Diagnoze - 9. maijs 46

Jo skaļāki ir aicinājumi nojaukt Uzvaras pieminekli vai arī aizliegt pie tā pulcēties, jo stabilāka un neatlaidīgāka ir cilvēku plūsma 9.maijā uz monumentu un jo dziļāka un plašāka ir ziedu jūra ap to.

Iesaki citiem:

Daudz aplamību ir uzrakstīts un pateikts par to, kāpēc Latvijā, īpaši Rīgā, tik plaši tiek atzīmēta Uzvaras diena. Turklāt neoficiāli, bet — ar lielu vērienu. Piemineklis atbrīvotājiem grimst ziedos. Uzvaras parks grimst cilvēkos. Un tas viss — katru gadu neatkarīgi no tā, vai tā ir darba diena vai brīvdiena, par spīti saulei vai lietum.

Ievērojiet, es speciāli izmantoju tādus vārdus kā “Uzvaras diena” vai “svētki,” kaut gan pastāv daudz eifēmismu, ko iespējams lietot šo vārdu vietā. Turklāt “Uzvaras diena” var arī uzrakstīt ar mazo burtu, taču vārdnīcās ieviestā tradīcija no tā nemainīsies. Daudz svarīgāk ir saprast, kāpēc tik daudz Latvijas iedzīvotāju uztver šo dienu tā, ka to uztver, un ko ar šo visu darīt. Un vai vispār vajag kaut ko darīt.


Savienotie trauki

Taču var arī nelauzīt galvu, bet atkārtot Tallinā izmēģināto „Bronzas Aļošas” scenāriju. Turklāt šādas idejas, iespējams, jau ir bijušas. Bet ir jārēķinās, ka tādā gadījumā, pirmkārt, Tallinas notikumi uz Rīgas notikumu fona ne tikai kļūs bālāki, bet pat vispār aizmirsīsies vai izskatīsies kā bērnu delverības. Un, otrkārt, tas būtu tikpat muļķīgi, kā etniski klasificēt Uzvaras dienu Rīgā. Ir jāsaprot, ka pie Pieminekļa atbrīvotājiem nāk ne tikai krievi un ne tikai krievu veterāni. Tur var satikt arī latviešu frontiniekus, kas patiesi brīnās, kāpēc dzimtene viņus uzskata par okupantiem. 9.maiju Rīgā un Latvijā kopumā ir jāuztver kā kādu sociālo parādību. Tā nav ne slikta, ne laba. Tā vienkārši ir.

Politikā ir spēkā tikai viens ekonomikas likums — ja nav pieprasījuma, nebūs arī piedāvājuma.Aiz šī teksta iedomātās iekavās atstāšu vēsturiskos notikumus. Pareizāk, to, kā tos uztver dažādas sabiedrības grupas. Svarīgāk ir saprast, ka kāds mēģina uz šīm emocijām spēlēt. Ar to es nedomāju atsevišķi “krievu” vai “latviešu” partijas. Turklāt šajā kontekstā abas būtu jāuztver kā savienotos traukus vai kā parazītus, kas viena otrai palīdz izdzīvot. Politikā ir spēkā tikai viens ekonomikas likums — ja nav pieprasījuma, nebūs arī piedāvājuma.

No šī skata punkta gan 9.maijs, gan 16.marts ir vienas monētas divas puses. Divi skaitļi, divi datumi, divi notikumi, divi stāsti, divas Latvijas kalendāra „karstās” dienas, kas atspoguļo viena otru un izgaismo plaisas, kas sadala Latvijas sabiedrību. Šis rētas, ja arī ir sadzijušas, tad — ļoti šķībi, atstājot pēdas Latvijas vēsturē.


Līdzeklis, nevis ideja

Pastāv arī viedoklis, ka sāpju slieksni mazināt palīdzēs paaudžu maiņa. Taču arvien vairāk es nostiprinos pārliecībā, ka tā nav panaceja. Protams, kaislības ap šiem abiem datumiem kļūst arvien mazākas. Taču tas arī tāpēc, ka cilvēki pierod, kā arī politiski ekonomiskā krīze pierāda, cik likumsakarīgi ir izveidota Maslova piramīda.

9.maijs un 16.marts kalpo par Latvijas sabiedriskās domas lakmusa papīru.Šī „slimība” gluži kā alerģija kļuvusi sezonāla. Mūsu sabiedrības paaugstināto jutīgumu pret diviem datumiem — 9.maiju un 16.martu — visai kroplīgi un nemākulīgi, un tāpēc arī neveiksmīgi centās mazināt ar integrācijas politiku un citiem apšaubāmiem pasākumiem. Taču šie divi datumi kalpo par Latvijas sabiedriskās domas lakmusa papīru. Precīzāk, liecina par tās juceklību, ja ne par neesamību.

“Tā kā mums ir svēti 18.novembris, 11.novembris, 4.maijs - mums taču nevar ienākt prātā, ka kāds mūsu svētkus neciena. Krievijā ir līdzīgi ar 9.maiju," saka Zatlers intervijā laikrakstam "Neatkarīgā". Šie ir Latvijas prezidenta Valda Zatlera vārdi, ko viņš teica, pirms braukt uz 9.maija svinībām Maskavā. Šie vārdi, kas skan kā taisnošanās, atsedz vienu no galvenajām Latvijas problēmām. Tas ir nacionālās (vai arī mūsu sabiedrības gadījumā — pārnacionālas) idejas trūkums, kas varētu saliedēt ne tikai latviešus, bet Latvijas iedzīvotājus kopumā. Interesanti, ka Neatkarības deklarācijas pasludināšanas divdesmitgade patiesībā reducējās līdz diskusijām par to, ko gribējām un ko esam sasnieguši šajos gados. Jo gan Latvijas neatkarība, gan iestāšanās ES un NATO ir tikai līdzekļi, kas kļūdas pēc pieņemti par idejām. Jautājums tikai, kā šos līdzekļus likt lietā.


Gan jēga, gan sajēga

Vēstures smīns: 9.maijs Krievijā — nacionālas idejas kodols. Tāda datuma, kas tāpat varētu apvienot Latvijas iedzīvotājus, Latvijā nav. Pat 18.novembris to nespēj, kaut gan, pieņemu, daudzi būtu gatavi apstrīdēt šo manu tēzi. Nerunājot nemaz par 11.novembri vai 4.maiju, kuru vēsturisko nozīmi apzinās salīdzinoši nedaudzi Latvijas iedzīvotāji. Zīmīgi, ka prezidentam nozīmīgo datumu sarakstā nav iekļuvis 21.augusts. Vai daudzi atceras, ko patiesībā šī diena nozīmēja Latvijas vēsturē pirms 19 gadiem?

Jebkurā datumā ir svarīga ne tikai jēga, bet arī sajēga.Jebkurā datumā ir svarīga ne tikai jēga, bet arī sajēga. Pretējā gadījumā gan 18., gan 11.novembris daudziem paliks atmiņa vien kā “o, vēl viena brīvdiena ar uguņošanu un parādi kā bonusiem!” Nacionālās idejas, kas spētu saliedēt ja ne visus, tad daudzus, trūkums ir viens no tagadējo dziļo politikas, ekonomikas un tātad arī sabiedrības krīzes iemesliem. Cilvēki brauc prom no Latvijas un negrib vairs atgriezties. Un diez vai svešzemē apjēga par 18. un 11. novembri vai 4.maiju kļūs lielāka, nekā mājās.

9.maija svinēšana Latvijā ir arī sava veida protests.9.maija svinības daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir arī mēģinājums atrast nacionālo ideju. Tikai savu un sev, ja jau cita netiek piedāvāta. Tajā pašā laikā var droši apgalvot, ka 9.maija svinēšana Latvijā ir arī sava veida protests. Jo asāki ir strīdi ar Krieviju, jo skaļāki ir aicinājumi nojaukt Uzvaras pieminekli vai arī aizliegt pie tā pulcēties, jo stabilāka un neatlaidīgāka ir cilvēku plūsma 9.maijā uz monumentu un dziļāka un plašāka ir ziedu jūra ap to.

Taču protests, pirmkārt, arī ir ideja. Otrkārt, ir mazticams, ka, ja tagad neviens no Latvijas politiķiem nepievērsīs uzmanību “Latvijas” Uzvaras dienai, tad cilvēku un ziedu pie pieminekļa būs mazāk. Diez vai. Turklāt neatkarīgi no tā, vai tā ir darba diena vai brīvdiena, par spīti saulei vai lietum. Tas arī nav ne slikti, ne labi. Tā vienkārši ir. Ja gribat, tā ir diagnoze. Bet — ne nāves spriedums.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (46) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Baba Ki Rani

I feel that a debt of gratitude is in order for the valuabe data and bits of knowledge you have so given here.
Criminal Defense Attorney West Palm Beach http://www.west-palm-beach-dui-lawyer.net/

Tmp author
Baba Ki Rani

I take in some new stuff from it as well, a debt of gratitude is in order for sharing your data.
glyph icons http://thesquid.ink/solid-icons/

Tmp author
william joe

Pabeidziet jūsu finanšu rūpes

Es varu smaidīt ar šo cilvēku Mr Richy Scott es saņēmu aizdevumu 76.000 € un divi no maniem kolēģiem ir arī saņēmis aizdevumus no šī cilvēka , bez jebkādām grūtībām . Es ieteiktu jums nav izvēlēties nepareizu persona , ja jūs tiešām pieteikties uz naudas aizdevumu jūsu projektu un jebkuru citu. Es publicēt šo ziņojumu, jo kungs Richy Scott lika man justies labi ar šo aizdevumu . Tas ir ar draugu , ka es satiku šo godīgs un dāsnu vīrieti, kurš palīdzēja man iegūt šo aizdevumu . Lai regulētu savu dzīvi , jums ir nepieciešama nauda , jūs esat iestrēdzis , nav pieeja banku kredītiem , vai nav jāgūst labums no bankas , jums ir nepieciešams, lai finansētu savu būvniecības , nekustamo īpašumu attīstība , izveidojot savu uzņēmumu līdz savu personīgo biznesu, jums esmu redzējis , un ir nepieciešams, lai pelnītu naudu ,slikta kredītu vai nepieciešama nauda, ​​lai samaksāt rēķinus vai parādu . Tāpēc es ieteiktu jums sazināties un tikties ar Jums par pakalpojumiem, jums jautāt par viņu . Viņa adrese : richy_scottloanfirm07@yahoo.com
Sazināties ar viņu , lai iegūtu vairāk informācijas , ir skaidri un godīgi .

Mr William Joe
Mana e-pasta ..... williamjoe002@yandex.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars712 08.05.2011 23:12
Der atcerēties pavisam nesenu pagātni - 2009.g. 9. maiju: http://latvietis.lv/index.cgi?action=31&id=2747

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars712 08.05.2011 23:11
Sarkano marodieru orģijas...
Ar steigu nepieciešama dekolonizācija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jahniks 28.06.2010 15:24
Šis piemineklis ir jānojauc. Tas arī tiks nojaukts. Diemžēl, acīmredzot tikai pēc tam, kad tiks nojaukts Ļeņina mauzolejs vai kad padomju cilvēki repatriēsies, atkarībā no tā, kas notiks ātrāk, jo šie cilvēki nemainās, lai arī cik labi pret viņiem neizturētos. Tā tiešām ir diagnoze. Bet nav taisnība, ka labo cilvēku vēlme to nojaukt raisa pretestību. Maunprāt tieši otrādi... Labestību viņi uztver kā vājuma pazīmi un tas viņus tikai satracina ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nibiru 14.06.2010 00:40
Nu krievs jau paliek krievs - kaut vai sviestā izvārīts.
Slinkums atreferēt visas šai rakstelī paustās stulbības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse - reality 11.05.2010 23:25
"toreiz Tautas fronte viņus piemānīja"

Paga, bet kurš personīgi solīja pilsonības nulles variantu? Eksistē taču kaut kādi uzvārdi. Tautai jāzina, kuri mums te nodarbojas ar populismu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 11.05.2010 14:00
''Tā var tikai pavisam īstermiņā mālēt acis ciet sev un citiem.’’ A.Hermanis:Nacionālais pieskāriens un kļūda (sk. KultūrasForums). - JA ES komisāriem un SVF emisāriem acis daudz mūsu pašmāju 'bāleliņiem-shēmotājiem' aizmālēt neizdodās, tad 'reņģēdājiem' vēl 20-it gadus izdosies iestāstīt par 'melnā piena' labumiem? Tak' daudzajiem 'reņģēdājiem' arī varen patīk ar vienu melno krāsu mālēt visu, kas noticis Latvijā pēc 1945.g.9.maija ? 'Agresija, okupācija/aneksija, inkorporācija un kolonizācija ' H.Strods - nekā cita kā viens vienīgs melnums/ļaunums pēc 1945.g.9.maija Latvijā pat teorētiski nebija iespējams (un nejautājiet, kā kāda vietējā inteļeģence te radās ) - un izvēršas 'mālētāji'/nasing spešali 4.maija republikā gan vēsturē, gan ekonomikā, gan varā (Saeima), gan ideoloģijā - tik' dzīve likumsakarīgi Latvijā kļūst aizvien 'melnāka' ? Nav laiks sākt nomainīt krāsas, nav laiks vēl mainīt pamatu pamatus, kamēr tā valsts ēkas turas kā Pizas tornis (šķībs, taču izdzīvot var) ? Pamati jau 4.maija valsts ēkai pamatīgi, taču no objektīvajās realitātes/patiesības tā pieļaujamā novirze nav bijusi pārāk liela ? ''Juridiski mūsu likumdošana ir bāzēta uz to, ka Latvija no 1940. līdz 1991. gadam bija okupēta, un no tā mums nevajag atteikties.'' Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs, profesors RSU (vairāk sk. LA, 22.04.2010 http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/redakc...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 11.05.2010 13:39
>Otra puse - NEVAJAG un nevajadzēja darīt muļķības:''– Kad Tautas fronte rīkoja referendumu par izstāšanos no PSRS, kurā piedalījās visi LPSR iedzīvotāji, tātad arī krievi, toreiz Tautas fronte viņus piemānīja. Viņi solīja nulles pilsonību, ja balsosiet kopā ar mums. Domāju, krievi to atcerēsies tad, kad nākamais premjerministrs, acīmredzot, runās krievu valodā. Un pareizi darīs. Tās ir viņu tiesības. Pēc referenduma Marina Kosteņecka, Vladlens Dozorcevs, krievu rakstnieki, kas bija Tautas frontes sastāvā, toreiz to tā arī nosauca – par nodevību. Nevar paslaucīt zem tepiķa piecdesmit procentus Rīgas iedzīvotāju. Tā var tikai pavisam īstermiņā mālēt acis ciet sev un citiem.’’ A.Hermanis:Nacionālais pieskāriens un kļūda (sk. KultūrasForums).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse - Roman 11.05.2010 10:47
" "Tas, ka latvieshi laprat identificejas ar slepkavniecisku rezhimu, glorificejot legionarus-"varonjus""

Nevajag runāt muļķības. Ja jūs būtu sekojis līdzi medijiem, zinātu, ka latviešu sabiedrībā valda daudz neviennozīmīgāks viedoklis par dalību Waffen SS leģionā, kā krievu sabiedrībā viedoklis par dalību Sarkanajā armijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 10.05.2010 23:20
>mur - paklau, reality 06.05.2010 16:55

‘’Jau ilgāku laiku lasu Tavas aktivitātes šeit. Tu ar savu Zinovjevu man, un ne tikai man, sen jau esat kļuvuši smieklīgi, es pat teiktu - savdabīgu propagandu veicat.......- tas tā - līdzībās ar Tavu komentāru ES 11:17. Tā turpinot ticamība zūd jums abiem, ja kass...’’ – KĻUVUŠI SMIEKLĪGI. Normāla reakcija/attieksme situācijā, kad Latvijas valsts Eiropas Savienībā ir kļuvusi neizprotama ar attieksmi pret zinātni un zinātniekiem. ‘’ Latvijas valstij zinātnieki nav vajadzīgi ‘’ I.Kalviņš (akadēmiķis, Organiskās sintēzes institūta direktors – sk. vairāk NRA, 22.02.2010). Latvija ir kļuvusi par īstu alķīmiķu ‘’paradīzi’’, tāpēc jau es apzināti vēlos pievērst uzmanību internetā brīvi pieejamajiem A.Zinovjeva darbiem. Notikušo un notiekošo var vairāk izsprast, ja iepazīstas ar šī domātāja darbos paustajām loģiski argumentētajām atziņām. Starp citu, 10.maijs ir A.Zinovjeva piemiņas diena – maijs ir kārtējais A.Zinovjeva ikgadējās zinātniskās konferences mēnesis, ko rīko Krievijas-Bavārijas pētniecības centrs ( Augsburgas universitātes atbalsts ). Eiropas Savienības valstīm šodien priekšā stāv nopietnas problēmas, tā kā to pārvarēšanai var izmantot arī A.Zinovjeva paveikto loģikā un socioloģijā. ‘’Dzīvo, domā, lasi un darbojies!’’ http://community.livejournal.com/intellectology

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 10.05.2010 20:36
ES:''(..) Ak, jā, mēs visi sabāzīsim galvas smiltīs (to mums ir daudz, vesela jūras mala), ...'' - TIEM, KAS baidē tautu ar Krievijas ''soft power'' atgādināšu to, ka aizdevumu 7.5 mld.eiro apmērā saņemsim no SVF u.c. Eiropas naudas donoriem - un viņiem arī tas būs jāatdod. Starp citu, pēc 2.oktobra sāksies kārtējās batālijas ap budžeta konsolidāciju - kārtējās griešanas, cirpšanas, atņemšanas (veselības nozarei, sociālie pabalsti..? ). Visiem ''baidētājiem'' iesaku nopirkt tikko klajā laisto latvisko Dž.Orvela romānu ''1984'' - tur labi aprakstīts tā klasiskā 'aplenkuma' stāvokļa uzturēšana sabiedrības manipulēšanai. Nu mūsu ''urrāpatrioti'' jau par depopulāciju, bezdarbu, emigrāciju u.c. demokrātijas&kapitālisma labumiem Latvijā maz runā - kautrējas, toties Krievijas ''soft power'' - o, te var izvērsties ? VĒLREIZ uzsveru - vairāk vajag uzslavēt Krievijas ''ļāčukus/medveģikus'' par 1991.g. augustu, par ieguldījumu PSRS sagrāvē, par Latvijas neatkarības atzīšanu. Vairosim sev draugus, nevis radīsim nevajadzīgus ienaidniekus/nelabvēļus ( vairāk sk. D.Karnēgi 'Kā iegūt draugus ?').

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 10.05.2010 17:20
Varbūt maldos, bet šķiet, ka Romānam ir pamaz dzīves pieredzes, turklāt viņš , iespējams, to smēlies no Latvijā iespiestās krievu preses. Tur neko nevar darīt, katram pašam viss jāizslimo. Bet citus mācīt ar Kaja drumstalu acī vienkārši nav korekti.
Spriežu pēc tā, ka manu izteikumu par "sarkano sērgu" Romāns attiecināja uz valsts politiku, lai arī mūžā tai tuvu neesmu stāvējis un runāju pēc savas personiskās pieredzes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - Romanam 10.05.2010 09:17
Roman, nav noliedzams, ka vēstures izpratnes ir dažādas. Taču šeit ir vairākas lietas. Ja vecs cilvēks, kurš pats cietis un karojis, noliek ziedus pie pieminekļa, tā ir viena situācija. Cita situācija ir, ka pie (lielākoties) mašīnām šajā dienā (un arī citās) ir Krievijas karogi. Gribētu lūgt Jūsu komentāru par šo pēdējo lietu. Pieņemu, ka esat krievu tautība cilvēks, tāpēc varbūt Jums būs viedoklis par to, kā paši krievi to uztver.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

romans - to tk 10.05.2010 06:24
"Tas, ka krievi labprat identificejas ar slepkavniecisku rezhimu, atvainojiet, ir vinju problema... "

---

Vel vairak pateikshu: krievi nemegina parlikt sho problemu uz citu pleciem. Otrkart, ja turpinat Jusu spriedumu liniju, tad var pateikt ta: "Tas, ka latvieshi laprat identificejas ar slepkavniecisku rezhimu, glorificejot legionarus-"varonjus", atvainojiet, ir vinju problema; un tikai vinju problema - jo pareja pasaule shadas problemas neuztver un uzskata tas ar bistamam paradibam, atshkiriba no "krievu problemas".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

romans - to otra puse 10.05.2010 06:17
Vel viena pretruna Jusu apgalvojumos, kas norada uz Jusu neracionalu poziciju: "pēc jūsu sovoku loģikas vajadzētu tolerēt arī slepkavas, izvarotājus un laupītājus". Izzinja: "sovoku logika, ka ari pats "sovoks", tatad PSRS, un tolerance - lietas nav savienojamas, ja Jus labi parzinat vesturi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

romans - to otra puse 10.05.2010 06:13
"Režīmu, kas noslepkavoja 50 miljonus cilvēku ir adekvāti pagodināt arī ar šādu epitetu. Un tur nav nekādu pretrunu ar toleranci, jo tad jau pēc jūsu sovoku loģikas vajadzētu tolerēt arī slepkavas, izvarotājus un laupītājus, ja vien tiem ir "pareiza" šķiriskā piederība".

---

Ja pec Jusu logikas, es, noliekot ziedus pie Uzvaras piemineklja, tadejadi godinot un pieminot karaa kritoshos radiniekus, kuri karoja pret Hitleru, esmu "sarkanais meris", tad shaja gadijuma man ir pamats uzskatit ka Jus esat, ka medz teikt, "коричневая чума". Otrkart, es piekritu Jusu apgalvojumam, ka "režīmu, kas noslepkavoja 50 miljonus cilvēku ir adekvāti pagodināt arī ar šādu epitetu". Te ir pretruna: rezhimu - ja, cilvekus, kuri pashi ir no ta cietushi, - ne.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tk 09.05.2010 20:27
Sarkanais meris ir sarkanais meris. Tam nav nekada sakara ar toleranci. Tas, ka krievi labprat identificejas ar slepkavniecisku rezhimu, atvainojiet, ir vinju problema... Otrais pasaules karsh latvieshiem beidzas dranjkigi - ta ari visa patiesiba. Protams, nevajag pec tam brinities, ka vinjus uzskata par piekto kolonnu... Mums svinet nav ko. 16. martaa pieminet ir ko, jo vacu armijaa iesaukto skaits bija milzigs prieks tik mazas nacijas. Ta bija tragedija. Period

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zasa 09.05.2010 17:58
jāizglītojas cilvēkiem, ka nav iemesla svinēt, ja nu tikai pieminēt kritušos tuviniekus
labs materiāls šeit, un krievu valodā :) http://www.echo.msk.ru/programs/code/677955-echo/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

cilvēkbērns 09.05.2010 15:17
Nemēģināšu pārspēt gudrībā autoru vai lielāko daļu klātesošo komentārus, bet jāsaka, ka es laikam nekad nevarēšu šo dienu svinēt. man prinipā nav nekas pretī, ka tā tiek svinēta, bet tā forma, kā tas tiek darīts, man ir nepieņemama - jo šeit runa ir nevis par uzvaru vai kara beigām, bet jau sakropļotu notikumu idealizēšanu. Kāpēc neviens nerunā par krievu "varoņdarbiem", kad viņi iegāja Berlīnē? Par simtiem izvarotu vācu sieviešu, par laupīšanām, ārdīšanos?

Ja šī diena tiktu svinēta kā kara beigas, es to pieņemtu. bet tie tūkstoši pie pieminekļa svin šovinistisku pārākumu pār citiem,Krievijas uzvaru. Kamēr atmiņa par manu uz Sibīriju deportēto vecvectēvu būs dzīva un nodota tālāk bērniem, neviens nesvinēs 9.maiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns>reality 09.05.2010 15:00
Starp citu klasiskais citāts ir: "Reliģija ir tautas opijs." "Reliģija ir opijs tautai," - kārtējais pseidomarksistu-ļeņiniešu pārveidojums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse - romans 09.05.2010 12:44
" vardi "sarkanais meris" nesaskan ar apgalvojumu "Mēs esam ... toleranta valsts""

Režīmu, kas noslepkavoja 50 miljonus cilvēku ir adekvāti pagodināt arī ar šādu epitetu. Un tur nav nekādu pretrunu ar toleranci, jo tad jau pēc jūsu sovoku loģikas vajadzētu tolerēt arī slepkavas, izvarotājus un laupītājus, ja vien tiem ir "pareiza" šķiriskā piederība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

romans - to JUMORS 09.05.2010 11:59
Kamer lietosiet vardus ka "sarkanais meris", bus ta, ka Jus rakstat: "latvietim svarīgi mirkļi tiek ierobežoti ar režģiem, laikiem, un reizēm pat aizliegumiem". Geju gajienus ari ierobezhio, bet ne jau geji pie ta ir vainigie. Turklat vardi "sarkanais meris" nesaskan ar apgalvojumu "Mēs esam ... toleranta valsts". Ta ir vai nu liekuliba, vai nu bailes, bet tolerance gan ne :))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors - visiem 08.05.2010 20:36
Un tagad visus teorētiķus aicinu uzklausīt manu viedokli.
Piederu pie tiem ,kam biogrāfiju sabojāja padomju režīms. Piemineklis, kas slienas svētku epicentrā, ir liecinieks, kā tika profanēta Brīvības pieminekļa ideja (Brīvības piemineklim cilvēki ziedoja, šim piemineklim atvilka no lielo rūpniecības kolektīvu algām- brīvprātīgais ziedojums...) Un es dzīvoju pavisam netālu no šīs teritorijas.
Nevienā no 16. marta pasākumiem nav lietoti milzīgie skaļruņi, kas runas un mūziku izplata vairāku kilometru radiusā. Uzvaras pieminekļa pakājē tie dārd katru gadu visas dienas garumā. Šogad jau divas dienas- šodien sāka.
Mēs esam demokrātiska un toleranta valsts, bet līdz riebumam pazemojošas ir situācijas, kad latvietim svarīgi mirkļi tiek ierobežoti ar režģiem, laikiem, un reizēm pat aizliegumiem, bet sarkanais mēris vienmēr droši var plosīties netālu no manas mājas.
Agrāk bija cerība- nu, izmirs visi "atbrīvotāji", kas tur vairs ies? Nekā, mīļie, tur nāk klases pasākumos, draugu grupās, interešu klubiņos, senioru apvienībās - un galu galā puķu tirgotājiem labs noiets.
Šogad - arī Mātes dienā - "Vstavai, strana narodnaja! Vstavai na smertnij boi!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Romans - to Reinis 08.05.2010 15:24
"Nespēju sevi motivēt lasīt šo rakstu pēc autora uzbāzīgā atgādinājuma tā sākumā, ka viņš apzināti lieto tieši tādu izteiksmes formu, kura visvairāk var kaitināt lielu sabiedrības daļu. Nekā citādi kā provokāciju šādu attieksmi nevar nosaukt. Tā neko nerisina."
---
Tatad, neizlasot lidz galam, var secinat, ka ta ir provokacija? Droshi vien, Jums ta ir izdeviga un erta pozicija, lai kaut ko noliegtu, neiedzilinoties problemas butibaa. Manuprat, diezgan sakarigs raksts. Jo tieshi rindaas, kurus Jus, Reini, saucat par provokaciju, ir paslepta, manuprat, galvena doma: pirms meginat saprast un atrisinat problemu, mierigak jauztver klishejas un apzimejumi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. - xxx 08.05.2010 14:38
9.maijs ir kļuvis par objektu jaunai starptautiskai spēlei,kurai vēl nav nosaukuma,bet tā atgādina auksto karu numur divi un turpināsies,kamēr ķīnā būs komunisti pie varas.Krievijai šai spēlei trūkst resursu,bet tā cenšas izsist savu labumu un rietumi no krievijas iegūt labumu,bet galvenie spēlētāji ir štati un ķīna.Bez tam Krievijas elite savu naudu glabā rietumos tāpēc nekādas nopietnas sadursmes starp Krieviju un rietumiem nav iespējamas,varbūt vienīgi Krievija iekļūs milzīgā parādu bedrē,no kuras neviens to nespēs izvilkt.Bet kamēr tas nav noticis krievu tautu var barot ar mītiem par ww2,jo sevišķi tāpēc,ka krievu tauta laikam vēlas,lai to baro ar mītiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latviet-globāliste 07.05.2010 14:08
Paldies autoram, paldies arī Ojāram Ķalniņam, kura viedoklis šodien atrodams citā portālā. Man prieks, ka divi - dažādu tautību un, domājams, arī dažādu vēsturisko pieredzi ieguvuši cilvēki, tik sakarīgi un toleranti šodien mēģina skaidrot šos "karstos" datumus. Diemžēl kopumā uz to saņemot aprobežotus viedokļus :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis (nereģistrēts) 07.05.2010 09:51
Nespēju sevi motivēt lasīt šo rakstu pēc autora uzbāzīgā atgādinājuma tā sākumā, ka viņš apzināti lieto tieši tādu izteiksmes formu, kura visvairāk var kaitināt lielu sabiedrības daļu. Nekā citādi kā provokāciju šādu attieksmi nevar nosaukt. Tā neko nerisina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse - reality 06.05.2010 20:23
Mihalkovs jau sen ir attālinājies no realitātes savā sociopātiskajā panslāviskumā. Ko nevarētu teikt par Edvīna Šņores filmu - lai arī tā ir acīmredzami tendencioza, tā vismaz neaicina uz agresiju pret citādi domājošajiem.

Jebkurā gadījumā Latvija ir un izskatās, ka paliks pirmkārt Krievijas, nevis tēvoča Sema interešu sfērā. Tāpēc arī Čērčils Teherānā par Baltiju Kobam neteica ne vārda. Rietumiem mēs esam pamatā tikai tranzīta ceļš. Tomēr ar šo situāciju nav jāsamierinās - pat, ja cīņa pret to brīžiem šķiet bezcerīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mur - paklau, reality 06.05.2010 16:55
Jau ilgāku laiku lasu Tavas aktivitātes šeit. Tu ar savu Zinovjevu man, un ne tikai man, sen jau esat kļuvuši smieklīgi, es pat teiktu - savdabīgu propagandu veicat.......- tas tā - līdzībās ar Tavu komentāru ES 11:17. Tā turpinot ticamība zūd jums abiem, ja kass...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES - reality 06.05.2010 13:30
Ir viena vispārzināma tauta, kas ir izdzīvojusi cauri gadsimtiem bez savas zemes un savas valsts, tikai idejas uzturēta. Un latvieši arī ir daudz kam ir tikuši pāri, idajas par savu valsti balstīti. Nu mums tā valsts ir, ko tālāk? Svētbilžu stūris ir tukšs. Vieni tur mēģina iemuģīt Kristu, citi- ūsaino tirānu, bet abi Latvijai un latviešiem ir gana tāli. Kristīgā ideja ir Eiropas, ne Latvijas piederība. No latviskuma tur nav nekā. Par ūsaino bendi, kam savulaik arī ne viens vien latvietis ir palīdzējis, vispār nerunāsim. Izliksimies, ka viss ir kārtībā, nekādu "pūsli nepūtīsim", lai viss iet kā iet? Kas būs tas, kas pēc gadiem 10 latviešus turēs pie Latvijas vai liks tiem atgriezties no peļņas darbiem pārtikušākās vietās? Un kas būs tas, kas šeit dzīvojošajiem nelatviešiem liks vairāk uzskatīt sevi par Latvijai, ne Krievijai piederīgiem? Ak, jā, mēs visi sabāzīsim galvas smiltīs (to mums ir daudz, vesela jūras mala), un visi nelatvieši pa to laiku izgaisīs kā migla. Bet, kamēr viņi ir šeit, Krievija nemitīgi viņu domāšanu veido sev par labu, un mēs klusēdami noskatāmies un lepni paziņojam, ka ar "propagandu" nenodarbosimies, tas ir zemi. Mums šeit Abhāziju sakārojies, vai? Vai, varbūt, labāks šķiet Ukrainas variants, kuru Krievija novinnēja ar tīrās propagandas paņēmieniem? To, ka Krievija pašlaik ar savu "soft power" presē visus savus kaimiņus, nevar nepamanīt tikai strauss, kam no smiltīm ārā palikušas tikai pāris spalvas uz dibena.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 06.05.2010 11:27
>Otrā pusē

- Un par sponsoriem (ārzemju onkuļiem), kas naudu dot priekš Saules nogurdinātie 2: Dieva priekšā Утомленные солнцем 2: Предстояние un ''the Soviet Story'' - arī atceries. Dzīvojam tak' 21.gs. globalizētajā pasaulē:

''А зачастую они такие явления специально провоцируют. Одним словом, для понимания событий на постсоветском пространстве надо понимать социальные законы как естественного хода истории, так и планируемого и управляемого. И надо помнить, что в сложившейся ситуации доминирующая роль в основе и, в конечном счете, принадлежит внешним силам и их нашим внутренним слугам, включая одураченных простаков.'' АЛЕКСАНДР ЗИНОВЬЕВ ЭПОХА ПЛАНИРУЕМЫХ ОПЕРАЦИЙ

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vēl jau 06.05.2010 11:20
vajadzētu paskatīties arī yz tiem svinošajiem "atbrīvotājiem"vai kā autors saka "arī latviešu frontiniekiem".Viņiem tagad jābūt vismaz 85-90 gadus veciem.Un cik tāda vecuma "frontiniekus "mēs katru gadu ,apkārušos ar medaļām ,redzam tajā Karātavu laukumā?Tad kas tad viņi -tie svinētāji ir patiesībā?Tikai ļoti ļoti nelielai daļai ir iespējams būt kaut kādā sakarā(vecuma dēļ) ar karu.No kurienes te tādi saradušies?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 06.05.2010 11:20
>Otrā puse

- Neesi aizmirsis galveno ? Padomā par interesēm, padomā par motīviem, padomā par PEĻŅU, kas ir baigi spēcīgs virzošais spēks kapitālismā. Štrunts par datumiem - ka tik' ''piķis'' nāk !!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 06.05.2010 11:17
>ES:''(..) Ar racionāliem līdzekļiem to apkarot nav iespējams, jāliek pretī kāda tikpat iracionāla ideja. '' - VĒL VIENS PROPAGANDISTS, vēl viens, kas aicina ''spekulēt'' ar pagātnes notikumiem, lai varētu pūst kārtējo pūsli ''svētas'' idejas (valsts ideoloģijas) vārdā. Saprotamas aktivitātes, labs bizness ir piedāvāt pūlim ''opiju'' (reliģija=opijs tautai) skaistā iesaiņojumā ? Taču reālo dzīvi, reālo objektivitāti ignorēt neizdosies - pūslis bez kodola, saknes, mugurkaula, bez idejas, kas spētu aizraut cilvēkus ilgstoši - nebūs nekas, kā tikai pūslis ( ''Vairākums (70%) aptaujāto ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem neplāno svinēt Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienu.'' TVnet ziņa ). Tāds ''pūslis'' (valsts ideoloģija), kas ir tikai skaistu lozungu/plakātu veidā, bet ne cilvēku sirdīs/prātos izgaisīs acumirklī, izgaisīs momentā. Vieni 'nasing spešali' taisa brīnumus varas un ekonomikas lauciņā, citi cer ' pūst burbuļus' ideoloģijas ? Latvijas valsts nav tik' bagāta, lai atļautos sponsorēt vairāk ''pūtēju'' par t.s. sabiedriskajos medijos ( viens simtpudīgais Liniņš ir LR - pietiek, vēl kāda diktore LTV - pietiek) - lai privātie kā Grūtups savus godīgi nopelnītos latus iegulda, lai pamēģina radīt kārtējo ideoloģisko brīnumu, skaisto sapni, pilnībā ignorējot reālo objektivitāti/dzīvi. Daudz būs tādu Grūtupa sekotāju ? Cenšieties propagandisti, cenšieties polittehnologi, cenšieties reklāmisti - pūtiet, tik nepārplīstiet !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 06.05.2010 11:06
"Taču var arī nelauzīt galvu, bet atkārtot Tallinā izmēģināto „Bronzas Aļošas” scenāriju. Turklāt šādas idejas, iespējams, jau ir bijušas. Bet ir jārēķinās, ka tādā gadījumā, pirmkārt, Tallinas notikumi uz Rīgas notikumu fona ne tikai kļūs bālāki, bet pat vispār aizmirsīsies vai izskatīsies kā bērnu delverības."

Šis "pareģojums" jau izklausās pēc draudiem. Nesaprotu, kāds labums politoloģijai tiek no šādu slēpti šovinistisku rakstu publicēšanas. Salīdzināt 9. maiju un 16. martu ir galēji neloģiski, jo 16. marts ir izteikti atceres datums, bet 9. maijs ir ideoloģijas (imperiālisma) svētki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 06.05.2010 09:51
9. maijs ir labs paraugs tam, kā var uzpumpēt nacionālo ideju pretēji jelkādiem prāta argumentiem. Ja izsveram ar vēsu prātu, tad kur gan ir tā "uzvara", ko tik neganti svin, un, jo tālāk, jo eksaltētāk. Antīkajos laikos uzvarai bija cits svars- pilsētu nopostīja, vīriešus apkāva, sievietes izvaroja- un no valsts un tautas vairs ne miņas. Kurš vairs atceras par Kartāgu? Bet 20. gs. tā vairs nevarēja, un tāpēc šodien uzvarētāja ikdienas sapnis ir braukt par bargu naudu nopirktajā uzvarētā limuzīnā un savu pieticīgo dienišķo pārtiku turēt uzvarētā saražotajā ledusskapī. Šādā aspektā nav skaidrs- kurš tur kuru uzvarēja. Daļa iebilst, ka tiekot svinēta uzvara pār nacismu. Hm, hm... Jā, Vācijā par nacismu vairs neviens pat neiepīkstas un "Mein Kampf" idejas ir atzītas par murgu (un ir jau arī, ja palasa angliski pieejamos tekstus). Bet teikt, ka nacisms kā tāds ir pieveikts? Vai pašiem krieviem viņu, piemēram, "Slavjanskij Sojuz" (un kas par abreviatūru!) neko neatgādina? M.Romma lieliskā filma "Parastais fašisms" krievijas kanālos sen nav manīta- laikam pārāk daudz paralēļu ar šodienu.
Tātad, prasmīgi kurbulētas propagandas dēļ karā kritušo piemiņas diena ar vēstures izvērtēšanu ir pārvērsta par gandrīz vai pasaules vēstures galveno notikumu. Un strādā. Vai mūsu Stendzeniekam un Co nebūtu vērts piestrādāt pie Latvijas idejas "sildīšanas"? Šī autora doma šķiet ļoti pareiza. Jo 9. maija svinēšana sen jau kā izgājusi no racionālās jomas un kļuvusi par kaut ko reliģijai līdzīgu. Ar racionāliem līdzekļiem to apkarot nav iespējams, jāliek pretī kāda tikpat iracionāla ideja. Pagaidām tas neizdodas. Atmiņas par to, kas bija pirms 20 gadiem, nespēj pārmākt jautājumus par to, kas, kā un kāpēc notika turpmākajos gados. Pilnīgs pretstats Krievijai, kur ir tas, kas notika pirms 65 gadiem, un šodiena, bet pa vidu itkā nekas. 65 no vēstures izkrituši gadi! Mācieties, polittehnologi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 06.05.2010 01:36
>Kalvis

- Šito ''kacināšanu'' vajag beigt - ''civilokupanti, vienus okupantus nomainīja citi..utt..utml'', nav jēgas Zatleram braukt uz Maskavu, lai līdzīgi kā VVF ''iebakstītu acī'' kaimiņu prezidentam - sak, iepazīsti mūsējo spēku ( znaj naših ). Mazāk ažiotāžas, mazāk bļaušanas par savu līdzpilsoņu, kaimiņu ierašām un tradīcijām. Kopējā miera un kopējās nākotnes labā ir jāpieņem - galu galā jāatceras notikumi 1991.g. augustā Maskavā, kad paši krievi ar anti-komunistisko puču (nejaukt ar Janajeva vadīto pseido-pasākumu) ievadīja PSRS sagraušanu. Momentālā Latvijas neatkarības atzīšana un ātrā karaspēka izvešana no Latvijas ir vēsturiski nozīmīgi fakti, par kuriem nevajag aizmirst - un nevajaga aizmirst tos, kas sekmēja PSRS sagraušanu Maskavā/Krievijā. Lai iet svin, lai priecājās cilvēki Pārdaugauvā 9.maijā - lai dzied viņiem dziesmas arī latviešu mūziķi, jo tā valsts, ko aizstāvēja tie reālie frontinieki nekad vairs netiks atjaunota. Vēsturiskais vilciens (iespēja) ir aizgājis/palaista garām, tā kā aicinu - būsim iecietīgi !

Александр Зиновьев : '' Я Вам должен признаться, что во всей этой истории, в том, что произошло с СССР, русский народ сыграл далеко не лучшую роль, а может даже и худшую. Мне очень сложно говорить об этом… Но таково мое мнение как ученого. Русский народ стал, по существу, народом-предателем. Вот, не выдержал, понимаете. Сработал… В моих книгах об этом подробно написано. Сработал такой фактор, как человеческий материал. Я выражу свою мысль фигурально. Есть такая русская пословица: «Не по Сеньке шапка». Так вот, судьба русским сделала грандиозный, эпохального значения подарок, а они им воспользоваться не сумели. Не выдержали той исторической роли, которую им приходилось играть. Не поняли значения Сталина, да и не только Сталина...'' Надежда – на новое поколение (апрель 2006 г.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 06.05.2010 01:12
'' Jo skaļāki ir aicinājumi nojaukt Uzvaras pieminekli vai arī aizliegt pie tā pulcēties, jo stabilāka un neatlaidīgāka ir cilvēku plūsma 9.maijā uz monumentu un jo dziļāka un plašāka ir ziedu jūra ap to. '' - TĀ, LŪK, STRĀDĀ šodienas propagandisti, tā viņi pelna dienišķo maizīti ''kacinot'' skatītāju/klausītāju ?! Kādā līmenī ir ''skaļāk'', kam ir ''skaļāk'' ? Bļāvējiem, kas par karu zina tik, cik iz Hoļivudas vai Mihalkova filmām ? Visa t.s. ''analīze'' balstās uz subjektīviem priekšstatiem - autors saredz to, ko pats vēlās saredzēt. Tā tam jābūt - ar citādu skatu (zinātnisku pieeju/izpratni) jau šodienas masu medijos jau strādāt nevar ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 05.05.2010 23:35
Paldies autoram par analīzi. Man arī šķiet, ka satraukumam nav iemesla - dzīvē viss ir saprātīgi izveidots. Labāk, lai civilokupanti svin Staļina uzvaras un 9.maiju, nekā kaut ko citu. Es nebūšu tas, kurš viņiem to traucēs darīt. Lai karina savas "georgija lentītes" - paies laiks, kamēr viņi sapratīs, cik smieklīgi ir izlikties par "Lielā Tēvijas Kara" uzvarētājiem, ja reiz PSRS 1939.gadā aktīvi palīdzēja šo karu izraisīt, uzbrūkot Polijai un Somijai.

2.pasaules karā pēc pieticīgiem aprēķiniem tika nogalināti apmēram 23 miljoni PSRS iedzīvotāju, un pēc kara beigām staļiniskās ekspansijas enerģija no PSRS pārsviedās uz Austrumeiropu. Šis karš paglāba Vidusāzijas tautas no bojāejas un NKVD pulkveži vairs nebendēja kazahus un uzbekus tādā ātrumā kā 30-tajos gados - jo viņiem bija jādarbojas jaunapgūtās teritorijās - Austrumvācijā, Polijā, Rietumukrainā, Baltijā un citur. Sarkanarmiešu vienkārši bija kļuvis mazāk - tos bija krietni paretinājusi Vācijas militārā mašīna. Krievijas vēsturē nav pieņemts stāstīt, ka bija ne tikai Staļingradas operācija, bet arī vairākas Rževas placdarma atbrīvošanas operācijas, kuras beidzās ar milzīgiem padomju zaudējumiem.

Mums te Latvijā nav daudz ko atzīmēt 9.maijā - vienus okupantus nomainīja citi. Bet pieļauju, ka Vidusāzijas kontekstā 2.pasaules kara notikumu atcere ir ar zināmu cerības un optimisma pieskaņu. Neviens koks neaizaug līdz debesīm un arī Staļina ļaunuma impērijai šis datums uzlika konkrētus rāmjus. Sākās Džordža Kenana un prezidenta Harija Trumena sludinātā "savaldīšanas doktrīna" (containment doctrine) - šie amerikāņi bija pirmie, kuri nojauta veidu, kā var uzvarēt PSRS nepielietojot tiešu militāru spēku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krišjānis 05.05.2010 21:01
Autora sniegtās diagnozes varbūt arī ir noderīgas, bet pietrūkst kaut vai mājienu par to kāda būtu terapija. Vai arī viņš to neizklāstīja tādēļ, ka tā šai sabiedrībai jau būtu pārāk nepieņemama.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vecais 05.05.2010 19:47
Jēga tam visam ir tikai viena attaisnot kādu vismaz 500000 iebraucēju klātbūtni,bez tā saucamās uzvaras viņi taču nebūtu pat tuvu šai vietai.Varētu saprast ka Krievijā tie ir svētki,cita nekā jau nav ar ko lepoties,kā ar saviem mītiem,taču ko svētīt Latvijā nesaprotu.Ja pieņem ka latvieši karoja abās pusēs kaut proporcija stipri par labu vāciešiem tad latviešiem tas ir bijis pilsoņu karš un kaut kā neatceros ,ka Krievijā svinētu pilsoņu kara beigas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel 05.05.2010 17:19
Kāda bija šī raksta jēga? Vai pateikt, ka ir cilvēki, kuri neskatoties ne uz ko - vai valsts vara mēģinās no atturēt, vai tai būs vienalga - 9. maijā ies ar neļķēm pie pieminekļa?

Turklāt norādes uz "ziedu jūru" un to, ka, ja pieminekli nojauks, tad Tallinas notikumi būs tikai ziediņi man kaut kā liekas visai tendenciozas, lai neteiktu vairāk...:) Vai arī autors nav no tiem, kuri šajā "diženajā dienā" vēlas dot savu artavu "ziedu jūrā"?

Saistītie raksti

Zemledus protests politika.lv