Atslēgvārdi:

Baraka Obamas pirmais gads 14

Tieši pirms gada Baraks Obama stājās prezidenta amatā. Vērtējums viņa padarītajam ir bijis dažāds, tāpat kā pielietotās analīzes metodes – no tradicionālajiem sabiedrisko domu pētījumiem un ekspertu viedokļiem, līdz detalizētam vārdu izvērtējumam (prezidenta visbiežāk lietotais vārds pagājušajā gadā bija „Ekonomika”, frāze „Es teikšu atklāti”)

Iesaki citiem:

Sev Obama ielika atzīmi B +, bet kopumā viņa pirmais gads ir raksturojams kā lielu cerību un neizbēgamas realitātes sajaukums. No žilbinošā 67 % atbalsta uzsākot prezidentūru, šobrīd pāri palicis ir vien ap 50 %. Obamas personīgā harizma un popularitāte, kas nodrošināja uzvaru priekšvēlēšanu kampaņā, lielā mērā pagriezās pret viņu stājoties prezidenta amatā. Fons uz, kura jaunais prezidents nāca pie varas bija viņam pateicīgs, tajā pašā laikā maldinošs. Milzīgais kontrasts ar Džordžu Bušu radīja pārliecību, ka viena cilvēka nomaiņa Amerikā var ienest ievērojamas pārmaiņas. Mediju ažiotāža radīja priekšstatu, ka prezidenta amatam praktiski nepiemīt nekādu limitu, liekot piemirst par Kongresa, daudzo lobiju un biznesa interešu nozīmi ASV politiskajā procesā. Obamas reitingu kritums ir skaidrojams ne tik daudz ar viņa pieļautajām kļūdām, kā ar pārspīlētajām cerībām ar kurām viņš tika sagaidīts.

Iekšpolitika

44. Prezidents darbu uzsāka bezprecedenta apstākļos – ar strauji grimstošu ekonomiku un pārpildītu ārpolitikas e-pastu. Pirmais nozīmīgais lēmums bija 787 miljardu vērta ekonomikas stimulēšana, kas skatoties no šodienas skatupunkta ir sasniegusi savu mērķi. Amerikas finanšu rādītāji ir tālu no ideāliem un nepieciešamība pēc reformām joprojām ir liela, tajā pašā laikā vairums ekonomistu ir vienisprātis – nekāda Lielā Depresija ASV vairs nedraud un tas galvenokārt ir pateicoties laicīgi pieņemtajam stimula plānam. Lielākā daļa iedzīvotāju gan personīgi vēl neizjūt valsts iziešanu no recesijas un augstais bezdarba līmenis ir viens no galvenajiem Obamas zemo reitingu faktoriem. Brīdi, kad sāks samazināsies bezdarbs, varētu atgriezties arī plašāks atbalsts prezidentam. Bez ekonomikas glābšanas nozīmīgs jautājums bija veselības aprūpes reforma. Neskatoties uz ievērojamajiem Republikāņu protestiem Obama šobrīd ir tuvu patiesām vēsturiskam panākumam. Trumens, Džonsons, Kārters un Klintons – visi ir centušies dabūt cauri Kongresam izmaiņas veselības sistēmā, tomēr bez panākumiem. Ja reforma tiks pieņemta, tā ieliks labu pamatu prezidenta reputācijai kā kādam, kurš ne tikai spēj skaisti izteikties, bet sasniegt savus mērķus politiskajā procesā.

Ārpolitika

Lielas izmaiņas tika gaidītas ārpolitikā, kur Buša uzbrukuma doktorīnu nomainīja Obamas dialoga pieeja. Kā izrādījās, tad ilgi patiešām nevajadzēja gaidīt. Tā vietā, lai sniegtu intervijas ASV medijiem Obama izvēlējās Tuvo Austrumu Al Arabiya sūtot skaidru ziņojumu Musulmaņiem visā pasaulē. Vēlāk caur youtube apsveica Irānu Persiešu Jaunajā gadā, kā arī devās vizītē uz Turciju un Ēģipti. Obama pārspēja iepriekšējo rekordu - pirmajās 100 dienās apmeklējot 9 valstis, tiekoties ar 23 nāciju vadītājiem. Rezultātā viņa popularitāte Eiropā un Āzijā ir pat lielāka nekā ASV.

Tomēr laikam ejot arvien skaidrāk iezīmējās prezidenta diplomātijas limiti un nojausma, ka ar smaidīšanu un popularitāti vien daudzie ārpolitikas izaicinājumi netiks atrisināti. Neskatoties uz sadarbības piedāvājumiem Irāna un Ziemeļkoreja izvēlējās saglabāt savas atomieroču ambīcijas un pat atsakoties no aizsardzības sistēmas plāniem Centrāleiropā Krievija automātiski nekļuva par labāko draugu. Aicinājumi Izraēlai pārtraukt apmetņu būvniecību Palestīnas teritorijā palika nesadzirdēti un ar personisku ierašanos Kopenhāgenā bija par mazu, lai panāktu cerētās izmaiņas klimata jautājumā. Ārpolitikā visticamākais iznākums izrādījās pelēks vidusceļš nevis spoža un acīmredzama uzvara.

Liels pārsteigums bija Nobela miera prēmijas piešķiršana, kas ironiskā kārtā sakrita ar prezidenta lēmumu nosūtīt papildus 30 tūkstošus karavīru uz Afganistānu. Lai cik arī neatbilstošs šis apbalvojums bija, to saņemot Obama iezīmēja jaunu tendenci - runāt nevis par to kādu viņš pasauli vēlās redzēt, bet par to kāda tā realitātē ir. „Es esmu pilnībā atbildīgs par ASV karavīru nosūtīšanu uz Afganistānu. Daži no viņiem nogalinās un daži tiks nogalināti...Dažkārt lai iegūtu mieru ir jādodas karā...” Katrā ziņā pēc šīs runas Afganistāna oficiāli kļuva par ‘Obamas karu’ un neveiksmes gadījumā atsauces uz Džordžu Bušu vairs nebūs korektas.

Kopumā ņemot prezidenta iniciatīva samazināt kodolieroču skaitu, atteikties no spīdzināšanas metodēm un balstīt savu ārpolitikas pieeju uz dialogu un sadarbību ir atzinības vērts sasniegums. Kopš Reigana prezidentūras neviens nav spējis tik īsā laika posmā ievērojami mainīt ārpolitikas kursu. Ar interesantu pētījumu Obamas diplomātijas kontekstā klajā ir nācis valstu zīmolu pētnieks Saimons Anholts, kurš aprēķinājis, ka „Obamas efekts” – viņa nākšana pie varas un morālā autoritāte ASV zīmolam ir nopelnījusi 2 triljonus dolāru ! ASV tēla uzlabošanai bija jābūt vienam no galvenajiem ārpolitikas mērķiem un var apgalvot, ka Obama to lielā mērā arī sasniedza.

Administrācija

Obamas administrācija lielākoties ir strādājusi kopā kā komanda – nekādi iekšējie skandāli nav novēroti vai arī tika veiksmīgi paslēpti. Baltā Nama paziņojumi ir bijuši pārdomāti un saskaņoti, kas arī bija raksturīgs Obamas priekšvēlēšanu kampaņai. Viena no administrācijas iezīmēm ir bijusi lielā piesardzība, lai izvairītos no apsūdzībām par to, ka ASV iejaucas citu valstu iekšpolitikā. Lai arī kā valdošā elite Irānā gaidīja ASV prezidenta kritiku par tur notiekošo, lai vēlāk to izmantotu savā labā, Obama izvairījās no asiem paziņojumiem, vien izsakot atbalstu vardarbīgi apspiestajiem. Ne tik pozitīvi ir tas, ka administrācija nav spējusi atrast reālu Obamas aizvietotāju, brīžos kad ir jārisina vairāki svarīgi jautājumi vienlaicīgi. Pēc hierarhijas lielākā atbildība būtu jāuzņemas viceprezidentam Baidenam, bet izņemot vizīti Gruzijā grūti atcerēties ar ko vēl viņš būtu palicis atmiņā. Mediju lielā koncentrēšanās uz vienu personu rada iespaidu, ka Obama ir atbildīgs par pilnīgi visu un ilgtermiņā tas var atspēlēties.

Demokrāti Vs Republikāņi

Obama sevi prezentēja kā tādu, kurš būtu gatavs uzklausīt politiķu priekšlikumus neskatoties uz to ideoloģisko piederību. Nevarētu teikt, ka viņš necentās iesaistīt pretējās partijas pārstāvjus politiskajā procesā, bet izņemot atsevišķus ārpolitikas jautājumus un Augstākās tiesas nomināciju, nekāda demokrātu – republikāņu vienprātība balsošanas sadaļā nav novērota. Sākot jau ar ekonomikas stimula paketes pieņemšanu Obamam nācās saskarties ar ievērojamu republikāņu pretestību, kas vēl vairāk uzliesmoja veselības aprūpes reformas laikā. Ierasts, ka ASV mediji diezgan atklāti atbalsta vienu vai otru politisko partiju, tomēr Baraka Obamas nākšana pie varas šo ievirzi pilnībā dramatizēja. Skatoties divus dažādus TV kanālus rodas iespaids, ka ASV vada divi pilnīgi dažādi prezidenti. MSNBC Obamu prezentē kā brīvās pasaules līderi, kamēr FOX kritizē viņa naivumu un pārāk zemo liekšanos Japānas Imperatora priekšā. Kaut kāds vidusceļš prezidenta darbības atspoguļošanā bija reta parādība.

Atskatoties uz Baraka Obamas darbu ir iespējams vērtēt un kritizēt viņa lēmumus vai vadības stilu. Tomēr grūti pārmest to, ka viņš būtu izvairījies risināt kādu noteiktu jautājumu. Bieži ir bijusi dzirdama frāze - „pārāk daudz, pārāk ātri” norādot uz prezidenta vēlmi risināt vairākus jautājumus reizē. Žurnālisti arī pamanījuši, ka Baraks Obama gada laikā izskatās kļuvis vecāks par 5 - 10 gadiem, bet tas jau laikam bija paredzams. Katrā ziņā 2010. gads Obamam nesola vairāk atpūtas - uzlabojoties ekonomikas rādītājiem prezidentam būs jāpievēršas imigrācijas un izglītības reformai, jaunu darba vietu radīšanai, kā arī jāsāk karaspēka izvešana no Irākas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kālis Strieps 22.01.2010 07:19
Kārlis Streips kož pirkstā, nevis paskatās uz kurieni tas rāda!

Ir ļoti vienkārši pateikt - tās jau tikai konspirāciju teorijas (par filmu FALL OF THE REPUBLIC), kamēr ir simtiem neatkarīgo ekspertu, kas lasa izdotos dokumentus, pēta likumprojektus, analizē memuārus. Un tur jau tā kopaina par visu procesu Amerikā un pasaulē rādās daudz loģiskāka. Punktiņus vajag savilkt kopā un paskatīties!!!

Kaut vai ir raksti, kur minēts ka Obama ir būs pirmais ebreju prezidents, jo kautkad sen atpakaļ viņš pārstāvēja ebreju kopienu.

Noslēdzot, nevajag uz Obamu skatīties kā pasaules varoni, bet lellīti/marioneti, kas danco WallStreet'as mūzikas pavadījumā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zoss 20.01.2010 14:19
Kārli beidz piesieties manam nikam! Stulbs esi?
USA nav nekādas demokrātijas, jo abas partijas pieder vieniem un tiem pašiem naudas maisiem, un vēlēšanas ir cirks stulbeņiem.
Ja par Ameriku tev būtu bail, tad tu gan painteresētos kas ir pie vainas, savādāk izskatās esi vien mums te iesūtīts smadzeņu skalotājs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ateists (jeb ješua- podā) 20.01.2010 12:14
jo ir vajadzīgs nevis 50% vairākums, bet gan 60% vairākums lai panāktu kaut ko. Man tas atgādina kaut ko līdzīgi Polijā 18. gadsimtenī kad viens deputāts varēja apturēt jebkuru likumu ar veto (“liberum veto”).
__________________________________

tas dēļ 2 partiju sistēmas. lai nebūtu varas uzurpēšana, lai nebūtu kā pie mums- koalīcija, piemēram, 54 balsis un koalīcija bez skaidrojama pieņem 10 likumus pēc kārtas- jo varam, ir vairākums!
tā kā katrā no abām amīšu partijām ir gan centrs labējie un kreisie, pat ja partijai ir 60 balsis, ir jāveic nopietns izskaidrošanas darbs ar savas partijas ievēlētajiem pārstāvjiem , kas noved atkal pie likuma redakcijas kompromisa variantā
ne tā kā pie mums- kur koalīcijas padome nosaka redakciju, vairums deputātu likumu pat neizlasa - nospiež podziņu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 20.01.2010 10:26
Domāju, ka satraukumam nav pamata - ir tikai pirmais gads amatā jeb ofisā. Piedevām viņa pretinieku tik skaļā rosīšanās liecina, ka viņi patiesi nobijušies no Obamas vēriena.
Jānovērtē arī Obamas izturēšanās redzesleņķi no Latvijas. Te tas nav pieminēts, bet savā pirmajā vizītē uz Krieviju, Obama uzstājis mainīti akcentus no Putina uz Medvedevu. Sākotnēji Putins bija ieplānojis, ka Obama laiku pavadīs ar viņu, bet ar prezidentu Medvedevu tikai formāli, vizītes mazāko - ceremoniālo daļu. Obama panāca to, ka viss bija otrādi - vismaz septiņu stundu kabineta sarunas ar Medvedevu, bet salīdzinoši mazāk ceremoniālās tējas dzeršanas ar Putinu.
Tas liecina, ka Obama skaidri liek uzsvaru uz sev vairāk saprotamo arī izglīt'bas, intelekta ziņā, Medvedevu. Ko tas nozīmē Latvijai? Tas, ka Obama ārpolitiski spēj turēt pretī Kremlim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Easy 20.01.2010 07:59
Lūk, demokrāti "are tanking" un Obama kopā ar viņiem. Ja viņi nemainīsies, cauri ar viņiem ir. Un viņi, protams, nemainīsies.

Ir sācies konservatīvo periods, un Latvijā derētu kaut viena konservatīva partija- un tāda protams, radīsies vēl šogad.

Jan. 20 (Bloomberg) -- Republican Scott Brown won a U.S. Senate seat in Massachusetts in a political upset that imperils health-care legislation in Congress and sends a warning to President Barack Obama and Democrats ahead of November’s midterm elections.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Floridiets 20.01.2010 06:38
Domāju ka raksts (blogs) ir visuma “nosverts” un rāda ka autors visuma labi saprot Amerikas politiskos procesus. Vienīgi, kā viens piezīmēja (un man kā Floridietim uzkrītošāk), varēja pieminēt jauno “kursu” iepretīm Kubu.
Būtu ļoti ieintersēts ja kāds papētītu un objektīvi (ar visu “par” un “pret”) aprakstītu manupēc dīvaino situāciju ka partija kas ieguva lielu vairākumu Tautas vietnieku/pārstavju namā” (apakšpalātā) un 60% vairākumu Senātā (augšpalātā) nevar panākt savu apsolīto programu pieņemšanu dīvaino Senāta struktuālo iemesla dēļ, jo ir vajadzīgs nevis 50% vairākums, bet gan 60% vairākums lai panāktu kaut ko. Man tas atgādina kaut ko līdzīgi Polijā 18. gadsimtenī kad viens deputāts varēja apturēt jebkuru likumu ar veto (“liberum veto”).
Man arī noskumdina (runājot par nupat notiekušo lielo zaudējumu Massachusetts pavalstī) ka “tauta” (vēlētāji) jebkur, vai nu tas ir Amerikā, vai Latvijā, vai Krievijā... ir bieži tik tuvredzīgi, gaida tulīt rezultātus...... (arī ka vairākums vēlētāji (jebkur) īsti nesaprot ka “demokratija” nav tikai vairākuma vēlēšanu izpildīšana, bet arī minoritāšu tiesību ievērošana, bet tas ir cits jautājums.....)
Florīdiets

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vairaak kritikas luudzu!!! 20.01.2010 01:18
autors diemzeel ir paaraak maigs ar Obamu.
Obama spiidzinisaanu lika paartraukt, tachu teica ka vainiigos nesodiis (kas ir humanitaaro tiesiibu paarkaapums)
par Klimata konferenci: vai tad ASV vispaar bija meerkjis panaakt kaadas izmainjas? Diemzeel vinji turpina pastaaveet liidzigi Kjiinai uz suverenitaati piesaarnjot...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Easy 19.01.2010 22:39
Obama trāpijis laikā kad pasaule atkal iet uz konservatīvo periodu, it īpaši ASV, Lielbritānija. Pasaulē šie periodi mainās kā gadalaiki uz zemes. Sākot no zaudējuma Massačūsetsā, Obamas prezidentūra būs sāpju taka. Jācer, ka vēstures nelaipnība neliks Obamas administrācijai izdarīt kaut ko pārmērīgi muļķīgu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 19.01.2010 22:36
Man par Obamu ilūzijas nebija, jo tas, ka prezidenta vara ir pamatīgi ierobežota, bija jau Buša laikā skaidrs (citiem vēl agrāk). Procesus valstī ietekmē ne tik daudz prezidents, cik viņam tuvi stāvošās personas.
Vēl liels svars ir kongresa lobijiem, kur izsenis tiek lobēta Izraēla un pēdējos 20 gados arī ir jaušamas vēsmas no Kīnas un Vidējo austrumu lobijiem.
Kopumā cilvēkiem ir maza izpratne par to, kā darbojās ASV politikas aizkulises. Daudzas lietas tiek turētas slepenībā no medijiem. Un šī iemesla pēc arī nebrīnos, ka ASV tauta dzīvoja ilūzijā, ka prezidents ir visu varens.

Par iepriekšminētām filmām varu teikt tikai šo. Savā ziņā Aleksis Džons ir unikāla personība. Viņš ir vienīgais amerikānis, kas apkopojis un savācis tik daudz cilvēku iesūtītos faktus un video, audio un dokumentālos materiālus par to, kas noticis ASV iekšpolitikas aizkulisēs.

Tālāk, kā viņš tos faktus analizē, interpretē un skaidro savās filmās - tam var piekrist un var arī nepiekrist.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mao 19.01.2010 22:22
Interesanti kā 9/11 sakarā komentētu šo
- „The greatest short-term danger was that terrorist organizations secretly financed and supported by a foreign power would smuggle a nuclear weapon into the United States and explode it in a large city. Probably Washington, D.C., or New York. This was inevitable. The proposed solution was the formation of task forces to use counterintelligence and then the utmost punitive measures against these terrorists and whoever backed them. It would require special laws that would abridge the rights of American citizens. The scenarios acknowledged the impossibility or these laws until somebody finally succeeded at blowing up a good portion of an American metropolis. Then the laws would pass easily. But until then, as one scenario airily remarked, “It was the luck of the draw”.

... Publish Date: July 04, 2000

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 19.01.2010 20:26
Pirmkārt, nav gluži pareizi teikt, ka "tieši" pirms gada B. Obama kļuva par ASV prezidentu, jo inaugurācijas diena ir nevis 19., bet gan 21. janvāris. Otrkārt, jāpiekrīt GSH -- Fox nav telekanāls un katrā gadījumā tam nav ne mazākā sakara ar to, kas ir ziņas tradicionālajā šī vārda izpratnē. Fox ir Republikāņu partijas filiāle tieši tāpat, kā mūsu valstī Atkarīgā Rīta Avīze ir Ventspils Naftas filiāle. To nopietni uztvert būtu pavisam, pavisam grūti. Tālāk -- zoss ir izvēlējusies pareizu niku, jo Obama Deception ir veidojis cilvēks, kurš ir sazvērestības teoriju karalis un ir aptuveni tikpat "nopietni" uztverams, kā Fox telekanāls. Tas pats ir sakāms par Fall of the Republic -- tas pats cilvēks, tās pašas kategoriskās muļķības. B. Obamam pašmājās ir lielākas problēmas, nekā starptautiski ar visu Irānu, Ziemeļkoreju un visu pārējo. Amerikā ir ievērojams skaits cilvēku, kuri ir pilnībā atteikušies no zinātnes un inteliģences. Viņi apgalvo, ka pasaule ir 7000 gadu veca, jo tā esot pateikts Bībelē, viņi uzskata, ka ASV pašas sarīkoja 9/11 uzbrukumu, viņi ir apzināti melojuši par Obamas valdības veselības apdrošināšanas plāniem u.tml. Man par Ameriku ir bail, jo nezināšanas celšana godā ne par ko labu neliecina. Un Republikāņu partija diemžēl ir šo nezinīšu kabatā. Viegli Obamam nebūs -- Fox nudien dara visu iespējamo, lai ar vienkārši neticamu melu "palīdzību" viņu diskreditētu. Man personīgi nav skaidrs, kā cilvēki, kas tur strādā, vispār var spogulī paskatīties un naktī gulēt, bet tāda nu mana dzimtene patlaban ir. Nožēlojami, bet fakts. Paldies autoram par blogu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zoss 19.01.2010 11:32
The Obama Deception (2009)
is a hard-hitting film that completely destroys the myth that Barack Obama is working for the best interests of the American people. http://www.obamadeception.net/

The Fall Of The Republic (2009)
Alex Jones’ highly anticipated upcoming documentary Fall of the Republic: The Presidency of Barack Obama boldly lifts the lid and unveils the fraud behind Brand Obama and how the globalists are using their newest, and slickest ever puppet to destroy the last vestiges of America’s freedom, Constitution and economy, all while helping the bankers loot the country clean. http://www.falloftherepublic.com/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GSH 19.01.2010 09:57
Kurš tad FOX ņem nopietni?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 19.01.2010 09:31
Latvieši būtu pārsteigti ar kādiem vārdiem republikāņi un tā saucamie konservatīvie mēdz gānīt Obamu. Tēlaini izsakoties - DELFInārijs var atpūsties.
Vai tiešām rakstā nepamanīju kaut ko par Obamas vēsturisko mēģinājumu mainīt temperatūru Kubā? Precīzāk izsakoties - attiecībās ar brāļiem Kastro.

Citi autora darbi
Olimpiskie apli 2

Vairāk nekā spēle Autors:Andris Banka

Kapnes 21 05

Baltais nams sauc 3 Autors:Andris Banka

Ny 255x203

Sagrautā pasaule 4 Autors:Andris Banka

Binladens 255x203

Jaunā lauvas gals 3 Autors:Andris Banka

Tony blair 1706284c

Pārrakstīt vēsturi 7 Autors:Andris Banka