās gluži taisnīgi kaut vai iepretīm tam pašam izglītības līmenim. Vai kvotas ir labākais risinājums, man grūti teikt, bet manuprāt ir labi, ka dzimumu līdztiesībai pievērš vērību un par to diskutē, kas arī ir efektīvs līdzeklis (un "dabiskāks" kā kvotas) ceļā uz attieksmes un rīcības izmaiņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krasmar 12.11.2003 13:34
Es esmu vīriešu kārtas pārstāvis, tomēr uzskatu, ka nav vajadzīgas nekādas kvotas ne sievietēm ne vīriešiem, tā ir slima un stagnatīva sabiedrība, kā piemēram Norvēģijā. Man liekas, ka nav pieļaujamas nekādas kvotas, ne attiecībā uz dzimunu, rasi, tautību, valodu u.c. īpašībām, mākslīgi radot šķēršļus un bremzējot attīstību...viss noregulēsies pats savā ceļā, jau tagad sievietes ir plaši pārstāvētas politikā, daudz vairāk ir sivietes nekā vīrieši augstskolās (to uztveru pilnīgi normāli) un tas arī laika gaitā dabiski novedīs pie tā ka sievietes tiks plašāk pārstāvētas...šī debate jau ir bijusi vairākas reizes, nezinu kāpēc vispār atkal tiek akcentēta...tad jau nevajag vēlēšanas...aizejam uz statistikas pārvaldi, ievadam visus datus...par acu krāsu, degunu garumu, svaru, dzimunu, izglītības līmeni utt..un lūdzu jums vislabākie tautas pārstāvji...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

KK 12.11.2003 11:13
Esmu sieviešu dzimtas pārstāve un ja man būtu pietiekami liela vēlme iesaistīties politiskajā dzīve, tas tā arī notiktu. Kā liecinieks, kurš vairākus gadus vērojis šo spēli, ko sauc par politiku, varu apgalvot, ka nekāds spēks nevar apturēt enerģisku, gudru sievieti iekarot tās virsotnes uz kurām viņa tiešām tiecas. Visas šīs samāksloti radītas problēmas par sieviešu un vīriešu līdztesību, ļauj domāt, ka dažas sievietes nerealizēto ambīciju, un personīgo problēmu dēļ cenšas pievērst sev uzmanību un rast ažiotāži.
Dodiet ceļu sievietēm??? bet kāpēc kādam kaut kas ir jādod,,,, viss ir jānopelna ar savu galvu un sievietes gudrību.
To arī novēlu visām karot gribošām sievietēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 12.11.2003 09:30
Neesmu kvotu piekritējs (izņemot dažas atsevišķas reizes) - arī šai lietā. Tāpēc lai Latviju Eiropas Parlamentā pārstāv cienīgākie, ne stratificēta izlase. Darbojoties sabiedriskās ogrānizācijās, gan esmu secinājis, ka vislabāk tās darbojas, ja no aktīvistiem un vadības sievietes ir 2/3, bet allaž tas veidojies dabīgi - izvirzoties ar aktīvitāti, ne kvotām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rems 12.11.2003 09:03
Kad kandidātu skaits ir tikai 9, tas varbūt varētu derēt (pieņemsim, ka četrarpus būs vīrieši un četrarpus sievietes :).

Bet ja to attiecinātu uz Saeimas vēlēšanām, kur kandidātu skaits no vienas partijas var būt 100, tad vairs nav tik vienkārši. Tas nozīmētu, ka sarakstā jābūt 50 vīriešiem un 50 sievietēm. Pieredze liecina, ka partijas biedru lielākais vairākums ir vīrieši. Pieņemsim, ka partijā ir 1000 cilvēku - 800 vīrieši un 200 sievietes. Jādomā, ka gan vīrieši, gan sievietes vidēji ir vienādi gudri un attīstīti. Tad, ja partija gribētu izvirzīt 100 labākos, tiem būtu jābūt 80 vīriešiem un 20 sievietēm. Bet ja partijai būtu jānodrošina formāla dzimumu vienlīdzība, tad tai būtu jāatsakās no optimālā kandidātu sastāva, aizpildot pusi deputātu ar to, kas partijas rīcībā ir, nevis ar piemērotākajiem kandidātiem.

No otras puses, varbūt tas sekmētu dzimumu vienlīdzību citādā veidā. Ja vienreiz partijai nāktos sabāzt sarakstā arī nevisai gudras sievietes, lai nodrošinātu dzimumu vienlīdzību, tad turpmāk partija censtos iesaistīt partijā vairāk sieviešu, lai būtu no kā izvēlēties. Savukārt palielinoties sieviešu skaitam partijā, varētu palielināties arī vienlīdzības līmenis. Varbūt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Billijs 12.11.2003 09:00
Autoresprāt kvalitatīva demokrātija iespējama tikai krasi sadalot sabiedrību pēc kādām pazīmēm? Murgs.Nu,sakiet jel,kāda nozīme ir dzimumam,acu,ādas krāsai,garumam un resnumam? Saprotu,saprotu- kārtējā projektu nauda jāapgūst,un tad tiek atrasti pētījumu temati.Kad vienreiz visi divkājainie(atvainojos invalīdiem) tiks uzskatīti VIENKĀRŠI PAR CILVĒKIEM? Man personīgi ir pilnīgi vienalga,kāda dzimuma un krāsas ir kaķis.Galvenais,lai viņš ķer peles.

Saistītie raksti

European Women Lobby womenlobby.org

Citi autora darbi