Atslēgvārdi:

Baraka Obamas laimi nesošā „klibā pīle” 5

ASV prezidentam Barakam Obamam 2010.gada nogale izrādījās raiba kā dzeņa vēders, jo no vienas puses viņa pārstāvētajai demokrātu partijai nācās piedzīvot zaudējumu parlamenta vēlēšanās, taču no otras puses viņš pēc tam guva divas lieliskas uzvaras likumdošanas jomā.

Iesaki citiem:

ASV Kongresa vēlēšanās novembrī prezidenta konkurenti - republikāņu partija - ieguva vairākumu apakšpalātā jeb Pārstāvju palātā (House of Representatives) un guva labus panākumu augšpalātas jeb Senāta (Senate) vēlēšanās, kur demokrāti gan saglabāja vairākumu[1]. Tas bija un ir sāpīgs sitiens Obamas iespējām jaunajā ASV likumdevēja sasaukumā gūt atbalstu savu politisko ieceru realizēšanai, ņemot vērā, ka jau līdz šim, demokrātiem esot vairākumā, negāja viegli ar likumu pieņemšanu.

Tomēr pirms jaunā Kongresa darba sākuma, ASV prezidents ir saņēmis divas mierinājuma balvas. Kā nesen Latvijas sabiedrībai no Saeimas tribīnes atgādināja ekspremjers Andris Šķēle (PLL), viņpus okeāna politiskajā leksikā eksistē „lame-duck” jeb „klibās pīles” jēdziens. Arī brīdi pēc Kongresa vēlēšanām, kad vēl turpina strādāt vecais likumdevējs, sauc par „klibās pīles” sesiju. Un šajā laikā kā pirmais labums no pārpilnības raga iznāca ASV Senāta pozitīvais balsojums par „don’t ask, don’t” tell” (nejautā, nesaki) (DADT) politikas atcelšanu, par ko jau blogojis Kārlis Streips.

DADT bija prezidenta Bila Klintona laikā ieviestais politiskais kompromiss, kas paredzēja, ka ASV armijā var dienēt homoseksuāli orientēti cilvēki, kuri nedrīkst atklāt savu orientāciju, taču nevienai armijas amatpersonai arī nav tiesību censties noskaidrot situāciju šajā jautājumā. Obama savā priekšvēlēšanu kampaņā bija solījis mainīt šo atklātos gejus un lesbietes diskriminējošo politiku, viņš vairākkārt atkārtoja to savās runās, tāpēc ASV sabiedrība jau bija pieradināta pie gaidāmajām izmaiņām. Pie tam tika veikts pētījums, kā šīs izmaiņas uztvers militārais personāls.

Vairākkārtīgi Senātā pietrūka balsis DADT atcelšanai, kas armijā ļautu dienēt arī atklātiem homoseksuāli orientētiem cilvēkiem. Tomēr 18.decembrī 65 senatoriem balsojot par, lēmums tika pieņemts.[2] Par šādu parlamentāru soli ir iepriecināta arī ASV Aizsardzības ministrijas vadība, kurai tagad būs iespējams šīs izmaiņas ieviest pakāpeniski un atbilstoši iekšējai kārtībai. Iepriekš pastāvēja teorētiska iespēja, ka dažu gadu laikā šo likumu varētu likt atcelt tiesa, kas nozīmētu, ka izmaiņām būtu jāstājas spēkā automātiski.

Otrā „klibās pīles” atnestā laimīgā ziņa ir Senāta balsojums par jaunā START līguma ratifikāciju,[3] kas paredz ASV un Krievijai samazināt kodolieroču skaitu. Tas ir kā simbolisks apliecinājums, ka Obamas saņemtā Nobela miera prēmija sāk „atpelnīties” – ja atceramies sākotnējo kritiku, vai tā bija pelnīti piešķirta.

ASV prezidents jau iepriekš varēja būt gandarīts, ka bija spējis panākt ekonomikas stabilizācijas plāna apstiprināšanu un veselības aprūpes reformas uzsākšanu (par ko būtu jārunā atsevišķi), taču necerēti veiksmīgā Kongresa „klibās pīles” sesija, kas man nāca kā pārsteigums, bet Obamam, visticamāk, radīja padarīta darba sajūtu. Tā ir negaidīta Baltā nama uzvaru sērija, ja atceramies iepriekšējo 2 gadu smagās politiskās cīņas Kongresā.

Iespējams, ka daļa republikāņu bija gatavi nostāties prezidenta ierakumu pusē, jo priekšvēlēšanu laiks ar savu nepieciešamību būt stingrā opozīcijā jau ir aiz muguras. Varbūt savu lomu nospēlēja Obamas piekāpība vai spēja kaulēties ar republikāņiem, pagarinot Džordža Buša juniora laikā ieviestās nodokļu atlaides ne tikai vidusslānim, bet arī bagātākajiem iedzīvotājiem.

Nākotnē varēsim sekot līdzi vai demokrātiem izdosies panākt tā sauktā „cape and trade” likumprojekta[4] pieņemšanu Senātā, kas paredz samazināt atmosfēru piesārņojošo izmešu daudzumu, un vai abas partijas spēs atrast kompromisu, lai samazinātu grandiozi lielo budžeta deficītu.

Protams, nedrīkst nepiebilst, ka nākamais gads paies republikāņiem izvēloties prezidenta kandidātu, kurš 2012.gadā centīsies apdraudēt Obamas pozīcijas: Mits Romnijs, Sāra Peilina vai kāds cits?

[1] http://elections.nytimes.com/2010/results/senate

[2] http://www.huffingtonpost.com/2010/12/18/dont-ask-dont-tell-repeal_5_n_798636.html

[3] http://articles.cnn.com/2010-12-22/politics/start_1_nuclear-arsenal-nuclear-arms-spread-of-nuclear-weapons?_s=PM:POLITICS

[4] http://www.nytimes.com/2009/06/27/us/politics/27climate.html?_r=2&hp

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 09.01.2011 13:51
Kas spēs apturēt?
The 2011 Tucson shooting occurred on Saturday, January 8, 2011. Eighteen people were shot, six of them fatally, during a United States congresswoman's

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 05.01.2011 15:14
Obama ir mazs nožēlojams melītis, kurš neko nespēj izdarīt.
Un kas gan tie par sasniegumiem? Gejus atļaus armijā? Jau atļauj!
Kodolieročus samazina? Abas puses vēlas samazināt šos bezjēdzīgos tēriņus liekiem raķešu simtiem. Kodolieroči ir tik bezjēdzīgi izņemot, ja runa par kādu mazu un ASV apdraudētu valsti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

feja 04.01.2011 11:06
Amerikā ir viena korporatokrātu partija, to nu gan vajadzētu pa šiem gadiem saprast, pārējais ir spēle ar "muļķa" vēlētāju. Kodolieroči jau ir tāda pati mūžam apžļembāta tēma kā demokrātija, kuras nav nekas bijis un nebūs. HAARP tehnoloģijas ir īstais ar ko pabojāt dzīvi citām valstīm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

piezime 03.01.2011 23:39
Vispar jau republikanji nenostajas nekada “prezidenta pusee” nodoklu jautajumos. Prezidents piekapas visaas jomaas un visi dabuja to, ko vinji gribeja. Vienigais cietejs – budzeta deficits. Bet kamer tirgi ir aiznjemti ar Eiropu, saglabajas iluzija, ka var turpinat tereeties tadaa pasha garaa…

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > autoram 03.01.2011 20:58
Viena maza nianse -- cap and trade, nevis cape. Bet citādi paldies par rakstu, piekrītu par 100%.

Citi autora darbi
Ainars 165x152

Būt par nodevēju 6 Autors:Ainārs Leijējs