Atslēgvārdi:

Avīžu histērija 13

Vairs nav kauns nezināt, ko raksta avīzes. Laikrakstu informācijas ignorēšana un avīžu nelasīšana ir sociāli akceptēta.

Iesaki citiem:
Kurpes 255x203(2)
Foto:Jan Glas

Tieši šādiem vārdiem — avīžu histēriskās bailes no izzušanas — Tamperes universitātes kolēģi raksturoja somu mediju aktualitātes. Precizēšu — viņuprāt, histērija, ko raisīja spēcīgo ASV avīžu bankroti, jau pārdzīvota, un jau ir atsākusies normāla un veiksmīga avīžu attīstība. Kā Latvijā?


Maigās atšķirības

Svarīgi runāt ne vien par avīzēm, bet par to lasītājiem. Pieminētie Somijas mediju pētnieki uzsvēra, ka tieši auditorija esot nomierinājusi avīžniekus. Tas noticis divos veidos. Pirmkārt, Somijas lasītāji turpinājuši lasīt laikrakstus, un, otrkārt, cilvēki publiski izteikuši atbalstu avīžu pastāvēšanai, uzsvēruši to nozīmi sabiedrības dzīvē un demonstrējuši skaidru izpratni par avīžu lomu. Līdzīgu attieksmi sajutu Īslandē, kur krīzes apjukuma bedrē turpina iznākt plašas auditorijas lasītas, biezas avīzes, kurās ir ne vien izklaidējoši materiāli un padomi, bet asi un spilgti raksti par aktuālajiem notikumiem. Salīdzinājumā ar Īslandi, Latvijai būtu jākaunas vaidēt par savu iemīļoto “mazās valsts problēmu”.

Līdzīgas ziņas pienāk no Igaunijas — tur avīžu tirāžas ir lielākas nekā Latvijā un to redakcijas stiprākas, reklāmdevēji augstu vērtē avīžu gudros un maksātspējīgos lasītājus.Vai mēs lasām?

Latvijā avīžu nievāšana ir populāra, bet vēl populārāka ir avīžu nelasīšana. Un tam ir daži objektīvi iemesli. Pēc neatkarības laiku mīlestības pret avīzēm ar Latvijas Jaunatnes, Latvijas Avīzes un Atmodas simtiem tūkstošu tirāžām, lielās ekonomiskās krīzes laikā 90. gadu vidū, kad naudas bija ļoti maz, mēs lielā mērā zaudējām avīžu lasīšanas paradumus, jo avīze tomēr nav pirmās nepieciešamības prece. Avīzes aizstāja citi mediji, pirmkārt, televīzija. Kad atkal spējām maksāt par ikdienas lasāmvielu, mēs sākām aktīvi lasīt žurnālus, mūsu prioritātes bija mainījušās.

Pirms pieciem gadiem, 2006. gadā, dienas avīzes lasīja 48%–53% (atkarībā no pētījuma perioda) Latvijas iedzīvotāji[1]. Jau tolaik tas bija un joprojām arī ir ievērojami mazāk par Eiropas Savienības (ES) valstu iedzīvotāju vidējo avīžu lasīšanas līmeni, kas, savukārt, ir 60%–80% no visa iedzīvotāju skaita.

Jaunākie Latvijas dati rāda pamatīgu dienas laikrakstu kopējās auditorijas kritumu — 2010. gada rudenī dienas avīzes lasījuši vien 26% Latvijas iedzīvotāju, bet kopš 2009. gada rudens lasītāju skaits sarucis par 2%[2].

Dažas atbildes sniedz TNS Latvia veidotais lasītāko preses izdevumu saraksts. Latviešu topa augšgalā gadiem ilgi ir nedēļas žurnāli Ieva un Privātā Dzīve, turpat gan ir arī dienas laikraksti Diena un Latvijas Avīze. Savukārt nelatvieši visvairāk lasa nedēļas laikrakstus, piemēram, TV Programma, MK Latvija un dienas avīzi Vesti Segodņa. Šaubos, vai vien dažu gadu laikā ir samazinājies avīžu līmenis, taču ir mainījusies gan mūsu attieksme pret tām, gan arī vērtējums par to, kāpēc avīzes mums ir vai nav vajadzīgas. To apliecina kaut vai apskaužamā reģionālo laikrakstu stabilitāte: 48% auditorijas 2006. gadā un 42% — šogad. Tātad specifiskā, unikālā, piederības sajūtu atbalstošā informācija ir novērtēta kā vajadzīga.Kāpēc lasīt?

Protams, ka avīzes ir saistītas ar politiskiem uzskatiem un diskusiju par tiem. Protams, ka avīžu informācija ir būtiska sabiedrības elitei. Lai kādus uzskatus, attieksmes vai īpašniekus pārstāvētu avīzes, tās joprojām ir viens no nozīmīgākajiem jaunu viedokļu radītājiem un viedokļu līderiem, jo pārējie mediji atkārto avīžu pozīcijas, kopē, diskutē par tām. Latvijas lasītāju gadījumā ir apdraudēta un apšaubīta avīžu nozīme un to vērtība. Lasīšanas paradumi liecina, ka auditorija arī preses izvēlē dod priekšroku izklaidei, vēlmei novērsties no realitātes, stresa remdēšanai. Daļa auditorijas, kas apzināti vēlas dziļāku informāciju, meklē un lasa citu valstu presi.

Es gribētu izteikt pieņēmumu, ka laikrakstu informācijas ignorēšana un avīžu nelasīšana ir sociāli akceptēta. Vairs nav kauns nezināt to, ko raksta avīzes, vairs nav kauns nespēt salīdzināt un analizēt informāciju. Nezinu, vai tas mainīsies, nevaru saņemties aicināt lasīt avīzes pret savu gribu. Bet zinu, ka Latvijas mediju sistēmas īpatnības — ciešā saikne ar politisko vidi, problēmas ar objektivitāti, žurnālistu padarīšana par dažādu interešu pakalpiņiem un komercializācija — vissmagāk skārusi auditorijas uzticību avīzēm. Un šobrīd neatbildēts paliek jautājums, vai zaudētā uzticība ir atgūstama.

____________________

[1] Dati: TNS Latvia, http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle...

[2] Dati: TNS Latvia, http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category..

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 08.12.2010 01:14
Mūsu mazās Latvijas (kāpēc par Dāniju, Norvēģiju ... nesaka "mazā"?) slimā sabiedrība pati vien vainīga pie avīžu samazināšanās. It kā ataucas uz netu, bet vai tad internetā vairāk lasa par ekonomiku, politiku vai seksu? Kad gan avīze ir spējusi finansiāli past'vēt tikai no abonēšanas un pārdošanas maksas? Slavenie anonīmie komentāri netā to vien skandina - ž'ti vainīgi. Šur tur ir vainīgi. Bet ne jau ž-ti paši "izpilda notikumu", lai varētu par to informēt sab-bu. LNT pašreklāmā par notikumu reportieri gan tiek kas "jaukts" - skaidri saka - ietekmē notikumu valstī. Ietekmēt var. Lēni, neatlaidīgi, slēpti. Bet ne jau tā - bliukš, nofotografēs nozūšu koku un kaut kā ietekmēs, lai tas neuzkrīt kam derīgam virsū. katru dienu gan krīt notikumiem virsū kas nevēlams, par to jau šī slimā sabiedrība negrib zināt. Arī tie jaunie, it kā jau viszinošie, tēlo baigos gudrīšus. Var jau gadīties, ka arī tāpēc esam kur esam - visi citi tie sliktie, es tas labais. Bet jāaug, jāstrādā, jācīnās par savu vietu zem saules. Pati arī vairs melnu uz balta apzināti nelasu, šo izvēli gan neapzināti nam noteica. Tik es saku, ka nekas nevar aizstāt papīra avīzi. Vai tad kino pazuda, kad parādījās TV?

Tie, kas saka, ka presē nav ko lasīt, laikam par virsrakstu tālāk nemaz neprot izlasīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Everite 07.12.2010 17:16
Ar avīzēm Latvijā ir apburtais aplis - lai piesaistītu vairāk lasītāju, tā kļuvušas arvien seklākās un uz izklaidi orientētas, līdz ar to atbirst tie lasītāji, kas tajās nespēj atrast neko sev interesējošu, līdz ar to "nopietni" raksti vairs nav izdevīgi, jāpublicē horoskopi...un tā atkal un atkal no gala. Turklāt, kā jau te teica, avīzes izkonkurē internets- lielāko daļu ziņu var izlasīt internetā, nopietnu analīzi pāris žurnālistu blogos, tā kā- kāpēc pirkt avīzi, ja tajā lielākoties nav ko lasīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Inga Spriņģe 07.12.2010 17:06
Šeit noderētu kāds kvalitatītvs pētījums par to, vai un cik ļoti avīžu saturs atšķiras no interneta mediju piedāvātā. Tad arī varētu izdarīt secinājums, vai cilvēki avīzes nelasa, jo kļuvuši kūtrāki, vai arī viņi ir atraduši citu informācijas iegūšanas veidu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arturčiks 06.12.2010 14:25
Tā arī nesapratu par ko īsti ir šis raksts

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors - lasītājs 04.12.2010 13:15
Šodien izlasīju, ka intelekta un rakstura īpašības varot noteikt pēc pirkstu nospiedumiem. Spēja pieres platumu noteikt pēc komentāriem internetā laikam vēl zinātniski nav apgūta, vai arī Jūs esat pirmais speciālists. Likme: individuāla konsultācija- 30 ls, konsultācija kopā ar analīzi 90 ls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

budzis - Lasītājs 03.12.2010 22:27
Avizes sodien lasa tikai zombiji ar izskalotam smadzenem. Tadiem ka tu. Turpini vien skaloties ar Slekes, Slesera un Lemberga smadzenju skalojamajiem vien talak...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

budzis 03.12.2010 22:23
Nav jau ko lasit vairs!
NRA - tur nav informacijas, bet gan tikai apmaksati raksti.
Diena ari kritusi lidzigi...
Lauku Avize teju vai objektivaka iespaidu atstaj, bet ar pensionaru piesitienu...

Zinas gut var no internet aportaliem, bet tos viedoklus, ko mes lasam gan portalos, gan avizes, vienkarsi riebjas lasit!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lasītājs >jumors 02.12.2010 21:43
Nav nevienas avīzes, kura mani uzskatītu par izglītotu cilvēku ar spēju domāt un spriest

---

No taviem tekstiem nu nekādi nerodas iespaids, ka tu būtu izglītots cilvēks ar spēju domāt un spriest. Tāpēc arī avīzes tevi neuzsakta par to, kas neesi. Bet vai tad tādiem šaurpierīšiem kā tu nav izveidots Vienotības PR izdevums Ir?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 02.12.2010 21:02
Kā var uzrakstīt rakstu par avīžu nelasīšanas tendencēm nepieminot galveno iemeslu - internetu?

Taisni bail prasīt, kur palicis solītais turpinājums par pietiek.com.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 02.12.2010 18:27
Neviena no avīzēm nepiedāvā materiālus, ko būtu vajadzība un interesanti lasīt. "Latvijas Avīzei" ir pielikumi, kas padara izdevumu dzīvotspējīgu. "Neatkarīgā" ir nožēlojami atkarīga, pat Avotiņš no nopietna analītiķa kļuvis par īgnu kritizētāju. Bet par "Dienu" pat runāt negribas. Pārstāju par to interesēties, kad man avīze piedāvāja savstarpējo apgānīšanos uzskatīt par normu. Nav nevienas avīzes, kura mani uzskatītu par izglītotu cilvēku ar spēju domāt un spriest.
Jaunatni jau laikus nozombē ar tēmām - sekss, patēriņš , zvaigžņu statuss.Viss. Un tad pieaugušo vecumā jau vairs nav tradīciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

James 02.12.2010 18:13
Pašsaprotami - avīzēm jāsāk laicīgi pielāgoties digitālajam laikmetam. Internetā, uz Kindle un iPad.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Leo. 02.12.2010 18:01
Lai avīzes atgūtu lasītāju ir jāraksta patiesība nevis jāpropogandē savu saimnieku personīgās intereses. Paskataties kas notiek ar Neatkarīgo. Pilna avīze ar Puzes ķeizariņa, Latvijas lielākā izzadzēja, murgojumu, jo viss ir nopirkts par lielu naudu.Bet galvenais,ka žurnalisti par naudu dara to ko viņiem pasaka oligarhi. Vai ir vērts tādus laikrakstus abonēt un lasīt ?

Saistītie raksti
Celms 255x203

Dienas āža kāja 21 Autors:Dita Arāja

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne