Atslēgvārdi:

Atsvešinātības pārvarēšana: sabiedrības integrācija 3

  • Autors:Artis Pabriks, Elmārs Vēbers, Reinis Āboltiņš
  • Organizācija:Finansētājs: Sorosa fonds - Latvija
  • Gads:2000
  • Valoda:Lat

No socioloģijas viedokļa lūkojoties, integrētu sabiedrību vieno kopīgas vērtības.

Iesaki citiem:

Latvijas sabiedrība nav integrēta, jo ir maz tādu vērtību, kas aptver visu sabiedrību. Latvijas sabiedrību šķeļ iedzīvotāju neuzticība valsts institūcijām un dažādu sabiedrisko grupu un slāņu pretējās vērtīborientācijas.

Šī pētījuma pamatjautājumi ir:


  • Kā pārvarēt sabiedrības savstarpējo atsvešinātību?

  • Kā mazināt plaisu starp valsti un sabiedrību?


Autori dod viennozīmīgu atbildi: tas ir izdarāms, veicinot sabiedrības integrāciju. Par pamatojumu tam kalpo pētījumi trijās sabiedrības sfērās: naturalizācijas jomā, valodas politikas jomā un civilzinību izglītības laukā. No naturalizācijas viedokļa lūkojoties, viena no būtiskām sabiedrības integrācijas pazīmēm ir plaša iedzīvotāju līdzdalība sabiedrībai svarīgu jautājumu lemšanā. No valodas politikas viedokļa lūkojoties, atsvešinātību var pārvarēt, radot iespēju visiem sabiedrības locekļiem sazināties vienā valodā. Savukārt civilzinību izglītībai ir jārada jaunā paaudze, kas spēj sabiedrības valodai dot kopīgu vērtību izpratni.


(Pievienotais failspdf)

Iesaki citiem:

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

karlis 06.04.2002 14:48
A, kad Krievija izstāsies no NATO un pārņems Tālos Austrumus, ciemiņiem iebraucot ASV un princim Viljamam kļūstot par Anglijas karalieni, ko tad darīsiet Jūs, Valērija, integrācijas atbalstītāja?

Vai sapratāt jautājuma būtību?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Valērija 04.04.2002 19:14
nu, pienemsim, krievi visi nems un aizbrauks - vai vinus "aizbrauks". Un? Atbrauks ciemini no taliem Austrumiem - viniem tak nav kur dzivot. Bet seit vietas pietiks. Ko dariset, dekolonizacijas atbalstitaji? Nu gan jau kaut ko izdomasiet - iztele jums ir bagata...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

15.02.2002 20:54

Kā pārvarēt sabiedrības savstarpējo atsvešinātību?
>Autori dod viennozīmīgu atbildi: tas ir izdarāms, veicinot sabiedrības integrāciju.

Dievs debesīs! Tik vienkārši!
Kad man bija 6 gadi, nekādi nevarēju saprast kāpēc tētis tā nopūlējās skaidrot vecākajam brālim kā fotografē ar Smenu. Man tas likās vienkāršāk par vienkāršu. Ņem tik un špiež tik. Un viss tur būs.

Bet ja nopietni, tad gribētos pašķirstīt abu autoru nākotnes sacerējumus. Piemēram pēc 10 gadiem. Esmu gatavs derēt ar Pabriku (da kaut ar abiem), ka integrācija izgāzīsies. Tāpat kā izgāzušies ir mēģinājumi no cinka, alvas un zilajiem graudiņiem izveidot zeltu.


Mēs esam pret divkopienu valsti. Pareizi? Tātad integrācijas mērķis ir vienkopienas valsts. Tā taču ir, vai ne? Divas kopienas - tas tā kā būtu krievi un latvieši. Viena kopiena - tātad latvieši. Skaidrs.
Integrācija taisīs krievus par latviešiem. Pie tam proporcijās 2:1, Rīgā. Viens latvietis palīdzēs latviskoties 2 krieviem.

Tas ir absurds. Ikviens, kas to postulē, ir vai nu muļķis, vai arī māna sevi, pēc principa - nu, a ko darīt: viņi te ir un viss - mums viņus tagad jāintegrē. Bet, ticiet man, mēs viņus neintegrēsim. Mēs ļoti dziļi vilsimies. Un būsim nokavējuši laiku. Mums ir jārunā un jārīkojas dekolonizācijas labā. Jau šodien. Pieņemu, ka, ja esat politikas.lv lasītājs, jums tas izlausīsies nedaudz par "ekstrēmu". Taču, mīļie draugi, ekstrēmisms un noziedzība ir neko nedarīt un sevi mānīt. Pat ne sevi, bet savus bērnus. Kā nekā tieši viņiem būs jādzīvo kopā ar tiem krieviem, kuriem mēs šodien skrienam uz ielas klāt un lūdzamies palikt Latvijā un iegūt pilsonību. Lai dievs dod, ka tas viss mierīgi beigtos.

Saistītie raksti
Article research

Jaunpilsoņu aptauja 1 Autors:Brigita Zepa (projekta vadītāja)

Article research

Ceļā uz pilsonisku sabiedrību Latvija iedzīvotāju aptauja 2000./2001.g Autors:Brigita Zepa (projekta vadītāja), Inese Šūpule, Inguna Peņķe, Evija Kļave un Jolanta Krišāne

Article research

Ceļā uz pilsonisku sabiedrību. 3. posma rezultāti Ekspertu aptauja 1998.g Autors:Brigita Zepa (projekta vadītāja), Inese Ozoliņa, Liene Čaplinska

Article research

Ceļā uz pilsonisku sabiedrību 1. un 2. posma rezultāti 1997./1998.g Autors:Brigita Zepa (projekta vadītāja)

Citi autora darbi