Atslēgvārdi:

Briesmu laiki, briesmu laiki! 16

Labrīt, lasītāji!

Man nekad nav īpaši gribējies būt par politiķi, bet nupat jau nemaz vairs ne, vismaz ne mūsu valstī. Gluži žēl ir par tiem ļaudīm, kuri patlaban ir valsts valdošajā koalīcijā, jo viņiem patlaban ne mukt pa kreisi, ne mukt pa labi -- labi nav, nav un vēlreiz nav.

Iesaki citiem:

Vakar Valsts prezidents žurnālistiem pastāstīja, ka pēc atvaļinājuma pārtraukšanas un mājās pārbraukšanas, viņam izdevies visas attiecīgās partijas tomēr pārliecināt, ka aizdevums no Starptautiskā valūtas fonda tomēr ir vajadzīgs un tāpēc tomēr būs jāparaksta vēstule un tomēr būs jānodrošina, ka budžets šogad tiek samazināts vēl pa kādu strīķīti, un nākamajā gadā tiek samazināts uzreiz par 500 miljoniem latu. Tā, starp citu, ir aptuveni tikpat liela summa, kā valsts konsolidētā budžeta deficīts šā gada pirmajos sešos mēnešos (457,78 miljoni latu).

Nelaimīgi politikāņi var justies tāpēc, ka nākamgad paredzamas Saeimas vēlēšanas. Tā dokumenta saturs, kuru valsts veido kopīgi ar SVF, patlaban vēl skaitās slepens, taču šis tas par to jau neoficiāli ir zināms. Lai arī vakar Valsts prezidents solīja, ka nepatīkamu pārsteigumu tajā nebūšot, diez vai darba ļaudis būs īpaši iepriecināti par pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanu vēl par trim procentiem, kā tas esot tekstā paģērēts. Progresīvā ienākumu nodokļa ieviešana sākot no 500 latiem mēnesī varbūt ir progresīvs solis, taču nākamruden pie urnām ies arī tie, kuri pelna no 501 lata, piedevām nav absolūti nekāda jautājuma par to, ka daudzviet uzņēmējdarbībā piepeši parādīsies vesela strīpa ļaužu, kuri oficiāli pelna tikai 499 latus un 99 santīmus mēnesī. Turklāt ir arī visnotaļ skaidrs, ka patlaban veidojas jauns emigrācijas vilnis. Viņdien par pārcelšanos uz Lielbritāniju man paziņoja pakalpojuma sniedzējs, kura pakalpojumus reizi nedēļā biju izmantojis jau 15 gadu garumā. Turējās, turējās, bet neizturēja. Viņš nav viens. Un katrs strādājošs cilvēks, kurš aizbrauc projām, vairs nav nodokļu maksātājs pie mums, vismaz PVN gadījumā noteikti ne.

Protams, politikāņu šķirā labi ir tiem, kuri tam visam var uzgriezt pēcpusi. Opozīcijai nav jāraizējas ne par ko, un šajā kontekstā pavisam dīvaina liekas Rīgas domes ušašleskoervara "tandēma" dižošanās, ka jau septembrī valdība kritīs un tad "tandēms" pārņems varu arī valstī. Uzņemties līdzatbildību par ļoti sāpīgajiem lēmumiem, kādi tuvākajā laikā būs pieņemami? Nu, diez vai, lai arī "tandēma" lielākā brāļa dižmanība nekur nav pazudusi. Arī jaunākajā žurnāla Klubs numurā viņš aizgūtnēm stāsta, cik ir lielisks un perfekts un superīgs un nekad nav kļūdījies. Savukārt nelabumu rada tie politikāņi, kuri tagad klārē, ka aizdevums no Starptautiskā valūtas fonda Latvijai nemaz nav vajadzīgs. Pirmām kārtām te ir runa par zaļo zemnieku bosu Brigmani, kura pārstāvētajam spēkam nav svarīgs absolūti nekas, kā vien palikšana varas koridoros, lai pasargātu vēl lielāko bosu. Par tādu pretīgu bezatbildību varētu vien pasmīnēt, bet diemžēl arī ZZS ir valdošajā koalīcijā. Lielāku izbrīnu rada iekšlietu ministre Mūrniece no Jaunā laika. Var jau saprast viņas sašutumu par to, ka laikā, kad Jaunais laiks Saeimā skaitījās spitālīgs, valdošā "elite" sastrādāja tādus brīnumdarbus, ka patlaban sāk rādīties, ka bezmaz būs jālikvidē Valsts policija, bet premjerministra un finanšu ministra pārstāvētās partijas pārstāvei gan mēle drusku vairāk būtu jātur aiz zobiem.

Ir arī tas apstāklis, ka aita jau uz kautuvi nedodas labprātīgi. Tā pati Mūrniece paziņoja par Policijas akadēmijas likvidēšanu, un nekavējoties laikrakstos sāka parādīties garas depešas no dažādiem speciālistiem par milzīgo kaiti Latvijas valstij un tautai, kādu it kā nodarītu minētās iestādes slēgšana. Par pensiju sistēmas pārkārtošanu Satversmes tiesa jau saņēmusi 6000 un vairāk iesniegumu. Laimīgā kārtā, zināma pieredze valdošajiem šajā lietā jau ir. Brīdī, piemēram, kad kļuva skaidrs, cik absolūti bezjēdzīga ir "integrācijas ministrija," ja to vada cilvēks, kuram integrācija ir interesanta tikai savas partijas šaurpierainajā izpratnē, ministriju likvidēja. Tieši šomēnes attiecīgās funkcijas pārņēma Tieslietu ministrija, jaunajā integrācijas departamentā ir astoņas štata vietas -- krietni mazāk, nekā blondīņu aplidotāja un "ģimenes vērtību" sludinātāja kantorī. Vai patlaban valstij ir vajadzīga atsevišķa Pašvaldību ministrija? Vides ministrija un Zemkopības ministrija teorētiski pārstāv divas pretējas nometnes (skat. iepriekšējo piezīmi par "zemnieku" un "zaļo" raison d'etre Latvijas politikā), bet vai arī tā patlaban ir pārlieka greznība? Vai ir izdarīts viss, lai "optimizētu" valsts pārvaldes daudzos departamentus un nodaļas un citas struktūrvienības? Nu, nē.

Bet galvenais te būs cits -- vai valdošie pratīs sabiedrībai paskaidrot, kas tiek darīts un kāpēc? Raksturīgi, ka jau otro reizi pēc kārtas galvenais informācijas sniedzējs par notiekošo ir bijis Valsts prezidents, kuram patiesībā attiecīgajā procesā ir labākajā gadījumā pakārtota loma. Dombrovskis un Repše nav talantīgi sabiedrības uzrunātāji. Ja rezultātā sabiedrība sapratīs, ka politikāņi kārtējo reizi vispirms padomā paši par sevi un tikai pēc tam par kaut ko citu, tad nākamgad rudenī pilnīgi noteikti visa valdošā pleijāde Saeimas siltajiem krēsliem varēs pateikt "čau." Vien -- kas nāks vietā? Alfrēda Rubika pārstāvētais spēks tandēmā ar "gāze grīdā" klasiķi? Bail iedomāties. Turēsim īkšķus, mīļie. Par veselo saprātu.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 01.08.2009 01:29
Man tikai tāda dīvaina sajūta - vai tiešām tie 100 no Saeimas neko citu vairs neprot darīt, ja jāuztraucas par vēlēšanām? Neizdarītos darbus vairs nekad neizdarīs: un neizdarīts taču ir tāpēc, ka nav saprasts vai gribēts. Un abi gadījumi vienlīdz jauki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Trauts 27.07.2009 22:53
Varu vēl žultaināk, cienītais, tad, kad kāds te ņemas par sīkumiem, nevis par tēmu. Jauku Jums visu pārējo vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 27.07.2009 22:21
OK, mēs ar pusi aizdevuma glābsim bankas (arī privātās), bet aizdevuma atgriezšanu prasīs no valsts, t.i., no mums visiem nodokļu maksātājiem. Jautājumi:
Kādas ir banku saistības saņemot aizdevuma daļu?
Vai viņām būs pienākums šo aizdoto naudu atgriest valstij?
Vai valsts saņem kā garantiju parādzīmes vai akcijas no bankām par šādu finanšu palīdzību?
Vai vasts no bankām saņems procentus par izsniegto aizdevumu (vai tas nav aizdevums, bet tikai dāvinājums uz mūsu rēķina?)?
Kad būs atbildes uz šiem jautājumiem??????????????????????????????????

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 27.07.2009 22:09
Haalloo, K.S Pietiek tukšu malt. palūkojies normāla veča viedoklī par pasaules problēmu sakni, tai skaitā Latvijas. http://liberalisms.blogspot.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Madris 27.07.2009 18:34
Streipa kungs sava daļa vainas jāuzņemas Jums, jo sludinājāt, ka jāstājās ES, jo teicāt, ka ienāks daudz naudas, bet ,ka to vajadzēs atdot , neviena vārdiņa.Protams, Jūs neticējāt, ka latviešu bāleliņi var tik daudz nozagt, bet tas nav attaisnojums. Es gan balsoju arī par iestāšanos ES, bet ar domu , ka mani bērni varēs brīvi izbraukt uz Eiropu un tur strādāt, tad kad valdība visu salaidīs dēlī.Pašlaik šis process jau notiek.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvim un veesumam 27.07.2009 17:57
Kalvi - Mans izteikums nav pretrunigs, mans uzdevums ir noverst - pasa nabadzibu un parkrievosanos ar izvaksanos no siis valsts, ja to Tu nesaprati tad atvainojos...ka tik neskaidri rakstu..

Un tu domaa ka pilsoniskaa savieniba ir labaka?
Vini visi ir vienadi, tikai katram ir sava loma teatrii ar nosaukumu - Politika...

Veesum - Tu lieliski, vienkarsi burvigi paradi Latviesu dabu, - Latvietim garso latvietis...
Un jociigs neesi? Ar kaadu atminas zudumu?
Es neesmu balsojis ne par kaadu TP, Slesera partiju vai Rubiku, peec JL uzvaras Velesanaas (ieprieksejaas) tas darbojaas labi, teiksim taa mocijaa sliktos, liidz tas iekluva un aizsedejaas opozicijaa...

Balsoju otro reizi par JL jo nekaa labaka nesaskaitiju un pats galvenais gribeju lai neuzvar krievu partijas, bet krievu seit ir daudz, un cik saprotams arii ne visai gudro latviesu arii kas par Rubiku balsodami balsoja, aizmirsdami ka vins bija pret Latvijas Neatkaribu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ķērsts 27.07.2009 14:52
Pastāv viedoklis,ka krīzi radījušas ļoti daudzās innovācijas,kuras nav ieviestas ražošanā.Kad tas būs izdarīts,tirgus aizgūtnēm sāks aprīt jaunās preces un kādu laiku viss zels un plauks.Tas notiek cikliski,bet to mācīja jau padomju skolās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

veesums > Cerība ir mirusi 27.07.2009 14:36
Žēl, ka Tu nespēj saredzēt tālāk par savu degungalu un pie tam vēl cīnies ar atmiņas zudumu. Kuri bija tie, kas apaudzēja valsti ar liekēžu armiju, aģentūrām, institūcijām un vēl visādiem brīnumiem? Tāpēc jau tagad nākas visu lieko griezt, griezt un vēlreiz griezt. Esi atradis vainīgo - to kurš to dara, bet nespēj saskatīt cēloņus, kāpēc tā notiek? Skumji, bet Tu tāds neesi vienīgais. Un tas jau liecina par cilvēka spriestspēju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis > Ceriba 27.07.2009 14:34
>>> man nav par ko tureet iksi, jo es arii ar laiku aizbrauksu ar gimeni prom, kas seit muus sagaida? Tikai divas lietas, un abas vienlidz launas un iznicinosas - Nabadziba un paarkrievosanaas, lidz ar iespejamo rubika partijas uzvaru, diemzel...
=========
Manuprāt, tas ir iekšēji pretrunīgs izteikums. Kādā veidā Jūsu aizbraukšana no Latvijas varētu novērst nabadzību vai pārkrievošanos?

Un bez partijas Jaunais Laiks ir taču arī citas partijas. Ir Pilsoniskā Savienība, un dažās pašvaldībās labus rezultātus guvusi arī "Visu Latvijai!". Iespējams, ka viņi varēs atrast veidu, kā konsolidēt savus spēkus.

Būtu vajadzīgas kādas trīs latviskas partijas. Piemēram, starptautiskā kapitāla intereses pārstāvošais Jaunais Laiks, kāda vietējo oligarhu apvienotā partija (teiksim, TB+ZZS+TP+LPP/LC - nedomāju, ka viņiem ir tik būtiskas atšķirības) un vēl arī spēcīgs latviešu nacionālistu saraksts. Tad būs allaž par ko izvēlēties balsot.

Sava tiesa balsu allaž atkritīs tam pašam Saskaņas Centram. Bet ir PRETDABISKI, ja krievu partija Rīgā savāc 26 vietas no 60 (t.i. 43%). Rīgā nemaz nav tikdaudz balstiesīgo krievu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armīns-Kalvis 27.07.2009 14:31
Piekrītu par to Mūrnieces populismu, bet man liekas, ka vēl trakāks populists ir Šlesers un kompānija. Katru gadu viņi kacina baznīcas ļaudis par to, ka homoseksuāļi dodas gājienā. Man kā regulāram baznīcāgājējam vienkārši paliek šķebeni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armīns 27.07.2009 14:28
Īpaši pārsteidzoši jau tas nav, ka cilvēki grib emigrēt. Piemēram, īri emigrēja uz ASV, kad pie viņiem plosījās kartupeļu bads. Kas attiecas uz PVN - tas ir "pateicīgs" nodoklis tādēļ, ka to maksās arī Latvijā nedzīvojošie cilvēki, piemēram, tūristi. Tiesa, šeit ir vietā jautājums, cik ilgi tūristi brauks uz Latviju. Un kādēļ. Aizvakar atradu alternatīvu Latvijas gaidu "Fucking Latvia - alternative guide to Latvia" (http://fuckinglatvia.wordpress.com/). Man nav ne jausmas, kas to sarakstījis, bet blakus klaji pretīgiem apgalvojumiem, tanī blogā ir diezgan daudz patiesības...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ceriba ir mirusi! 27.07.2009 14:11
man nav par ko tureet iksi, jo es arii ar laiku aizbrauksu ar gimeni prom, kas seit muus sagaida?
Tikai divas lietas, un abas vienlidz launas un iznicinosas - Nabadziba un paarkrievosanaas, lidz ar iespejamo rubika partijas uzvaru, diemzel...

Es kaa idiots balsoju par JL gan saeimas velesanaas gan pasvaldibu, kada no taa jega?
Par parastajiem nedomaa, gadiem kritizejaa kalviti par to un so bet pasi neuzvedaas labak - visu likvidejot, samazinot, iznicinot...

Ne velti Musu politikani(kaa juus sakaat) brauca ekskursijaa un kubu, vinji jau butu laimigi novest muus lidz tadai nabadzibai???!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 27.07.2009 13:05
Žultaini, Kārli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 27.07.2009 12:57
L.Mūrniece ir mazliet populiste. Ik pēc katra cietsirdīga nozieguma (pedofīlu slepkavībām u.c.) viņa atceras par to, ka vajagot atjaunot nāvessodu, lai pēc tam to tikpat fiksi "aizmirstu". Atbildīgs politiķis tā nedrīkstētu uzvesties - ja pasaka A, tad ir jāsaka arī B. Varbūt ES līmenī varam ticami pamatot un pārliecināt citas valstis, ka Latvija ir tik noziedzības pārņemta valsts, ka tauta grib atjaunot nāvessodu. Tad politikānisms beigtos un sāktos reāli darbi.

No otras puses, viņa ir ļoti uzlabots populistu modelis, salīdzinot ar agrāko versiju populistiem - J.Ādamsonu, G.Valdmani, A.Kiršteinu, J.Zīgeristu vai A.Giļmanu. Politika, salīdzinot ar 90-tajiem gadiem, pamazām kļūst tīrāka. Politikāņi joprojām sola nonest zvaigznes no debesīm (kaut vai to pašu nāvessodu) - bet vismaz nepazaudē cilvēcisko cieņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 27.07.2009 12:38
Neuzminējāt, Traut. Un žēl, ka Jums smadzenes ir tādas, ka tikai to vienu vienīgo elementu varējāt uztvert. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 27.07.2009 11:18
Tā, Streip, matus nāksies griezt citur.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips