Atslēgvārdi:

Dakters' dos 4

Par šo tēmu gribēju uzrakstīt jau sen un vakardienas TV sižets par to, ka Latvijas iedzīvotāji gadā pārmaksā vairākus miljonus par zālēm, lika beidzot to izdarīt. Labdien, mani sauc Linda, un es esmu viens no viņiem, pārmaksātājiem.

Iesaki citiem:

To, cik ļoti uzticēties ārstiem, vislabāk var pastāstīt tie, kuriem visbiežāk sanāk ar tiem saskarties - vecie cilvēki (jo bieži slimo) un vecāki, kuriem ir mazi bērni (jo pret viņu slimībām izturamies nopietnāk un ir paredzētas biežas profilaktiskās apskates). Vidējās paaudzes cilvēki par savu veselību rūpējas mazāk, reti izejot profilaktiskās apskates un ārstējoties mājās ar bezrecepšu medikamentiem, vai bieži vien - vispār neārstējoties.

Medicīnā ir daudz kompleksu problēmu, bet šoreiz parunāsim tikai par vienu no tām - zālēm, ko izraksta ārsts pacientam. Pēdējo 3 gadu laikā ārstu nākas apmeklēt katru mēnesi. Grūtniecības laikā katru mēnesi izmeklēja mani, pēc tam ik mēnesi ģimenes ārsts apskata zīdaini. Kamēr grūtniecības laikā apmeklēju privātu ārstu, ģimenes ārsts ir noslēdzis līgumu ar valsti. Abi kabineti ir pārpildīti ar dažādu farmācijas kompāniju pildspalvām, bukletiem, kalendāriem un reklāmām. Grūtnieču vitamīnus man ieteica visdārgākos no tirgū esošajiem; nosaukumu uzrakstīja uz post-it lapiņas ar šo zāļu firmas logotipu. Dzelzs preparātu man izrakstīja visdārgāko no tirgū esošajiem - jo esot labākais. Neesmu farmaceits, lai apstrīdētu šo faktu. Vai es būtu gatava riskēt nodarīt pāri sev vai mazulim, uz savu roku nopērkot lētākus preparātus?

Vēl ļaunāka situācija ir katru reizi apmeklējot ģimenes ārstu. Šis kabinets vai plīst pušu no dažādiem bukletiem. Katru reizi es saņemu HIPP, Aptamil un Lacto-kaut kā grāmatiņas, ar kurām piekrauju pilnu somu. Lai gan bērni ir veseli, es uz farmācijas kompāniju rotātām post-it lapiņām saņemu sarakstu ar zālēm, kas viņiem jādzer, lai neslimotu. Labās baktēriju kultūras, Kidivit vitamīni, Mollers zivju eļļa. Neko nesaku ārstei - es zinu, ka viņa ir viena no tām, kuras izvēlas savlaicīgu profilaksi, nevis vēlīnu antibiotiku kursu. Tomēr - kāpēc man iesaka tieši šos un ne citus vitamīnus, zivju eļļu, preparātus? Iespējams tādēļ, ka tie ir labākie. Tomēr man būtu lielāka ticība tam, ka tie ir labākie tad, ja kabinetā uz katra stūra nekarātos pa attiecīgās firmas bukletam un aiz manis rindā nesēdētu medicīnas firmas pārstāvis, kas atnācis pastāstīt par kārtējo ģeniālo medicīnas preparātu.

Mani māc šaubas par šo visās citās ziņās profesionālo ārstu spriedumiem. Protams, nevar aizliegt firmai Grindeks apmaksāt ārstu braucienus uz ražotnēm, lai parādītu, cik dabīgi ir šie produkti. Nevar liegt medicīnas preču izplatītājiem ieraksties pie ārstiem un informēt par jaunākajiem preparātiem - tas galu galā ir arī mūsu interesēs. Tomēr, manuprāt, Veselības Ministrija vai Zāļu valsts aģentūra varētu uzņemties iniciatīvu un organizēt seminārus, kuros šie izplatītāji informē par jaunākajiem preparātiem. Un visiem tiktu dotas vienlīdzīgas iespējas. Vēl būtu jāliedz ārstu kabinetus piebāzt ar reklāmas materiāliem par zālēm. Man kā pacientam nav jābūt pakļautam šiem uzmācīgajiem materiāliem ārsta kabinetā; un ārsta interesēs nav šo materiālu ēna uz viņa objektivitāti, izrakstot zāles.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

http://twitter.com/epakalpojumi 03.03.2011 23:01
Kontekstam pamaciba, ka uzzinat par izdevīgākam no līdzīgas iedarbības zālēm elektroniski: http://bit.ly/zalu_info !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 23.02.2011 18:46
Šis ir viens no iemesliem, kādēļ ir nodalītas ārsta un farmaceita profesijas. Ārsta amats ir - ārstēt cilvēku un vajadzības gadījumā izrakstīt preparātus. Savukārt farmaceita amats - sniegt padomus par preparātu īpašībām, savstarpēju aizvietojamību, lietošanas režīmu, blaknēm, dažādu zāļu mijiedarbību un iespējamo nesaderību (t.s. polifarmāciju), utml.

Ja mēs neuzticamies farmaceitiem un uzskatām viņus par kaut ko līdzīgu kioska pārdevējiem, tad nekas cits neatliek, kā aklā paklausībā pirkt un lietot precīzi to, ko ārsts izrakstījis. Bet normālā sabiedrībā farmaceits ir 4-6 gadus mācījies augstskolā - viņš arī ir īstā institūcija, kam jautāt par aizvietojamību un par lētākiem "generics" preparātiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

leberāls 23.02.2011 16:53
"Tomēr - kāpēc man iesaka tieši šos un ne citus vitamīnus, zivju eļļu, preparātus?"
Labs jautājums. Bet paša autore jau zin atbildi -
"Iespējams tādēļ, ka tie ir labākie"
"Man kā pacientam nav jābūt pakļautam šiem uzmācīgajiem materiāliem ārsta kabinetā" -
ok, aizliegsim.
"Veselības Ministrija vai Zāļu valsts aģentūra varētu uzņemties iniciatīvu un organizēt seminārus, kuros šie izplatītāji informē par jaunākajiem preparātiem" - vo-vo, tad nākamreiz blogā rakstīsim par bezkaunīgu lobēšanu no valsts iestādēm, kāda velna pēc viņi par nodokļu maksātāju naudu organizē pasākumus un dod iespēju firmām reklamēt dārgu produkciju.

Vispār jau recepte ir zināma - valsts monopols, katrai slimībai tikai viens vislētākais variants. Kam ir nauda, pirks ārzemēs. Priekšnieki ierīkos sev specaptieku. Pazīstama aina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sarma 23.02.2011 15:20
Kad mans bērns bija mazs, ģimenes ārste vispirms pajautāja, vai varu atļauties dārgākas zāles. Varbūt kopš tā laika daudz kas mainījies.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi