"Dienas" jautājums - kur paliek Bonnier atbildība? 15

Šonedēļ par laikraksta "Diena" nedienām ziņo arī Zviedrijas Radio. Satrauktā balsī balsī zviedru reportieri stāsta par nopietnu apdraudējumu preses brīvībai Latvijā. Žurnāliste Sanita Jemberga sarunā ar radio kritizē jaunās laikraksta vadības postulēto principu par tolerantu kritiku. Tikmēr Gunta Sloga norāda, ka situācija Latvijas medijos kopumā jau sāk līdzināties Itālijai, kur presi kontrolē Berluskoni. Tam visam klāt vēl komentārs no organizācijas Reporters Without Borders Zviedrijas nodaļas vadītāja Jespera Bengtsona - ka vienkārši noskatīties uz tādām lietām kaimiņvalstī nedrīkst. Viņaprāt, situācija ar preses brīvību Latvijā kļūst jau tik nopietna, ka par to jāsāk runāt Eiroparlamenta deputātiem.

Iesaki citiem:

Mani gan māc šaubas, vai kādam no oligarhiem un viņiem pietuvinātajiem cilvēkiem (kuriem laikam jau taču pieder "Diena"; ceru, ka tiešām piepildīsies žurnālistes Baibas Rulles paustais, ka dokumentāli pierādījumi tam drīz atradīsies) interesē Eiroparlamenta viedoklis. Visdrīzāk, viņiem no tā nebūs ne silts, ne auksts.

Drīzāk gan nevajadzētu aizmirst par galvenajiem vaininiekiem "Dienas" afērā. Galu galā lēmumu pārdot šo mediju pieņēma iepriekšējais īpašnieks, zviedru koncerns Bonnier. Un viņi jau nu vienmēr ir sevi pozicionējuši kā preses brīvības un demokrātijas aizstāvjus. "Sadarbība starp "Dienu" un Bonnier daudzu gadu garumā bija ļoti pateicīga. Kā vārda brīvības projekts "Diena" bija un ir panākums, ar kuru Bonnier ļoti lepojas," tā uzņēmums pagājušajā gadā rakstīja atbildē uz Paula Raudsepa kritiku laikrakstā Dagens Nyheter.

Vai arī šodien Bonjēru ģimene lepojas ar šo "vārda brīvības" projektu? Laikraksts, kuram nu jau gadu nav zināmi īpašnieki, zviedru preses tradīciju izpratnē nevar tikt uzskatīts par demokrātisku, neatkarīgu un atklātu. Laikraksts, kura jaunieceltais galvenais redaktors var atļauties publiski pateikt, ka viņš ir nokritis no Marsa, jau sāk līdzināties parodijai par avīzes tēmu. Lai kas "Diena" bija 20 gadu garumā, tagad tā (ne jau atsevišķi žurnālisti, bet gan pats medijs) ir kļuvusi par lielu un speķainu kauna traipu uz Bonnier prestiža žaketes. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka Bonnier nekad neuzdrošinātos tikpat bezatbildīgi izrīkoties ar kādu no saviem zviedru laikrakstiem. Pieļauju, ka viņi pat neiedziļinājās jautājumā par to, kas tad būs "Dienas" jaunie īpašnieki. Tīri no biznesa viedokļa tas varbūt nav nekas nosodāms. Taču no zviedru brīvās preses tradīciju viedokļa tas ir nepieļaujami.

Skumji, bet nākas secināt, ka Latvija ir kļuvusi par upuri nekaunīgai korporācijas Bonnier dubultmorālei. Tas, kas mājās liegts, pie kaimiņiem atļauts! Eiroparlamenta deputātus uz diskusiju par to neaicināšu, taču mediji gan varētu pacensties izgaismot jautājumu pēc iespējas vairāk tieši šādā griezienā. Atgādināsim zviedriem par viņiem tik mīļo starptautisko solidaritāti!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze J. Džeinai T. 08.08.2010 02:54
Kuras Eiropas valsts situācija šajā ziņā ir labs piemērs, uz ko tiekties? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Džeina T. 07.08.2010 15:03
Ilze Jaunberga, jā, protams, "Itālijā ar mediju brīvību ir DAUDZ labāk kā Latvijā", tieši tāpēc tieši Itālija tiek minēts kā klasisks piemērs polarizēti plurālistiskajam modelim :D
Nolaidieties taču uz zemes. Itālija ir klasisks piemērs, uz kuru pusi nevajadzētu tiekties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 05.08.2010 21:26
Zviedri jau nav vainīgi, ka Latvijā mēs paši varam atļauties cūkāties ar saviem mēdijiem. Bizness ir bizness, zviedri laikrakstu pārdeva un viņiem nav jāuzņemas atbildība par Latvijas demokrātisko attīstību. Tā beidzot ir jāsāk uzņemties mums pašiem. Neviens cits - ne Bonnier, ne EP deputāti... - demokrātiju Latvijā neeksportēs. Mūs jau tā ir barojuši un mācījuši ko nozīmē vārda brīvība un ko nozīmē demokrātiska sistēma, ko nozīmē tas un ko nozīmē šitas. Ja mēs 20 gados neesam iemācijušies to, tad vienīgais, ko varam vainot, esam mēs paši. Tātad nav laiks vēl pienācis. Un mest akmeni pāri Baltijas jūrai, piedodiet... tas ir ļoti bērnišķīgi. Tas pats attiecas arī zviedru bankām Latvijā. Tie bijām mēs, kas gribēja mežonīgo kapitālismu, piecas Saeimas sasaukumus no vietas Latvijā pie varas ir bijušas partijas, kuras uzskatīja, ka nedod dievs mēs sāksim pat domāt par kaut kādu valsts ietekmi ekonomikā. Divdesmit gadu, piecas Saeimas... nav ne Dienas, ne labklājības, nekā mums nav. Jāsāk viss no sākuma. Un šādi tas turpināsies tik ilgi, kamēr mēs paši iemācīsimies uzņemties atbildību par mūsu valsti. Ticiet, ja mums pašiem ir vienalga, kas notiek Latvijā, tad nu zviedriem tas ir pilnīgi pie sāniem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lasītājam? 05.08.2010 13:18
Tev noteikti patiktu orģinālas domas no Ulmaņa domu graudu klāsta - par izcilo Šlesera izaugsmi, par to, ka PLL bandai ir lieliskas darba spējas un jāļauj likt lietā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 04.08.2010 13:44
Pēc ilgāka laika apskatoties NRA, nācās secināt, ka tas varētu būt laikraksts, kuru meklēju, piem. raksts http://zinas.nra.lv/viedokli/bens-latkovskis/28362-arhaisku-... ir gandrīz ideāls.

Līdz šim un tomēr arī patreiz NRA šķiet nedaudz atbaidoša ar to, ka tās viedoklis var mainīties ne tikai pa dienām, bet arī pa viena numura dažādām lapām, kaut vai attiecībās ar Krieviju vai attieksmē pret sociāliem jautājumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lasītājs 03.08.2010 23:39
Nezinu kur autors dzīvo, bet te Latvijā tā Slogas, Rulles, Jembergas propaganda jau nu sapratīgi domājošam cilvēkam noriebusies ne pa jokam. Tagad Dienā ir domājoša vadība, kas diemžēl netiek galā ar zombiju baru avīzē. Palasi Dienas komentātrus un, ja tie tev liekas līmenī, tad nav vairs ko runāt. Ja dzīvo Zviedrijā tad atbildi godīgi sev, vai kādā no kaut cik lieliem Zviedru laikrakstiem varētu parādīties Fridrihsones vai Meļķa līmeņa komentāri? Nevienas oriģinālas domas, nevienas literārās odziņas. Vidusskolēnu sacerējumi, pat tie labāki. Par kādu preses brīvību ir runa? Par iespēju haltūrēt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze Jaunberga 03.08.2010 20:42
Berluskoni pilnīgi noteikti nekontrolē drukāto presi Itālijā, no kurienes īsti šī dezinformācija??? Televīziju gan, bet no drukātajiem izdevumiem vienīgi "Libero", "Il Giornale" un savas izdevniecības Mondadori izklaides/dzelteno presi. Lielajām avīzēm "La Repubblica"(un visiem tās daudzajiem izdevumiem kā "L'Espresso" utt.), "Il Corriere della Sera", "La Stampa"(Turīnā), "Il Messaggero"(Romā), "La Nazione"(Florencē), "Il resto del Carlino"(Boloņā), "Il Mattino"(Neapolē), "Il Gazettino"(Veneto), kreisajai "L'Unita'" u.c., kā arī daudzajām reģionālajām avīzēm viņš netika klāt, lai kā centās, jo tās vienkārši nebija un nav pārdošanā:) Vēsturiskas avīzes kā "Il Messaggero" un "Il Secolo", piemēram, pieder attiecīgi Casini sievastēvam:) un Fini partijai(tagad "Futuro e Liberta"). Arī no RAI televīzijām (kas ir un paliek sabiedriskā televīzija, tā pieder it.valstij, ne jau Berluskoni) viņš caur sev lojāliem cilvēkiem pilnīgi kontrolē vienīgi Rai Uno. Rai Due un Rai Tre(kas vispār ir "kreisa") viņu kritizē ne pa jokam. Domāju, ka Itālijā ar mediju brīvību ir DAUDZ labāk kā Latvijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis Melbiksis 03.08.2010 19:16
m.

es tā īsti nesaprotu, kur es esmu paudis jūsu aprakstīto ticību vai nodarbojies ar jūsu minēto propagandu.

protams, Diena bija labējs laikraksts. tas pats par sevi nav nekas labs vai slikts. Zviedrijā arī daudzi laikraksti ir labēji, kritiķi pat apgalvo, ka lielākā daļa... cita lieta, ka mums trūka un joprojām trūkst (nopietnas un argumentētas) dažādības medijos. šajā ziņā Dienu un Bonnier vainot ir grūti, drīzāk gan vietējos naudasmaisus, kuriem preses izdevumi interesē kā personīgs rupors un ne vairāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis Melbiksis 03.08.2010 19:08
Andris_2

lielos vilcienos jums droši vien ir taisnība. taču nevajag arī pārspīlēt visu ad nauseum. viss nav tikai melns un balts. es pats pazīstu latviešu uzņēmējus, kuri pat ļoti veiksmīgi sadarbojas ar zviedriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis Melbiksis 03.08.2010 19:06
linda.

runa nav par pārdošanu kā tādu. pārdot sev piederošu uzņēmumu - tas nav nekas nosodāms. tomēr šajā gadījumā runa ir par to, kādā veidā un kam pārdeva.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 03.08.2010 18:15
Diena neapšaubāmi bija labējs laikrasts un Bonnier arī pārsvarā ir labēju izdevumu izdevējs, tākā nav nekāds brīnums, ka Bonnier parādīja savu patieso seju, bet Diena saņēma to, ko bija devusi citiem divdesmit gadus no vietas un ko sen jau bija pelnījusi.

Izbrīna kārtējais žurnālists, kurš ir gatavs ticēt vai vismaz propagandēt, ka Latvija ir kaut ko ieguvusi no tā, ka šeit 20 gadus ir dominējusi vienveidīga domāšana, ka šeit nav bijusi pārstāvēta 40-70% no Rietumu politiskās kultūras un Dienai pie tā ir bijusi liela vaina, jo cilvēki ilgus gadus uzticējās tās itkā objektīvajai pozīcijai, lai gan tā bija vienas ideoloģijas atbalsts un šī vienpusība ilgi, ilgi tika slēpta. Man šķiet, ka to nezinātu arī liela daļa IR lasītāju arī tagad.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 03.08.2010 17:58
...Tas, kas mājās liegts, pie kaimiņiem atļauts!...
---------------------
Kurā jomā zviedri ar latviešiem ir rīkojušies savādāk?!
Vai celtniecībā pie sevis?! Vai ar kredītiem šeit?!
Līdz mielēm rutinētas metropoles-kolonijas attiecības!
Kuros kontos šobrīd nogulst katras Latvijas vidēji statistiskās ģimenes 1/3 līdz 1/2 ikmēneša ienākumu?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vim 03.08.2010 16:43
Vai nevajadzētu tomēr pašiem iemācīties izmēzt savu māju bez činkstēšanas par nekrietnajiem kaimiņiem, kas negrib slaucīt mūsu durvju priekšu un neuzservē gatavu demokrātiju/godīgumu uz sidraba telēķīša! Interesanti, ko vaino itāļi savu mēdiju berluskonizēšanā - grieķus, vāciešus? Nedomāju, ka nopietniem žurnālistiem būtu grūti izurķēt Dienas īpašniekus, ja tikai paši labi gribētu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 03.08.2010 14:48
Mani tomēr māc šaubas, vai Bonnier būtu jāuzņemas morālā atbildība par to, ka viņi pārdeva finansiāli neilgtspējīgu biznesa daļu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurģīne 30.07.2010 00:41
Jā, Bonnier morālās atbildības jautājums nav izvērtēts, kaut arī Bonnier ar vienu pildspalvas švīkājienu pirms gada ar rāvienu pārdeva divas ietekmīgākās Latvijas avīzes. Šonedēļ ir dzirdēts, ka tiek plānota arī Dienas Biznesa vadības nomaiņa. Jauno īpašnieku mērķi laikam ir politiskā ietekme caur Dienu, ekonomiskā - caur Dienas Biznesu. Ja vēl pieskaita notikumus ap LTV un LNT kļūšanu par viena politiskā karteļa ruporu, situācija rādās baisa. Berluskonizācija ir realitāte

Citi autora darbi