Atslēgvārdi:

Ak vēsture, vēsture! 20

Labrīt, lasītāji!

Kas nemācās no vēstures, tam lemts to piedzīvot vēlreiz -- tā māca sen zināms aforisms. To es neapstrīdu, jo pagātnes kļūdām vajadzētu mācīt cilvēkus otrreiz tāpat nedarīt. Taču tikpat labi var arī teikt, ka tauta, kura kā nespēj, tā nespēj atraut skatienu no pagātnes, ir lemta problēmām tagadnē.

Iesaki citiem:

Par to liek domāt ziņa, ka ASV Tautas pārstāvju palātas Ārlietu komisija aizvakar ar vienas balss pārsvaru apstiprināja rezolūciju, kurā ir pateikts, ka armēņu nogalināšana 1. pasaules kara laikā ir bijis genocīds. Armēnija vienmēr ir teikusi, ka turki nogalināja 1,5 miljonus tautiešu. Turcija vienmēr ir teikusi, ka bojā gāja krietni mazāks skaits cilvēku, piedevām tas nebija vis genocīds, bet gan pilsoņu karš, kura laikā miruši ir arī turki. Amerikāņu komisijas balsojums momentā izsauca milzu protestus pie ASV vēstniecības Turcijas galvaspilsētā, no Vašingtonas tika atsaukts Turcijas vēstnieks.

Notikušajā ir redzams, cik spēcīga balss Amerikā ir armēņu diasporai. Taču vēl vairāk ir redzams tas, cik ļoti ļaudis nespēj atteikties no pagātnes. ASV un Turcija ir sabiedrotas valstis NATO, amerikāņiem tur ir liela militāra bāze. Šīs attiecības jau neizzudīs tāpēc, ka nu reiz ir pateikts, ka ir noticis genocīds, bet kam tas bija vajadzīgs? Acīmredzot armēņiem. Taču armēņiem, kuri priecājas par komitejas balsojumu derētu padomāt arī par to, ka nu atkal sprungulis ir likts ceļā Armēnijas un Turcijas savstarpējo attiecību uzlabošanai. Paskatieties jel kartē -- Armēnijai kaimiņos ir tikai Turcija, Gruzija, Azerbaidžāna (arī pietiekami sarežģītas vēsturiskas attiecības jautājumā par Kalnu karabahu) un Irāna. Vai vēsturiskas niezes pakasīšana tiešām ir iemesls kaimiņvalsts kacināšanai?

Ar to es negribu teikt, ka armēņu sāpe ir noraidāma vai ignorējama. Katrā gadījumā arī mūsējā ir valsts, kurā arī pietiekami daudz skats tiek vērsts tikai atpakaļ un atpakaļ un atpakaļ. Kā esmu rakstījis citreiz, mūsējā ir pietiekami mazohistiska tauta, lai piecas reizes gadā liktu visiem izkārt sēru karogu, lai pieminētu okupāciju. Kur citur pasaulē tā kaut kas redzēts? Taču tajā pat laikā arī man liek saviebties tas, ka Latvijas galvaspilsētā patlaban saimnieko cilvēks, kura acīmredzamais mērķis ir no jauna pacelt gaismā visus padomju laiku "svētkus" pēc kārtas. Vēl nav dzirdēts, ka ar lielu švunku tiks atzīmēta Kosmonautikas diena (12. aprīlī), bet citādi pašvaldības galva svin i padomju karaspēku, i padomju "uzvaru." Neatminos, vai pērn novembrī viņš pacēla glāzīti arī "lielajai oktobra revolūcijai" par godu, bet pārsteigums tas nebūtu. Piedevām ar visu padomiskā svinēšanu cilvēks ir nolēmis, ka ir aizliedzama diena, kad viena daļa latviešu atceras savu sāpi. Manuprāt, ja "drošības iemeslu" dēļ ir aizliedzams 16. marts, tad to pašu "drošības iemeslu" labad būtu jāaizliedz arī 9. maijs -- arī tur mēdz uzrasties ekstrēmistiski protestētāji.

Taču vēl labāk tomēr būtu, ja lielas gruzīšanās nebūtu ne par vienu, ne par otru. 16. martā leģionāri var mierīgi sapulcēties un pieminēt kritušos, tas ir kļuvis par starptautisku notikumu tikai tāpēc, ka uz sirmo vīru rēķina demagoģiju vēlas veikt Krievijas un mūsu pašmāju "krievvalodīgie" masu informācijas līdzekļi, kā arī atsevišķi tarkšķi, kuri netiek vaļā no vēlmes muldēt par "nacisma atdzimšanu" Latvijā (viņiem informatīvu atbalstu, protams, dod arī latviešu nacionālradikāļi, kuru viens spārns ir tik kliedzoši antisemītisks, ka paraleles ar nacismu nav ar uguni jāmeklē). Savukārt 9. maijā, lai pulcējas tie, kuri nespēj atteikties no vodkas, voblas un pagalam muļķīgās pārliecības, ka PSRS bija kaut kas labāks par līdz kliņķim korumpētu un absolūti totalitāru diktatūru, bet lai visi pārējie viņus vienkārši ignorē. Kašķis, kas saucas "mana pārliecība par vēsturi ir labāka par tavu pārliecību par vēsturi" var kļūt bērnišķīgs. Armēņi zina, ka pret viņiem 20. gadsimta sākumā tika veikts genocīds. Latvieši zina, ka 1945. gadā nenotika nekāda "uzvara," togad sākās brutāla Latvijas okupācija. Kāpēc par to ir jārunā vēl un vēl un vēl?

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns > Aivars V. 08.03.2010 22:25
Atvainojiet, iepriekšējo postu netīšām ieliku ar svešu vārdu.

Tātad, pievienojot pie iepriekšējā postā teiktā, es ļoti ieteiktu paklausīties Eha Maskvi raidījumu Cena Pobedi (Uzvaras maksa/cena). Suvorovs uz tā fona ir gaužām populārzinātnisks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 08.03.2010 22:23
Vai Suvorova grāmtas jau būtu kāds jauns Evaņģēlijs. Tā vēl nav nekāda galējā vēsturiskā patiesība.

Es gan ieteiktu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MEDMĀSA 08.03.2010 15:37
RĪGAS mērs dara kaunu visai pasaulei ,par savu vēstures nezināšanu ---to vēsturi ,ko izcietuši mūsu tēvi ,vēstures grāmatās nemācīja ---arī es tēvam vairs nevaru pajautāt ---kā tad tur tajos laikos bija ,jo nav kam pajautāt ----tā ir vēsture ,kuru skolā nemācīja un diez vai to kādam iemācīs ---viņam ir savs TOTALITĀRISMA LAIKA INTERPRETĒJUMS--un to izdzēst nevar ,bet vai vajaga ----intelektuālam cilvēkam jāpieņem katra indivīda elementārās vēlmes ,kas ievēro likumu .Daudzi jaunie žurnālisti nezina LATVIJAS vēsturi ,tāpēc ,lai būtu korekti jāiet uz arhīviem un jāmācās ,jāizprot katra indivīda vēlmes ---to ,ka jāsvin maija svētki ,to jau mēs zinam no bērna kājas ---lai svin ,kas to vēlas ---mes neesam pret to ,bet atļaujiet arī mums godāt kritušos ---visi kritušie to ir pelnījuši un tas ir svēts pienākums pret mūsu tēviem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 08.03.2010 12:08
Starp citu, genocīdā pret armēņiem 1915. gadā aktīvi dalību ņēma toreizējais Osmaņu impērijas virsnieks un nākošais valsts diktators Kemals Ataturks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 08.03.2010 12:05
Mēs nedrīkstam armēņiem pārmest tieksmi pēc vēsturiska taisnīguma, jo mums ir kas radniecīgs saistībā ar represijām. Ir nožēlojami, ja taisnība ir jāpārdod pret "labām kaimiņattiecībām". Un kauns tādai tautai, kas aizmirst savu senču upurus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt>AivarsV 08.03.2010 10:44
Jā! Jūsu doma ir vērā ņemama. Par to, ka jeņķi iedeva par daudz šķiet vēl neviens nav runājis. Viens gan ir skaidrs, ka ASV WW2 beidza ar nedaudz uztrenētiem muskuļiem. Vēl gan Korejas karš un Vjetnama viņiem lika daudz ko pārvērtēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V.>gt 08.03.2010 10:20
Es Suvorova grāmatās nekur neesmu redzējis,ka viņš noliegtu lendlīzes lomu krievu uzvarā.Varbūt amerikāņi pāarrēķinājās un iedeva par daudz?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt > AivarsV u.c. 08.03.2010 10:07
Ļoti ieteiktu sevišķi neaizrauties ar V.Suvorova (Rezuna) grāmatām. Tās gan ir aizrautīgi uzrakstītas, bet faktoloģiski un analītiski ne sevišķi dziļas. Krievu valodā šāda veida literatūru apzīmē ar vārdu – čtivo.
Par „WW2” vēsturi gan krievu, gan angļu un vācu valodās ir sarakstītas ļoti daudz tik tiešām nopietnas grāmatas. Starp tām ir arī latviešu valodā tulkotās Bīvora grāmatas.
Īsi rezumējot, neviens neizslēdz faktu, ka WW2 izraisīja gan PSRS, gan Vācijas ekspansioniskās tieksmes. Bet, t.s. uzvara, vismaz no PSRS puses tika sasniegta ar lieliem upuriem (boļšoj krovju). Ja salīdzina Austrumu frontes upurus, tad neatgriezeniskie zaudējumi, pieticīgi un aptuveni vērtējot, ir 1:6 (Vācija pret PSRS) un sanitārie – 1:10. T.s. uzvara Austrumu frontē tika sasniegta TIKAI pateicoties „lend-līzam”. Ja nebūtu ASV un Anglijas palīdzības, PSRS šķiet būtu kapitulējusi 1942.g. Ja runā par kara postījumiem, tad visizpostītākā bija Vācija. Angļu un amerikāņu gaisa uzbrukumu rezultātā pilnīgi sagrauta tika Hamburga, ļoti lieli postījumi bija Berlīnē, Drēzdenē un Frankfurtē. Praktiski iznīcināts tika Rūras rūpnieciskais apgabals. PSRS no lielām pilsētām cietušas tikai Staļingrada un Ļeņingrada. Kijevas postījumi ir uz atkāpjošās Sarkanarmijas sirdsapziņas.
Un piebilstot par 9.maija svinībām pēc aizrautīgiem saukļiem – mūsu uzvara!, vajadzētu piebilst – pateicoties amerikāņu studebekeriem, „tušonkai”, alumīnijam un benzīnam.
Bet ja patiesi, tad 9.maijā (vai arī 8.maijā – kā nu kuram patīk) vajadzētu klusējot iet pie neskaitāmajiem zināmo un nezināmo sarkanarmiešu brāļu kapiem un tos pieminēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 08.03.2010 10:02
Ar armēņu genocīdu, iespējams, notiek tas pats, kas ar leģionu un 9. maiju- vienas patiesības rāmjos mēģina iedzīt notikumu, kur viena galīgā patiesība nav un nevar būt. Zēni, kas bija leģionā (vismaz daļa no tiem), bija pārliecināti, ka cīnās pret Baigā gada atkārtošanos. Un nenoliedzami, katra diena, par kuru tika aizkavēta padomju karaspēka ienākšana, ļāva doties uz Rietumiem vairākām ģimenēm, kuras, visticamākais, tiktu represētas. Tā ir viena patiesība. Un katra diena, par kuru tika paildzināta vācu saimniekošana Latvijā, maksāja dzīvību desmitiem vai pat simtiem ebreju. Tā ir otra. Un vienoties, ka paliek tikai viena no tām, diez vai izdosies. Un tieši tāpat ir ar 9. maiju. Tiesa, varētu būt iebilde- lielā slaktiņa beigas Eiropā svin 8. maijā. Varbūt vajadzētu ar vērienu svinēt 8. nevis cīnīties pret 9. ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Veiko Spolitis 07.03.2010 18:45
Paldies par Tavu emuara ierakstu Karli! Lasot armenja genocida interpretacijas no abam ierakumu pusem jaatziist, ka shis jautajums ir sarezhgiitaaks kaa saakumaa liekas.

Proti, Turcija liidziigi ka shodienas Krievija vis-a-vis PSRS, pamatoti paarmet Armenijai, ASV un citam pasaules valstim nesaistit Osmanju Imperijas sabrukuma rezultata 1914-1920 jaun-turku (liidziigi kaa jaunitali, jaunlatvieshi utt.) pastradatas zveribas pret armenjiem, kurdiem, turkiem, gruziniem, arabiem u.c. tautam daudznacionaljaa Osmanju Imperija. 1923.g. dibinata Turcijas Republika bija Osmanju Imperijas tiesibu parmantotaja, bet delj atshkiriigaas veestures interpretaacijas Turcijas Republikas paarmetums Armeenijas virzienaa ir Armenijas sic Diasporas veelme monopolizet vestures interpretaciju. Proti, lai ari pastav liidziibas starp Turcija-Osmanju Imperija un Krievija-PSRS manotojuma interpretacija pec izveles, tomer Turcija diskusija par sho jautajumu nav paklauta Ankaras valsts mashinerijai. AKP shodien uz to spiezh, bet pastav ietekmigas liberalu vesturnieku grupas kuras ar Armenijas kolegiem patstavigi konsultejas un notur vienotus simpozijus. Probleema gan ir ar Kalifornijas armeenju lobiju, kursh dazhkaart liekas ir speeciigaaks par Erevaaanas speejaam veikt startpatutisku politiku un diskutet par vesturi bez tas ideologizeshanas:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Neil Young, old man 07.03.2010 15:25
runājam par Godmani.
bijušais čekists.
bijušais latvijas premiers, divas reizes.
neatļava Samsung firmai privatizēt daļu no VEF par 50 miljoniem. (klub žurnalā intervija godmanis par to runāja) melns uz baltu.
kāpēc godmanim bija izdevīgi lai nebutu ražošana, kāpec godmanim bija izdevīgi lai latvieši glab židu parex banku, un lai ar to izsutītu vairak cilvēķus no latvijas nekā kara laikā izbraukušie.
nu ko. tauta padomājat par to skādi ko godmanis ir izdarijis latvijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Brett Favre Minnesota Vikings 07.03.2010 15:21
skaidrs ir ka jarunā beidzot par Kommunisu un Nacismu lai pieliktu tur (=) vienlidzibas zimi.
Amerikai šitas pagaijiens ir pirms vetras notikums.
History 101
101. jo driz vien Amerika nosauks kommunismu par lidzīgu nacismam.
102..jo driz amerika atgadinās pasaulei ka Stalina režima nogalinā ar miljoniem vairak cilvēkus nekā hitlera režima.
103.. jo driz amerikai bus jasak patiesību un tā ir ka židiem nav monipols uz genocidu.
104.. fakti pierād ka kommunisti izstrādāja genocidu pret daudzam tautām un laimes gadijumā viņi neiznīcināja latviešu tautu.
105.. kuru daļu no šitā jus nesaprotat?
106.. which part don't you understand.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V.>Jānis 07.03.2010 10:39
Vairāk skaties uz Suvorova grāmatām,mazāk uz savām emocijām,jo šīs emocijas diktē centrālās nervu sistēmas instinkti.
Šie instinkti diktē arī tautas un reliģijas veidošanos.
Bet Staļina un Hitlera vainas pakāpe pie ww2 un konclāģeru upuru miljoniem atbilst viņu ūsu izmēriem(vēsturiska sagadīšanās).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 07.03.2010 06:48
Ko mēs varbūt tik skaidri nesaprotam bet krievi gan ... ir ka tas vāciešu karš pret PSRS... nebija tikai karš pret bolševismu vien jo ja tas tāds būtu bijis,tad bez grūtībām,viegli,pat miljoniem krievi būtu labprāt gribējuši tādam pievienoties un to atbalstijuši... Tas karš bija kas daudz vairāk un daudz, daudz ļaunāks. Tas bija karš pret krievu tautu, par tās verdzību.Vācieši nenāca atbrīvot krievus no Staļina bet drīzāk tos izmantot, tos dzenot kalpībā un verdzībā, kā tādus lizdīgus untermenšiem. Sakumā krievi viegli padevās vāciešiem ... bet kad sāka iepazīties ar to kā ar krievu gūstekņiem apgājās ... tur vairs nebija nekādas cerības... Labāk pie Staļina asiņainās laimes nekā verdzībā zem Hitlera zābaka ... Un mēs Latvieši bijām starp tiem, kuri ārpus Latvijas robežām centamies atbrīvot krievus no bolševisma un sevi no krieviem. Ar ļoti smagiem zaudējumiem, mums 9.maijs nozīmē pāriešanu no vienas okupācijas uz otru ... bet krieviem tā bija uzvara pāri saviem iznīcinātājiem.. kuriem nebija nekāda laimīga saulaina nākotne paredzēta nabaga krievu cilvēkam. Varbūt šis ir viss pārāk vienkāršots... bet vai vācieši ar mūsu palīdzību taisijās nest krieviem labāku laimīgāku dzīvi? Uzvaras gadijumā,starp citu, mūsu izpalīdzīgiem leģiona virsniekiem tika solītas plašas muižas krievijā pār kurām saimniekot reiha vārdā. Krievs, atcerēsimies bija tikai puspakāpienu vērtīgāks par žīdu... derīgs un uzturams kā lops un vergs. Un šĪs jaukās attiecības tiek izmanipulētas vēl pat līdz šai baltai dienai. (Itsevišķi ap 16. martu) No krieva viedokļa latvieši palīdzēja vāciešiem darīt krieviem pāri un ne viņus atbrīvot no Staļina jūga. Un tāpēc viņi ir laimīgi ka uzvarēja jo citādi būtu bijis viņiem daudz sliktāk! Priekš latviešiem, labi, ka ne vienam ne otram Monstram iecerētie plāni nav pilnīgi īstenojušies. Mēs joprojām vēl nēesam pilnīgi samalti starp šīm abām un citām spēcīgām varām un vienoti varam cerēt, ka mūsu tauta vēl piedzīvos laimīgu nākotni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaanis Rainis 06.03.2010 20:02
interesanti Streipam sanaak divi lielumi - divi meeri - Armeenji pragmatisku apsveerumu deelj nevar prasiit Turcijas atvainoshanos savukaart latviesiem attieciibaas ar Krieviju nemaz nav jaabuut pragmatiskiem (skat sii autora rakstu ka un kaapeec Zatleram nebraukt uz Maskavu)

turklaat vajadzeetu tomeer atgaadinaat ka armeenju gadiijumaa nav korekti runaat par genociidu - tas ir noziegums kuru atziist kops 1948. gada (ANO Konvencija) - armeenju gadiijumaa var runaat par noziegumiem pret cilveeci - starp citu Francijaa, Belgijaa un Lielbritaanijaa XX gs 20. gados bija meegjinaajumi saukt pie atbildiibas atbildiigaas Turcijas amatpersonas par armeenju slaktinju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


zemniece 06.03.2010 16:54
Tas patiesi kļūst baisi: Ģeds Morozs Ziemassvētku vecīša vietā, Masļenica Meteņu vietā... Tagad aizliegts 16.marts. Kas nākošais?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 06.03.2010 15:22
Nevaru spriest par armēņu genocīdu,šeit nav Kaukāzs.Taču par ww2 pašu krievu materiālos esmu redzējis apgalvojumu ,ka Hitlera Vācija tika nomētāta ar padomju līķiem.Atcerēties tādu uzvaru bez vodkas droši vien nav iespējams.Bet Latvijas valsts tajā karā nav piedalījusies,tā kā labāk būtu pieminēt karavīrus 11.novembrī,jo vairāk tādēļ,ka starpkaru periodā latvieši atcēla 22.jūnija varoņu dienu,tā kā precedents ir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 06.03.2010 13:50
kas ir atļaušanās Jupiteram(ASV),tas nav vērsim ! vnk ASV grib samazināt Turcijas tabu tēmas. kāpēc ? nu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris 06.03.2010 11:41
Cik cilvēkus nogalināja 11. septembrī? Tas ir iemesls daudzu gadu karam ar gandrīz pus pasaules līdzdalību.
Armēņus nogalināja 1.5 miljonus. Kāpēc to pieminēt, tie taču nav amerikāņi.
Tāds ir Kārļa Streipa domas gājums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 06.03.2010 11:23
Problēma tā, ka viņi 9. maijā pulcējās tāpēc, ka vienkārši karoja par PSRS un visādi stāsti līdz pat tam, ka slavenā fotogrāfija par karoga celšanu virs Reihstāga ir inscenējums, nelīdzēs.... Turklāt nav jau runa tikai par iebraucējiem, turklāt večiem, jo esmu sastapusi pietiekami daudz cilvēku ar nostalģiju pēc PSRS, kur sanāk, ka bija viss, izņemot pietiekami lielu dzīvojamo fondu. Es pati pietiekami daudz atceros, piemēram, lieliskās populārzinātniskās programmas un grāmatas, īstas bērnu filmas un multfilas šībrīža amerikāņu un jeņķu vājprāta (ar nu ļoti retiem izņēmumiem) vietā...Jā, un arī pieeja latviešu valodai bija krietni nopietnāka, nekā šībrīža "īslandizācija"....

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips