Atslēgvārdi:

Bāzes jaudas 5

Šodien biju Ekonomikas Ministrijā, kas prezentēja savu jaunāko ziņojumu par bāzes jaudām. Šī ziņojuma pamatideja ir izvērtēt Latvijā gaidāmo elektroenerģijas jaudu deficītu un piedāvāt optimālu risinājumu.

Iesaki citiem:

Šo ziņojumu Ekonomikas Ministrija gatavo jau vairāk kā gadu un, jau no pašiem aizsākumiem, tas ir pamatā vērsts uz jaunas gāzes stacijas izbūvi (Rīgas TEC II 2. bloks) un ogļu kondensācijas (siltums netiek izmantots) stacijas izbūvi Kurzemē (Ventspilī vai Liepājā).

Šoreiz ne par to, vai Latvijai jābūvē ogļu, gāzes vai biomasas stacija, vai varbūt labāk ir decentralizēts nelielu biomasas koģenerācijas staciju tīkls pa visu valsti. Jautājums ir par to, kā valstij nodrošināt vajadzīgās jaudas, īpaši pie nosacījuma, ja Latvija ir apņēmusies ievērot brīvā tirgus un konkurences principus, kas ierobežo valsts lomu biznesā.

Ekonomikas ministrija izvērtēšanai piedāvā četrus variantus:

Brīvā tirgus neredzamā roka – tirgus pats visu noregulēs un ja uzņēmēji jutīs, ka ir pieprasījums, mēs bez enerģijas nepaliksim;
Obligātais valsts iepirkums (pretstats pirmajam, jo izslēdz konkurenci) – valsts garantē, ka tiks iepirkta visa saražotā elektrība, līdzīgi kā atjaunojamajiem energoresursiem pašlaik.
Garantētais jaudu iepirkums – līdzīgi kā iepriekšējais, tikai valsts pērk jaudas;
Valsts piedalās jaunas stacijas celtniecībā (vismaz sākuma stadijā) tādejādi nodrošinot gan garantijas, gan kontroli.

Vēlējos prasīt jūsu skatījumu – kura no izvēlēm jums liktos vispieņemamākā un kāpēc?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

asdf 20.02.2008 06:01

paldies Jānim par kūlas iniciativu! http://nededzini.wordpress.lv/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

liberāls 13.02.2008 17:16

Pēterim

"Ja šis gadījums nebūtu par Latviju, es izvēlētos brīvo tirgus modeli. Tomēr, ņemot vērā, ka dzīvojam Latvijā, tad man uzreiz ir jautājums - vai Latvijas tirgus modelis ir tāds, kurš būs gana reaģētspējīgs?"
Vai esam dumjāki par citiem ?

"Neesmu pārliecināts par to, cik kapitālistisks mūsu enerģijas tirgus īsti ir."
Nevar iemācīties peldēt, visu mūžu stavot krastā.

"No kurienes viņi iepirks ogles?"
No turienes, kur lētāk.

"Vai no Krievijas? Ja tā, tad iespējams, ka mūsu enerģijas ražošana būs atkarīga no kaimiņvalsts omas."
Privātajiem nevar izvirzīt politiskas prasības. Ja Krievija nepārdos, tad viņi pirks no citiem avotiem. Peļņa iet kopā ar risku - tāda ir dzīve. Ja aprēķins būs maldīgs, viņi bankrotēs. Bet uzvilkt atbildību par biznesa lēmumiem man vai Jums ir negodīgi. Mums peļņa nespīd.

"Vēl interesantāk - ja valsts iepērk enerģiju, tad no kā viņi to iepirks?"
Valstij nav jāperk energiju. Energiju pirks paterētāji - uzņēmumi un mājsaimniecibas. Un viņi to pirks no vairākiem privātuzņēmumiem. Regulators regulēs operatora-tīklu īpašnieka cenas. Un sekos tam uzņēmumam, kam būs dominejošs stāvokļis.

"No viena privātā uzņēmuma, kurš diktēs cenas jeb vai cenas noteiks pakalpojumu regulators?"
Cenas noteiks piedāvajums-pieprasījums, neredzama roka, tā teikt.

"Šis jautājums nav nemaz tik vienkāršs."
Jautājums ir ļoti vienkāršs. Piens un maize arī ir ļoti svarīgas preces. Vai energija ir kas cits ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Minka > Jānim 12.02.2008 22:38

Grūti pateikt - nejūtos kompetenta lemt par kādu vienu variantu. Piekrītu Pēterim, ka neredzamā roka mums varbūt patreizējā situācijā neder, bet par pārējiem variantiem vienkārši nezinu. Ceru, ka lēmēji šito ir rūpīgi izvērtējuši! Kāds ir Tavs viedoklis?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzesija 12.02.2008 21:06

Man kā mājsaimniecei prasītos tāds kā paskaidrojumiņš, ko nozīmē bāzes jauda?? Iespējams, ka neesmu cien. bloga autora mērķauditorija, bet nu tomēr enerģijas patērētājs esmu. Kā vienkāršam patērētājam liekas neiespējami, ka varētu nebūt elektrības, bet vispār jau jautājums tiešām nav vienkāršs. Bet kā energoefektivitāti un tādiem jautājumiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 12.02.2008 16:08

Ja šis gadījums nebūtu par Latviju, es izvēlētos brīvo tirgus modeli. Tomēr, ņemot vērā, ka dzīvojam Latvijā, tad man uzreiz ir jautājums - vai Latvijas tirgus modelis ir tāds, kurš būs gana reaģētspējīgs? Neesmu pārliecināts par to, cik kapitālistisks mūsu enerģijas tirgus īsti ir. Otrkārt, iedomāsimies, ka daži uzņēmēji nolemj būvēt TEC. No kurienes viņi iepirks ogles? Vai no Krievijas? Ja tā, tad iespējams, ka mūsu enerģijas ražošana būs atkarīga no kaimiņvalsts omas.

Vēl interesantāk - ja valsts iepērk enerģiju, tad no kā viņi to iepirks? No viena privātā uzņēmuma, kurš diktēs cenas jeb vai cenas noteiks pakalpojumu regulators?

Šis jautājums nav nemaz tik vienkāršs.

Citi autora darbi
Paparde

Lai zemei sāpes nav Autors:Jānis Brizga

Janis brizga 165x152

attīstība vai izaugsme 15 Autors:Jānis Brizga