Dažas domas valsts svētku priekšvakarā 16

Labrīt, lasītāji!

Pēc dažām stundām došos lidostas virzienā un tālāk uz Stokholmu, kur rītvakar valsts svētkos paredzēts uzrunāt tautiešus Zviedrijā. Kad pirms vairākiem mēnešiem saruna par šo procesu sākās, es pusnopietni kontaktpersonai teicu, ka uzruna droši vien būs drūma un depresīva, jo patlaban ir grūti teikt kaut ko pozitīvu par to, kas mūsu valstī darās. Taču, protams, tas bija tikai pusnopietni.

Iesaki citiem:

Amerikā augot 18. novembris bērnam reizēm bija pārbaudījums. Manā dzimtajā Čikāgā bija vairākas latviešu draudzes, un mācītāji un priesteri sprediķošanas pienākumu 18. novembrī rotēja. Nevēlos aizvainot nedz cilvēku, nedz konfesiju, bet tīras šausmas bija tajos gados, kad uzradās viens konkrēts Dieva pārstāvis uz zemes, jo sprediķis īsāks par septiņām vai astoņām stundām noteikti nebija, vismaz bērnam tā likās.

Taču mājās par 18. novembra nozīmi jautājums nebija. Par to, ka valoda mājās ir latviešu valoda, debašu nebija. Bērnudārza skolotāja mani uzņēma ar šausmām, jo viņas priekšā stāvēja bērns, kurš ne vien neprata angļu valodu, bet runāja valodā, par kuru skolotāja vispār neko nekad mūžā nebija dzirdējusi. Angļu valodu iemācījos, bet mājās ... tikai un vienīgi latviešu valoda. Mammai virs klavierēm stāvēja Blaumaņa teksts: "Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods." Viņa uz Latviju sāka braukt jau pagājušā gadsimta 80. gados (un reiz čekas "pieskatītājam", kurš viņai sekoja uz ielas, pajautāja, vai viņš negarlaikojas). Tā bija viņa, kuru es aizvietoju Latvijas universitātes Svešvalodu katedrā tad, kad viņai bija citi pienākumi, kuri neļāva vienu gadu tur mācīt angļu valodu, un viņas vietā atbraucu es. Es, kurš nekad nebūtu domājis, ka dzīve turpināsies Latvijā. 1991. gadā, kad viņa Latvijā piestrādāja Tautas frontē un Augstākās padomes priekšsēdētājam Anatolijam Gorbunovam mācīja angļu valodu, negaidīti un negodīgi agri mūžā (54 g.) apstājās viņas sirds.

Bet Latvijas sirds neapstājas. Lai arī kādas nebūtu negācijas mūsu sabiedriski politiskajā apritē, un šo negāciju netrūkst nemaz, mēs nedrīkstam nepieminēt to brīnumu, kura dēļ mums vispār ir pašiem sava valsts. Tie drosmīgie, kuri pirms 90 gadiem gatavojās pasludināt valsts neatkarību, nevarēja zināt, kā tas beigsies, un vienubrīd likās, ka beigsies ļoti, ļoti slikti. Tikpat ļoti tie drosmīgie, kuri pirms 30 un 40 gadiem turēja svētu Latvijas neatkarības domu un tāpēc nereti nonāca gulagā, varēja sapņot, kā 1983. gadā teica Gunārs Astra: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs," bet konkrēti paredzēt, ka Padomju savienība izirs un sabruks pati zem sava svara tomēr nevarēja.

Un tomēr, te nu mēs esam. Mūsējā ir valsts, kurā mēs varam sarunāties latviešu valodā, mācīties latviešu valodā, dziedāt latviešu valodā, rakstīt latviešu valodā, sapņot latviešu valodā. Mums ir savi Olimpiskie čempioni (un arī valsts svētkos vērts atcerēties, ka pēc okupācijas pirmo zelta medaļu mājās pārnesa krievu tautības Latvijas iedzīvotājs vārdā Igors Vihrovs, arī viņa dēļ mēs varam lepoties par savu Latviju). Mūsu kultūra skan tāli un plaši, vai tā būtu Lailas Pakalniņas filma starptautiskos kinofestivālos, vai tā būtu fantastiskā Inese Galante vai elpu aizraujošais Egils Siliņš uz pasaules operas skatuvēm, vai arī tā būtu Marija Naumova, kura ar savu "wannošanos" plūca laurus Eirovīzijas dziesmu konkursā. Ja kas, sasodīts, tad mūsu valsts ir iestājusies Eiropas Savienībā un NATO, un ne mirkli nenovērtēsim pārāk zemu to, kāds milzīgs panākums tas bija, 13 gadu laikā pārvērsties no padomju republikas uz NATO dalībvalsti.

Un mums ir tomēr tik ļoti skaista valsts. Katrs, kurš mani pazīst personīgi, zina, ka esmu zvērināts pilsētnieks. Ja ir taisnība, ka katram latvietiem ir "savs kaktiņš, savs stūrītis zemes," es esmu gatavs savu stūrīti kādam pārdot par labu cenu, uzskatu, ka pats labākais, ko var teikt par laukiem ir tas, ka no tiem ir iespējams atgriezties pilsētā. Taču gadījuma apstākļos arī mani nevar atstāt vienaldzīgu Gaujas senleja, tumšie kalnāji ap Sabili Kurzemes pusē, akmeņainā jūrmala Vidzemē. Un Rīga. Skaistā, sirmā Rīga, vēl tik ļoti daudz jo skaistāka patlaban, kad mirgo iedvesmotais "Staro Rīga" pasākums (milzīgs paldies tā organizētājiem). Man skaista ir arī pilsēta, kurā es jau dzīvoju gandrīz divus gadu desmitus.

Vēlu visiem lasītājiem jaukus un aizkustinošus valsts svētkus. Sveika, Latvija! Paldies Tev, Latvija! Saules mūžu Tev, Latvija!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Johans 19.11.2008 21:48
Ja valsti kā jēdzienu tik tiešām reducē līdz valdībai, tad Ausmiņ, meitiņ, tev absolūta taisnība. ;P Es to cenšos nedarīt un valsti neskatīt tikai kā piķa melnu politiku!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kompete>Tikai nesatraucieties 19.11.2008 17:35
protams, protams.
Un kursh tos valdonjus ieveeleeja un kursh bija tas, kas nepieceela savu dibenu un referendumā neaizgāja parakstīties?

Mēs savos 17 gados esam tikuši sasodīti tālu, nevajag aizmirst arī to novērtēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ausma L. > Johanam 19.11.2008 17:25
Nevajag jaukt valsti ar valdību....taa Johans,(18.11)
_________________________

Ok, mums var but dazhadi viedokli, par to es nekomenteshu.
Bet ja tu apgalvo ka nevajaga jaukt valsti ar valdibu.......nu taa bija super 'perle' un iekaisita tieshi silee cukam!
Kas ir Valsts bez valdibas?
Kas ir Valdiba bez valsts?
Vai tie divi jedzieni nav savaa starpaa cieshi saistiti.....?
Nekad neizliecies gudraks kaa istenibaa esi!
Tev vel daudz jamacas un tikai tad jakritizee 'Paijas' un citi 'zveri'.........

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tikai nesatraucieties>kompete 19.11.2008 15:38
Pat ja visi maksātu visus nodokļus un vēl vairāk tai nabaga sirmmāmuļai vienalga nesanāktu,tā ir mūsu mīļās Latvijas valdoņu politika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

headline@inbox.lv 19.11.2008 14:01
Un koments ir kā no mācītāju kanceles - tik salkans un salds.....ka jānovēršas
----------------------------------
Es labprāt ticu, ka ir iespējams kādu reizi dzīvē gūt negatīvu iespaidu par kādu mācītāju un viņs sprediķi.Bet. Tas vēl nenozīmē, ka ir jāmētājas ar komentāriem un jālieto oinfantili salīdzinājumi.
Varbūt ir vērts aiziet uz baznīcu un tiešām vienreiz ieklausīties, ko tad tie mācītāji tur runā? Vai tiešām viņi stāsta kaut ko salkanu? Vai tiešām saldu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 19.11.2008 11:26
vai suudzeeties, ka nevar piili uzcept un shampi ieljurbaat, bet tajaa pashaa laikaa briivdienaas seedeet internetaa

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kompete 19.11.2008 10:28
jaanoveershas un jaaturpina chiiksteet?
un valsts nestāv uz vietas. Nez ko lielie brēcēji teiktu, ja viņiem atkal būtu jādzīvo laikā pirms 17 gadiem.

tas ka viss šai valstī nav ideāli ir taisnība un vēl ilgi arī nebūs ideāli, taču ir milzumdaudz lietas, ko mēs varam izdarīt, lai būtu labāk.

Visvairāk mani fascinē cilvēki, kas kliedz par nabaga sirmmāmuļu (kas arī ir taisnība) likteni un tajā pašā laikā nemaksā nodokļus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Johanam 18.11.2008 21:42
Sāciet ar sevi un paskataties ko jūs pats esat devis Latvijai. Savās acīs baļķi neredz, bet citu meklē skabargu. Un koments ir kā no mācītāju kanceles - tik salkans un salds.....ka jānovēršas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Inguna 18.11.2008 17:31
Paldies, Kārli, par iedvesmojošu un patiesu rakstu! Tev arī priecīgus šos svētkus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Johans 18.11.2008 16:48
Piekritīšu, dzīve pret daudziem ir netaisnīga, bet tāda tā ir ne tikai Latvijā.

Nepiekritīšu, ka te daudzi baidās no publikācijām medijos, kurās aicināti Latvijas iedzīvotāji svinēt valsts svētkus. Saprotu, ka liela daļa valsts iedzīvotāju ir padomju produkts līdz pašai serdei, un mainīt te nevar gandrīz neko, bet citas paaudzes vajag audzināt tā, lai viņas atzīmē 18. novembri, kā lielu un varenu dienu, jo tieši šī diena ir Latvijai visnozīmīgākā.

Lai arī pāris paijas un citi zvēri gaužas, ka Latvija nekam neder, vai valsti tik vien spēj kā asociēt ar valdošo bandu, Latvijas valsts jubileju es atzīmēšu, kā vienu no nozīmīgākajām dienām. Ja padomijas paaudzei bija/ir liegts priecāties par valsts jubileju, to nedrīkst aizliegt darīt jauniešiem, kuros tomēr patriotisma dzirksts mirgo. Un tad, kad nākamā paaudze, kas uzaugusi demokrātiskā sabiedrībā, kurā valda rietumu morāles vērtības, nevis komunisms, nomainīs pašreizējo politiķu (un ne tikai) paaudzi dzīve simt punkti ies uz augšu. Turklāt, kad iestājas nakts vistumšākais laiks, ilgi vairs nav jāgaida līdz rītausmai.

Vajadzētu pārstāt blenzt uz valdību, Zatleru vai deputātiem un gaidīt, ka viņi Tavu dzīvi padarīs labāku. Tā nenotieks! Paldies Dievam, vairs nav padomija, kad valdīja tikai viena partija, un visi klausīja tās teiktajam, jo tai bija taisnība un basta. Tagad tā vairs nav! Cilvēks vairs nevar gaidīt, ko viņam dos tikai valdība. Nav padomija, kad cilvēkam nevajadzēja domāt, to viņa vietā darīja partija. Tagad pašam ir jākuļas pa dzīvi, valsts jāveido pašiem, nevis jāgaida, kad mūsu vietā to kāds izdarīs. Nevajag jaukt valsti ar valdību. Turklāt, kad valsts ir tapšanas stadijā (kādā, uzskatu, pašreiz vēl atrodas Latvija), jāteic kādreizējā ASV prezidentā Dž. F. Kenedija vārdiem: jautājums ir nevis, ko valsts var dot man, bet – ko es varu dot valstij. Jā, daudziem šāds uzstādījums šķitīs absurds, bet, kad kaut vai daļa sabiedrības sāks dzīvot ar šādu uzskatu, nevis valsti tik vien kā spēs saistīt ar valdību, būs labāk.

Saprotu, ka arī dažam gribas valsts svētkus nosvinēt greznos ancukos un kleitās. Bet jubileju ļoti skaisti var atzīmēt arī mājās ar savu ģimeni, kas ir krietni vērtīgāka nekā grezni ancuki un kleitas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris-Kārlim 18.11.2008 16:44
Paldies Kārli! Tev tā pat!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ausma L. >> Paijai 18.11.2008 15:49
...valsts savaa attistiba stav uz vietas 17 gadus...
Diemzhel nee un jaa!
Nee, tapec ka dzives limenis vienkarshai tautai ir krietni zemaks kaa bija 1991.g.
Inflacija ir 'apedusi' visus ietaupijumus. Pensijas un daudziem algas ir zem iztikas limena.
Valsts nauda tiek tereta elites iegribam, dargakie tilti, gaismas pils uc.
Kadreiz VVF (ex prezidente) teica ;ka vina daris visu lai mazinatu plaisu starp bagatiem un nabagiem Latvijaa. Tikai kad tas bus?
Plaisa ir milziga un ne tikai naudas, mantas un varas izteiksmee, diemzhel ari mentalaa aspektaa jo tauta un valdiba runaa dazhadas valodas, paedushais izsalkusho nesaprot....!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Paija 17.11.2008 23:15
Nu, lūk tad vienīgi valsts prominentajām personām ir domāti valsts svētki: par valsts naudu izpriecāties, izrādīt štātes, pagozēties dzeltenajā presē u.tml.

Valsts uzspiež 18.novembri par ģimenes svētkiem. 18.novembris pēc būtības nav ģimenes svētki, tie ir svētki valsts prezidentam ar svītu, ministriem, deputātiem un citiem " galma" pārstāvjiem.
Tautai kā maziem bērniem iedos salūtu un krāsainas uguntiņas parkā. Peļņa būs tirgotājiem, bāru īpašniekiem, nu lai jau...

Bet tas, ka kopš 1991.gada tautas lielākā daļa mokās nabadzībā, šis fakts ir aizmiglojams .

Ne mūsu ģimene, ne mūsu radi un draugi nesvin mājās valsts svētkus, "nedzer šampanieti" un necep, kā žurnālos tiek uzspiesti rekomendēts: " pīli ābolos valsts svētkos", kā arī nenodarbojas ar citām medijos tiražētām svētku izpriecām, jo priecāties tad nav par ko: valsts savā attīstībā stāv uz vietas. Diemžēl jau 17 gadus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ausma L. 17.11.2008 21:41
Jaa, skaisti! Latvija ir skaists mazs plekitis uz planetas Zeme!
Bet kaa saka, ar skaistumu nedzivosi!
Vajaga ari maizi uz galda un ir labi ja sviestam iznak!
Cik latvieshiem iznaks sviestam naudina, gruti pateikt, noteikti ne visiem....
Var jusmot par sirmo Rigu, bet turpat uz Rigas bruga stav sirma mamula kura shodien Latvijaa jutas atstumta, piesmieta jo pensija ir suna pensijas lielumaa (mazumaa).
Latvijas svetkos novelu LV drizu izveseloshanos!
Lai visi latvieshi butu lepni par savu piederibu Latvijai!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 17.11.2008 13:51
Lielisks raksts, bija patīkami un viegli lasīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 17.11.2008 10:18
Iisi un saturiigi - Tev muuzham dziivot Latvija! Skatoties uz muusu ``augshu`` izriiciibu vien neatstaaj ``sveetki meera laikaa``sajuuta, un par sveetkiem sekojoshajaam pagiraam skumji iedomaaties

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips