Atslēgvārdi:

10 jauni gadījumi 5

Pagājušā otrdiena mums atnesa 26 pārbaudāmus materiālus. No tiem 10 gadījumos atradām slēpto politisko reklāmu pazīmes. Bloga vērīgākajiem lasītājiem: jā, jā - mēs esam pamanījuši gan Dziedošās ģimenes, gan TV3 Vienotības atspoguļojumu, bet visam sava kārta (blogā aizdomīgi materiāli parādās NEDĒĻU PĒC PUBLICĒŠANAS/PĀRRAIDĪŠANAS)

Iesaki citiem:
Golde

Tā kā "watch this space!"

Bet nu par 17.augusta gadījumiem.

1. Laikraksts Час. Raksts - Латвии повезло. А вам - нет, г-н Домбровскис!

Laikraksts publicē izvilkumus no viena vēlēšanu kandidāta (A.Šlesera) atklātās vēstules citam kandidātam (V.Dombrovskim), bez analīzes, bez neitrālu ekspertu viedokļa, bez adresāta vai viņa partijas biedru komentāra.Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.2. Laikraksts - Вести Сегодня. Raksts - Выбирайте сердцем!

Laikraksts Вести Сегодня no "Dienas" izvilcis kardināla Pujāta izteicienus tieši par partiju apvienību PLL. Zīmīgs virsraksts: "'Ļaujiet sirdij izvēlēties!" Raksturīgi, ka nav ne analīzes, ne citu viedokļu.Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.3. Laikraksts Вести Сегодня. Raksts - Домбровскис, уйди в отставку!

Arī šajā laikrakstā ir pārcitēta gandrīz visa Šlesera vēstule Dombrovskim, kurā PLL kandidāts aicina Dombrovski atkāpties. Nav ne citu viedokļu, ne analīzes, nedz arī iezīmēts vēlēšanu konteksts ...Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.4. Laikraksts Час. Raksts - Работник сплоховал

Rakstā par sadzīvisku problēmu ar tūrisma firmu pakalpojumiem kā vienīgais komentētājs uzstājas viens no deputāta amata kandidātiem. Bloga lasītājiem jau labi pazīstamais A.Ter-Sākovs no PLL.Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu5./6. Laikraksts Brīvā Daugava (Jēkabpils) (gan latviešu, gan krievu valodā)

Saskaņā ar likumu "Katra preses izdevumā publicētā priekšvēlēšanu aģitācijas materiāla ietvaros norāda, kura politiskā organizācija, politisko organizāciju apvienība vai kurš deputāta kandidāts šo priekšvēlēšanu aģitāciju ir apmaksājis."

Kā Jums šķiet, kas apmaksājis šo reklāmu? Attēlā redzamā persona? PLL kampaņas organizētāji? Kāds nezināms labvēlis?Kritērijs: neparādās apzīmējums "apmaksāta politiskā reklāma"; presē – publikācijas atzīmētas kā reklāma, bet uzraksts ir grūti saskatāms vai noformēts pārprotami (piemēram, publikācija tapusi sadarbībā ar X partiju).

Tieši tā pati problēma - laikrakstā Kurzemes Vārds (7.gadījums). Lūk, fragments:8. Radio PIK FM. Raidījums "Tautas kontrole"

Šķiet, ka līdz pat vēlēšanu dienai šajā blogā mums būs lemts vai ik dienu ievietot šos "raidījumus", kuri ir pilnībā (kā redzat: jau sākot ar nosaukumu) pakārtoti sīkpartijas "Tautas kontrole" vajadzībām. Pagājušajā trešdienā notikušajā diskusijā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pārstāvji stāstīja, ka par šādiem raidījumiem administratīvi sodīts radio Baltkom (jo "raidījums" bijis apmaksāts).

Kritērijs: neparādas apzīmējums "apmaksāta politiskā reklāma"; Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies9. Pirmais Baltijas kanāls. Saruna ar PLL premjera amata kandidātu Aināru Šleseru

Intervija burtiski iemieso piekto monitoringa kritēriju: "Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta kandidātam netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu deputāta kandidāta personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz deputāta kandidāta atbildības un darbības lauku." Intervētāja 8 minūšu laikā paspēj uzdot tikai trīs jautājumus, turklāt pēdējo par Rīgas svētkiem.10. Pirmais Baltijas kanāls. Ziņu sižets Rīgas osta šogad plāno palielināt pārkrauto kravu apjomu

Sižetā par Rīgas ostas darba rezultātiem intervēts tkai A.Šlesers kā valdes priekšsēdētājs. Vai tiešām, ja vien būtu vēlme, nevarētu atrast nevienu citu, ko no šīs institūcijas intervēt? Sižets ir neslēpti slavinošs - sevišķi spilgti ir pēdējie sižeta veidotājas vārdi, ka A.Šlesers aicina visus Rīgas iedzīvotājus izbaudīt svētkus.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bērziņš 26.08.2010 14:34
agd

Kāda nepamatota, ja NAV NORĀDĪTS, ka tā ir apmaksāta politiskā reklāma ? Cilvēki tiek maldināti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 25.08.2010 15:48
Man šķiet, ka piesiešanās tiem Goldes un Salcēviča materiāliem ir nepamatota - tas, ka tā ir reklāma, ir acīmredzami (makets, forma utt.).

Par Šlesera intervēšanu ostas sakarā man arī ir šaubas. Šlesers galu galā ir ostas valdes priekšsēdētājs. Vai tad vēlēšanu laiks ir tas laiks, kad par ostas attīstību nedrīkst ziņot tikai tāpēc, ka tās valdes (kas atbild par ostas attīstību saskaņā ar likumu) priekšsēdētājs kandidē vēlēšanās?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

naiviste 24.08.2010 16:47
Es labprāt gribētu, lai slēpto reklāmu analītiķi noformulētu pareizu jautājumu deputātu, ja žurnālists to nav izdarījis, jp patlaban ir grūti saprast, kādam tad jābūt pareizi uzdotam jautājumam deputātu kandidātam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mg 24.08.2010 11:50
Es savukārt ar nepacietību gaidīju, ka šeit parādies 17. augusta sižets, kur Dombrovskis pēkšņi izsakās par kaut kāda tur lidostas valdes locekļa deklarācijas lietu, kas nav premjera uzdevums, bet nekā...
Tāpat droši vien veltīgi gaidīt, ka šeit kāds pamanīs, ka Dombrovskis jau uzstājas prokuratūras vārdā un komentē Latvenrgo amatpersonas lietu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 24.08.2010 11:44
ar nepacietiibu gaidiishu nedeeljas nogali :)

Citi autora darbi
V

suņupuikas 1 Autors:Reklāmu novērotāji