Atslēgvārdi:

Black Friday 10

Šodien International Herald Tribune nedēļas nogales izdevumā īsziņu sadaļā izlasīju, ka vakar tā sauktajā Melnajā piektdienā jeb Black Friday – uzreiz pēc Pateicības dienas jeb Thanksgiving – miris kāds Wal-Mart darbinieks Ņujorkā. Vecums – 34 gadi. Miršanas cēlonis – nomīdīšana, nospiešana. Tiešie vaininieki – pircēju bars, kas īsi pēc pieciem rītā brāzās pakaļ iekārotajām mantām, izlauza veikala durvis, nogāza Wal-Mart darbinieku no kājām un brāzās viņam pāri. Netiešais vaininieks – consumerism jeb patērēšanas mānija, jo Melnā piektdiena ir diena, kad veikalnieki ASV tradicionāli vilina pircējus ar galvu reibinošiem piedāvājumiem, lai veikala biznesa rādītāji ieiet melnajos ciparos, tas ir, gūtu peļņu.

Iesaki citiem:

Tajā pat laikrakstā atrodams arī atstāstījums ar vairāku pircēju citātiem, kas stāsta par saviem lieliskajiem pirkumiem, vai arī stāsta, ka šogad Melnajā piektdienā tērē mazāk, vai nemaz nav gājuši iepirkties, jo zina, ka arī Ziemassvētku iepirkšanās laikā ekonomiskās krīzes situācijā veikalnieki ASV mēģinās vilināt ar tādiem pat vai vēl labākiem piedāvājumiem nekā Melnajā piektdienā. Lasāms, ka kāda pircēja iegādājusies 2 televizorus, 2 kameras, 2 printerus un GPS ierīci. Bet cits pircējs atzinies, ka šogad dēls Ziemassvētkos pieprasījis tikai vienu datorspēli.

Šīs ziņas manī raisa divas pārdomas. Pirmā – par patērēšanas mānīju un to, ka laikam ir vajadzīgs daudz darba, izglītošanas un marketinga, lai mācītu patērētājiem ilgtspējīgāku patērēšanu – pirkt tiešām to, kas ir nepieciešams un kas dod prieku, kas ir videi draudzīgs un kvalitatīvs, ar ilgu preces dzīves ciklu. Cerēsim, ka Obama kā videi draudzīgas politikas atbalstītājs nopietni strādās, lai arī ASV enerģētikas politika sajauktos ar vides un ekonomikas politiku – radot zaļas darba vietas un ilgtspējīgu attīstību, tai skaitā, mazinot bezjēdzīgu patēriņu. Šim vēstījumam pretī runā daudzie aicinājumi pircējiem tērēt naudu, lai kustinātu valstu un globālo ekonomiku.

Otrā doma – par to, ko mēs dāvinām Ziemassvētkos. Pieļauju, ka pircēja, kas mājās aizgāja ar 2 televizoriem, 2 kamerām un 2 printeriem tos iegādājās darba vajadzībām. Bet vairāk ticama man šķiet doma, ka kāda no šīm precēm tiks iesaiņota krāsainā papīrā un nolikta zem eglītes. Vai tie ir Ziemassvētki? Kur palikuši svētki, kur sanāk visa ģimene un vienkārši pavada vairākas dienas kopā? Vai svētki, kur tiek dāvinātas nevis mantas no veikala, bet paštaisītas lietas?

Mēs manā ģimenē pirms pāris gadiem nolēmām, ka Ziemassvētkos dāvanas būs paštaisītas. Es adu, šuju, zīmēju, lai top gultas veļa, audumu iepirkšanās maisiņi, paštaisītas Ziemassvētku dekorācijas un kartiņas. Un no savas ģimenes saņemu tādas mīļas dāvanas kā virtuves dvielīši ar izšūtiem iniciāļiem, ierāmētas fotogrāfijas, adītas vilnas zeķes, mīļākā (aveņu) ievārījumu burkas, vai arhīvos sameklēti bērnības ieraksti CD formātā (piemēram, Mirdzas Zīveres dziesmu izlase, uzvedums “Sniegbaltītes skola”).

Tāpēc man Ziemassvētku iepirkšanās sezona ir tukša skaņa. Un žēl, ka patēriņa mānijas dēļ Melnā piektdiena vienai ģimenei kļuvusi par Melno piektdienu nevis peļņas gūšanas, bet gan melno sēru nozīmē.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ryan 21.12.2011 17:32
spring energy view. As a result, it's the most beneficial functionality wrist watches right up until appropriate now. The forearms inside a spg push see utilizes slip movement instead of the outdated ticking motion. http://www.somedresses.co.uk The motion of forearms is in one path , also it removes rubbing that assists escalating accuracy of their time measured. Considerably such as the motion within a classic watch, the shift motion by no means stops, http://www.everywatches.net Replica Watches that is specified to assist accuracy involving precise one 2nd of any day. Spg push Appear at has a good deal of technical characteristics. 1 of those could be the moon action. The view has the capability to display various phases related with moon . The real progression of celestial physique overhead from 1 stage to an additional is absolutely proven utilizing a modest celestial physique overhead stage disk from the observe http://www.anyyoung.com Replica Guide . 1 can carry on using the lunar calendar, together with know the significant moon ranges via a planting year push check out. The springtime view functions a energy pre e book. On account of the particular mechanism used in spring timepieces, it may retailer

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 17.12.2008 13:11
Tikko atgriezos no ASV, un varu no pašas pieredzes teikt, ka ekonomisko krīzi veikalos var just ļoti ļoti. Veikali ir tukši pat vīkendos, veikali burtiski uzbāžas ar piedāvājumiem (ziemassvētku atlaides, papildus atlaides, dažos vīkendos atcelts sales tax, utt).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dundurs 16.12.2008 13:55
Par Ziemassvētku sajūtu piekrītu, ka pie tās mums jāpiestrādā, lai nebūtu kārtējais iepirkšanās drudzis, bet gan jauki, mierīgi un ģimeniski svētki! Kādu dāvanu arī vajag!
Dzīvība ir svarīgāka par visu, bet par prātu un godu, tas laikam ir staipīgs jēdziens. Kaut vai ņemam par piemēru ikgadējo iepirkšanos, īsti neatceros, vai tas bija Austrijā vai Vācijā kādā no pilsētelēm, kad plikiem un kailiem jādežurē pie veikala durvīm, lai iepirkšanās rezultātā sevi cienīgi apģērbtu! Baigi foršs eksbicionistu tusiņš un, protams, viens no sava veida marketinga pasākumiem! Lai mums visiem ir labi svētki arī bez ārprātīgās iepirkšanās!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 03.12.2008 17:23
it kā ASV esot ekon. krīze?...bet varbūt nav?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laure 02.12.2008 19:43
Tieši tāpēc, ka visas šitās "trakās dienas" mani atbaida, es nekad nesperu kāju stokmanos un visos citos lieltirgotājos vājprāta atlaižu dienā. Tas ir zem cilvēka goda - spraukties, grūstīties, kāpt citiem un kājām un galvām tikai tāpēc, lai glāzes nopirktu par 30 santīmiem lētāk nekā ikdienā. Es neesmu tik bagāta, lai riskētu ar savu godu, prātu un dzīvību.

Bet tagad, pirms Ziemassvētkiem, jau vispār veikali būs viena vienīga neprāta ieleja - cilvēki brauks ar ratiem un krāmēs tajos visu pēc kārtas. Jo, redz, arī krīzes laikā noteikti taču radiem, draugiem un paziņām vajag iedāvināt kādu lieteli, kuru pēc tam apdāvinātais, visticamāk, ja ne laukā izmetīs, tad vismaz iegrūdīs attālākā skapja stūrī. Lai stāv un simbolizē visus bezjēdzīgos pirkumus, kuriem nav sirds.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 02.12.2008 15:53
Runajot par 'Black Friday'!Es neuzkeros uz shada leta aaka, jo parasti tas super atlaides ir tikai triks kaa piesaistit pircejus. Un kaa saka; no brain, no pain! Es nekad neietu iepirkties on black friday,nekad!
Shis tragiskais notikums Wal-martaa bija rezultataa, kad darbinieks meginaja no puula pasargat sievieti stavoklii, rezultataa zaudejot savu dzivibu!
Bet vai nav nacies dzirdet par neskaitamiem upuriem ,nobradatiem, sporta laukumu tribines viskautkur Eiropaa...
Liktenis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kinza 02.12.2008 15:08
Šis ir šausmīgs gadījums, kas liek aizdomāties par dzīves jēgu un uz kurieni virzās patērētāju sabiedrība ... Gan jau ilgi nebūs jāgaida, kad Stockmann dzelteni-melnajās dienās arī būs kāds upuris. Cilvēki kā aunu bars metas izdot naudu, kas viņiem nav, par lietām, kas nevienam nav vajadzīgas, tikai tāpēc, ka kāds viņiem iebarojis ilūziju, ka tas lūk ir "lēti". Varētu padomāt, ka Maxima ir labdarības kantoris kura mērķis būtu aplaimot ar skaistām dāvanām nabaga bērniņus ... nevis ar peļņu tikt vaļā no sūdīgas kvalitātes Ķīnā ražotiem mēsliem ...

Patērētāju stulbumam nav robežu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IlzeS 02.12.2008 13:38
Es šodien piedzīvoju līdzīgu situāciju Latvijā. Par laimi nebija nomīto cilvēku, bet pārkrauti iepirkumu ratiņi un burzma gan bija. Vieta - Maximas veikali, kur sakot ar sodienu bija ieverojamas atlaides visam bernu rotallietam. Ja Jus redzetu tos parkrautos ratus un cilveku velmi par visam varitem nopirkt kaut ko! ARPRATS! Labi, saprotu, cilveki grib ietaupit, bet ari davanas berniem negribas atnemt. Bet vai tiesam bernam Ziemassvetkos nepietiek ar vienu sen karotu un interesantu davanu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

emigrants 01.12.2008 19:49
>>> Un žēl, ka patēriņa mānijas dēļ Melnā piektdiena vienai ģimenei kļuvusi par Melno piektdienu nevis peļņas gūšanas, bet gan melno sēru nozīmē.
======
Tiem, kuri lieto grāmatvedības programmas, melnā krāsa asociējas ar pozitīviem cipariem (peļņu), bet sarkanā - ar zaudējumiem. Ja kāds uzņēmums pastāvīgi strādā ar zaudējumiem, tad mēdz teikt, ka viņiem esot daudz "sarkanās tintes" (red ink). T.i. biznesā melnā krāsa parasti ir labāka par sarkano (tāpat kā akciju turētājiem "buļļu tirgus" patīk labāk par "lāču tirgu").

Vai patērniecība ir vainīga, ka cilvēkus samin? Diez vai. Drīzāk jau tas ir iejūtības un tuvākmīlestības trūkums, kurš lielā mērā piemīt arī "dvēseliskajiem" Austrumeiropas iemītniekiem. Ņujorkieši, cik man tur nācies ciemoties, ir visnotaļ izpalīdzīgi un atsaucīgi - lai gan, protams, lēti iepirkties patīk visiem.

Patēriņa kultūra - tā ir moderno sabiedrību integrējoša parādība (cilvēki daudz biežāk sastopas lielveikalos nekā, teiksim, baznīcā, sabiedriski-politiskos pasākumos vai teātrī); nezinu vai Dacei vajag kritizēt šo kultūru tikai tādēļ, ka notika traģisks nelaimes gadījums. Pēc Frīdmena (Milton Friedman) modeļa atkal modē nāk Keinsa (Keynes) ekonomikas modelis - un Keinsam patēriņš ir svēta lieta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

**** 01.12.2008 00:09
reizēm dāvanas tik maigas (****), ka grēks tās salātos likt. tad jau desertā - uz zemenēm, uz salēdjuma...[1]
[1] guglis

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule