Atslēgvārdi:

Bez Aivara, Andra un Aināra 17

Esam pamodušies citā realitātē – pirmo reizi Latvijas vēsturē Valsts prezidents ir ierosinājis Saeimas atlaišanu. Pie tam – tikai pusgadu pēc 10.

Iesaki citiem:

Valsts prezidenta Valda Zatlera paziņojums Latvijas tautai

Saeimas darba sākuma. Notikušais ir pagrieziena punkts – vai nu mēs beidzot saņemamies un uzsākam tīrīt savas varas aprindas, uz visiem laikiem aizslaukot valsts nozadzējus un viņu partijas no Latvijas politikas, vai arī paliekam, kur esam, un nostiprinām savā valstī mafijas valdīšanu. Tagad ļoti daudz kas ir atkarīgs no tautas, no vēlētājiem – vai mēs akceptēsim prezidenta Zatlera ierosinājumu un, ja akceptēsim, tad kādu 11. Saeimu ārkārtas vēlēšanās ievēlēsim?

Ja Andrim Šķēlem pirms četriem gadiem teiktu – neliec prezidenta krēslā ķirurgu Zatleru, viņš var nekontrolējamas lietas sastrādāt, Andris neticētu. Jo ķirurgs Zatlers pats kā no viena plaukta ar valsts apzadzējiem – ņemtas „pateicības”, nemaksāti nodokļi, piedevām – absolūta nulle izpratnē par valstslietām. Un, skat, pēc četriem gadiem daļa cilvēku, kas 31. maijā, Zatlera ievēlēšanas dienā, pie Saeimas skandēja: „Aploksnes! Aploksnes!”, 2011. gada 28. maijā pie Rīgas pils gavilēja: „Valdi! Valdi!”

Šī Saeima Latvijas inertās sabiedrības pacietības traukā bija iepilinājusi pēdējo pilienu. Nav attaisnojama parlamenta necienīgā rīcība 26. maijā, kad tā, apzināti traucējot iespējami smagu koruptīvu noziegumu izmeklēšanu, neatļāva Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) veikt kratīšanu PLL deputāta Aināra Šlesera mājās. Pēdējais piliens, un nu – Zatlera negaidīti stingrais pretsolis tikai mēnesi pirms savas prezidentūras beigām.

Bet ko tālāk? Ar ļoti, ļoti augstu varbūtības pakāpi mēs varam prognozēt, ka vēlētāji Zatlera ierosinājumu atbalstīs un 10. Saeima patiešām tiks atlaista. Pirms tam būs (vai nebūs) bijušas Valsts prezidenta vēlēšanas, kas ir paredzētas jau pēc četrām dienām – 2. jūnijā. Tātad – mums būs (vai arī nebūs) jauns (vai tas pats) prezidents. Ja būs notikušas vēlēšanas, visticamāk, mums būs cits prezidents. Jau tāpat Zatleram izredžu tikt ievēlētam uz otro tremiņu faktiski nebija, līdz ar to viņš, ierosinot Saeimas atlaišanu, faktiski arī neko nezaudē. Taču vienalga mums ar jaunu vai vecu prezidentu, visticamāk, būs jāgatavojas ārkārtas Saeimas vēlēšanām. Un tad gan tikai un vienīgi no vēlētājiem būs atkarīgs, kas tiks savēlēts 11. Saeimā. Tāpēc ir svarīgi saprast 10. Saeimas kļūdas.

Kaut arī Zatlers savā vēsturiskajā runā nenosauca vārdā Lembergu, viņa norādes bija visai nepārprotamas – oligarhu patvaļa vienreiz ir jāizbeidz, lai mūsu kopējo sastrādāto labumu viņi nevarētu pārskaitīt uz saviem ārzonu kontiem, un otrs – kāds Latvijas reģions ir ieguvis pārāk priviliģētu pozīciju, un tā nav ne Vidzeme, ne Latgale. Ja šo saliekam kopā, tad veidojas oligarhs pie Baltijas jūras Latvijas rietumkrastā jeb smagos noziegumos jau apsūdzētais Aivars Lembergs. Cilvēks, kurš faktiski vada valdības koalīciju, kaut arī tās formālais vadītājs ir Vienotības Valdis Dombrovskis.

Faktiski Lembergs lielākoties ir tas, kas, vīdams savu interešu tīklus, ir klupinājis Dombrovska valdību kopš tās izveides dienas. Lembergs ir vilcis savas sarkanās līnijas, Lembergs ir diktējis noteikumus, Lembergs ir kārtējo reizi ar saviem mazajiem, nešpetnajiem smiekliņiem ņirgājies par Latvijas valsti un tās cilvēkiem. Andris ar Aināru ir mazliet ierobežotāki kļuvuši – vēlētāji viņiem pārāk lielu mandātu neiedeva. Un tomēr – joprojām viņi, visticamāk, dala ietekmes sfēras, lai gūtu privātu labumu no mūsu kopīgā labuma. Juta Strīķe un KNAB to zina – ir sākts kriminālprocess par ļoti smagiem korupcijas noziegumiem.

Tātad, ja mēs gribam, lai šajā valstī kaut kas mainītos un vara nebūtu pāris alkatīgu cilvēku rokās, izdarot izvēli ārkārtas vēlēšanās, vēlētājiem būtu jāmazina Aināra, Andra un Aivara ietekme, nebalsojot par viņu kabatas partijām. Vai tas tā notiks? Par Aināru un Andri var diezgan droši sacīt – viņiem tiks vai nu tas pats mazumiņš vai vēl mazāk, vai varbūt nekas. Par Aivaru? Te nu mēs apstājamies. Ar Aivaru ir kā ar 9. maiju – publiski mums patīk paņirgāties, ka viņu atbalsta bariņš histērisku pensionāru, bet, ja paskatāmies socioloģiskās aptaujas, tad redzam, ka prāva daļa Latvijas cilvēku Aivaru grib par valsts vadītāju. Saimnieks. (Kāda ironija – tieši ar šo saukli Aivars virza savu kandidātu Andri Bērziņu uz valsts prezidenta amatu. Ak, latviešos autoritārā Ulmaņa saimnieka gars tiešām joprojām vēl dzīvs!).

Par Aivaru balso un, visticamāk, balsos. Ja vien pa šo laiku tiesībsargājošajām iestādēm neradīsies vairāk pierādījumu, lai publiskajā telpā varētu reizi par visām reizēm izskaidrot, ko un cik daži kungi ir sazaguši un par kādām mahinācijām savstarpēji vienojušies. Bet laiks ir īss un, visticamāk, neradīsies vis.

Lemberga koalīcijas partnerei Vienotībai ir jāuzņemas krietna daļa atbildības par notikušo. Vienotība vispirms dēļ savas iekšējās nevienotības par vienīgo labāko partneri izvēlējās Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un pēc tam nespēja stāvēt pretim Aivara diktātam. Vai par Vienotību balsos tikpat – aptuveni trešdaļa – vēlētāju kā pērngada rudenī? Šaubos. Vēlētāji Vienotībā ir vīlušies. Un tas jau arī bija Aivara, Andra un Aināra mērķis – sak, redz, kā šie nodod savus ideālus, redz, kā piekrāpj savus vēlētājus! Uz šī fona – vai Aivars savus vēlētājus ir piekrāpis? Protams, ka nē! Tātad vēlēšanās Vienotībai, ļoti ticams, būs mazāk vietu Saeimā, nekā ir patlaban.

Un tad nāk Saskaņas centrs. Ko teiks viņu vēlētājs? Nezinu, cik daudz saskaņiešu vēlētāju satrauc oligarhu klātbūtne Latvijas politikā. Šķiet, viņiem primārākas tomēr ir valodas un nacionālās lietas. Kur paliks vēlētāji, kas atteiksies no PLL un Vienotības? Vai varam viņus sagaidīt saskaņiešu atbalstītāju pulciņā? Diezin vai īpaši daudz. No otras puses – daļai Vienotības vēlētāju nebija iebildumu pret koalīciju ar saskaņiešiem. Kas zina, ko viņi izdomā, vīlušies Vienotībā.

Un tad nāk vēl nacionālie VL!-TB/LNNK. Daļu Vienotības vēlētāju varbūt tiešām viņi varētu savākt. Un vēl jau nav arī zināms, kas notiks ar pašu Vienotību – vai tā beidzot sašķelsies, nepaguvusi vienoties, vai nē. Var gadīties, ka Pilsoniskajai savienībai būs jācīnās par vienu vēlētāju ar VL!-TB/LNNK.

Tad ko mēs iegūstam jaunajā Saeimā? Atkal spēcīgas Lemberga ZZS un Saskaņas centra pozīcijas, pavāju Vienotību tās kaut kādā (ar vai bez Pilsoniskās savienības) izskatā, un mazliet arī VL!-TB/LNNK. Tad jaunās valdības kodolu veidos zemsavieši un saskaņieši? Un Lemberga prezidents beidzot aicinās Aivaru veidot valdību? Ja tā, tad, Valdi, vai bija vērts patriekt vienu bezkaunīgu Saeimu, lai vietā nāktu cita vēl neprognozējamāka?

Bet varbūt šis drūmais scenārijs var nepiepildīties, ja juku periodā sabiedrībai tiešām uzskatāmi izskaidro un parāda, kas, Zatlera vārdiem runājot, gūst labumu no kopīgā sastrādātā labuma. Varbūt vēl Latvijai ir cerība? Maza, bet – tomēr?

Taču pagaidām esam jaunā realitātē. Pirmoreiz valsts vēsturē mums būs jālemj, vai vēlamies šo Saeimu padzīt, un, ja padzīsim, tad būs jāizšķiras, ka beidzot tomēr gribam godīgāku politiku. Tādu, kurā nav Aivaru, Andru un Aināru.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Made 21.07.2011 16:43
Viens otrs teiks, kā tik ilgi var muļķot visu pasauli? Var. Ja labi maksā, tad nodevēju liberālā tirgus ekonomikā netrūkst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Guntis Brencāns 21.07.2011 00:23
Man patīk Kalvis Apsītis ar savu domu izklāstu. Piesakoties VL/TB/LNNK Rīgas kandidātu garajai listei, cerēsim uz procesa atklātumu un loģisku kandidātu izvirzīšanu no pirmās līdz pēdējai vietai! Atsaucoties uz Lauras komentāru, man nācies novērot (esmu kandidējis 9. Saeimas vēlēšanās un 2009. gada pašvaldības vēlēšanās), ka programmu detalizēts izklāsts cilvēkiem nav vajadzīgs! Budžeta plānošana notiek atbilstoši valdošās koalīcijas interesēm un ietekmes sfērām, valsts attīstības plāni(tai skaitā Rīgas attīstības plāni izstrādāti līdz 2018. gadam un citi stratēģiskie dokumenti līdz 2025. gadam). Metodes katrai partijai būs savas, kas koriģēs pastāvīgi strādājošo valsts pārvaldes un citu administrāciju darbību...
Vēl par budžetu. Piemēram, Vācijas federālo zemju parlamenti sāk izstrādāt budžetu 2013. gadam jau 2011. gadā...Mums ir uz ko tiekties!:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 29.05.2011 19:59
Tāpēc ir svarīgi saprast 10. Saeimas kļūdas.
Gribētu vēl piemetināt -- noziegumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


........ 29.05.2011 14:19
Vēl pie reizes varbūt būtu labi, ja uzreiz dotu savu redzējumu par skaidru ministriju skaitu, potenciālajiem ministru kandidātiem pēc vēlēšanām, lai redzam un varam vērtēt un nav tā, kā pagājušajā reizē, ka sāka tirgošanos un tas, kas iznāca ārā, bija mēmās šausmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


........ 29.05.2011 14:18
Un arī tas, ka cilvēki nav gatavi maksāt par politisko partiju uzturēšanu, ir meli - ir gatavi, bet ne jau lai uzturētu kleptokrātisko sistēmu un to iemiesojušās partijas (jo tās papildus finansējot, tikai tiek paildzināta to esamība pie varas). Principā žēl, ka tagad nav tā partiju finansēšanas iespēju lieta nokārtota - droši vien pašreiz būtu cilvēki, kas ir gatavi uzveidot kādu alternatīvu - kaut vai lai mazliet pakutinātu nervus SC un Vienotībai (ZZS tāpat aizies pa reni).

Tas, ka nebūs tik daudz naudas un laika visādām reklāmas kampaņām nozīmē, ka partijām būs jākoncentrējas uz pašu būtiskāko - vēlēšanu programmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

........ 29.05.2011 14:06
Un ir vēl viena lieta - ja visas šīs lietas tiks skaustas ārā, tad arī nodokļu ieņēmumi palielināsies, viens no būtiskākajiem argumentiem, kurā neviens nekad nav ieklausījies, kadēļ tiek meklēti visi iespējamie risinājumi nodokļus nemaksāt, ir tieši valsts nozagšana. Uzņēmēji taču nav nekādi velni - arī viņiem svarīgi, lai apkārt pārtikuši cilvēki, kas pērk viņu preces, tiek atbalstīti tie, kam nepieciešams atbalsts, taču naudu dot izzagšanai ir neprāts. Nesapotu, kādēļ ES parstāvji vēl neizsakās par tiem visiem ES naudas zagšanas gadījumiem, kas nāk gaismā, arī tāda nekontrolēta naudas iepludināšana sagrauj tiesisko sistēmu un taisnīgumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

........ 29.05.2011 14:02
Īstenībā viss ir daudz vienkāršāk - pie atvērtām robežām gan SC, gan Vienotībai ir jāsaprot, ka, ja turpinās šīs Saeimas iesāktās tradīcijas, tad nebūs vairs pār ko valdīt, šis Zatlera izmisuma solis mazliet piebremzēs to emigrācijas lietu, bet tikai uz brīdi. Vietā jānāk kaut kam citam.

Un tikai nevajag - krievu skolēni arī ir starp tiem, kas gatavojas emigrēt lielos daudzumos un nekad neatgriezties, jo neredz izeju, to taču SC arī redz. Ja neredz, tad aizies pa reni tikpat ātri kā 3A, jo gada 1,5 laikā būs palikuši tik maz darbspējīgo, ka sociālo sistēmu uzturēt nevarēs pat minimālā līmenī, tad politisko atbalstu sev viņi nevarēs nodrošināt nekādi.

Nesaprotu, kādēļ mēs tik maz sev uzticamies - iepriekšējās vēlēšanās taču arī neviens negaidīja, ka Vienotība ar visiem smagajiem lēmumiem, kas tika pieņemti, iegūs tik daudz balsis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laura 29.05.2011 13:25
Pilnībā atbalstu Kalvja Apinīša viedokli. Iešu vēl tālāk. Partiju programmās vēlētos redzēt: pašreizējā valsts budžeta analīzi, valsts attīstības plānu nākamajiem pieciem gadiem, uzdevumus, kas veicami šo plānu sasniegšanai, metodes, kas nodrošinātu šo uzdevumu veikšanu. Un to visu ne tikai skaistās frāzēs, bet pamatoti ar skaitļiem, balstoties uz šībrīža valsts budžetu. Īsāk sakot: Kur esam? Kur dosimies? Kas jādara, lai tur nokļūtu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Igors 29.05.2011 12:32
Pirmkārt, paldies par ļoti labu rakstu. Otrkārt, atbilde uz jautājumu:
> Varbūt vēl Latvijai ir cerība? Maza, bet – tomēr?
- cerības nav, par to varat aizmirst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uģis 29.05.2011 12:05
Pasapņošu:
Zatlers sapulcina kādus 10 gudrus un, galvenais, godīgus cilvēkus (nacionalitāte nav svarīga) kā bāzi jaunveidojamai partijai, kuras nosaukums varētu būt, teiksim, "Mūsu valsts", uzsverot pirmo vārdu. Šis kodols uzaicina jaunus biedrus, kā pamatu ņemot vismaz 5 esošo biedru personisku galvojumu. Un tā soli pa solim.
P.S. Process notiek atklāti!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Ahmedam 29.05.2011 10:35
N.Ušakovs (tāpat kā I.Klementjevs, V.Agešins, V.Dolgopolovs, V.Gluhovs un daži citi) pārstāv sakarīgāko SC daļu. Katrā ziņā labāk lai Saeimā sēž tāda stila cilvēki, nekā J.Urbanovičs, V.Kravcovs vai B.Cilevičs (kurš nesen dīvainā veidā izcēlās, debatējot pret prokuratūras ierosināto kratīšanu).

Protams, to neizlemsim mēs. Būs SC elektorāts, kuri paši varēs izdomāt, vai viņiem ir vajadzīgs normāls konstruktīvs darbs, vai arī deputāti, kuri stāsta par Biškeku, par Lindermanu un Osipovu kā "pašcieņas bruņiniekiem", diskreditē latviešu valodu, vai piesmej KNAB un prokuratūru par informācijas noplūdēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 29.05.2011 10:29
Un bez Nila.

Iedomājos, pamostas Ušakovs pēc 2 mēnešiem no komas. Izlasa delfus un izrādās, ka nav vairs saeimas, nav SC, tā vietā ir prezidentāla republika ar Valdnieku Zatleru priekšā. Nils pakasa galvu un atceroties savas latviešu valodas skolotājas teikto sakāmvārdu "Lēnāk brauksi, tālāk tiksi!" nozvēr: "Nu nekad vairs neskriešu!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Paulis Butlers 29.05.2011 09:19
Pēc loģikas Valdim Zatleram tagad vajadzētu mobilizēt un iesaistīt politikā "jaunus spēkus", dibinot jaunu partiju un piedalīties Saeimas arkartas velēšanās. Diez vai to var paspēt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Apsītis 29.05.2011 07:56
Abām sakarīgākajām partijām (NA un Vienotībai, kuras līdz šim - kaut nekonsekventi - tomēr iestājās par caurspīdīgāku un godīgāku valsts pārvaldi) ir jāpārņem iniciatīva. Un tas būtu jādara ar caurspīdīgāku kandidātu izvirzīšanas procedūru. #IR jādod savu partiju biedriem un varbūt arī reģistrētajiem atbalstītājiem iespēju apspriest deputātu kandidātus priekšvēlēšanās (primary elections).

T.i. deputātu kandidātu saraksti vairs NEDRĪKST tapt aiz slēgtām durvīm, kur partiju bonzas saraksta populārus ļaudis pēc sava prāta. Ir vajadzīgas diskusijas pašu topošo kandidātu starpā - viņu spēja paskaidrot vēlētājiem, ko un kā viņi darīs, lai arī 11.Saeima neliktu vilties tāpat kā divi iepriekšējie sasaukumi. Protams, Latvijā konkurence uz kandidātu vietām nav tik liela kā citās - blīvāk apdzīvotās zemēs; bet arī pie mums deputātu kandidātiem ir jāzina, ka iespēja kandidēt sarakstos ar pirmajiem numuriņiem - tas ir gods, kas ir JĀNOPELNA ar savu redzējumu, ar savu spēju komunicēt ar vēlētāju (kaut vai tikai ar savas partijas atbalstītājiem).

Saeimas deputātam jau no kandidēšanas brīža ir jāapzinās, ka viņš ir TAUTAS pārstāvis. Ka viņš par savu ievēlēšanu ir pateicību parādā vēlētājiem. Nevis partijas vadoņiem vai sponsoriem, kuri viņu pareizi iepakoja, izreklamēja un iedeva laimīgu numuriņu pareizajā vēlēšanu apgabalā.

Protams, ZZS var atkal stādīt un ranžēt savus deputātu kandidātu sarakstus, pasūtot socioloģisko pētījumu firmai salīdzināt cilvēku popularitāti. Būs droši vien oligarhu raustāmās partijas un visādi dīvaiņu projekti, kuri stādīs savas kandidātu listes pēc sev vien saprotamiem kritērijiem. Kuru skatījumā deputāts - ir kārtējais "stuffed shirt" (ar kaut ko piebāzts krekls), kurš dara to, ko viņam liek.

Bet Vienotībai un Nacionālajai Apvienībai ir jāparāda, ka to var darīt arī savādāk. Viņi balsoja par mēdiju īpašnieku atklātību; viņi balsoja par to, lai prokuratūra drīkstētu veikt operatīvo izstrādi, viņi balsoja pret uzturēšanās atļauju tirgošanu. Viņiem ir jāparāda, ka viņi arī citos jautājumos ir gatavi uzklausīt tautu, konsultēties ar saviem atbalstītājiem.

Demokrātijai jāizpaužas nevis reizi četros gados, bet arī kādu brītiņu pirms tam, stādot kandidātu sarakstus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IP 29.05.2011 06:33
Daudz piedomāts, vērtīgs un sveicams raksts! Iegaumēsim kad Valdis Zatlers norāda uz konfliktiem starp valsts varām. Tas ir trīs – izpildvara, likumdevēja vara un tiesu vara. Tās ir jādala lai nav pārmērīga brāļošanās un kāpšana vienam otram uz kājām. Angliski to saprot kā “separation of powers.”

Aivars, Andris un Ainārs nav nekādi vientuļie marodieri kas zeltu rok un sijā. Viņi ir norūdīti blēži ar pakļautām komandām, kas priekš viņiem pastrādā netīros darbus. Pietam, augstās vietās Kremlī atrodas sakarnieki. Utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

un jā 29.05.2011 05:13
Vienotībai izredzes ir visai mazas. Vienīgā iespēja, kā viņi var saglabāt savas pozīcijas ir tas, ko teica Štokijs: ātri izformēt valdību, un pieprasot no SC solījumu balsojumā par Šleseru, saformēties ar tiem un sākt kaut ko reālu darīt. Savādāk būs rekordzems vēlēšanu apmeklējums un attiecīgi sadalījumu kāds iezīmējas rakstā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


G.D. 29.05.2011 05:07
Manuprāt vislielākās iespējas tagad ir jebkuram "jaunam spēkam". Kā krievu tā latviešu galā. "Jauns spēks" var iegūt landslide tipa uzvaru. Jautājums tik, vai tāds vispār būs. Kā mīl izteikties Dombrovskis, vara pašlaik ir "nomesta zemē". Vai ir kāds, kas gatavs pacelt?

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja