Atslēgvārdi:

Divas diskutablas domas 16

Labrīt, lasītāji! Šodien presē atrodams viens komentārs un viena intervija ar idejām, kuras ir pārdomājamas, bet vienlaikus neizbēgami arī strīdīgas. Runa ir par Saeimas deputāta Aināra Latkovska (JL) komentāru Latvijas Avīzē un par interviju ar kādreizējo premjerministru Valdi Birkavu Atkarīgajā Rīta Avīzē.

Iesaki citiem:

Saeimas deputāts aicina valdību apsvērt tā dēvēto bezbērnu nodokli. Viņš atceras, ka padomju laikos sešu procentu nodokli maksāja bezbērnu vīrieši vecumā no 20 līdz 50 un precētas bezbērnu sievietes vecumā no 20 līdz 45 gadiem. A. Laktovskis šādu nodokli apraksta ar vārdiem "pozitīva diskriminācija" un raksta, ka labāk varbūt būtu bērnu vecākiem nodrošināt nodokļa atlaides, bet pašreizējos apstākļos tas būtu problemātiski, un tāpēc varētu padomāt par bezbērnu nodokli.

Varētu gan, jā, bet arī pati doma tomēr ir problemātiska. Ir ļoti, ļoti daudz dažādu iemeslu, kāpēc ļaudis izvēlas dzīvi bez bērniem. Ir cilvēki, kuri uzskata, ka viņi bērnu vienkārši nevar atļauties, un tādā gadījumā ir labāk nedzemdēt, nekā ievest bērniņu pagalam trūcīgā pasaulē. Ir cilvēki, kuri bērnus nevēlas tāpēc, ka sevī nesaskata prasmi, kāda vajadzīga vecākiem. Ja šādi cilvēki tomēr dzemdē bērnu, tad viegli var rasties mūspusē visai ierasti procesi -- bērnam tiek kaitēts, viņš tiek dedzināts ar cigareti vai, kā tas bija vismaz vienā gadījumā, izmests pa logu. Pietiekami daudzos gadījumos jaunā māmiņa no sava bērna vienkārši atsakās, patlaban vismaz mums ir tā dēvētais "baby box," bet vienalga vakar presē bija lasāms par pamestu zīdaini, kura ķermenis jau bija sācis sadalīties. Ir cilvēki, kuriem vienkārši nelaimējas atrast savu otro pusīti. Ir cilvēki, kuri ir sterili. Šādiem ļaudīm likt maksāt nodokli, kura pamatā ir nenovēršama situācija -- nu, tas neliekas īpaši godīgi.

Savukārt V. Birkavs intervijā stāsta, ka ir pienācis laiks prezidentālai republikai ar tautas vēlētu prezidentu. Viņš zūdās, ka premjerministram nav pietiekami lielu tiesību un prezidentam arī ne. "Es domāju, ka mums jāpāriet uz prezidentālu republiku. Vienmēr esmu bijis pret, sevišķi pirms iestāšanās ES un NATO, bet tagad domāju, ka mums vajadzīgs stiprs visas tautas vēlēts prezidents" -- tā Birkavs.

Nelaime ir tāda, ka tautas vēlēts prezidents ne par visu varu būs īpaši "stiprs." Ja mums ir Saeimas, pašvaldību un Eiropas parlamenta vēlēšanas, kurās piedalās velna ducis un vairāk partiju, tad nav iemesla domāt, ka tikpat daudz kandidātu nebūtu arī prezidenta vēlēšanās. Tādā gadījumā viegli var rasties situācija, kurā par prezidentu kļūst mazākais no ļaunumiem un nebūt ne pats labākais no kandidātiem. Katrā ziņā patlaban valsts redzamāko politiķu starpā būtībā ir ļoti maz cilvēku, kuriem es būtu gatavs uzticēt Rīgas pils atslēgas. Zombējošas reklāmas kampaņas ir pietiekami sliktas, ja runa ir par Saeimu, kurā viena cilvēka ambīcijas atšķaida 99 citi deputāti. Prezidents mums ir tikai viens.

Abos gadījumos -- uzmanīgi pār tiltu.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS>>gm 02.10.2009 19:46
nu ja izdodas kvalitāte,var ķerties pie kvantitātes:D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Svins 02.10.2009 10:02
prezidentu var vēlēt arī vairākās (lasi, divās) kārtās. no sākuma ir tie padsmit kandidāti, bet otrajā kārtā iziet tikai vai nu divi labākie vai tie, kas ir pārvarējuši noteiktu slieksni. pēc tam tur notiktu visāda bloķēšanās un biedrošanās, kas galu galā tomēr novestu pie konsolidētākiem politiskajiem spēkiem.

... un par to "mazāko no diviem ļaunumiem". noteikti jau būtu jāizveido kaut kādi kontroles mehānismi, kā prezidentu kontrolēt. piemēram, ASV ir prezidents un divas palātas. Latvijā ir tikai viens parlaments, bet parlaments būtu prezidentu kontrolējošs mehānisms. reāla iespēja ir, ka prezidents ir no vienas partijas, bet parlamenta vairākums pieder citai. katrā gadījumā konstitucionālo tiesību speciālisti varētu piedāvāt savu redzējumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gm 02.10.2009 01:16
Eu, cilveeki - te neviens nerunaa par beernu kvalitaates un kvanitaates kopsakariibaam gjimenees. Taa ir pavisam cita diskusija un te ar paarsteidziigiem apgalvojumiem nevienam neieteiktu meetaaties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

to FZSS 01.10.2009 22:16
aptuveni citēju R.Ezeras ironiski teikto, ka 1 bērns ģimenē ir vērtīgāks par 3-4 bērniem, jo -rūpīgāk taisīts...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 01.10.2009 20:08
kas kuram galvenais-kvalitāte vai kvantitāte,jebšu-audzināsim,IQsim,vai taisīsim jaunu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Clash 01.10.2009 16:32
Visādi iemesli kāpēc nav bērnu, bet nevajag aizmirst, ka tie vecāki, kas iegulda savos bērnos, nodrošina arī to, ka viņu bērni ar saviem nodokļu maksājumiem nākotnē nodrošinās pensijas arī tiem, kuriem nav bērnu. Šai gadījumā ir jābūt kaut kādai solidaritātai, jaunās paaudzes atbalstīšanā, šādus nodokļus varētu novirzīt bērnu izglītībai un velesības aprūpei.

Protams no 20 gadiem agrs prasīt šādu nodokli, bet no 25, jau varētu apsvērt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gm 01.10.2009 15:59
"Dzimstība sāka samazināties tajā brīdī un tajās vietās,kur parādījās vecuma pensijas."
--------------
Liekas, ka arii ASV pie vecuma pensijas nemaz tik viegli nevar tikt un dzimstiiba jau sen nokritusies zem aizvietojamiibas liimenja. To vinji kompensee uzsuucot labaakaas smadzenes un pieverot acis uz meksikaanjiem.
Ja runaajam par bezbeernu nodokli, tad tajaa ir racionaalais grauds. Tie kuriem ir beerni teeree pamatiigus liidzekljus vinju uztureeshanaa, audzinaashanaa un izgliitiibaa. Veelaak shie beerni ar savu darbu pelniis pensijas, kuras vairaak vai mazaak solidaari tiks sadaliitas visiem. Arii tiem, kuri savaa laikaa, teelaini izsakoties, vareeja nepirkt saldeejumu beernam, bet divus sev.
Protams, nav korekti paarmest, ka cilveeki dazhaadu iemeslu deelj nevar audzinaat savus beernus. Tur nav ko moralizeet, jo daudziem tas ir pat tragjiski skumjsh fakts ar kuru spiesti samierinaaties.
Tomeer tas nevareetu buut par shkjeersli, lai vinji nepaliidzeetu valstij uzlabot sociaalo sisteemu, kas ljautu sniegt vairaak atbalstu citu beernu attiistiibai.
Par visas tautas veeleetu prezidentu - nepiekriitu. Taa ir vieglaakaa celja izveele gruutaa briidii. Pat ASV prezidenta instituucija meedz buut probleema. To lieliski pieraadiija ieprieksheejie astonji gadi. Arii ieprieksh esam pieredzeejushi svaarstiibas. Piemeeram ljoti slimaa FDR riiciibu savas prezidentuuras beigu posmaa.
Nevar tauta, valsts, naacija padariit sevi paaraak atkariigu no vienas personas. Lai arii cik lieliska taa buutu, augstaakais liideris vienmeer buus un paliks tikai cilveeks.
Ir neskaitaami piemeeri visapkaart ar parlamentaaraam valstiim, kur ir gadu desmitos paarbaudiita labklaajiiba, stabilitaate, tiesiskums, demokraatija.
Shobriid runas par visas tautas veeleetu prezidentu ir vaaji sleeptas spekulaacijas ap Laimes Laaci. Piedevaam ne Birkavs, ne G(r)uutups nav tie pashi labaakie viedoklju liideri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 01.10.2009 15:09
Zīdaiņu pūdēšana un mazuļu piededzināšana ar cigarešu oglītēm no vecāku puses ir tik pat "mūspusē visai ierasta" vai neierasta parādība kā pedofilija LGBT sabiedrības daļā.
Ja autors daudzkārt pauž kvēlu sašutumu - un pilnīgi pamatotu sašutumu - par kaut jel kādu paralēļu vilkšanu starp pedofiliju un LGBT tematiku, tad kāpēc tajā pat laikā bērnu radīšanas tematikai šeit tiek paralēli VIENMĒR piesaukta zīdaiņu nogalināšana un bērnu spīdzināšana?!!!

Latvijai ir vajadzīgi jauni pilsoņi. Nospiedošais vairākums vecāku bērnus rada un audzina godprātīgi un, dodot šo neatsveramo pienesumu Latvijai, cita starpā nes arī pamatīgus papildus materiālos tēriņus. Būtu tikai godīgi, ja valsts tos gan kompensētu, gan iekasētu papildus no tiem, kas šādus tēriņus nenes labprātīgi.
Vel būtu vienkārši cilvēcīgi, ja tie kas šos tēriņus ikdienā nenes, paši labprātīgi uzņemtos papildus maksājumus kopējā svētīgā darba veikšanā - kaut vai piemēram veicot lielus ziedojumus bērnu slimnīcām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 01.10.2009 14:47
Pēdējās baumas.Zatlers esot devis interviju(it kā)A .Gardas avīzei,kura nāvīgi neiepatikusies krievvalodīgajiem.
Savukārt Godmanis brauc šurp no Briseles sniegt preses koferenci par Parex.
Šlesers esot ļoti aktīvi piedalījies Parex(afērā),kas nenāks viņam par labu priekšvēlēšanu kampaņā.
Šlesers esot ļoti aktīvi piedal''

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 01.10.2009 13:11
Sk. arī diskusiju par bezbērnu nodokli nacionālistu forumā - http://www.zemessargs.lv/forums/viewtopic.php?f=21&t=101 .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 01.10.2009 13:09
"Bezbērnu nodoklis" - tas nešķiet veiksmīgs apzīmējums - tāds apzīmējums liecina par sava veida negatīvu domāšanu. Un kā jau K.Streips raksta - ne visiem cilvēkiem var būt bērni, un arī ne visus cilvēkus (medicīnisku, sociālu vai citu iemeslu dēļ) vajadzētu pārliecināt tikt pie bērniem.

To pašu var izdarīt citādi: nedaudz pieregulēt iedzīvotāju un sociālā nodokļa likmi - un pēc tam ieviest "nodokļa atlaidi ģimenēm ar bērniem". Nodokļu atlaides izklausās daudz smukāk nekā jauni nodokļi, bet būtība saglabāsies tā pati - cilvēki bez bērniem atlaides nedabūs un tātad nodokļos samaksās vairāk.

Starp citu jau tagad nodokļa atlaide pastāv. Ja nemaldos tas ir 56 LVL neapliekamais minimums par katru apgādājamo vienam no bērna vecākiem. T.i. uz katru no saviem diviem bērniem es varu nodokļos ietaupīt 56*0.23 = 12.88 LVL. Tā, protams, ir neliela atlaide. Manuprāt, ASV neapliekamais minimums par katru apgādājamo bērnu ir krietni lielāks - tuvu pie 1000 USD gadā. Turklāt dzīves dārdzība ārpus lielajām pilsētām Amerikā ir pat zemāka nekā Latvijā... (Es gan īsti labi vairs neatceros, nu jau labu laiku neesmu amerikāņu nodokļu deklarācijas aizpildījis.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Reinis 01.10.2009 13:01
Es gan starp Kārļa minētajiem argumentiem neatrodu nevienu, kas mani pārliecinātu pret bezbērnu nodokļa ieviešanu. Iedomāsimies, ka teksts tiek nedaudz mainīts un frāzes "bezbērnu nodoklis" vietā tiek ielikta frāze "progresīvais nodoklis".

Pārfrāzēju: "Ir cilvēki, kuri uzskata, ka viņi zemus ienākumus vienkārši nevar atļauties, un tādā gadījumā ir labāk pelnīt lielu naudu, nekā censties iztikt pagalam trūcīgā pasaulē. Ir cilvēki, kuri mazus ienākumus nevēlas tāpēc, ka sevī nesaskata prasmi un garīgu stabilitāti iztikt ar ierobežotiem līdzekļiem. Ja šādi cilvēki tomēr izvēlas nelielus ienākumus, tad viegli var rasties mūspusē visai ierasti procesi -- ģimenes locekļiem tiek kaitēts, viņi tiek dedzināti ar cigareti vai, kā tas bija vismaz vienā gadījumā, izmests pa logu. Pietiekami daudzos gadījumos maz pelnošie vienkārši atrod labāk apmaksātu darbu, bet vienalga presē bija lasāms par slikti ģērbtu pašnāvnieku, kura ķermenis jau bija sācis sadalīties. Ir cilvēki, kuriem vienkārši nelaimējas atrast labi atalgotu darbu. Ir cilvēki, kuriem ir zemas darbaspējas un pazemināts intelekts. Šādiem ļaudīm likt maksāt nodokli, kura pamatā ir nenovēršama situācija -- nu, tas neliekas īpaši godīgi."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 01.10.2009 11:57
Bezbērnu nodoklis PSRS bija ar dziļu jēgu. Tāpat kā daudz kas cits. Tikai - šī jēga bija tāda, ka šī valsts par savu galveno uzdevumu uzskatīja savas kundzības ievešanu visā pasaulē. Un tai bija vajadzīga liela, pat ļoti liela armija. Un tāpēc visādos iedomājamos un neiedomājamos veidos, ar virspusē esošiem cēliem mērķiem un saukļiem, tika stimulēta bērnu, t.i. nākošo karotāju, ražošana. -
Doma par visas tautas vēlētu prezidentu šķiet visai pievilcīga, bet... nav pārliecības vai tauta tam ir gatava. Varbūt šī problēma varētu tikt pacelta pēc nākošās saimas vēlēšanām, kad būs skaidrs, vai tauta Latvijā ir spējīga domāt, atcerēties un apsvērt savas rīcības sekas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


pt 01.10.2009 11:50
Vietas izveidošana automātiski nenozīmē laba kandidāta parādīšanos. Par to liecina kaut vai Tiesībsargs. Neviens laikam arī nešaubās, ka arī ar esošajām pilnvarām visu deputāti, ministri, ministru prezidents un prezidents varētu darboties krietni vien labāk. Katrā ziņā aktivitātes ir sākušās - Grūtiups, Rubenis, Liepiņš, Birkavs - visi pieliek savu mazo rociņu, lai veidotu Vadoņa posteni. Vienam cilvēkam taču vienkāršāk iečukstēt ausī Pareizos Vārdus un pārliecināt par Pareizo Rīcību, nekā pārliecināt Saeimu, MK un, dies nedod, sabiedrību. Kamēr politiķi nav un nejūtas spiesti atskaitīties sabiedrībai, bet tikai "politikai pietuvinātām aprindām", šķiet, ka tās tomēr nav rūpes par valsti (maigi izsakoties).
Par bezbērnu nodokli - nez vai Latkovska kungs ir pamanījis, ka mūsdienās cilvēki nemaz nesteidzas precēties, un nez vai šis solis viņus pamudinās to darīt. Kārtējo reizi politiķi simulē aktīvu darbību, kam nav nekādu pozitīvu ieguvumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Veiko Spolitis 01.10.2009 11:44
A.Latkovska piedaavaajums neskatoties uz to, ka ir pietiekoshi daudz cilveeku bez beerniem, ir diskusijas veerts. Tam buutu jaanotiek Saeimaa, jo taapeec tas ir parlaments (parler - diskuteet Fr.val), bet pretlikumiigi ieveeleetaa Saeima uz to nav speejiiga.

V.Birkavs strebj ne tikai karstu, bet arii jurists buudams nav apskatiijis 1922. g. satversmes nepilniibas. Proti, taa vietaa, lai mainiitu destabilitaati veicinosho 59. pantu vinsh uzreiz zhvikt par veeleetu un stipru (!!!???) prezidentu, skumji.... Diskusija par veeleetu prezidentu buutu nepiecieshama, bet man ir skumji par to, ka pat taada kalibra padomju skolots jurists kaa V.Birkavs NESAPROT, NESAPROT UN NESAPROT demokraatiskas sabiedriibas pamatveertiibas un domaa tikai no shauri oligarhiskaa/padomju inteligences plauktina...:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mustafā 01.10.2009 11:36
Dzimstība sāka samazināties tajā brīdī un tajās vietās,kur parādījās vecuma pensijas.To labi var novērot mūsdienu Ķīnā un Turcijā pretstatot laukus pilsētai.Pilsētniekiem ir vecuma pensijas,lauciniekiem nav.Padomijā savā bērnībā es jau daudzmaz skaidri zināju,ka vecumā mani gaida kaut kāda vecuma pensija.Bet iedomājieties situāciju,ja jau no jaunības būtu skaidri zināms,ka ja tev nebūs bērnu,tad vecumā nosprāgsi viens ceļmalā.
Par tautas vēlēto prezidentu.Lietuvas piemērs ar Paksu jau uzskatāmi pierādīja,ka tauta ievēlot vienu personu var kļūdīties.Tauta samērā labi pakļaujas mēdiju apstrādei,ko diezgan labi pierāda pēdējā vēlēšanu kampaņa štatos.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips