Dāvana kā kukulis 3

Korupcijas novēršanas likums pieņemts pirms sešiem gadiem un šajā laikā daļa amatpersonu, ir "iemācījušās" to apiet, lai gūtu materiālu labumu. Lai novērstu Repšes ziedojumu kampaņai līdzīgus gadījumus, ir izstrādāti likuma grozījumi, kas aizliedz amatpersonām pieņemt dāvanas no privātpersonām un iesaistīties ziedojumu vākšanā un lietošanā, ja amatpersona no tā var gūt materiālu labumu.

Iesaki citiem:
Kukuli 255x203
Foto:AFI

Sabiedrība ir ievēlējusi Saeimu un pašvaldības, lai tās izveidotu tādu valsts pārvaldi, kas darbotos valsts un sabiedrības interesēs. Šo pārvaldi realizē konkrētas amatpersonas un viens no būtiskākajiem pamatnoteikumiem to darbā ir tas, ka tām ir jābūt neatkarīgām no jebkāda ārēja spiediena un tās nedrīkst pakļauties savtīgām interesēm. Citiem vārdiem sakot, valsts amatpersona nedrīkst atrasties ietekmējamā (korumpējamā) vai interešu konflikta situācijā. Īpaši bīstami, ja atkarībā nonāk augstas amatpersonas - ministri, deputāti, pašvaldību vadītāji - tādēļ Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pievērsa sabiedrības uzmanību Latvijas Bankas prezidenta, nākošā politiķa Eināra Repšes rīcībai, saņemot atalgojumu no privātā biznesa struktūrām.

Lai nepieļautu valsts amatpersonu atrašanos korumpējamā stāvoklī, mūsu valsts normatīvajos aktos ir izstrādāti pretkorupcijas ierobežojumi - tie nosaka gan preventīvus ierobežojumus, gan neļauj amatpersonām rīkoties tieša interešu konflikta situācijā, gan arī aizliedz savtīgos nolūkos izmantot dienesta stāvokli. Tostarp Korupcijas novēršanas likums nepieļauj valsts amatpersonām izmantot savu valsts amatu, lai gūtu ienākumus tādā veidā, kas varētu amatpersonu padarīt ietekmējamu. Taču kopš Korupcijas novēršanas likuma pieņemšanas ir pagājuši seši gadi un šajā laika periodā daļa valsts amatpersonu, lai gūtu materiālu labumu, ir "iemācījušās" apiet likumu. Tas, ka kāda valsts amatpersona varētu rīkoties tā kā E.Repše, Korupcijas novēršanas likuma izstrādes laikā bija vienkārši neiedomājami.

Tāpēc Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija sadarbībā ar Ģenerālprokuratūru un Valsts ieņēmumu dienestu ir izstrādājusi grozījumus Korupcijas novēršanas likumā, lai novērstu iespēju, ka valsts amatpersonas savu dienesta stāvokli izmanto personīgos iedzīvošanās nolūkos vai arī savu politisko partiju labā. Domāju, ka Saeima pieņems šos grozījumus un tādējādi tiks novērsta iespēja amatpersonām saņemt dāvanas, kas nereti ir slēpts kukulis. Dāvanas augstām amatpersonām tiek dotas, lai tās, tautas valodā runājot, "iebarotu" un amatpersona nākotnē būtu spiesta dāvanu un ziedojumu devējam sniegt nelikumīgus pakalpojumus vai dot kādas priekšrocības. Ar šādām dāvanām faktiski tiek nopirkta nākotne - amatpersonas turpmākā labvēlība. Jaunie likuma grozījumi aizliegtu amatpersonām pieņemt dāvanas no privātpersonām un juridiskām personām, izņemot viņu radiniekus, kā arī aizliedz amatpersonai jebkādā veidā iesaistīties ziedojumu vākšanā un lietošanā, ja amatpersona no tā var gūt materiālu labumu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Vilnis 30.11.2001 14:08
Man izdevās noskatīties raidījumu ar Repšes un Lagzdiņa kungu piedalīšanos un radās secinājumi un apstiprinājumi jau iepriekš novērotajam. Proti, sadursme notiek starp Austrumu (Repšes gadījumā) un Rietumu (Lagzdiņš) domāšanas veidiem. Repše mēģina burtiski tulkot likuma pantus un viņam to arī izdodas ievērot (skat.šo rakstu). Bet pēc būtības (likuma gara) tas ir pārkāpts! Repšes kunga sparīgā, brīžiem netaktiskā, cīnīšanās pret likuma būtību bija nožēlojama.Varbūt tas vairāk nav aktuāli Repšes kunga gadījumā, kurš šodien jau ir iesniedzis atlūgumu, bet princips, ka aiz ziedojumu aizsega varētu paslēpties savtīgi nolūki, turpmāk tiks novērsts. Lagzdiņa kungs kā principiāls korupcijas likuma pēc būtības ievērošanas sargs ir pelnījis uzslavas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sefs 21.11.2001 16:04
Ja, ja Lagzdina kungs - citi jau nevar no sakuma sasperties naudu, tad uztaisit fondu, caur ko to atmazga. TP ar savu bezprocentu kreditu nemsanu, protams, viltibas zina Repsem sanak desmit solus prieksa. Un tad jau vairs nav jaruna vairs par davanu ka kukuli, bet par partiju (TP) kuru nevar piekukulot, jo pati ir viens liels (Sceles) kukulis. :(

Saistītie raksti