Vēlētāji parādījuši — Latvijai vajag jauna tipa politiķi — godīgu un kompetentu. Lūk, viena no atziņām, kas izskanēja portālu politika.lv un satori.lv diskusiju cikla Argumenti kārtējā sarunā šā gada 6.oktobrī. diskusija norisinājās starp žurnāla Ir komentētāju Paulu Raudsepu un RSU asociēto profesoru Sergeju Kruku. Viņi analizēja gan Latvijas vēlētāju izvēli, gan iezīmēja iespējamās valdības koalīcijas, gan arī vērtēja mediju lomu un atbildību vēlēšanu kampaņās un iznākumā. Piedāvājam fragmentus no šīs diskusijas.
Diskusija notika ¼ Satori grāmatnīcā
Diskusija: Latvijas izvēle 2010. Sergejs Kruks, Pauls Raudseps 10
11.10.2010.

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša
eality 13.10.2010 10:18
>Jaņdžs - ESI MIERĪGS, jo lielākos apjomos tiks konsolidēts Latvijas valsts budžets (samazināts finansējums medicīnai, izglītībai..utt.), jo vairāk cilvēku sajutīs ciešanas, jo vairāk apjēgs profesora Gerarda tēzes ( un mūsu pašu klasiķa A.Upīša rakstīto '1905.g. mācija ilgus upurus nest'). Mūsu pašu valsts/zemītes vēsturi sāks mācīt kā atsevišķu mācību priekšmetu tikai 21-ā 4.maija republikas gadā, tāpēc par 'pārspīlējumiem' vai 'zināšanām' brīnīties nevajadzētu.
>Ja Jaņdžs nespēja saklausīt teikto, tad iesaku vismaz pavērot vizuālo bildi - pavērot to trīs vīru uzvedību. Viena uzvedība, manuprāt, ir tipiska t.s. 'sorozīdam', otra 'latvietim-indiānim', trešā ''sorbonietim' ? Paskat', kā mocās domājošais 'sorbonietis'.......cik labi jūtas 'sorozīds', cik samāksloti uzvedas 'latviešu indiānis'.....
Jaņdžs - Kalvis 12.10.2010 15:00
Man liekas, ka latvieši visumā (neizslēdzu cittautiešus) par savām problēmām daudz īsti nesaprot. Kāds franču/ASV profesors savās grāmatās tādu situāciju sauc ne tik par krīzi, bet "sacrificial crisis", re: Rene Girard.
Cik zinu, Latvijā neviens žurnalists, politologs, politiķis, ierēdnis, ministrs, vai inteliģences pārstāvis (kā Kruks vai Raudseps) kaut ko no Latvijas problēmām saprot minētā antropologa un Francijas akadēmijas biedra perspektīvas. Profesora Gerarda tēze un terminoloģija ir laicīga. "Sacrificial crisis" vai "upuri nest nespēja" (pats to saucu par "not-violent terror", re http://esoschronicles.blogspot.com/2010/01/eso-antons-benjam... ) ir tur pat akūtā stādijā. Atvainojos par dažu pārspīlējumu, bet domāju ar to uzsvert nepieciešamību šo tēmu ietvert sarunās par mūsdienu politisko situāciju.
Re Rene Girard: http://books.google.com/books?id=RGVKsW5rQ1kC&pg=PA41&lpg=PA...&q=sacrificial%20crisis&f=false
Jaņdžs 12.10.2010 14:09
Nenoklausījos, jo skaņas kvalitāte tik zema, ka dzirdāmais nav viegli saprotams.
reality 12.10.2010 13:30
>Kalvis:''(..)Bet, manuprāt, iznīkstošas sabiedrības galvenā pazīme ir negatīvisms - nemitīga sūdzēšanās, ka viss esot slikti, neko neesot vērts darīt, visapkārt visi esot zagļi, viss ir piečakarēts un beigts.'' - =============================================
- TĀ indiānis-naivais (ne-domājošais) varētu pateikt arī par šodien (pašlaik vēl LR1 turpinās raidījums) Tompsona intervijā arī par V.Matīsas teikto (īpaši par politisko kultūru pēdējos 20-it gados) ?
Kalvis 12.10.2010 10:03
>>> 'Kalvis' ir īstens latvietis-indiānis, kas kārtējo reizi vēlas sev iegalvot, ka kāda kārtējā Saeima vai valdība tagad atrisinās sistēmiskās problēmas ? ''
=====
Es gan nezinu, kāpēc, lai viena pati valdība risinātu sistēmiskās problēmas? To darīs visa demokrātiskā Latvijas sabiedrība - jo viņai dota iespēja atbrīvoties no lietderību pārdzīvojušiem šķēršļiem. Ja būtu Brežņevlaiku kārtība un Andris Šķēle būtu kompartijas pirmais sekretārs ar stipru aizmuguri, tad viņš droši vien joprojām atrastos pie teikšanas. Nupat - vienā oktobra sestdienā no varenās oranžistu partijas 23 deputātiem ir palikuši divi - pats Šķēle un Māris Kučinskis. Progress ir acīmredzams :))
Par indiāņiem nejūtos kompetents runāt. Bet, manuprāt, iznīkstošas sabiedrības galvenā pazīme ir negatīvisms - nemitīga sūdzēšanās, ka viss esot slikti, neko neesot vērts darīt, visapkārt visi esot zagļi, viss ir piečakarēts un beigts. Daži šo žēlabaino meldiņu cenšas vilkt tepat Latvijā - aizmirsuši, kā dzīvoja vēl nesenajā 1998.g. un 1991.g. - nerunājot par pirmajiem pēckara gadiem, kad vispār bija bads. Ar negatīvismu, protams, ir psiholoģiski vieglāk pārciest visādas nejēdzības, bet šāda attieksme var nobojāt cilvēku spēju darīt k-ko konstruktīvu. Manuprāt, cilvēkiem ir vajadzīgs saprātīgs optimisms - tad viņi spēj izdarīt vairāk. Un Latvijā (atkal nemāku runāt par katru lauku nostūri, bet gan par cilvēkiem ko pazīstu - tepat Rīgā un Pierīgā) - optimisma ir pietiekoši, naudu var nopelnīt, ģimenēs aug bērni - ko mums vairāk vajag?
Alvis Hermanis ir interesants un izdarīgs mākslinieks, bet viņam teātrī bijuši ļoti specifiski projekti - par kapusvētkiem, par Zilākalna Martu, par karalaika traumām (Vectēvs), par izmirstošo lauku dzīvesveidu (Melnais Piens) - varbūt viņš ir iespaidojies no tā. "Ziedonis un Visums" - tas atkal ir viņam sanācis labi. Nav taču tik vienkārši uztaisīt ejošu teātra izrādi par mūsdienu Ziedoņa garīgajiem mantiniekiem - par inovatīviem jaunajiem latviešu uzņēmējiem, vai arī par datorekspertiem un kiberanarhistiem (a la Neo). Tad, kad Hermanis šādu teātri uztaisīs - tad pajautāsim viņam par tiem "indiāņiem" atkal.
>>> Latvijas intelektuālais fiasko'' - skarbi, taču tieši un atklāti, bez kādām kārtējām slavas dziesmām 'demokrātijai' šodienas problēmu priekšā situāciju raksturoja R.Ķīlis (sk.Rīgas Laiks, 2010.g.nr.9).
======
Savukārt Ķīlis ir vienkārši pļāpa - tanī pašā intervijā izrādījās, ka viņam (neraugoties uz visām ambīcijām darboties akadēmiskajā lauciņā) nav kopš disertācijas aizstāvēšanas nevienas starptautiski citētas publikācijas. Nu labi - man arī tāpat. Bet es vismaz neskaitos nevienā augstskolā asociētais profesors. Ja runājam par intelektuālo mazspēju, tad pirmie jautājumi viņam jāuzdod sev pašam par to "zinātni", ar kādu viņš liek studentiem nodarboties. Sk. http://diena.lv/lat/politics/sestdiena/vel-vienu-bucinu-stud... . Varbūt arī tādi cilvēki vajadzīgi, bet neceļas roka viņus dēvēt par nezkādiem autoritātēm. Latvijā ir diezgan normāli zinātņu doktori, kuri aktīvi publicējas - piemēram, R.Freivalds un A.Ambainis ir izveidojuši šeit savu skolu par kvantu skaitļošanu. "Tilde" visām Baltijas valstīm piegādā biroja automatizāciju un datorlingvistikas risinājumus (lietuviešu un igauņu pareizrakstības labotājus). Mums ir daudz labas zinātnes - vienkārši tukšās mucas skan tālāk.
reality 12.10.2010 09:35
p.s. Izbeigt demagoģiju par PSRS sabrukuma laikiem, ķerties pie reālas valsts pārkārtošanas !
''Ekonomiste uzskata, ka vēlēšanās noticis liels paradokss - vēlētāji, balsojot pret līdzšinējo ekonomisko politiku, ir balsojuši par tiem politiķiem, kas šo politiku piekopj. "Ar steigu ir jāmaina ekonomiskā politika un nedrīkst uzskatīt, ka galvenais ir budžeta konsolidācija. Tā ir tikai atvasināta lieta, bet galvenais ir izveidot valstī konkurētspējīgu ekonomiku, dabūt valstī iekšā naudu. Man ir lielas šaubas, ka tas netiks pietiekami labi izdarīts," sacīja Karnīte.''
http://www.financenet.lv/viedokli/348562-karnite_ar_steigu_j...
reality 12.10.2010 09:26
>Kalvis:''(..) Skaidrs ir tas, ka 10.Saeima ir liels solis uz priekšu,....'' - JAU LIELS SOLIS UZ PRIEKŠU - jau divdesmit gadu laikā samilzušās problēmas - depopulāciju, emigrāciju, bezdarbu, parādu, korupciju - varam ''nopurināt'', un mierīgi dzīvot tāļāk ? 'Kalvis' ir īstens latvietis-indiānis, kas kārtējo reizi vēlas sev iegalvot, ka kāda kārtējā Saeima vai valdība tagad atrisinās sistēmiskās problēmas ? ''Latvijas intelektuālais fiasko'' - skarbi, taču tieši un atklāti, bez kādām kārtējām slavas dziesmām 'demokrātijai' šodienas problēmu priekšā situāciju raksturoja R.Ķīlis (sk.Rīgas Laiks, 2010.g.nr.9). Un nevajag te atsaukties uz Atmodas&dziesmotās revolūcijas laikiem - ja toreiz viss bruka un juka, tad vismaz bija reāli lielāka tautas vienotība un cerība, kad visu atkal varēs uzbūvēt. Tagad sašķeltība, vilšanās un totāls bezideju, intelektuālais tukšums, ko izmisīgi cenšās piepildīt propagandisti ar garlaicīgajiem stāstiem par krēslu, vietu, amatu sadali Saeimā un valdībā. .
Kalvis 12.10.2010 01:53
Visnotaļ interesantas un argumentētas diskusijas - paldies P.Raudsepam un S.Krukam! (Diskusijas vadītājs gan varēja rīkoties labāk - mazāk pļāpāt niekus un vairāk uzdot trāpīgus jautājumus.)
Skaidrs ir tas, ka 10.Saeima ir liels solis uz priekšu, salīdzinot ar jebkuru iepriekšējo Saeimu (atceramies Zīgeristu, Valdmani, Kaulu, Čeveru, agrīno Repši, u.c. - tagad politiķi ir kļuvuši pieaugušāki un nopietnāki). Svarīga P.Raudepa atziņa (pirmajā videoklipā) - demokrātiska sistēma, ja nedaudz piekārto spēles noteikumus, spēj ļoti labi adaptēties jaunām situācijām. Ja līdzīga krīze (miera laikos straujš kopprodukta kritums par >20% plus milzīgs bezdarbs) būtu notikusi PSRS okupācijas laikā, tad viss juktu un bruktu - kā tas bija 80-to gadu beigās. Savukārt tagad - visi nopurinās un dzīvo tālāk.
reality 11.10.2010 23:52
>Pirmās divas daļas noskatījos/noklausījos.....Pilnīgs ''sviests'', un tā kopš 5.Saeimas vēlēšanu laika....Te latviešu vēlētājs cerēja, ka uzplaukumu nesīs Latvijas Ceļš (36.vietas 1993.g.), tad koalīcija ar TautasPartija priekšgalā, tad ar Jauno Laiku, atkal Tautas Partija, - tagad vecie ''vēži'' un jaunās ''haizivis'' būs tie, kas Latviju labklājības ''saulītē'' no pašu rokām&galvām izraktās krīzes bedres izvilks....'Latvieši kā indiāņi ' - precīzi jau secināja A.Hermanis (IR.9.-15.sept.). Nekādas jēgsaturīgas/zinātniski pamatotas programmas/projekta nevienai partijai nebija izveidota, vieni saukļi, lozungi un skaisti solījumi - viens skaidrs, būs jāgriež, jāatņem, jāsamazina - un, kas vēl smaidīs 2011.g.4.maijā, tas nu sagaidīs tos ''zelta'' laikus (nekādus vairs treknos gadus) ? Voldi , nāc un strādā, vēlētājs gaida......
Helēna 11.10.2010 21:08
Raudseps laiž kā savulaik Dienā - vienos vārtos vien! Ja "pareizie" uzvar, tad ar valsti viss kārtībā, lai arī saruna citā realitātē, bet ne Latvijas vidē notiek.