A glimmer of hope? 6

Well, it seems that the LVL 500 million package has been radically changed once again. According to the new plan, there will be no VAT increase and no progressive tax. Instead, there will be a "solidarity" cut of all public sector wages by 20%, and all pensions and maternity benefits will be cut by 10%.

Iesaki citiem:

I think this is a step in the right direction. As I wrote earlier, because of severe information asymmetries in the public sector, it is naïve to think that the government can succeed in cutting budget expenditure by sorting out the inefficiencies on an individual basis. Any attempt to base the cuts on the perceived 'importance' of various public agencies would create incentives for the managers of this agencies to invest time and effort into being perceived as 'important'. The only way to cut expenditure quickly and credibly is to implement uniform wage reductions in all of the public sector. No exceptions, no negotiations.

That means pensions, too. That "wage devaluation" does not affect pensions has always been an illusion (or a lie) and it's time for it to go. The largest element in the present pension system is the pay-as-you-go (PAYG) pillar. This means that social tax payments from employees are simply redistributed to the existing pensioners. With wages falling and unemployment increasing, it is clear that pensions would have to fall as well.

Thus, the government, the social partners, and the President may have finally done the right thing. If these cuts are implemented, Latvia should receive the next tranche. So, for now, they may pat themselves on the back. Of course, this all is far from being over. The government should understand that its real problem is competence, especially in economics, and that this competence should be found, somewhere. And yet, what happened last night was a pleasant surprise for me. Maybe it's because I got used to this 'parade of incompetence', that I am reading too much into this spike in good decision-making. But, maybe, (and that may be a big maybe) there is a glimmer of hope….

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jonathan 21.12.2011 14:47
uncommon presents for males you'll be able to uncover. A Now, you do not need to give the very same reward for his birthday, Father's Day and mas. Regardless of what his hobbies or preferred pastimes http://www.somedresses.co.uk/cocktail-dress-function-occasio... , it is possible to come across presents which are unheard of, and that your particular gentleman is certain to adore and value! llow it to be some thing helpful, or one thing which is just particular within the way it relates to him. http://www.anyyoung.com Replica Guide A Strange presents for males are truly not that difficult to discover, in case you just place slightly believed into it. If you would like to impress a lady a reward can certainly do the trick! All ladies enjoy becoming pampered as well as the best reward can go miles in displaying just how much you treatment for her http://www.somedresses.co.uk . Numerous people today make the error of hurrying up with presents however the key would be to be client and place in certain believed and time once you choose on

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nav svarīgi 22.06.2009 15:14
Sveiki, nav svarīgi, kas esmu, bet labprāt izteiktu arī savu viedokli jautājumā kompetence/nekompetence, sekas un vai lietas labā var kaut ko darīt vai nevar, jo Jūs pats bieži par to rakstiet. Katrā ziņā uzreiz saku, ka pārstāvu valsts iestādi, kuru tieši un kas es esmu - domāju, ka tas nav tik svarīgi, jo zemāk minētais būs vienkārši mani personīgie novērojumi un personīgais viedoklis (cerams, ka to vismaz vēl šajā valstī var darīt).
Ir tāda lieta kā Latvijas Stratēģija 2030.gadam, kuras redakcijas grupu vada Jūsu pārstāvētās augstskolas profesors Roberts Ķīlis. Biju tādā pasākumā kā sabiedriskā apspriešana, kas bija veltīta stratēģijas sadaļai "ekonomiskais kapitāls" (lai ko tas arī nozīmētu), katrā ziņā tas viss, manuprāt, izvērtās par kaut ko, ko varētu saukt par ekonomikas izpratnes pasauļu karu (ar dažiem bērnišķīguma elementiem, jo, lai pārtrauktu diskusiju (jo visu pārējo varēja nosaukt tikai par priekšlasījumiem) diskusijas vadītājs vēdināja kaut kādu papīru, uz kura bija uzzīmēts zibens (kaut kas man patiešām jauns, jo ir bijusi iespēja gan piedalīties, gan redzēt kā tas tiek darīt pasaules līmenī - bet mūžu dzīvo, mūžu mācies)).
Visa tā lieta tika ierakstīta, tādēļ arī aicinātu Jūs to noklausīties (Jums noteikti ir kaut kādā veidā pieejama), varētu būt visai interesants materiāls analīzei (varbūt arī aizdevējinstitūcijām, lai viņas saprastu, kādēļ ar viņiem runā tā kā runā, un kādēļ valda samērā liela neizpratne starp Latvijas valdības puses sarunu vedējiem un viņiem (sarunās gan klāt īsti nav bijusi iespēja būt, bet domāju, ka tāda tur noteikti ir, ņemot vērā EK un SVF publiskos izteikumus)). Katrā ziņā tā cīņa bija starp 2 personām, kas izteica viedokli, ka Latvijā vairs nav sociālisms, tādēļ būtu jāizbeidz ar visādiem plānveida ekonomikas un sociālisma elementiem, un vairākiem cilvēkiem auditorijā (lielākā daļa neteica pilnīgi neko), kas centās apgalvot, ka šīs 2 personas neko nesaprotot un ir labs piemērs nesaimnieciskumam un nekompetencei valsts pārvaldē. Īpaši asi tika reaģēts uz tādiem viedokļiem kā Latvija nav pasaules centrs, katrs darbs ir cienījams, kā arī noteikt kaut kādas ekonomikas prioritātes nav nepieciešams un cilvēkam ir jādod izvēles brīvība, nevis jāsaka, kas jādara, atzinību izpelnījās viedokļi, ka Latvijai ir iespēja eksportēt izglītību (interesanti, kādu tieši, ko pašreiz liek strukturāli reformēt, tā, kas var, tā jau sen eksportējas), ir jāizvirza ekonomikas prioritātes, kurās ir jāiegulda nosokļu maksātāju nauda utt. Beigās notiekošais mani izbrīnīja vēl vairāk, jo Ķīļa kungs apgalvoja, ka daļa no stratēģijā ietvertā neatbilst LR Satversmei (kā tas arī neapšaubāmi ir, jo tajā ir uzrakstīts, kas kurai nozarei ir jādara, demokrātiskās valstīs kaut kas diezgan neiespējams, jo to, kas jādara vai nav jādara, nosaka tie, kas tajā mirklī vada valsti (Latvijas gadījums gan, protams, ir visai specifisks ar visiem oligarhiem, bet Latviju jau arī nevar uzskatīt par pielīdzināmu valsti normālām demokrātijām, bet tomēr)), tādēļ būtu jāizsludina referendums (labi vēl, ka referendums, un nepiedāvāja to vienkārši izdarīt ar valdības lēmumu) par šīs viņa izstrādātās stratēģijas likšanu pāri Satversmei (Jūs viņam kā Rīgas Ekonomikas augstskolas pārstāvim varbūt varētu pateikt, kāda ir investoru attieksme situācijās, kad tiek nomākta vai apšaubīta valsts konstitūcijas darbība), šajā brīdī gandrīz nokritu no krēsla, jo tas viss jau mazliet sāka atgādināt lietas, kas ir aizliegtas ar valsts pamatlikumu (lielākā daļa auditorijas gan bija stāvā sajūsmā).
Pirmo reizi pa daudziem gadiem man bija iespēja būt sanāksmē, kurā man galvā bija tikai viena doma - kā uz šāda fona vispār ir izdevies manis pārstāvētajā institūcijā (nebūt ne tā, kura tiešā veidā nodarbojas ar ekonomikas politiku kā, piemēram, EM) dabūt cauri to, ko ir izdevies dabūt (kas gan ir darīts ar milzīgu darbu un lielu pārliecināšanu, kā arī to pašu starptautisko institūciju spiedienu un beigās arī atbalstu) un vēl aicināt citas pārdomāt savas arbības principus, ja tāda ir vispārējā nostāja un izpratne par to, kā darbojas ekonomika. Attiecībā uz sarunu vešanas procesu - vai Jums kādreiz ir bijusi iespēja būt Finanšu ministrijā, tad varbūt jāsāk ar to, ka tajā stāvā, kurā notiek (pieņemu, ka notiek) sarunas ar aizdevējiem, atrodas arī ministra un valsts sekretāra kabineti. Pie valsts sekretāra (vēl arvien ir dziļš jautājums kā jurists var vest sarunas ar starptautiskās organizācijas pārstāvošiem augsta līmeņa ekonomistiem) durvīm, kurām tad arī tie aizdevēji līdz ar to staigā garām, valsts sekretārs ir uzkāris savu fotogrāfiju (ar Napoleona skatā uz augšu vērstu seju - tas viss uz Latvijas karoga fona) - kaut kas, kas parasti ir izteikts Āfrikas, bet ne jau normālu Rietumu demokrātiju, valstīs, tad par ko vispār var būt jautājumi?
Ja runa ir par iepriekš minētajām 2 personām, tad abas ir ar ārvalstīs iegūtu izglītību, viena tūlīt valsts pārvaldi pametīs, lai ar ģimeni pārceltos uz citu valsti, otrai ir līdzīgi plāni tuvējā nākotnē. Te tad arī atkrīt jautājums par kompetenci vai nekompetenci, bet varbūt tad ieteiktu atsevišķiem Jūsu augstskolas pārstāvjiem vismaz neizmantot izkārti "mēs saprotam, kas ir ekonomika un kā tā darbojas", lai situāciju padarītu vēl sliktāku, nekā tā jau tāpat ir, tajā visā ieliekot vēl vairāk nedemokrātiksu elementu.

P.S. Viens no piedāvātajiem rādītājiem, kas bija piedāvāts, lai izmērītu šīs stratēģijas ietekmi, bija radošā šķira % no nodarbinātajiem (kā vispār var cilvēkus iedalīt šķirās, un ka katrs cilvēks var būt radošs, tāpat kā katra uzņēmējdarbības aktivitāte (piemēram, mašīnu mazgšāna) - par to gan laikam neviens nebija padomājis).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 12.06.2009 14:47
Now I think it is time to reduce the amount of ineffective government departments. It would be beneficial for our budget to consider IT infrastructure effectiveness versus IT expenditures as well. It's known fact that there is special record in budget "Atbalsts Microsoft" which means that our government still subsidises Microsoft product usage.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 12.06.2009 13:24
Just another way for the EU to marginalize its periphery and make the people there (who once were part of the formal economy of the Soviet Union) part of the informal economy, i.e., the rural and urban slum dwellers who try to escape to another country where they are due to become slum dwellers all over again--just in another setting.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janis Juris 12.06.2009 13:04
Two things surprise me in this progressive-tax debate:
1)With tax free income up to 90 LVL, by definition, we have had progressive tax system all the time. Few politicans and economists have poublicly noted that. Hence additional tax pocket would not be something that unprecedented, and IMHO also in people’s minds when they think about it.
2)By decreasing this minimum from 90LVL to 35 LVL, we are going in the opposite direction (i.e. effective tax rate rises more for low-wage earners). Again, there seems to be little discussion on that.

What has been happening in the last few days around budget is, of course, stunning.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arnolds 12.06.2009 12:39
Frankly all this has been a great shock to me. Previously I thought that more money is always preferable to less money, but now it seems that it is exactly less money that is making us to go in the right direction. So that makes me hopeful.

What I'm interested in is the STRUCTURAL reforms that IMF package included. I think that the overall perception in Latvia is that the package is only about cutting expenses and receiving the loans. But as far as I understand the situation it will be these structural reforms that will help us grow afterwards, right? So in this sense my thinking is that these structural reforms might act sort of as a Keynsian budget deficit, because there is just so much wrong in Latvia(corruption, inefficiency, brutal idiocity) in the government that if we get some of these right there should be a positive outcome. What do you think?

Maybe you are interested in explaining to the public what exactly these structural reforms are, because first of all there is absolutely no understanding about them and secondly there is absolutely no understanding about why they are necessary.

I think this is very well illustrated by your favorite example that you use in almost every post of VID not becoming more efficient, productive, but responding to budget cuts by working four days a week:)

Citi autora darbi
Vjaceslavs 165x152

(Un)real money 45 Autors:Vjačeslavs Dombrovskis

Article research

Is anything wrong with higher education in Latvia? 1 Autors:Vyacheslav Dombrovsky