Atslēgvārdi:

2006.gada Saeimas vēlēšanas medijos: partiju reprezentācija un iespējamā slēptā reklāma. Metodoloģijas apraksts 9

Pirms 9. Saeimas vēlēšanām Providus veic kārtējo partiju atspoguļojuma medijos analīzi. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, Providus veiks ne tikai iespējamo slēptās reklāmas gadījumu analīzi, bet arī centīsies noskaidrot, kā partijas tiek atspoguļotas dažādos medijos – to atspoguļojuma biežums un veids. Vienlaicīgi, analīzes ietvaros tiks noskaidrots konkrētā mediju materiāla sagatavošanas iemesls – partiju sabiedrisko aktivitāšu izraisīts vai medija dienas kārtības noteikts. Dokuments detalizēti skaidro, kā pirms 9. Saeimas vēlēšanām tiks veikta mediju materiālu analīze.

Iesaki citiem:

doc 9. Saeimas vēlēšanas medijos: partiju reprezentācija un iespējamā slēptā reklāma. Metodoloģijas apraksts (211.00 KB)

doc Выборы 2006 года в средствах массовой информации: репрезентация партий и возможные случаи скрытой рекламы. Описание методологии (125.00 KB)Saņemtie mediju pārstāvju komentāri un ieteikumi par slēptās reklāmas metodoloģiju

Projekta metodoloģija elektroniski izsūtīta visiem monitoringā iesaistītajiem medijiem ar aicinājumu izteikt komentārus, kritiku un ieteikumus metodoloģijas pilnveidošanai. Pavisam apziņoti 127 mediji un saņemtas sešas atbildes. Piedāvājam aplūkot šos komentārus.
Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Manipulācija - Nebūsim naivi 01.10.2006 09:31
Ir vēlētāji,kas sēž internetā ziņu portālos un lasa dažādas avīzes un žurnālus. Bet vidējam lauku pensionāram vienīgā saite ar ārpasauli ir televizors, kurā ne vienmēr redzamas visas programmas. Kam nav televizora, savukārt redz tikai uz ielām izliktos reklāmu stabus. Un ar to lasīšanu arī ir tā kā ir. Ļoti daudzi pilsoņi nemāk lasīt un to nedara. Uz tiem arī tiek mērķētas reklāmas ar lielu bildi un vienu lieliem burtiem rakstītu vārdu uz tās. Šīs vēlētāju kategorijas atrodas informatīvā badā, paši to neapzinoties, un tad katra ausīs vai acīs nonākusī informācijas kripata tiek uztverta kā vienīgā un galīgā patiesība. Vispareizāk būtu šādiem neinformētiem cilvēkiem aizliegt balsot vispār. Ir ļoti labi, ja viņš pats sev atzīstas, ka no politikas neko nesaprot un uz vēlēšanām neiet, bet paliek mājās. Vislielākās manipulācijas notiek, ja aicina šādus cilvēkus par varēm nodot savu balsi. Šī balss tad arī tiek nodota tā kā vajag tiem, kam ir nauda informācijas manipulēšanai un dozēšanai - tas ir, bagāto partiju interesēs. Tiek aizmirsts princips, ka sabiedrība ekonomiski un politiski dalās 2 daļās - darba devējos un darba ņēmējos. Katrai no šīm 2 grupām ir savas atšķirīgas ekonomiskās intereses. Priekšvēlēšanu aģitācijas smaguma punkts Latvijā tiek vērsts uz to, lai cilvēki par šīm pamata kategorijām aizmirstu un sāktu vadīties no emocijām, kas arī bija jāpanāk. Ne par velti saka - kam pieder informācija, tam pieder nauda un vara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klementijs Rancāns 03.09.2006 15:13
Jā, VIRS ZEMES NAV TAISNĪBAS DUREI TIK SPĒKS< KAS VARMĀKAM SKADI DAR< NOSAUKTS TIEK GRĒKS - tā kādrei rakstīja Ed. Veidenbaums (vai citēju precīzi, nezinu). Teiktais neattiecas uz portālu, bet kopumā, kas notiek visapkārt. Lasiet dažus izvilkumus no mana raksta:

Nav saprotama arī Rīgas domes amatpersonu (JL un TB LNNK) rīcība. Piemēram, Ivars Gaters žurnāla "Ievas" augusta 32.numurā pretrunā ar Civillikuma 2134.pantu raksta: "Protams, īpašniekiem ir tiesības pelnīt, daudzas mājas ir sliktā stāvoklī un kaut kur jāgūst līdzekļi, lai tās remontētu.. Bet apbrīnojami, ka arī LSDSP Jānis Karpovičs LA 18.08.06.rakstā ar nosaukumu „Tautas cerības jāpiepilda” raksta, ka „īres griesti” esot atcelti un ka īpašniekam nebūs grūti pierādīt, ka ēkai ar steigu vajadzīgs kapitālais remonts un tas maksā 1,2 vai 3 miljonus. Respektīvi, ka īres maksas palielināšana izradīsies objektīva un motivēta” . Tā pasaulē nemēdz būt, ka īrniekiem uzliktu ar saviem līdzekļiem remontēt īpašnieku mājas un paaugstināt viņu māju tirgus vērtību. Nav godīgi musināt tautu.

Turpat „Ievā”, Rīgas domes Īres valdes priekšsēdētājs Andris Vilks (māju un vairāku zemes gabalu Rīgā un Jūrmalā īpašnieks, TB LNNK deputāta kandidāts) pretrunā ar Civillikuma 1430.pantu maldina īrniekus ar vārdiem, ka "... oficiāli jāatbild īpašniekam. Pretējā gadījumā tiks uzskatīts, ka cilvēks piekrīt piedāvājumam."


"Ieva" paņēma manu interviju, foto un noklusēja, jo es balotējoties uz Saeimu, bet Andris Vilks - viņu var publicēt. Iespējams, samaksāja "Ievai", bet man tādu līdzekļu nav. Un (naudas maisu partijas) - Gaters, Karpovičs, Vilks, kuri šantažē , manuprāt, īrniekus un vienotā frontē cenšas iebiedēt īrniekus, izspiest pēdējos grašus, var publicēties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins - politika.lv redakcija 24.08.2006 00:50
protams,var apsveikt portaala redakcijas centiibu neljaut izmantot viedokla izteikshanas masveida veleshanu agitaacijai,tomer man buutu dazhi jautaajumi.

1Varbuut Rancaana kungs nebija ipezanies ar portaala lietoshanas noteikumiem,un rekaa"iekrita"?

2.Varbuut Rancaana kungam nav citas iespeejas kaa iepaziistinaat plashaaku sabiedribas slaani ar savu un partijas paveikto ,kaa arii iecereeto politikaa.Jo redz lielos meedijus jau esot okupeejushas lielo un bagaato partiju parstaavji un draugi... Sheit varbuut dereetu buut iecietiigaakiem?

3Un ja nu runaa par iecietiibu,tad mani intereseetu vai Jums ir objektiivi neitraala vai kada noteikta poziicija.Jo redzat,iepaziistoties ar portaalaa publiceetaajiem rakstiem ,kas saistiiti ar neiecietiibas teemu,komentaros manupraat regulaari paraadas teiksti ,kas man rada iespaidu par naida un neiecietibas kurinashanu.Vai Jus tikpat ciitiigi tos cenzeejat?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Klementijs Rancāns 23.08.2006 13:08
Es, Klementijs Rancāns, savu darbību saistīju ...

Komentārs dzēsts

Rancāna k-gs, lūdzu, neizmantojiet portāla komentārus aģitējot balsot par sevi un savas partijas sarakstu!

politika.lv redakcija

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lembergs 16.08.2006 09:02 http://riga.rosvesty.ru/news/59/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

maru 19.07.2006 13:26
Tā kā šī ir publikācija, nevis diskrēta saruna, tad ir loģiski darīt zināmus arī projekta autorus jeb sastādītājus, jeb izstrādātājus, kā arī atklāt pasūtītāju un naudas summu.

Citādi viss izskatās pēc kārtēja, jau par tradīciju kļuvuša slepena darījuma starp ārvalstu naudasmaisiem un vairākiem Latvijas sociālo zinātņu pētniekiem. Tā tiek bezkaunīgā kārtā neziņā turēta jeb muļķota pat akadēmiskā sabiedrība, nemaz nerunājot par žurnālistiem un studentiem.

Katram lietišķam pētījumam pamatā -- vai tad nav zināms? -- vienmēr un neiztrūkstoši ir likta kāda teorētiskā bāze. Tā var būt katrā atsevišķā gadījumā atšķirīgas kvalitātes, un visbēdīgākā gadījumā tā var satāvēt no nekongruentām, haotiskām sadzīviska līmeņa idejām, kas nolemj visu pētījumu lietišķai neveiksmei. Vai šajā projektā ir darīšana ar visbēdīgāko gadījumu?

Bažīgo attieksmi vēl pastiprina arī apstrīdamās definīcijas un vairāku svarīgu definīciju iztrūkums, nemaz nerunājot par metodoloģijas avotiem (sak, Rožukalne viena pati tas pasaules ģēnijs, kas visu pats no jauna izdomājis!). Tāpat šķiet, runājot par principiem, ka "objektivitātes" prasība žurnālistiem ir pati par sevi galīgs absurds -- domāts tikai publikas maldināšanai. (Šajā ziņā "Čas'a" pozīcija ir vispareizākā un ir skaidri un atklāti pateikta!)

Pēdējais laiks mūsu medijiem (un to pētniekiem un pamācītājiem) atjēgties un, neraugoties uz šā projekta piedāvātiem kritērijiem, beidzot katram ieņemt skaidru un atklātu politisko pozīciju politiskajā spektrā un neslēpties vairs aiz muļķīgās, liekulīgās, it kā "politikai pāri stāvošas" "objektivitātes" maskas, kas tikai maldina mūsu sabiedrību!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! - Anda Rožukalne 14.07.2006 01:05
Vienu ļoti šauru un ārkārtīgi piekasīgu publikas daļu interesē, kad Rožukalnes kundze būs nobriedusi tā pamatīgāk (teiksim, ar kāda zviedru laikraksta žurnālistu laipno starpniecību) apskaidrot plašākai sabiedrībai par nepieņemamo vienlaicīgo darbošanos avīzē un partiju politikā, ko izvērš viena Latvijas laikraksta žurnālisti..

Citādi iznāk tā, ka preses izdevums, piekrītot žurnālista ciešai saistībai ar kādu politisko spēku, norāda, ka tas ir gatavs ar šo spēku identificēties un to atbalstīt, vienīgi ja šīs aktivitātes savieno Raivis Dzintars no «sliktās», «labēji radikālās» toreiz vēl organizācijas «Visu Latvijai!», un vēl mazdrusciņ - ja to dara Kabanovs no PCTVL... «Pankūkas - Pētersonei!» ir patiesi nobažījušās, ka ja Rožkalnes kundze un zviedru laikraksta žurnālisti drīzumā nenostāsies sabiedrības interšu sardzē, «žurnālista ētikas iespējamu pārkāpumu» un «spēcīgu blakus interešu» aina, kas būtu grūti savienojama ar «žurnālista darbu, kas prasa objektivitāti un pilnīgu neatkarību no politiskajiem un ekonomiskajiem spēkiem» tā arī paliks apslēpta plašākai sabiedrībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anda Rožukalne - O. Skudra 13.07.2006 11:56
Labdien, paldies par interesi, kolēģi! Domāju, ka sīkākus ar projekta veidošanu saistītus jautājumus un pienākumus mēs varētu apspriest, satiekoties personīgi. Labprāt par to pastāstīšu, bet domāju, ka plašākai publikai tas diezin vai interesē.

Attiecībā uz pamatoto ideju, ka projektā vajadzētu iekļaut arī pētījumu par politiskajām sabiedriskajāma attiecībām - diemžēl neviens projekts nevar aptvert visu un šis koncentrējas uz iespējamo slēpto reklāmu. Bet piekrītu, ka tas varētu būt labs izaicinājums nākamajam projektam un priecātos, ja jūs izteiktu idejas, kā šādu pētījumu veidot.

Par pētījuma būtību. Tas, atbilstoši pasūtītāja mērķiem, ir lietišķs nevis akadēmisks pētījums. Līdz ar to tā apraksts un rezultāti atšķiras no teorētisko akadēmisko pētījumu formāta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

O.Skudra - A.Rožukalne, I.Šulmane 12.07.2006 09:31
Būtu lietderīgi, lai kolēģes konkrēti norādītu, kāda ir viņu līdzatbildība par metodoloģijas apraksta saturu.Vēl būtu labi pamatot,kāpēc tiek ignorētas politiskās sabiedriskās attiecības un to loma vēlēšanu kampaņā.Un visbeidzot,lai nebūtu jārada pseidozinātnisks iespaids, būtu labi pievienot metodoloģijas aprakstam akadēmiskās litaratūras sarakstu,kaut nelielu,kas dotu iespēju pārliecināties,cik akadēmiski nopietni tiek strādāts.