Atslēgvārdi:

Cittautiešu jauniešu integrācija Latvijas sabiedrībā izglītības reformas kontekstā 1

  • Autors:Evija Kļave, Liene Jeruma, Jolanta Krišāne
  • Organizācija:Baltijas Sociālo Zinātņu institūts
  • Gads:2004
  • Valoda:latviešu

Cittautiešu jauniešu integrācija Latvijas sabiedrībā izglītības reformas kontekstā

Iesaki citiem:

Anotācija

Trīs galvenie jautājumi, kas aplūkoti pētījumā ir


  • skolēnu politiskie uzskati un attieksmes veidošanās pret valsti izglītības reformas kontekstā;

  • vecāku un skolotāju loma jauniešu attieksmes veidošanā;

  • faktori, kas sekmē integrāciju kā arī konfliktu veicinošie iemesli.


Pētnieki jauniešu integrāciju skata trīs dimensijās – nostādņu (politiskie uzskati, attieksme pret valsti), strukturālā (politiskā līdzdalība un etniskie tīkli) un funkcionālā integrācija (latviešu valodas zināšana un lietošana ).

Autori secina, ka jauniešiem ir stipra valstiskā identitāte, lai gan viņi atzīst, ka “valsts neieklausās krievvalodīgajos”. Pētnieki konstatē, ka jaunieši kritisko nostāju pārņem no ģimenē un skolā valdošajiem uzskatiem.

Strukturālo integrāciju veicinājusi izglītības reforma, kā rezultātā būtiski palielinājusies jauniešu politiskā līdzdalība protesta akciju formā. Lai gan funkcionālās integrācijas jomā dominē valodas apguves un lietošanas motivācija darba un citām sociālajām vajadzībām, taču konfliktu veicinošs apstāklis ir vēlme piešķirt oficiālu statusu krievu valodai.

Dati iegūti, veicot fokusa grupu diskusijas un aptaujas ar cittautiešu skolēniem, viņu vecākiem un skolotājiem 50 mazākumtautību vidusskolās visā Latvijā.

(Pievienotais failspdf)

Iesaki citiem:

Komentāri (1) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Visvaldis 21.01.2005 19:20
Es tieshaam briinos, ka laikam ir cilveeki, kuri nevar atziit dazhus pamat-apstaakljus. Piemeeram, "valsts neieklausaas krievvalodiigajos"! Nu, kaapeec vinji nav "latvieshvalodiigie"? Vajag atcereeties, ka vinji dziivo Latvijaa, ne Krievijaa. Un ari, "pieshkjirt oficiaalu statusu krievu valodai"!?! Nu, kaada aarpraatiiba taa ir?! Ja kaadi latvieshi ieceljo Spaanijaa, tad uzreiz spaanieshiem vajag maacities latvieshu valodu un savus likumus groziit lai latvieshiem tas patiik? Tas nav logjiski. Cittautieshiem - CITtautieshiem - ir taadas tiesiibas Latvijaa, ko BRIIVAA Latvija vinjiem dod. Vajag ari atcereeties, ka lielaakaa dalja cittautieshu (lasi - krievu), ar varu tika uzspiest Latvijai. Okupanti, un vinju peectechi, vajag buut pateiciigi, ka vinjus shodien nesviezh aaraa no Latvijas.

Saistītie raksti
Citi autora darbi