Barot pa spundi. Ar pozitīvismu 8

Deputātu bezkaunībai nav robežu. Atkal ķeras klāt sabiedriskajiem medijiem, Saeimas Budžeta un finanšu komisijā kritizējot Latvijas radio par 13.janvāra protesta akcijas translēšanu tiešraidē.

Iesaki citiem:

Saeimas komisijā kritizē LR par protesta atspoguļošanu
Bet uzteicot Latvijas televīziju (LTV), kas to nedarīja.

Šo dzirdot, bezspēcībā nolaižas rokas. Kā tas iespējams, ka gandrīz 20 gadus pēc valstiskās neatkarības atgūšanas tautas priekšstāvji vēl joprojām ir tik aprobežoti, ka neslēpti uzbrūk vārda brīvībai? Jā, Saeima lemj par Latvijas radio un LTV budžetu, bet tas nenozīmē, ka deputāti drīkst „pasūtīt” sev tikai izdevīgus un tīkamus raidījumus. Tā nauda, ko balsojot sabiedriskajiem medijiem atvēl Saeima, jau nav deputātu personīgā nauda. Tā ir visu nodokļu maksātāju nauda, un sabiedriskie mediji tāpēc strādā visas sabiedrības, ne tikai deputātu labā, rūpējoties par visu Latvijas iedzīvotāju, ne tikai parlamenta interesēm.

Vakar, klausoties Latvijas radio tiešraidi no Doma laukuma un pēc tam arī ziņu dienesta žurnālistu operatīvo reakciju, ziņojot par grautiņiem Vecrīgā, politika.lv redakcijā ar kolēģiem nopriecājāmies, cik tomēr šoreiz Latvijas radio profesionāli strādā. Ne vēsts no tā baiļu radītā kūtruma, ko sabiedriskais radio nodemonstrēja, tiešraidē netranslējot 2007.gada 3.novembra Tautas sapulci Doma laukumā. Jā, tiesa, šoreiz Latvijas radio naudu translācijai iedeva Brīvo arodbiedrību savienība. Var jau būt, ka Latvijas radio vadību tikai tas vien arī mudināja protesta akciju raidīt tiešajā ēterā. Bet mani iepriecina mani kolēģi žurnālisti, kas teicami pildīja savu profesionālo pienākumu ne tikai vakar, bet arī šodien, stāstot par sapulces „atskaņām” un analizējot notiekošo.

Protams, valdošajiem jau patiktu, ja Latvijas radio un LTV to tik vien darītu, kā stāstītu par viņu „labajiem” darbiem — kur kurš deputāts un ministrs bijis, kādu iestādi, ceļu vai tiltu atklājis un ar savu klātbūtni svētījis, cik bērniņiem galviņas noglaudījis. Taču, šķiet, valdošie nav pamanījuši, ka būtībā Latvijas cilvēkiem šāds pozitīvisms vairs nav vajadzīgs, jo Saeima un valdība tik ilgi ir ignorējušas sabiedrības viedokli, tik bezkaunīgi ir turpinājušas valsts stūrēšanu grāvī, ka tagad ar pliku pozitīvismu vien šo plašo plaisu starp politiķiem un tautu nepārvarēt.

Latvijas cilvēkiem ir jāzina arī opozīcijas viedoklis. Latvijas cilvēkiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevarēja aizkļūt līdz Doma laukumam, ir jāredz un jādzird, ko vienā no lielākajām pēdējo gadu protesta akcijām valdošajiem pieprasa pasākuma dalībnieki. Latvijas cilvēkiem ir jājūt, ka viņi var sapulcēties un izteikt savu viedokli. Mums visiem kopā ir jājūt, ka varam būt spēks, kas ne tikai Dziesmu svētkos kopā padzied un padejo, bet reāli arī varam prasīt uzlabot politikas kvalitāti. Un, ja esam kopā, tad arī panākt, lai politiķi maina savu attieksmi pret mums.

Taču pašreiz valdošajiem tas, acīmredzot, nav izdevīgi. Izdevīgāk ir tad, ja mediji klusē. Ja nerāda. Ja cilvēkus tur mucā, lai pašreizējie politiķi dienas pozitīvās ziņas tautai varētu iebarot pa spundi. Tāpēc parlamenta Budžeta komisijas vadītājs un tautpartejietis Kārlis Leiškalns ir neapmierināts ar Latvijas radio, bet priecājas par klusējušo LTV, ko jau pēc būtības politiķi ir iebāzuši savā kabatā. Tāpat kā šo valsti.

Tagad daudz kas būs atkarīgs, kā uz deputātu dusmām reaģēs Latvijas radio vadība. Vai klusais, tik klusais radio ģenerāldirektors Aigars Semēvics paliks tikpat kluss kā līdz šim, vai tomēr politiķiem skaidri un nepārprotami pateiks, ka Latvijas radio pildīja tikai savu Radio un TV likumā ierakstīto misiju — nodrošināt visām sabiedrības grupām daudzveidīgu un līdzsvarotu programmu. Jā, un citastarp, šajā pašā likumā arī ir skaidri un nepārprotami pateikts, ka „sabiedriskās raidorganizācijas nav pakļautas valsts un pašvaldību institūciju, politisko partiju, reliģisko konfesiju un finanšu un ekonomisko aprindu ietekmei.”

Sabiedriskās raidorganizācijas strādā tikai un vienīgi sabiedrības labā. Un citās valstīs sabiedriskās raidorganizācijas līdztekus citiem ienākumu avotiem tiek finansētas no sabiedrības līdzekļiem — no abonentmaksām. Zinu, ka šis nav piemērots brīdis, lai atkal veicinātu diskusiju par sabiedrisko mediju neatkarīgām finansēšanas iespējām, bet — varbūt politiķiem tagad tik viegli nebūtu nepamatoti uzbrukt Latvijas radio, ja Latvijas sabiedriskos medijus vismaz daļēji finansētu arī paši nodokļu maksātāji.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zumm 15.01.2009 00:25
Man kopš iestājies 2009. ļoti pietrūkst arī TV3 raidījuma "Adamsoni". |Loti patīka. Īpaši sadaļa "savu pasauli glābjot. izredzētie". Laikam pārāk laba bija - izņēma.
Tas pats te ar radio. Pārāk profesionāli strādāja, bet valdošajiem jau vajag tā vienkāršāk - sorosieši un koalīcija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

auķis kinzam 14.01.2009 18:11
Nedaudz atšķirība ,vai tikai informē sabiedrību ,vai kūda sabiedrību vienā virzienā.Pats arī piebildi,ka nopirks uz pozitīvismu.Varbūt pērkamos nopērk arī uz negatīvismu ?!Pērkams paliek pērkams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 14.01.2009 18:04
Atgādinājums D.Arājai - ir jau 21.gadsimts. Ir izdomāta tāda lieta kā "podcast" - privāti organizētas radio pārraides, ko var dzirdēt ar mūsdienīgiem mobilajiem tālruņiem un arī datoros. Faktiski - blogošanās audio formātā. Ja reiz D.Arāja skaidri zina, kādas pārraides ir nepieciešamas (un pieļauju, ka viņai ir arī žurnālistes prasmes), neviens neliedz šādas lietas sagatavot - un pašai saņemt arodbiedrību vai opozīcijas politiķu naudu par šo darbu.

Var iebilst, ka parastais radio joprojām var sasniegt lielāku klausītāju loku. Bet šo situāciju ir pēdējais laiks mainīt - jo pirms katrām Saeimas vēlēšanām radio un televīzija visviens tiks nopirkta un pārpirkta priekš visādām "pozitīvisma kampaņām". Jārēķinās, ka puslīdz daudzveidīgu informāciju varēs iegūt galvenokārt Internetā, kuram finansējumu un uzraudzību nenodrošina Saeimas iecelti partiju pārstāvji.

Sapni par "objektīvu" radio un televizoru ir laiks guldīt smiltājā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


IM 14.01.2009 16:10
ka tagad ar pliku pozitīvismu vien šo plašo plaisu starp politiķiem un tautu nepārvarēt.
------------------------------
Maldīgi domā tie ka tā plaisa ir jāpārvar. Plaisa ir jāizgaismo un jāizkopj.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kinza > lauķim 14.01.2009 15:52
redzi, sagadīšanās pēc valdības labie un sliktie darbi nesadalās matemātiski 50/50 bet šobrīd, kad valsts ir novesta līdz bankrotam, proporcija tik tiešām ir tuvāk 99/1. pie šī sadalījuma grūti vainot medijus, ne? ne jau viņi pieņēma lēmumus par trekno gadu budžeta pārpalikuma izdalīšanu un šoferu dēlu pieņemšanu padomēs un padomju locekļu tūkstošos mērāmajām algām ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Clash>lauķis 14.01.2009 15:45
Tev laukos laikam LNT nerāda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


lauķis 14.01.2009 15:36
Dabīgi,ka masu mēdijiem jābūt objektīviem un jāatspoguļo jebkura konflikta abu pušu viedokļi.Diemžēl Latvijas MM 99% atspoguļo tikai to,kas vērsts pret valdību ,koalīciju un Tautas partiju.Spēle uz vieniem vārtim.Arī es esmu tautas daļa un tādai masu mēdiju darbībai nepiekrītu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 14.01.2009 15:35
Pilnīgi piebalsoju autores kritikai!

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja