Ārā no karuseļa 7

Svaigam gaisam ir liela vērtība. Tiešā un pārnestā nozīmē. Šobrīd, pēc pagājušās nedēļas ziņu karuseļa, izvēdināt galvu būtu vērts ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Vispirms pēcvēlēšanu svētdiena, kas izrādījās klusums pirms vētras. Un tad nu viena ziņa tracinošāka par otru, kā tāda braukāšana pa jautrajiem kalniņiem - ātri augšup, ātri lejā un atkal augšup. Ar sliktu dūšu izraisošu efektu. Ar vēlmi, ar nepieciešamību izkāpt, lai nekļūtu tik slikti, ka jāvemj. Jo karuseļa vadītājs turpinājis griezt jau vairākus mēnešus. Un patiesībā karuselī esam sēdējuši jau dažus gadus. Daļu no tiem, izbaudot, patērējot un izklaidējoties, grimstot patīkamā pašapmānā. Domājot, ka mūsu politiķu lēmumiem ir sekas kaut kādā paralēlajā pasaulē, bet ne uz ikviena iedzīvotāja ikdienu, kā nu ir izrādījies, karuselim drāžoties lejup realitātē.

Iesaki citiem:

Piektdien darba dēļ nācās izlidot no valsts, un izbraukuma efektu varēju just uzreiz, tiklīdz pametu "Latvijas" lidmašīnu, ar "Latvijas" cilvēkiem, avīzēm, nospiedošo atmosfēru, melno humoru par mega dimbām, dziļpostiem un dižķibelēm. Kurā nebija iespējams neiesaistīties. Jo visi esam karuselī.

Ārpus karuseļa, ārpus tracinošām ziņām, ārpus sabiedrības, kurā saprotamu iemeslu dēļ nu viss griežas ap krīzi, vispirms, protams, bija prieks, atslābums, maza atpūta no karuseļa. Bauda būt ārā. Vēlme atslēgties, kas materializējusies. Bet, protams, tas neizdevās pavisam. Darba tikšanās bija jautājumi par to, kas notiek. Arī ārpus darba sarunas par pensionāriem, skolotājiem... Un arī ārpus šīm sarunām domas par to, kā tālāk. Jo es tomēr neesmu no tiem, kas vēlas emigrēt - es tieši pagājušajā gadā, Latvijas 90-gades svinībās sev atzinu, ka gribu dzīvot šeit. Jo pirms vairākiem gadiem tieši vēlme kaut ko uzlabot, palīdzēt Latvijai bija galvenā motivācija, kāpēc devos turpināt mācīties ārzemēs un kāpēc atgriezos. Jo katrā piemiņas, neatkarības un dziesmu svētku dienā es pie Latvijas himnas klusēju, cīnoties ar asarām. Par tām ciešanām, kas šai zemei, tautai bijis jāpārcieš. Par to brīnumu, ka maniem senčiem tomēr bijis spēks cerēt un izcīnīt savu brīvību. Par to apziņu, ka man, jaunajai paaudzei viņiem jāmēģina pateikties ar tādas Latvijas celšanu, kādā viņi sapņoja dzīvot.

Tā droši vien nav tā Latvija, kurā dzīvojam šobrīd. Par ko atbildīgi esam mēs visi, ne tikai tie, kas bijuši pie varas. Un arī par nākotni esam atbildīgi visi, kas vēl nav paspējuši šo vietu uzmest. Jo šeit ir iespējas, šeit ir nākotne, ja mēs paši to radām, nevis gaidām ko no citiem.

Zinu, daudziem nav spēka, jo šobrīd dzīvot šajā valstī prasa tik daudz enerģijas. Un braukšana karuselī novedusi pie sliktas dūšas un noreibušas galvas, un trūkst svaiga gaisa. Bet karuselī dzimuši daudz sapņi, un arī miruši daudz sapņi. Un arī tas prasa spēkus. Tāpat kā fokuss uz vainīgo meklēšanu, fokuss uz pagātni par to, kāpēc mēs esam tur, kur esam.

Tas mums šobrīd nepalīdz, jo mums nepieciešams sapurināties, atrast spēkus raudzīties nākotnē. Atrast spēkus saredzēt labās ziņas, saredzēt labo. Jo cilvēka smaids ar acīm nemaksā neko, bet ir nenovērtējams. Par spīti visam.

Varbūt izklausās pēc Vairas Vīķes-Freibergas "Mēs esam vareni!". Bet mēs esam, ja atrodam spēku rezerves to atcerēties un īstenot. Tikai sākumā mums, visiem Latvijas iedzīvotājiem, vajag izrauties no karuseļa, izvēdināt galvu. Lai katrs varam sevī atrast spēkus un visi kopā spēt vienoties par to, kādu Latviju gribam un varam uzcelt. Varbūt tā būs Latvija ar daudz mazāk skolām un slimnīcām. Tā noteikti būs Latvija ar daudz mazāku birokrātisko aparātu. Un tā noteikti būs Latvija, kura neliks vēl vairāk smaguma uz saviem pleciem iznest vecākajai paaudzei.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaspars omuls 16.06.2009 23:27
strādājot IT jomā, laiku pa laikam sanāk parunāt ar paziņām, ko kurš dara un tā. Un... esmu dzirdējis daudz ļoti labas idejas. Krīze spiež domāt.

Vai tās realizēsies, tas ir cits jautājums - šajos apstākļos, kad naudas plūsmas ir stipri sarukušas, un labākie darbinieki iet pie tiem darba devējiem, kas nemaksā nodokļus.

Tomēr, no tā visa es zinu, ka dumji mēs neesam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sandra L. to Kaspars O. 16.06.2009 15:25
....latvieshi ir gana gudri un sapratigi."
Ok, ir gan, ja runajam par A. Shkeli, Lembergu, Karginu, tie ir gudri un bagati!
Par tiem kas shodien pastalas un tukshu vederu ....,nenosauksi tadus par gudriem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaspars omuls 15.06.2009 22:16
piekrītu autorei.
piekrītu arī, ka Latvija ir piesmieta un pazemota, un mēs to esam nogulējuši. Manī šī apziņa izraisa nevis domu, ka ir jābrauc prom, bet gan, ka es neesmu gatavs ar to samierināties. Man šķiet, ka tā domā arvien vairāk cilvēku. Un ticu, ka būs labi, tomēr latvieši ir gana gudri un saprātīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 15.06.2009 18:08
Starp citu- KOPĀ mēs esam vareni. Pa vienam- žagariņi krikš, krakš!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sandra L. 15.06.2009 15:39
Par kadu Latviju Dace runaa? Vai par piesmieto? Jeb izvedinat galvu ir jabrauc arpus Latvijas? Latvijas karuseli vemiens nak, galva tik dulla, makaa caurvejsh, politikaa bardaks, bet "Mes esam vareni!" OMG!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 15.06.2009 00:59
A kas tad cits var būt ja Saeima ir priekš gulēšanas,partijas priekš zagšanas,tauta priekš slaukšanas un apstulbošanas,pašvaldības skata pēc,Eiropa lamāšanai,Krievija ziepju dāvināšanai,UTT........

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lurike 14.06.2009 23:23
Lielie skolu monstri, tāpat kā lielie govju "kompleksi" tāpat kā milzīgās slimnīcas, patiesībā Latvijai nekad nav bijuši vajadzīgi- tos uzspieda mākslīgi palielinātais iedzīvotāju daudzums, ar ko rēķinājās arī visi apkalpojošie dienesti. Protams, tur kaut kam ir jāmainās, bet vēl jau nav apdzīvoti un saimniecībā iesaistīti visi arhitektūras objekti, kurus agrāk ieņēma Padomju Armija. Tā kā tūlīt pēc valstiskās patstāvības sākuma finanses bija tikai bijušajiem PSKP un VĻĶJS funkcionāriem, kuri tālab arī naski atdalījās no centrālajām struktūrām, nav jābrīnās, kā lietas virzījās. Tomēr Tautas Fronte lika domāt, ka viņa ir spēks un pārmaiņas notiks. Notika sērija neizskaidrojamu slepkavību, dedzināšanas, konflikti ar dažādiem starptautiskiem veidojumiem, kuriem no mums vajadzēja dažādus morālus parādus u.t.t. aizgāja lietas pašplūsmā, un tākā pensionāri, kas citās sabiedrībās ir pati sabiedriski aktīvākā daļa, tika nolikta bada maizē(viņiem taču nepienācās nekas no Vefa pārdošanas, no citu rūpnīcu darbagaldu izpārdošanas- naudas nebija...) arī neturēja acis pievērstas valdošajām struktūrām. Pavļiku Morozovu atmaskojām, bet Valsts Kontrole laiku pa laikam izskatījās miegaina, bezzobaina,korumpēta arī- vienubrīd. Un nekad netika īstenots apstāklis, ka lielāku darījumu cilvēkiem vairāk jāiegulda valsts kasē. Es nevaru pārmest nevienam no elektorāta par situāciju, kurā esam. Ir tikai bail, ka visu šo notikumu rezultātā cilveki baidīsies pat dobītes iekopt- ja nu tās arī kāds pēkšņi atņem? Mūs taču nesargā neviens!

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule