Atslēgvārdi:

17,5 gadi un 15 valdības: Kas notiks tālāk? 10

Labdien, lasītāji!

Septiņpadsmit ar pusi gados, kopš atjaunota Latvijas neatkarība, nu jau tiks veidota piecpadsmitā valdība, vidēji mums bijusi viena valdība uz katriem 16 mēnešiem. Taču reti kad bijusi tāda valdība, kura vairāk pelnījusi padzīšanu par to, kura no tālāka darba atteicās vakar, jo tā tomēr bija tā pati vecā "stabilitātes garanta" valdība, tikai bez paša "stabilitātes garanta." Un šī valdība Latvijai ir bijusi traģēdija jau kopš 2004. gada decembra, kad "stabilitātes garants" pirmo reizi kļuva par premjerministru. Bet tālāk?

Iesaki citiem:

Matemātika Saeimā ir nepielūdzama. Opozīcijas partijām nav pietiekami daudz balsu, lai izveidotu valdību bez jebkuras bijušās koalīcijas partijas, ja arī būtu filozofiski iespējamas partnerattiecības starp Jauno laiku un Saskaņas centru, nemaz nerunājot par politiski radioaktīvo PCTVL. Tas savukārt nozīmē, ka JL, kā arī Pilsoniskajai savienībai un Sabiedrība citai politikai partijai, būtu jāveido partnerattiecības vismaz ar divām un droši vien visām četrām valdošās bandas partijām. SCP redzamākie pārstāvji kādreiz bija "Tautas" partijas disidenti. Viss piedots? Tas vēl būtu mazākais jautājums, jo politikā alianses veidojas un sabrūk visādu aprēķinu dēļ, un personisks aizvainojums nav īpašs rādītājs. Lielākais jautājums ir par to, vai Jaunais laiks un tā partnerorganizācijas patiešām vēlas iet valdībā ar partijām, kuras tik masīvi ir ignorējušas, apspļaudījušas, samīdijušas un, piedodiet, apdirsušas tādus jēdzienus, kā godīgums, ētika un morāle. Šādas partnerattiecības ir iespējamas tikai tādā gadījumā, ja JL, PS un SCP tiešām tic, ka valdošās "elites" pārstāvji ir gatavi mainīt savu attieksmi pret valsti un sabiedrību. Savukārt, ja "elite" uzstās, ka nākamajā valdībā ir jābūt, piemēram, Šleseram (un ne tikai viņam), tad būs skaidrs, ka šeptēšanās turpināsies, vienīgi nu jau ar Jaunā laika netiešu sankciju.

Protams, var iztikt arī bez JL. Veselas 18 vietas Saeimā ir Saskaņas centram (SC). Te atkal nelaime. It īpaši "Tautas" partija vienmēr centusies izlikties, ka tā ir pati tautiskākā un latviskākā no visām partijām, arī tad, kad atsevišķi tās censoņi mēģina valstī pārdot Gazpromam. Alianse ar partiju, kura par savu cerīgāko Eiropas parlamenta kandidātu uzskata valsts vienīgo komunistu Rubiku -- tas nav kaut kas tāds, kas vēlētājiem varētu īpaši patikt. Protams, TP reitings patlaban ir tik zems, ka tālāk nav kur krist, un šāds eksperiments varētu likties ne pārmērīgi riskants, bet tomēr.

Atliek jautājums par ārkārtas vēlēšanām. Kā jau rakstīju vakar, Valsts prezidentam būtu sarežģīti atlaist Saeimu laikā, kad nav valdības, jo diez vai atlaista Saeima, kura domā par ārkārtas vēlēšanām un sava siltā krēsla saglabāšanu, būs spējīga izveidot kaut vai puslīdz kompetentu valdību. No otras puses, ja tiks izveidota jauna valdība, tas it kā būtu nesmuki trīs dienas pēc tam pateikt "čau, mīļie." Nešaubos, ka šī atziņa bijusi fundamentāla "Tautas" partijas aprēķina sastāvdaļa. Pirmdien, otrdien un trešdien Valsts prezidents konsultēsies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem spēkiem. Redzēsim, kas no šīm konsultācijām sanāks. Bet viens ir skaidrs jau tagad. Ja nākamajā valdībā vairums ministru būs tie paši vecie bandinieki, tad sabiedrības uzticība paliks minimāla. Protams, popularitāte nav galvenais mērķis, valdībai pirmām kārtām jābūt profesionālai un kompetentai. Bet arī tas tā nebūs, ja tajā atradīsies jau minētais Šlesers, bet ne tikai. Un vēl vairāk, nākamajā valdībā tomēr ir jābūt vairākumam ministru, kuri ir gatavi pilnībā atteikties no bijušās bandas filozofijas par to, ka valsts ir tās privātīpašums un tajā tā var rīkoties, kā vien tīk. Nejūtos optimistisks.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Brr 22.02.2009 19:19
SC manuprāt būtu vēlama, kā svaiga gaisa šalts šajā sasmakušajā gaisā, par Rubiku protams nevar būt ne runas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 22.02.2009 17:35
Vispirms. Iesalnieka kungs, kamēr latviešu nacionālisms turpinās balansēt uz kvazifašisma robežas, man saruna ar to nebūs nekad. Savukārt tiem, kuri uzskata, ka esmu tuvredzīgs. Saskaņas centrs pārstāv vairākas domas, kuras man ir absolūti nepieņemamas, tajā skaitā domu, ka krievu valodai Latvijā jābūt oficiālai valodai, kā arī, ka tā dēvētās krievu skolas nav īpaši reformējamas. Turklāt pārmērīga draudzēšanās ar Krieviju tomēr nav laba doma, vienalga, ka tā mums ir kaimiņvalsts. Krievija ir autoritāra diktatūra, kura nekad nav kautrējusies izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai sev pakļautu tā sauktās "tuvās ārzemes". Ja Latvijā ir politiski spēki, kuri to izvēlas ignorēt, tad man tie ir noraidāmi. Savukārt Alfrēds Rubiks darīja pilnīgi visu iespējamo, lai novērstu Latvijas neatkarības atjaunošanu. Tas atceļ absolūti jebko citu, ko viņš ir darījis vai nav darījis. Savukārt, ja runa ir par "čakarēšanu," kuru piesauca Eldars, tad paskatīsimies, kas notiks, ja viņu ievēlēs Eiropas parlamentā. Varu derēt, ka viņš pievienosies Tatjanai Ždanokai nepārtraukti melojot par to, kāda Latvijā ir situācija. Tālāk, kas attiecas uz Saskaņas centru, tas nekad nav atzinis, ka 1940. gadā Latvija tika okupēta. Tas viss man sasummējas vienā domā -- valdībā nē un nekad. Jauku visiem vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eldars 22.02.2009 16:02
Jāni Iesalniek, lūdzu nemurgojiet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Iesalnieks 22.02.2009 15:57
Kārli, Tautas partija un Saskaņas centrs šobrīd ir tuvāki, nekā mēs varētu iedomāties. Abu partiju jaunatne "tusē" kopā, Ogrē, iespējams, būs TP+SC apvienotais saraksts (!): http://www.nacionalisti.lv/raksts/126

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Annija 22.02.2009 09:08
Paldies par labas dienas vēlējumu! Piekrītu Eldaram par Jūsu tuvredzību! Komunisms kā ideoloģija PSKP izpildījumā kļuva noziedzīga pret sabiedrību,bet vai demokrātija Latvijā /bez ideoloģijas/ mūsu latviešu politiskās elites izpildījumā nav kļuvusi noziedzīga pret sabiedrību??? BĒRNU mirstība /mūsu Latvijas bērnu/ bija augstākā ES arī pirms ekonomiskās krīzes.Tur nu Rubiks ar savu kompāniju tā kā nebūtu pie vainas. Jaunā valdība tāda vai citāda būs īslaicīga pastāvot šādai profesionāli neprofesionālai Saeimai.Šoka terapiju nevar turpināt pārāk ilgi,tas var beigties letāli.Latvijas prezidents kā mediķis to zina ļoti labi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eldars 22.02.2009 00:31
Streipa tuvredzība ir vienkārši apbrīnojama. "Nacionāli-konservatīvās" partijas ir novedušas šo valsti līdz bankrotam, bet nē, galvenie ienaidnieki ir joprojām Saskaņas Centrs un, protams, Rubiks. Neesmu nekāds Rubika fans, bet piedodiet, Kārli, vai Rubiks čakarēja šo valsti pēdējo 17 gadu laikā? Visskumjākais ir tas, ka šāda primitīva propaganda šajā valstī vienmēr darbojas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gulbis 21.02.2009 16:12
Vai tad tauta nevar kļūdīties ievēlot prezidentu,kā tas Lietuvā bija ar Paksu.Pilnīgi pietiktu,ja prezidentam dotu pilnvaras atlaist saeimu,kura pēc noteiktiem kritērijiem parāda savu nespēju strādāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gulbis 21.02.2009 16:12
Vai tad tauta nevar kļūdīties ievēlot prezidentu,kā tas Lietuvā bija ar Paksu.Pilnīgi pietiktu,ja prezidentam dotu pilnvaras atlaist saeimu,kura pēc noteiktiem kritērijiem parāda savu nespēju strādāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nu, ko juus 21.02.2009 15:24
Vai tiesjam jabrinas. Tak tas teiciens jau zinams no LV neatkaribas saakumiem - kur 3 latviesi, tur 5 partijas, vai kaut kaa taa. Vai tad tiesjam taa ir jabrinas par 15 valdibam 17,5 gados!
Tomer, padies, ka saskaitiijaat!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 21.02.2009 15:06
Var jau lamāt visas partijas par bandām un korumpantiem, no tā Saeimas sastāvs nemainīsies. Kamēr Latvijā pastāvēs parlamentāras republikas iekārta, valdību veidos partiju (3 vai vairāk) koalīcijas. Tas ir neapstrīdams fakts un runa par profesionāļiem un apartejiskiem ministriem ir tukša muldēšana. Izmaiņas iespējamas tikai, ja tiek mainīta valsts iekārta no parlamentāras uz prezidentālu vai pusprezidentālu. Kamēr nekas nemainīsies, tikmēr visām šīm žurnālistu lamām nav nekādas jēgas.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips