Atslēgvārdi:

18.novembris 17

Super! Šis vārds manās piezīmēs par prezidenta 18.novembra uzrunu parādījās divas reizes. Uz agrāko publisko izpausmju (arī medijos) fona, šī bija tiešām pārsteidzoši laba runa, kurā bija gan precīzs šodien apraksts, gan cerība uz pašu veidotu labāku jau tuvāko nākotni. Šodiena – slimā morālā vide, necieņa, vērtību trūkums, aiz likumiem pazaudēti ētikas principi, politiskā augstprātība, korupcija, dārgākie tilti pasaulē, iedzīvotāju neticība valstij. Cerība – piespiedīsim Saeimu strādāt, neļausim jauno valdību veidot “kā ierasts”, pieprasīsim atbildību. Arī no paša prezidenta, kad viņš nominēs jauno premjerministru, kurš – kā teikts runā – gūs sabiedrības atbalstu un kuram būs skaidrs, sabiedrībai saprotams mērķis.

Iesaki citiem:

Kad pēc runas pārslēdzos uz TV3 un “Nekā personīga”, klausījos tās partijas pārstāvjos, kuras priekšsēdētājs šobrīd nodarbojas ar jaunās valdības deklarācijas rakstīšanu. Helēna Demakova uzskata, ka pašreizējās Kalvīša valdības deklarācija ir lieliska. Edmunds Krastiņš nesaprot, kādu jaunu piedāvājumu vēlētāji grib, un viņam sākot likties, ka cilvēki pieprasa nodokļu nemaksāšanu un visa sagaidīšanu no valsts. Bet Kalvītis pats domā, ka ir jāsastāda darāmo darbu saraksts, un tad jāmeklē kompetents kandidāts to izpildei, it kā Kalvītim kāds ir uzlicis pienākumu ne tikai meklēt sava darba turpinātāju, bet arī viņu apmācīt, iedodot darāmo sarakstu. Būtībā šāda rīkošanās pielīdzina Kalvīša valdības 5.decembrī nolikto demisiju normālam gadījumam darba vietās, kad darba ņēmējs dažādu iemeslu dēļ vairs nevar turpināt darbu, un tad nu ar darba devēju vienojas, ka aizgājējs ievadīs darbā pēcnācēju. Tikai Kalvīša demisijas gadījumā es neredzu, ka darba devējs – tauta, vēlētāji – grib, lai Kalvītis apmāca pēcnācēju un raksta darāmo darbu sarakstu. Drīzāk Kalvītis ir situācijā, kad darba devējs viņu ir atlaidis un nav devis mandātu ne ievadīt darbā pēcnācēju, ne veidot darbu sarakstu. Bet daudzi Tautas Partijā, kā arī LPP/LC to nesaprot vai izliekas nesaprotam, un gaida, ka, lietussargu protestiem nomierinoties, to vairs nesapratīs arī premjerministra faktiskais darba devējs.

Ceru, ka tas tā nebūs, un, ka Zatlera 18.novembra runa iedvesmos ne tikai Latvijas iedzīvotājus, bet arī viņu pašu nominēt premjera amatam kādu, kas saprot, ko gaida Latvijas iedzīvotāji: pirmkārt, godīgu politiku, tiesiskumu un demokrātiju, un tikai otrkārt, inflācijas apkarošanu un citas lietas.

P.S. Viens “super” bija par to, ka Zatlers jau kārtējo reizi savās publiskajās runās piemin Reformas līgumu un to, ka arī Latvijas iedzīvotājiem ir jābūt atbildīgiem arī par notikumiem Eiropā. Tieši tā, un sākt varētu ar to, ka nopietni jāizskaidro šī Reformas līguma būtība iedzīvotājiem Latvijā un citviet Eiropas Savienībā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 29.11.2007 13:58
Aicinu Daigu izteikties pieklājīgi un pēc satura, nevis par to, ko viņa domā par blogu autori (mani).
Fīreram - man vēl nav nepieciešamais vecums kandidēšanai. Un atkal aicinu nevis runāt par to, kas ir sakāmā autors, bet gan par saturu: Zatlera runu un darbiem. Paldies jau iepriekš.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 28.11.2007 13:57
nu bet ir fakts,ka Valsts Prezidents viens neko daudz nevar.Taads darbs ir milziiga slodze.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 28.11.2007 13:38
DaceA,

Ja jau viss tik ļoti apnicis, nepatīk Zatlers utt., tad kāpēc pati nekandidēji uz valsts prezidenta amatu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita - DaceiA 21.11.2007 11:01
Tev pavisam noteikti ir tiesības Zatlera runā dzirdēt to, ko Tu sadzirdēji. Es zinu, ka Tu uz pasauli raugies ne tik kritiski kā es, tāpēc es cienu Tavu viedokli, bet izsaku arī savu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 20.11.2007 23:18
P.S. Vēl viens skatījums par runu ir Sergeja Kruka raksts portālā http://www.politika.lv/index.php?id=14849

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 20.11.2007 23:01
V.Vladimirovičam - varbūt es vienkārši, atšķirībā no Ditas, esmu naivāka un 18.novembrī arī piekususi gaidīt sapņu pilis šajā valstī, tāpēc saprotu, ka no Zatlera nevar prasīt VVF vai Blēra runas. Un varbūt 18.novembrī manī bija sasummējušies pāris pozitīvie Zatlera izteikumi (piemēram, ka Loskutovu nebūtu atstādinājis no amata) ar to, ko dzirdēju runā. Tāpēc VARBŪT es redzēju runā - vai gribēju redzēt runā - ko citu nekā Dita, un mums visiem uz to ir tiesības :) Bet vēlreiz teikšu - gaidīsim, kas sekos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita 20.11.2007 20:56
Man nepietiek ar samierināšanos, ka 18.novembrī Zatlera runa bija labāka par viņa iepriekšējām izpausmēm. Tas neattaisno runas absolūto tukšumu, jo man nepietiek, ka Valsts prezidents tikai kusli uzskaita problēmas. Es sagaidu konkrētu valsts nākotnes redzējumu. Tāda nav. Un tāds nemaz arī nevar būt cilvēkam, kuru zvēru dārzā pa kluso ir apstiprinājusi valdošās kliķes spice, vadoties pēc principa - iespējami lielāku nejēgu valsts pirmajā amatā, lai politiķiem un oligarhiem vieglāk savtīgos nolūkos šiverēt šajā valstī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs 20.11.2007 18:53
DaceA, paldies par skaidrojumu un, manuprāt, par gana objektīvu VZ runas vērtējumu. Tieši tā tā arī jāvērtē. Un viss.
Nav jēgas ar, piemēram, Ditu strīdēties par šo jautājumu. Viņai VZ nav pieņemams principā un tādēļ produktīva diskusija nebūs iespējama principā. Mazliet gan dīvaini, jo žurnālistikā nostrādāts gana daudz, lai saprastu, ka viedokļi var būt dažādi, bet lai nu. Ne par to runa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 20.11.2007 16:57
Dita, piekritīsi taču, ka vismaz Zatlers neteica, ka ir tikai mazas problēmiņas ;) Viņš teica, ka ir lielas problēmas un precīzi aprakstīja to izpausmes, kas ir labi. Un vēlreiz atkārtoju, ka salīdzinu Zatleru ar Zatleru, nevis Zatleru ar VVF, tātad, relatīvos nevis absolūtos termiņos - nevis, kas būtu labākais, ko gaidu 18.novembrī no jebkura valstsvīra/ sievas, bet gan, ņemot vērā agrākos Zatlera iznācienus, kāda bija 18.novembra runa. Tā arī ir atbilde V.Vladimirovičam.
Par saturu - teicu, ka manuprāt runā bija vairāki precīzi apraksti šīs dienas situācijai un vairāki vērtīgi uzstādījumi. Bet jūs laikam gribat runāt par, piemēram, izglītības reformām, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu to izglītību, par ko Zatlers runāja? Vai varbūt to, kā Zatlers caur puķēm mēģināja vai nemēģināja dot mājienus, kas būs nākamais premjers?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita 20.11.2007 10:45
Runa kā pats Zatlers - bez dziļākas, vienotas domas, tāda pa malām sasmalstīta un sagramstīta. Un ir jau arī saprotams - šim cilvēkam, kurš, kā izskatās, pats nesaprot, kur nokļuvis, nav Latvijas tautai ko teikt. To apliecina kaut vai tas, ka jau vairākas nedēļas iepriekš neoficiālās sarunās šis tā saucamais prezidents ir saviem nejaušiem sarunu biedriem vaicājis, ko lai saka 18.novembrī. Un tad cilvēki viņam, ko nu iedomājušies, to arī atbildējuši. Un Zatlers, redz, tā arī samuļļājis runu.
Ja nav, ko teikt, tad es ieteiktu labāk paklusēt. Tas būtu efektīgāk - kopīga klusēšana pie Brīvības pieminekļa. Jo tik tālu nu esam nonākuši.

P.S. Labi vēl, ka šoreiz tā saucamais prezidents bija tā saucamo runu uzrakstījis uz lapiņas. Ārlietu ministrijas pieņemšanā 17.novembrī gan Zatleram atkal slikti izgāja - aizmirsa Latvijas pirmā ārlietu ministra vārdu. Aizmirsa un cauri. Un klausītājiem, kuru vidū bija arī Ingrīda Meierovica, bija jāsamierinās ar garu, garu pauzi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs 20.11.2007 09:27
Gan autores rakstītā, gan iepriekšējo komentētāju minētā sakarā man vēlēšanās ir uzzināt, kuru Latvijas valstssievu/-vīru runu viņi paši uzskata par etalonu, kuram derētu līdzināties. Tas tiešām būtu ārkārtīgi interesanti. Un, galvenais, padarītu diskusijas par runu saturu daudz saturīgākas. Savādāk, nepamet sajūta, ka joprojām pēc inerces maldamies trijās priedēs. Bet varbūt maldīšanās process ir daudz patīkamāks un izdevīgāks?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 20.11.2007 00:57
Fantastiski! Lasi un brīnies (ne tikai šo komentāru, bet arī runas atreferējumus aģentūru ziņās un portālos), cik dažādi cilvēki spēj sadzirdēt vienu un to pašu runu. Es dzirdēju tikai tukšas frāzes. Tiesa, VZ piesauca daudz ko no tā, kas patiesi uztrauc lielu sabiedrības daļu, taču katrreiz tā bija tikai konstatācija, it kā būtu jāpievelk ķeksītis: tilti... premjers... slima sabiedrība... Aha, ir, nu, tad vēl vērtības un būsim galā. Kādas "vērtības", par ko tas cilvēks runā?? Kurš tad īsti viņas (ko nu vien viņš ar tām domā) ir pazaudējis? Kāpēc nesaukt lietas īstajos vārdos?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 20.11.2007 00:22
Gribu tik uzsvērt, ka runāju nevis absolūtos, bet relatīvos lielumos - salīdzinot ar citām Zatlera publiskajām izpausmēm, šī runa bija laba. Vismaz viņš pateica vairākas patiesības par šodienu, nevis tikai teica "jādomā, jāskatās..." Un varbūt jau es gribu lasīt tajos tekstos vairāk, nekā tajos patiesībā ir, bet kas tad tos likumus, aiz kuriem trūkst ētikas principu, raksta, ja ne valdošā koalīcija? kas tad ir galvenais atbildīgais pie politiskās augstprātības, ja ne valdošā koalīcija? vai tad daudziem tieši tāpēc šobrīd nav ticība valstij, par ko arī Zatlers runāja?
Having said that, piekrītu, ka jāgaida, lai redzētu, kas būs no tā visa. Ja mums ir dārgākie tilti pasaulē, vai Zatlers aicinās Valsts kontroli pārbaudīt dīvainības ap Dienvidu tiltu un arī paskatīsies uz ceļiem, un kas ir pieņēmuši šos lēmumus? Vai Zatleram būs drosme meklēt premjera kandidātu no ne-valdošās koalīcijas, vai vismaz ne no TP, LPP/LC un ZZS? Skatīsimies, vai runai būs turpinājums darbos. Ļoti ceru (un varbūt ļoti naivi ceru), ka šis nav teātris, ko spēlē saskaņā ar zooloģiskajā dārzā norunāto...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

summerfree 19.11.2007 21:34
VAI TAS LIELAIS SARKANAIS ZAĶIS NETĀLU NO PREZIDENTA PILS IR PROTESTS PRET ZATLERA RUNU??? UN KAM TIE ZAĶI PIEDER? Skatos, ka nevienam īsti tā runa nav patikusi... :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krish 19.11.2007 12:49
Man vina runa likas nevieta un ari skatitaju sejas bija redzema dzila vienaldziba par vina teikto. Nesapratu, kapec vinsh 18.11 lasa mums morali, tam ir citas vietas un citi laiki, kaa piem. lietusargu, sniegalapstu vai kada cita revolucija. 18.11 ir domats "skudrinu efekta" runam, nevis parmetumiem par iedzivotaju slinkumu . Tomer, neskatoties uz galveno faktoru "time and place", runa bija laba.
Man loti patikas E.Krastina parmetumi par valdibas piekapibu, es ari uzskatu, ka valdiba nedriksteja piekapties arodbiedribu prasijumiem, lidz ar to apdraudot un ieildzinot ekon. stabilizacijas procesu. Lai ari kadi butu reitinig A. Kalvits ir labakais premjers kads atjaunotajai LV ir bijis, aiz Skeles.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 19.11.2007 12:38
Atļaušos nepiekrist. Runu varētu salīdzināt ar rosolu bez majonēzes. No visa kā pa druskai un turklāt vēl bez mērces. Prezidents vismaz duci reiži pieminēja vārdu "vērtības", tā arī nepaskaidrojot, ko viņš ar to domā. Nebija skaidrs, kas ir runas adresāts ("tautieši" vai tomēr "Latvijas tauta"? ). Frāze "kur sākas Latvija?" liekas kā izkāpusi no salkanās padomju laika dziesmas Где начинается родина, bet frāze par "vienīgo brīvbiļeti konkurētspējīgajā pasaulē" bija tik samocīta, ka kļuva neērti, to klausoties. Skumji.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule