ATCELTS! Aicinām uz diskusiju par sievietes un vīrieša lomu politikā Latvijā

Domās esam ar Zolitūdē cietušajiem, viņu radiniekiem un glābējiem. Tādēļ šodien 10:00 paredzētā diskusija par sievietēm un politiku tiek atcelta! Par jaunajiem diskusijas norises laikiem ziņosim atsevišķi.

Iesaki citiem:

Domās esam ar Zolitūdē cietušajiem, viņu radiniekiem un glābējiem. Tādēļ šodien 10:00 paredzētā diskusija par sievietēm un politiku tiek atcelta! Par jaunajiem diskusijas norises laikiem ziņosim atsevišķi.

Sievietes Latvijas politikā ir ieņēmušas valsts augstākos amatus: mums ir bijusi sieviete-prezidente, šobrīd Saeimas darbu vada sieviete, valdības darbā iesaistīta 4 ministres un valsts augstākā ierēdņa amats jau ilgstoši ir sieviešu rokās. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas reitings pētījumos par sieviešu pieeju darba tirgum kopumā ir apmierinošs, un līdztiesības jautājums politikas dienaskārtībā nav bijis aktuāls.

Tajā pašā laikā, Saeimā sieviešu skaits nesasniedz pat ceturtdaļu no kopējā deputātu skaita; 78% no Rīgas Domes deputātiem ir vīrieši un no piecām Saeimā pārstāvētajām partijām tikai divu partiju valdēs ir sievietes. Plašsaziņas līdzekļos skarbi vērtē ne tikai sieviešu profesionālais sniegumu, bet arī ārējo izskatu. Stereotips par pārliecināto, stipro un racionālo vīrieti politikā un emocionālo, neuzticamo sievieti-politiķi ik pa laikam parādās gan mediju, gan politiķu retorikā.

Vienlīdzība starp sievietēm un vīriešiem ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tomēr, neskatoties uz daudzajiem mēģinājumiem, nav bijis iespējams nodrošināt pietiekošu sieviešu reprezentāciju ne valstu, ne ES līmenī. Paritātes demokrātija (vienlīdzīga sieviešu un vīriešu reprezentācija) varētu kļūt par nozīmīgu soli demokratizācijas procesā un veids, kā nonākt tuvāk dzimumu līdztiesībai. Sievietes sastāda vairāk nekā pusi Latvijas iedzīvotāju, un viņām ir jābūt vienlīdzīgi reprezentētām situācijās, kurās tiek pieņemti lēmumi, kas ietekmē viņu dzīves. 2012.gadā publicētais UNDP ziņojums apliecina, ka plašāka sieviešu pārstāvniecība politikā nodrošina plašāku sieviešu tiesību aizstāvību arī valstiskā līmenī.

Gatavojoties 2014.gada Eiroparlamenta vēlēšanām, Eiropas Sieviešu lobijs ir izveidojis uzsaukumu nacionālajām partijām, aicinot nodrošināt paritātes principu kandidātu sarakstos, bet Eiropas līmeņa politiskajām partijām – īstenot paritātes principu ievērošanu, izvēloties partiju valžu locekļus un atbildīgās amatpersonas.

Vai Latvijas politiskā sistēma nodrošina pietiekamu dzimumu līdztiesību Latvijā? Vai varam runāt par demokrātisku leģitimitāti, ja nav nodrošināta vienlīdzība? Diskusijā pārrunāsim Latvijas vēlēšanu sistēmu un politisko vidi, kā arī risināsim jautājumu - vai dzimumu līdzsvars lielākajās partijās nacionālajā un pašvaldību līmenī ir pietiekošs. Tāpat meklēsim iespējas veicināt sieviešu iesaisti Latvijas politikā. Mēģināsim noskaidrot, vai un kādi šķēršļi ir sieviešu aktīvākai darbībai politikā. Diskusijas ievadā iepazīstināsim ar datiem par dzimumu līdztiesību politikā, stereotipiska mediju atspoguļojuma piemēriem un politiķu personīgās pieredzes stāstiem.

Diskusijā piedalīsies Solvita Āboltiņa (Saeimas priekšsēdētāja, partijas "Vienotība" valdes priekšsēdētāja), Vitālijs Orlovs (Partija „Saskaņas centrs”), Baiba Broka (Partija „Nacionālā apvienība”), Daina Kazāka („Reformu partija”), pārstāvji no Latvijas Zemnieku savienības un neatkarīgo deputātu grupas Saeimā, Pauls Raudseps (Latvijas Žurnālistu Asociācijas ētikas komisijas priekšsēdētājs) un Linda Curika (Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS pētniece).

Diskusiju vadīs Iveta Kažoka.

Diskusijas norises laiks un vieta: 22.novembrī no plkst.10:00-12:00, ES mājā Aspazijas bulvārī 28, Rīgā.

Lūdzam pieteikties dalībai diskusijā, rakstot Lindai Curikai linda.curika@providus.lv līdz 21.novembrim. Diskusiju pārraidīsim tiešraidē sabiedriskās politikas portālā politika.lv.

 

US emb logo.jpg

Pasākums tiek īstenots ar ASV vēstniecības Mazo grantu programmas finansiālu atbalstu. Pasākumu organizē biedrība "Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS" sadarbībā ar Labklājības ministriju.

 

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!