Atslēgvārdi:

Baznīcas izdzīvošanas ABC 22

Dažādu baznīcu svētulīgo pārstāvju dīvainie prātuļojumi un izdarības ik pa laikam uzpeld publiskajā telpā, atkal un no jauna atgādinot to, kāpēc baznīcai ir jābūt šķirtai no valsts.

Iesaki citiem:

Dzīvoju Purvciemā, un te, manuprāt, labāk nekā jebkurā citā Rīgas mikrorajonā, ir vērojams tas, ka šodien notiek reāla cīņa par ticīgo dvēselēm un makiem. Blakus manai mājai atrodas Jehovas liecinieku valstības zāle, Prieka vēsts, nedaudz tālāk Jaunā paaudze, musulmaņu draudze, evanģēliski kristīgā draudze, baptistu draudze, vasarssvētku draudzes centrs, kā arī jaunuzceltā katoļu baznīca. Ikdienā bieži ejot garām šīm vietām, redzu, kādas smalkas mašīnas stāv pie Jehovas liecinieku draudzes durvīm tad, kad nenotiek dievkalpojumi, un redzu, cik nabadzīgi ģērbti cilvēki ieiet tur pa durvīm dievkalpojumu laikā. Toties Prieka vēsts baznīca ir atvērusi labāko spēļu laukumu visā rajonā, pat ja ne visā Rīgā. Tas ir pieejams visiem bērniem, tur regulāri notiek koncerti, tenisa spēles, futbola mači - labākā socializācija bērniem un tīņiem visā rajonā, ja neskaita McDonald’s.

Man kā cilvēkam, kurš nepieder nevienai konfesijai un kura attieksme pret tradicionālo baznīcu ir rezervēta, savukārt pret jaunajām kustībām - pilna aizdomu, bažas rada tas, ka tradicionālā baznīca var izrādīties nekonkurētspējīga cīņā par sekotāju skaita pieaugumu vai vismaz to skaita nesamazināšanos.

Ir skaidrs, ka bazīcām ir vajadzīgi sekotāji, jo tas nes ne tikai atpazīstamību un veido tās par svarīgu ideju līderi plašās sabiedrības masās, bet ari ienes zināmu peļņu. Pēdējais gan ir mazāk aktuāls šodienas tradicionālajai baznīcai, kas ir spiesta pārdot savus īpašumus, lai nebankrotētu. Daudzām skaistām katoļu un luterāņu baznīcām trūkst naudas, lai atremontētu mākslas vērtības tajās un uzliktu jumtu. Ar šādām problēmām, gan, liekas, nesastopas jaunās kustības, kuru vadītāji ir miljonāri, kuras spēj uzturēt plašas, kvalitatīvi apsaimniekotas telpas un spēļu laukumus. Iemesli tam ir dažādi, tomēr man nav skaidrs, kāpēc tradicionālā baznīca necīnas par saviem sekotājiem un neveicina to, lai cilvēki tur ietu.

Brīžiem liekas, ka tradicionālās baznīcas vēlme aiztaisīt acis šodienas problēmām, nevēlēšanās tās risināt novedīs līdz pilnīgai ietekmes zaudēšanai tālākajā nākotnē. Jo ir skaidrs, ka ir jautājumi, kas baznīcai ir jāpārskata, ja tā vēlas, lai jauni cilvēki sekotu tai, nevis dotos uz, piemēram, Prieka vēsti. Pirmkārt, ir jāatsakās no seksuālās atturības propagandas par labu jauniešu izglītošanai par kontracepcijas un seksuālo attiecību jautājumiem. ASV ir labs piemērs tam, ka atturības mācība nesamazina nepilngadīgo abortu skaitu. Vai ir svarīgāk stingri, nelokāmi pieturēties pie principa vai reāli risināt nepilngadīgo abortu problēmu? Tādēļ nav racionāls Pujata kunga sašutums par to, ka ķeceri no Papardes zieda novedīs no ceļa jauniešus, mācot par to, kas ir prezervatīvs. Otrkārt, ir jāatzīst, ka baznīcas pieeja pret pretapaugļošanās līdzekļu (šajā gadījumā prezervatīvu) lietošanu ir viens no iemesliem straujajai AIDS izplatībai Āfrikā. Vai tiešām baznīca ir ar mieru katru dienu ziedot tūkstošiem cilvēku dzīvību, kas mirst no AIDS, tikai lai uzsvērtu to, ka prezervatīva lietošana ir potenciāla bērna nonāvēšana? Vai baznīcai nebūtu jāsper solis uz priekšu un jāpasaka, ka noteiktās situācijās viņi tomēr cilvēku dzīvību uzskata par vērtīgāku nekā principu ievērošanu? Atliek tikai sapņot par tādām ķecerīgām domām kā atļauja sievietei izvēlēties abortu vismaz gadījumos, kad viņas veselībai vai dzīvībai draud briesmas vai tad, ja bērns ir ieņemts vardarbīgā ceļā.

Gandrīz piemirsu par Vanaga pēdējo secinājumu, ka tad, ja sievietēm atļaus kļūt par mācītājām, tas var novest pie tā, ka baznīcai būs jāatzīst homoseksualitāte. Vai to sauc par pamatotu argumentāciju?

Man nav saprotams tradicionālās baznīcas brāļošanās ar tādām organizācijām kā Jaunā paaudze, kas ir cieši saaugušas ar politiku, sabiedrībā nes naidu un nesaticību, un nekaunoties „kāš“ naudu no sekotājiem. Vai šī draudzība ir saistīta ar to, ka arī tradicionālās kristīgās konfesijas gribētu tikpat lielu ietekmi un tikpat daudz naudas un tādā veidā cer kautko mācīties no gudrajiem un iznesīgajiem? Vai varbūt tā ir doma par to, ka ienaidnieku labāk turēt sev tuvāk nekā draugu? Vai šī draudzība nenodara vairāk ļauna nekā laba tieši tradicionālās baznīcas tēlam?

Es baidos, ka, kamēr tradicionālā baznīca nevēlēsies atvērt acis tam, kā pasaule ir mainījusies un parādīt, ka cilvēks, ka katra cilvēka dzīvībai ir vērtība, cilvēki, kuri meklē Dievu, to arvien biežāk atradīs vietās, kur kāds to ir pamanījis, pat tad, ja viņš tiem ir tikai staigājošs naudas maks.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
spotlight

You actually make it look so easy with your performance but I find this matter to be actually something which I think I would never comprehend. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it! Locksmith in Miami

Tmp author
spotlight

Your blogs further more each else volume is so entertaining further serviceable It appoints me befall retreat encore. I will instantly grab your feed to stay informed of any updates. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

Once I thought about things like: why such information is for free here? Because when you write a book then at least on selling a book you get a percentage. Thank you and good luck on informing people more about it… can ho cao cap

Tmp author
spotlight

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. how to make a clubflyer

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvīds 27.05.2010 07:13
Šo rakstu izlasīju gluži nejauši. Nevēlos aizvainot raksta autori, tomēr izlasot ir pilnīgi skaidrs, ka autorei diemžēl nav izpratnes par ticību un Baznīcas mācību, kā arī par to, kas vispār Baznīca ir savā dziļākā un patiesā būtībā. Baznīca ir Kristus mistiskā miesa, tās dibinātājs ir Jēzus Kristus. Baznīcas mācība pamatojas Svētajos Rakstos- Bībelē. Tieši tur ir atrodami baušļi- Tev nebūs nokaut, Tev nebūs laulību pārkāpt, kā arī visi pārējie baušļi. Tas ir nevis cilvēku izdomājums, bet paša Dieva pavēle, ka cilvēka dzīvība ir svēta un neaizskarama no ieņemšanas brīža līdz dabīgai nāvei, un ka seksuālas attiecības ir atļautas tikai un vienīgi likumīgā laulībā. Ja Baznīca no šīs nostājas atkāptos, tad tā vairs nebūtu Baznīca. Daži vārdi par mani pašu- man ir 49 gadi, esmu luterānis. Apprecējos 22 gadu vecumā, ar sievu laimīgi esam kopā līdz šim brīdim, un ticu, ka tā tas būs līdz mūža beigām. Dievs mūsu laulību ir svētījis ar 7 bērniem. Gan manai sievai, kura arī ir pārliecināta kristiete, gan man tas ir pats par sevi saprotams- līdz laulībām dzīvot šķīstībā un nevainībā, un laulībā būt uzticīgiem viens otram, un pieņemt katru bērnu, ko Dievs dod. Paldies Dievam, tieši tā savā dzīvē to esam darījuši. Varu apliecināt, ka Dievs vienmēr svētī tos cilvēkus, kuri Viņam paklausa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SONGA 31.01.2010 18:09
DRAUDZE JAUNA PAAUDZE IR PASA DIEVA SVETITA .TAA MACA DIEVA PATIESIBU,UN DIEVA VARDS IR PATIESIBA.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Liena 30.11.2009 01:23
Ļoti labs raksts! Prieks, ka vismaz daži cilvēki ir spējīgi aizdomāties mazliet tālāk par aklu sekošanu kaut kam.
Pilnīgi visa reliģija (jā, jā, arī kriestietība) ir cilvēku zombēšana. Es tagad neklāstīšu argumentus, bet es studēju psiholoģiju, līdz ar to zinu, ko runāju. Vieglāk ir sekot dogmām, "pagrābt" no Bībeles kaut kādus tekstus pilnīgi bez konteksta (un galu galā - vispār lasīt Bībeli un ticēt katram vārdam), lai tikai pašiem nebūtu jādomā...un bļaut! Pretī visiem, kas mēģina no tā visa izrauties. Dažreiz paliek pretīgi, kas tik tur nav sarakstīts... sākot ar reinkarnācijas noliegšanu, sieviešu diskriminēšanu utt.utt. un beidzot ar to, ka sievietes mēnešreizes laikā jebkurš krēsls, uz kura viņa apsēžas, uz nedēļu ir nešķīsts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

marta lindai. 27.11.2009 17:53
Nu labi, Jaunā paaudze ir īpašs gadījums, viņi sludina labklājību – kristietis nedrīkst būt nabags. Bet vairumā draudžu šāda uzstādījuma tomēr nav. Tas gan tiesa, ka baznīca primāri vāc ziedojumus savai pastāvēšanai un nevis lai veiktu sociālu darbu. Lai gan es esmu pārliecināta, ka vairums baznīcu domā par to, kā palīdzēt, ja ne plašākai sabiedrībai, tad vismaz savas drauzes locekļiem, un mudina baznīcēnus redzēt citu cilvēku vajadzības, tas tomēr nav tas, kāpēc baznīca pastāv. Neviens labais darbs nevar izdarīt tādas lietas cilvēku dzīvēs, kādas var izdarīt Dievs, baznīcas uzdevums ir norādīt cilvēkiem uz viņu vislielāko vajadzību – vajadzību pēc Dieva. Te arī tā baznīcas loģika, ko neiedziļinoties nevar saprast. Idejām naudu vākt vienmēr būs grūtāk nekā slimiem bērniem un no malas vienmēr izskatās, ka pareizi taču ir dot tiem otrajiem. Savukārt, mana pieredze liecina, ka tie, kas dod, parasti dod daudzām lietām, bet tie, kas nedod, nedod nevienam. Tādas lūk pārdomas piektdienas pievakarē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


linda. to marta 27.11.2009 12:43
atvainojos, tiešām nepareiza pieeja, viktimizējot visus kristīgos kā vientiešus, no kuriem kāš naudu.
tomēr kā gan citādāk izskatās tas plastmasas spainis Jaunās paaudzes dievkalpojuma beigās, ko cilvēki pēc jautras kopā - raustīšanās piepilda ar pieclatniekiem? Jo es neteiktu, ka esmu redzējusi daudzas akcijas, kurās JP ziedotu tūkstošus kāda bērnunama atjaunošanai? Citādāk, manuprāt, ir tad, ja tu vari atdot savu desmito tiesu ne tik publiski un līdz ar to manuprāt arī brīvākā veidā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


linda. ->ieva 27.11.2009 12:36
Vai tādēļ, ka Baznīca nevar mainīties, par to nevajag diskutēt? Kaut gan patiesībā manuprāt tā var mainīties, un gadsimtu gaitā tas ir noticis, kāpēc lai pārmaiņas nenotiktu arī šodien? Galu galā, nemaz ne tik daudz laika ir pagājis starp Galileo nosaukšanu par ķeceri un Vatikāna kosmiskās izpētes centra atklāšanu? Manuprāt, šāda ekskluzīva pieeja, kad par baznīcu drīkst izteikties tikai paši kristīgie, ir tikpat loģiska, kā pieeja, kad par valsts pārvaldi drīkst izteikties tikai ierēdņi. Mani uztrauc tas, ka, nespējot atbildēt uz mūsdienu izaicnājumiem, tradicionālā baznīca nespēs konkurēt ar jaunajām kustībām, kuru darbība man liekas graujoša, jo tās ir nes sabiedrībā lielu devu naida un neiecietības. Tradicionālās baznīcas tēlu veido tie baznīcas pārstāvji, kuri uzstājas publiski, kā arī cilvēki, kas to apmeklē. Šodien baznīcas tēlu ļoti izcili veido tās aktīvā virzīšanās negodīgo politiķu virzienā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ieva 26.11.2009 11:01
diezgan sekls raksts, jo baznīca nevar pielāgoties autores uzstādītajos jautājumos, jo to neļauj Bībelē noteiktie principi un baznīcai nav jāizdabā cilvēku vēlmēm. jāpiebilst gan, ka Prieka Vēsts un daudzas citas denominācijas nebūt nav atteikušās no stingrās pieejas seksualitātes jautājumos, tāpat, piemēram, luterāņiem un baptistiem nav tik stingra nostāja kontracepcijas jautājumā kā katoļiem, tātad tas nevar būt arguments pārmaiņām.
vispār jautājums autorei - kā jūs saprotat, kas ir tradicionālās baznīcas tēls un kas to veido? , jo rakstot par baznīcu vajadzēt vismaz mēģināt saprast šo "naudas kāsēju" un "dumjo avju" ticības dzīves paradigmu. tas daudz ko izskaidrotu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ricards 24.11.2009 11:33
Ar baznicam ir tapat ka ar valsti-kadi ir tas priekstavji,tada ir baznica.Un musejas ir aizspriedumu pilnas.Toties melnsvarcu aizspriedumi,netrauce tiem veleties jaukties politikas dzive ,ietekmet to.Atceresimies pedejas saimas velesanas-baznicu kanceles nekaunigi tika parverstas par velesanu tribinem.Riebas klausities klajo LPP reklamesanu.Vairums baznicu sen jau pardevusas.Velnam netikai mazo pirkstinu atdevusas,bet pilniba pardevusas.Baznicas parstavji piedalas visadas tur Lugsanu,patiecibu brokastis un vakarinas,labak butu piedalijusies publiska savu un politikanu greksudze.Kas zin ,ja ne Dievs Tas Kungs ,tad varbut tauta siem piedos!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 24.11.2009 09:42
Visvairāk mani uzjautrina pie kristīgās baznīcas nepiederīgie, kas zina vislabāk, kā kristīgai baznīcai būtu jārīkojas.

Pats esmu kristietis, tāpēc izteikšu savu kritiku, kas man neapmierina pie tradicionālās baznīcas. 1. Nespēja saglabāt neitralitāti attiecībā pret politiskajām partijām. 2. Nespēja izveidot labdarības virtuves pavisam trūcīgajiem, kā to spēj krišnaīdi. 3. Nespēja pie klosteriem izveidot pansionātus invalīdiem, vismaz priekš savu draudžu locekļiem.

Runājot par dogmām, tajās arī ir viss tradiciopnālās baznīcas spēks. Ja var darīt visu, un tā nedaudz ticēt, tad baznīcai kā tādai maz jēgas. Nejau pret kontracepciju iestājās Pujāts, bet par to, ka skolās mācīs, ka sekss pirms laulības ir OK, ir tikai jāmāk izsargāties no nevēlamas grūtniecības. Baznīcas dogma nosaka, ka dzimumattiecības var veidot pēc laulības. Tāpēc ir loģiska šāda kritika no baznīcas puses. Pats protams es nēesmu bijis nevainīgs līdz laulībai, bet tas netraucē man saprast baznīcas nostāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Matiss 23.11.2009 22:24
Nedaudz izklausās it kā autore nestu personīgu sāpi pret Baznīcu, vai arī vienkārši ir apņēmības pilna izteikt kritiskas piezīmes par reliģiju. Vienā ziņā gan autori varu nomierināt. Piemēram, katoļu Baznīca šobrīd nemaz nezaudē popularitāti. Tieši otrādi, pēc maniem novērojumiem,šogad solu rindas svētdienās uz Sv. Misēm ir kļuvušas pilnākas nekā pagājušogad. Nesen Suntažos atklāja jaunu katoļu Baznīcu, ilgi nebūs jāgaida, kad arī Ķengaragā sliesies jauns Dievnams. Pie tam kā var lasīt katoļu Baznīcas mājaslapā, Baznīca ir gatava finansiāli palīdzēt ar studijām katoļu jauniešiem, kuri studē un kuriem pietrūkst līdzekļi mācībām. Tā kā nav jau tik traki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 23.11.2009 21:27
Izlasīju un aizdomājos - kā dažādi var saprast lietas. Tekstos, ko esmu lasījis, nav nekā par aizliegšanu, bet ir rekomendācijas, paļaujoties, ka cilvēks, tās izlasījis, sapratīs, kas ir labāk: "izsēt sēklu vējā" vai ''Vairoties kā smiltīm jūrmalā".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mjā>ES 23.11.2009 21:15
Cita lieta- antiklerikāļi, pats tāds esmu-------------sliecos tomēr starp šiem termiņiem antiklerikāļi un karojošie ateisti likt vienlīdzības zīmi.Tikai karojošie ateisti kaut kā nelabi skan-sociālisma laiku palieka un nav moderni. Gribas kaut ko mūsdienīgāku un daiļskanīgāku.Piemēram, kā tagad geji-jauki taču -nav kā senāk...Kas attiecas uz dogmu vai atsevišķu baznīcas kalpu vārdu vai darbu apšaubīšanu-tas ir normāli un raksta autore šeit korekti to dara.Bet visām pārmaiņām, kas notiek sabiedrībā,sabiedrības grupā, konkrētā konfesijā ir jānāk no iekšienes,t.i.tikai šai grupai piederīgi var lemt par izmaiņām.Tiem ,kas nāk no malas , vai noliedzējiem, parasti nav tie labākie mērķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vēlreiz marta 23.11.2009 20:18
Un vēl viens jautājums autorei - kāpēc tādas rūpes par 'tradicionālās baznīcas' nākotni? Latvija jau tagad ir mormoņu, musulmaņu, jehoviešu, kristiešu un ateistu zeme.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

marta 23.11.2009 19:54
Linda, pirmkārt es domāju, ka tu viktimizē baznīcā gājējus kā kaut kādus muļķīšus, kas neko nesaprot – kāpēc viņi tur ir un kā viņi tur nokļuvuši, - un tiek vienkārši smagi apkāsti, paši sev to nezinot. Vismaz man zināmās reliģiju teorijas saka tieši pretējo – cilvēki labi apzinās izmaksu un ieguvumu attiecības un ir racionāli izlēmuši, ka piesaiste noteiktai reliģijai viņam nesīs noteiktu labumu. Un tad otrs, kas izriet no Jūsu teksta, ir, ja baznīca nodara tādu ļaunumu saviem klientiem, tad viņa vismaz varētu prasties un sludināt kaut ko citu. Latvijā darbojas ļoti daudz un dažādu baznīcu, kas nav ne luterāņi, ne katoļi un tomēr sludina Kristu. Nevar runāt par tradicionālu baznīcu kā vienu institūciju, jo tādos jautājumos kā pretapaugļošanās, bērnu kristības, svētais vakarēdiens un runāšana mēlēs, jā arī par sievietēm mācītājām, gejiem utt. viedokļi ir ļoti atšķirīgi. Bet jautājums ir, kāpēc cilvēki vispār iet uz baznīcu un meklē Dievu. Vai nav vienalga, uz kurieni tie iet, lai to atrastu. Man liekas, viņi meklē nevis kaut ko, kas atbilstu viņu normām un kas paustu tieši to, kam viņi piekrīt, bet viņi meklē kaut ko vairāk, varbūt arī kaut ko, kam viņi nevar piekrist, kaut ko, pret ko brēc visa viņu būtība, varbūt cilvēkam vajag augstāku latiņu, varbūt cilvēkam vajag kaut ko vairāk kā tikai akceptu no 'tradicionālās baznīcas' (lai kas tas arī nebūtu), ka viņš dzīvo labi un pareizi un ka ar viņu viss ir kārtībā. es pat uzdrošinos teikt, ka viņam savā ziņā vajag drosmīgu spriedumu par sevi. Ar šo es nemēģinu pateikt, ka draudzēm Latvijā nav jāmainās. Ir jāmainās. Baznīcai ir jābūt nošķirtai no valsts – un jo tālāk, jo labāk. Bet baznīcai nav jāsludina tas, ko no tās varētu gaidīt draudzes locekļi vai plašā sabiedrība, kas izplūst caur dievnamu ziemassvētkos un lieldienās vai brauc garām burkšķēdami tramvajos un trolejbusos. Baznīca domā, ka tā sludina patiesību par Dievu un atšķirībā no visur citur redzamā, nebrēc ‘pārguli ar mani’, reklamējot savus produktus. Un viedokļu dažādības pēc, lai tā arī paliek. Vismaz kaut kas interesants.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES > mjā 23.11.2009 18:42
Es par tiem karojošiem ateistiem tā negribētu ticēt. Tādus karojošus ateistus pēdējos gados, kad tas vairs nevar būt maizes darbs, nav gadījies sastapt. Cita lieta- antiklerikāļi, pats tāds esmu. Latvija ir vieta, kur valda nenormāla paviršība vārdu lietošanā. Ja cilvēks apšauba Bībeles dogmu nemaldīgumu vai dažu baznīcas kalpu vārdu patiesumu, tas nav ateisms. Tradicionālās konfesijas ir atbaidoši pārliecinātas par savu nemaldīgumu- atbalsti evolūcijas teoriju, apšaubi baznīcas nekļūdīgumi- skaidrs, ateists. Tieši dažādo konfesiju un ticību pārliecība, ka viņi zina, kas ir grēks, un centieni no tā atgriezt pārējos (kāpēc ne sevi vispirms un pēc tam pārējos, ja būs vēl iekšā, nav ne jausmas. Laikam tā vieglāk.) jebkuriem līdzekļiem jau ir izraisījuši tik daudz vardarbības un asinsizliešanas mīlestības vārdā, ka, tiklīdz kāds sāk runāt par grēcīguma apkarošanu, es viņam vairs neticu. Un tas, ka baznīcas pārstāvji lien politikā, nograuj pēdējo ticības palieku. Kā var ticēt cilvēkam, kas stāsta par Vārda un lūgšanas spēku un tiecas iegūt laicīgo varu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mjā 23.11.2009 16:53
Dažādu baznīcu svētulīgo pārstāvju dīvainie prātuļojumi un izdarības-------------------------
Jā tik tiešām , baznīcas ir dažādas un to prātuļojumi , tāpat kā karojošo ateistu un netradicionāļu svētulīgie prātuļojumi un izdarības bieži uzpeld mēdiju telpā.Bet jāņem vērā, ka baznīcas ir dažādas, un pastāv liela atšķirība starp tradicionālo baznīcu un jaunajām kustībām vai sektām.Tāpat kā ir atķirība starp komisāriem, kas ticīgos un kulta kalpotājus iznīcināja fiziski vai sadzina Gulagos, ar mūsdienu karojošiem ateistiem,kam baznīca traucē vest izlaidīgu dzīvesveidu un uzdoties par sabiedrības moralizētājiem.
Protams, arī atsevišķām tradicionālajām baznīcām ir savi trūkumi,tai skaitā daži autores pieminētie.Tomēr tos atsver daudzie plusi,kas ļaudis piesaita baznīcai.Tas pirmām kārtām ir ģimene savā tradicionālajā izpratnē, neiecietība pret visu, kas to grauj utt. Baznīca ir izdzīvojusi un izdzīvos,lai kā tas kādam nepatiktu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 23.11.2009 16:34
Latvijā vēl nav ieviesies līdzsvars starp nosacīti "tradicionālām" un nosacīti "netradicionālām" reliģiskām kustībām. ASV, kur Jehovas liecinieki pastāv jau apmēram 100 gadu, neviens nesatraucas, ka viņi varētu izkonkurēt, teiksim, Romas katoļu baznīcu. Reliģisko priekšstatu ekosistēmā ir vieta gan vieniem, gan otriem. Tāpat kā Latvijas platuma grādos mežā var augt gan tūkstošgadīgi ozoli un liepas, gan arī citu sugu koki, kuri aug straujāk, bet arī vieglāk iet bojā. Un nekad nebūs tā, ka vieni pavisam izkonkurēs otrus.

Šosvētdien biju Kristus Karaļa draudzē (Romas katoļu baznīca Sarkandaugavā) - un baznīca bija kārtīgi piepildīta - otrajā svētdienas dievkalpojumā apmēram trešdaļa cilvēku stāvēja kājās, un arī ziedojumi bija gana dāsni.

Domāju, ka ikvienai tradicionālai baznīcai ir pirmais un galvenais uzdevums - sludināt Kristus vēsti. Tā, lai tas būtu autentiski, un par svētību visiem baznīcā gājēji. Un nav tik svarīgi, cik "argumentēti" un "moderni" tiek risināti citi jautājumi. Un nepavisam jau nederēs Lindas piedāvājums katoļu baznīcai "noteiktos gadījumos" atļaut izvēlēties abortu. Sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Evangelium_Vitae . Par to ir izteikušies pāvesti "ex cathedra" - tas jautājums ir jau sen atrisināts. Bērnu nogalināšana ir pietiekami nopietna lieta, lai tā nebūtu jāargumentē no "mazākā ļaunuma" pozīcijām. Baznīca tomēr runā par ētikas ideālu - nevis pieņem ar kompromisiem pilnus likumus, kuri būtu pa prātam laicīgajai sabiedrībai.

Kā Latvijas tradicionālām baznīcām nepazaudēt savus piekritējus apstākļos, kad ir savairojusies konkurence ar dažādām kristīgām (un arī nekristīgām) reliģiskām kustībām? Varbūt tas skanēs paradoksāli - bet tradicionālām baznīcām neklātos spekulēt valsts priekšā ar savu "tradicionālumu": nevajag meklēt no valsts nekādas privilēģijas un naudas atbalstu.

Zviedrijā ir viena oficiālā baznīca Svenska Kyrkan (a.k.a. Zviedrijas luterāņu baznīca), kura ir tiktāl modernizējusies, ka reti kuram to vairs vajag - viņu dievnami katrā ziņā ir tukšāki nekā mums Latvijā Romas katoļu baznīcas dievnami. Un iemesls nav tālu jāmeklē - šī baznīca ir faktiski saaugusi kopā ar karaļnamu, ar valsti (un līdz nesenam laikam) arī ar skolu sistēmu. Kļuvusi sklerotiska un atkarīga no valsts dotācijām.

Visu to, kādai "tradicionālai" baznīcai nevajag būt, jau sen ir pareizi aprakstījis Hanss Kristians Andersens savā pasakā "Pārtikas veikala rūķītis". Par to pašu baltās putras bļodiņu, kas lika rūķītim turēties pie bodnieka. Un nav svarīgi, vai bodnieku sauc par Zviedrijas valdību, vai par Aināru Šleseru. Baznīcai ir jāstāv tam visam pāri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 23.11.2009 16:13
Ļoti precīzs raksts - prieks lasīt!

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi